Je svoboda slova?

Od: Datum: 02.04.15 20:03 odpovědí: 36 změna: 05.04.15 18:59

Zdravím,

četla jsem si rozhovor s jedným blogerem, co někde vyhrál. Píše tak celke zajimavě, občas se mi i něco líbí.O to nejde.

Co mně zarazilo je, že se zmínil, nebo abych to upřesnila, naznačil v tom rozhovoru nepřímo, že je v Česku cenzura. Prostě, že jsou témata o kterých se psát nemůže a podobně, takhle nějak.

To se mi nezdá. Přijde mi to paranoidní. Nemůžu s tím souhlasit a tak se raději ptám :

Jsem slepá a nevidím to?

Já si myslím , že cenzura není a je svoboda projevu. Dneska v parlamentu Němcová , taky něco blekotala o zavedené nějaké jakési kontroly , mlela něco o imnformačních kanálech ,ale Sobotka to prošel s klidem.

Přece každý si sám vybere jaký zdroj informací chce , je to jeho plné právo, je demokracie, svoboda projevu, slova..

Máte pocit, že to je jinak a já se pletu?

Přece toto už bylo , tak to už není.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.04.15 20:06

Cenzura vždykcy byla, je a bude. Je to sice proti LZPS, ale ta cenzura se neprojevuje klasickým slovem cenzura. Napište něco o Vašem zaměstnavateli, pohrozí Vám vyhazovem, je to cenzura?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: emokracie
Datum: 02.04.15 20:20

S tím zaměstnavatelem je to ošemetné, protože mít dneska práci, tak se lecos skousne. Já naštěstí vycházím v pohodě. Když jde opravdu už třeba o hodně, tak hledám řešení v přímé komunikaci a bez afektu , ale s cílem řešit.

Jde to. Možná mám kliku))

Od: lujs®
Datum: 02.04.15 20:07
avatar

Cenzura funguje v ČT ale i v různých tiskovinách a třeba na Novinky.cz.

nemohl byste na toho blogera dát nějakej odkaz?.?.? Díky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: emokracie
Datum: 02.04.15 20:17

Rozhovor s ním je na i-dnesu v blogu, vyhrál tam cenu blogera.

Od: klaban*
Datum: 02.04.15 20:11

Cenzura není? Když napíšu např. na Novinky.cz něco, co se pánům cenzorům nelíbí (a nemusí to být nic sprostého, např. cikán apod.) tak mě vycenzurují ani nemrknu. Jinak veřejně si každý může kafrat, co chce a většinou se mu nic nestane. Ovšem někdy by byla ta cenzura i potřebná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: emokracie
Datum: 02.04.15 20:15

Přesně tak to vidím, Názor můžu mít jaký chci, vyjádřit bych ho měla slušně a kultivovaně.

Datum: 02.04.15 20:18

Ale i přes to Vás někdo může chtít "cenzurovat". Když řeknete o někom, že je idiot a nebo že je hloupý, je to sice stejné, ale v druhém případě slušně řečené, řekněte to v práci před všemi kolegy o svém šéfovi a uvidíte, jak Vás bude chtít "cenzurovat". Prostě cenzura je, jen se jí tak neříká ... někde tomu říkají třeba korektura ... v práci mne cenzuroval šéf, když jsem odepisoval jinému kolegovi na jeho žádost o spolupráci, aby to příště napsal pořádně, že pak vypadáme jako hlupáci :D neprošlo to :D

doplněno 02.04.15 20:26:

Nedejbože, když někdo prohlásí "dokonalý jsou jen homosexuálové" a on tam zrovna nějakej fakt bude *smich*

doplněno 02.04.15 20:36:

To si dovedu představit *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: emokracie
Datum: 02.04.15 20:25

Asi jako já)): když jsem pronesla:

Ne, on je perfektní , akorát to o něm ještě nevíme a zatím to není vidět.

Taky o nadřízeném...

doplněno 02.04.15 20:32:

To tady nemůžu ani psát, ani nechci)) na toto téma, taky mi nechtíc něco ujelo slovně a byl tam 4%...to jsem dozvěděla až pak. A nic z toho nebylo.

Jenom já to nevěděla,že tam byl a kámoška-kolegyně se pak málem umlátila smíchem . Měla co dělat aby neprskla přímo tam.

Datum: 02.04.15 21:59
avatar
Novinky.cz je soukromý web, a majitel si na něm může rozhodnout sám, co tam bude chtít. Stejně jako vy si můžete založit svůj vlastní a psát si tam, co chcete, stejně tak určovat pravidla či mazat příspěvky.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: emokracie
Datum: 02.04.15 22:05

Přesně tak. Souhlas.

Jenom Němcová dneska mektala, něco o kontrole informací odjinud. Jako kdyby se tady nežilo v demokracii a člověk neměl rozlišovací schopnost toku informaci a vybral si on sám .Ne to by se mu mělo vybrat, co se mu předhodí... Ještě, že to Sobotka prošel , bez větších jeho keců))

Od: mp*
Datum: 02.04.15 21:22

Jestli je svoboda slova, to poznáte velice snadno. Pokud je, tak můžete napsat jakoukoli kravinu a nikdo si Vás nevšimne. Až nebude, tak to poznáte snadno. Něco řeknete nebo napíšete a pak Vás někdo navštíví a bude Vám to přinejlepším rozmlouvat a říkat abyste to nedělala a přinejhorším Vás hned odvedou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: emokracie
Datum: 02.04.15 21:41

To by, ale muselo být kvalifikováno právně, aby došlo na takové jednání.

Takže co když se teda budou nenápadně posouvat hranice, právní a v tom to ubere svobodu slova a budeme tam, kde to bylo?

Kdo bude mít právo rozhodnout co je trestné vyjádřovat a co ne, tak ten toho může zneužít, že ty hranice posune do krajnosti.

V tom shonu běžného života si toho , ani nevšimneme, že se nám hranice svobody slova, projevu posouvají až příliš .

Dovolím si citovat Goetheho: Kdo spí v demokracii, probudí se v diktatuře.

Jdu si to googlnout, jestli jsem nespletla autora citátu, ale je to tak.

Stejně si myslím, že zatím je to v pohodě se svobodou.

Od: buss
Datum: 02.04.15 21:26

Noo, odcuď, pocuď, jak o čem a proti komu. Prostě mluvte, pište, ale BACHA, atˇ nenarazíte!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: emokracie
Datum: 02.04.15 21:47

To mi připomíná film Ucho?Hrála tam Bohdalovou a myslím, že i Brzobohatý tam hrál. Neviděla jsem ho celý, jenom kousek, ale napadlo, mně , že kdyby už v té době byl dostupný internet jak je dnes a mobily, tak by se to možná jmenovalo i jinak))

Datum: 02.04.15 21:55
avatar

takže vlastně jako za komunistů... odcuď, pocuď, jak o čem a proti komu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.15 21:54
avatar

Rozhovor s blogerem roku 2014 Ladislavem Větvičkou (zmínka o svobodě slova je v posledním odstavci).

K dotazu:

Ano, je tu svoboda slova, ale to neznamená, že by se mohlo psát o všem ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lubrikant2
Datum: 03.04.15 01:52

Svoboda slova neexistuje. Když řeknete něco, co se nelíbí většine, pak vás ukamenují oni i společnost. Máte utrum.

Tahle "demokracie" se dá nazvat spíš jako "maskovaná totalita", a ve výsledku je ještě totalitnější, než opravdové totality.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 07:36
avatar

Lubrikante, demokracie znamená "nesouhlasím s tebou, ale udělám všechno pro to, abys mohl napsat, říci". To že kamenují, tím vám dávají najevo, že nedodržujete pravidla v té skupině lidí, kde jste něco řekl. Jakmile můžete v říkání pokračovat, je to demokracie. Nikdo vás za to nezavřel, neodstřihnul. Nepleťe si cenzuru s nedodržováním pravidel. A demokracií s nevychovaností, hrubostí a taky s blbostí, omezenosti, neschopností vyjadřovat se slušně. *hej*Nezapomínejte, že je veliká spousta sdělovacích prostředků, medií, diskuzí, fóru, poraden, klubů a já nevím, kde všude lidé mohou vyjadřovat své názory. Máte pocit, že cenzoři by tohle všechno stíhali? Rozhodně ne! Je to jako smočistící proces, když vás někdo tam, kde jste se nevhodně vyjádřil, usměrní, opraví, napomene, vyžene. Ale stále máte možnost odejít jinam a říkat to, o čem jste ořesvědčen a v první řadě, co můžete dokázat, doložit. A hlavně, poučit se, že jsou věci, které slušný člověk nedělá, neříká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.15 08:09
avatar

Škoda, že se tu nedá bodovat!

*palec* *palec* *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 03.04.15 09:38

Chápat svodudu slova, svobodu projevu, nexistující cenzuru jako základní projevy demokracie je zcestné a naivní.

Svobodně vyřčené slovo, svoboda projevu je demkracií teprve tehdy, mají-li slova, projev, vliv na způsobu vládnutí, rozhodování.

Úroveň a stupeň demokracie je dána tím, jakou měrou je mně umožnováno, podíle se na rozhodování. Ne to, že si svobodně mohu dělat libovolné, třeba z omezením, abych nikomu neškodil.

Zdravím -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 03.04.15 10:40

Cenzura je a svoboda slova není,zkus si něco říct na adresu romů,islámu nebo přistěhovalecké politiky EU. V lepším případě budeš označena za nacistku a nemilosrdně mazána,v horším případě po tobě půjdou.

Naše skvělá paní ombudsmanka Šabatová už to dotáhla tak daleko,že když odmítneš pronajmout svůj byt romům tak je to dizkriminace

Takže za mě ne,svoboda slova není,což je v 21 století zoufalé

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 11:12
avatar

fiku, nemáte pravdu. Kolik jsem toho tady napsala o cyganech, cygoších, sousedech v bytě pode mnou. A žiju! A jsem stále doma. ;) Jednou, když na mě cikán řval, vytočil mě tak, že jsem začala řvát taky. Pravil: "Ty si rašistka." Řekla jsem: "Jsem a co s tím uděláš?" A najednou ztichnul. A mě nezavřeli, ani pokutu jsem neplatila. ;) Záleží, kde svá slova proneseš. Něco jiného je senát a něco jiného je ulice před barákem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 11:18
avatar

fíku, mýlíte se, já jsem cikánům sdělil, že po špatné zkušenosti s cikány jim tento byt nepronajmu. Jelikož jsem správce několika domů, podobné říkám často.

zatím mne nikdo nenapomínal, nekritizoval, nikdo po mne nejde, proto si dovolím sdělit, že se mýlíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 10:14
avatar

Pane cukrář,

měl jste štěstí. Kdyby ti cikáni na vás podali žalobu, a povedlo se jim(např. svědecky) prokázat, že jste nepronajal proto že jsou cikáni, dostal by jste flastr. Bez pardonu. Opatrně s takovými prohlášeními. Nebyl by jste ani první ani poslední, kdo platil pokutu, nebo mu chtěli zavřít živnost pro porušení zákona.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: emokracie
Datum: 03.04.15 11:39

Šabatová je nějaká divná ))nefigurovala i nějak nepřímo ve spojitosti i s tou kauzou Aničky? Asi jo.

Nějak to i zdůvodnila, že byla zmanipulováná a neměla dostatek rozlišovací schopnosti... Což nechápu, že ted´ dělá takovou funkci, kde potřebuje obezřetnost.To je zbytečné komentovat.

Němcová , jak už jesm psala by nějraději zavedla pomalu rušičky))a vůbec selektovala toky informací, jak kdyby byl lid nesvéprávní, když máme volební právo, tak jsme svéprávní, no ne?))

Zatim je to tady v cajchu,.

Pořád to ještě není jak v Pyšné princezně, kde si švec šel zazpívat mimo království. Je jasný, že slušnost a kultivovansot a slušné vyjadřování, které není pomluvou a je vyjádřeno bez afektu ve správný na čas na správném místě je v pohodě. Zatím jo. A když to nebude, tak v Bangládeši , když se postavím a budu mluvit v češtině co chci, tak budu moct mít svobodu slova do nekonečna, páč mi tam česky nebude rozumět ani káčer Donald))

Děkuji všem za reakce na můj dotaz a jsem ráda, že jsem utvrdila v tom, že to tak špatné není .

Datum: 03.04.15 10:57
avatar

Jak se můžete sám přesvědčit i zde, cenzura není. Páč kdyby byla, tak se zde nepíše co každému přijde na jazyk. Pozor, neplést si to s vulgaritou, urážkami a pomluvami.

Určitě se najde skupina lidí, kteří se domnívají, že cenzura je, a svědčí to jejich sdělení zde.

To že řekne něco zaměstavateli a on to scenzuruje, nebo ..ale to bychom museli znát celou pravdu. Že by mne někdo smazal, když napíšu, že nemám rád obecně cikány, ale s některými spolupracuji, tak tomu opravdu něvěřím.

Ne každé smazání textu, třeba i zde na poradně, není cenzura.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zztop*
Datum: 03.04.15 12:23

Samozřejmě, že je cenzura a bude to jen horší. Stejně jako s různými debilními zákony je to jen čím dál horší. Restrikce, příkazy, zákazy a podobné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: emokracie
Datum: 03.04.15 12:44

S těma zákonama, to je pořád novota, furt něco. Čekám co vyžvejká EU ohledně bazénu na zahradě, myslím těch obyčejných -nadzemních. Norma na schůdky , na vlez, na chemii. ...To přijde.

Možná se dočkají i drobní pěstovatelé...pro vlastní spotřebu nějakých uprav, jeden nikdy neví))

Přeci jenom zákazník v hypermarketu je tržní síla, než když si to pěstuje sám pro sebe.

doplněno 03.04.15 12:56:

K těm bazénům už jsem to našla, ze září 2014. -EU chystá normu a bazény, jejich pořízení se prodraží. -

Jdu si to pročíst co extra bude nové a především dosud nám to evidentně chybělo, když se tím zabývají v EU ))

Datum: 04.04.15 12:23
avatar

Já si myslím, že v zemi, kdy i prezident republiky v mediích veřejně používá taková slova, jako je "KUNDA" svoboda projevu, slova být musí. Jestlio ne, tak tenhle příspěvek někdo smaže. Uvidíme...:-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.15 12:36

Pan prezident se dle mého názoru vyjadřuje lidově. Bohužel to není při veřejném projevu vhodné, avšak i přes to s jeho projevy souhlasím. Kdyby to řekl kdokoliv jiný, tak by Vám to nevadilo. Když to říkají Pussy Riot v kostele, tak to nikomu nevadí, když to, co řekly oni zopakuje pan prezident, aby vyjádříl svůj postoj, že to co dělaly není dobře, tak ho všichni kamenují. Směšné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.15 16:40
avatar

Mně to ale vůbec nevadí. Já mluvím také lidově. Ovšem na rozdíl od pana prezidenta mi to lidé netolerují tak, jako jemu*frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: x1
Datum: 04.04.15 19:45
Cenzura v pravém slova smyslu tu není. Není žádný úřad, kam byste musela posílat své články na schválení nebo "úpravu", a to ani dodatečně.
Nemáme tu plnou svobodu slova, například propagovat nacismus je trestné, šíření pomluv může být trestné nebo může zakládat důvod k nutnosti hradit škodu, atd. Jestli je to dobře, nevím, vidím důvody pro i proti.

Pozn.: Cenzurou není, když vám někdo na *svém* serveru smaže *váš* příspěvek. Je to jeho server, není důvod, proč by na něm měl strpět něco, co se mu nelíbí. Pokud vy chcete svůj názor šířit, můžete si spustit vlastní web a zaplatit mu dostatečnou reklamu, aby na něj lidé chodili. Nebo jestli se vám nechce platit, můžete se postavit před Pražský hlas a šířit své myšlenky ústně.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 05.04.15 07:32
avatar

Jo jo je to přesně tak *hej* *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 05.04.15 10:26

Ono je to taky o vlastnictví medíí . Babiš má MF (idnes) , Bakala HN(ihned) a Právo (novinky) vlastní německá korporace. A samozřejmě noviny budou publikovat jen to co jim majitelé dovolí . Co budou šefové považovat za vhodné . I ta česká televize má své šéfy a ti určují program , své lidi si tam seženou (vhodné) . A pak tyto média ovlivnují atmosféru ve společnosti (měkká propaganda) a formují názory lidí. To je prostě přirozené , a bude to tak vždy. Lidi si musí vybírat z více zdroju informací a tvořit si svoje názory . Největším problémem je spíše přebytek bulváru a nezájem o duležité informace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 11:24
avatar

*palec* - hlavně to "člověk musí vybírat z více zdrojů" a "tvoři si vlastní názory", já bych ještě mezi tyto dvě části dodala "přesít to přes síto svého kritického úsudku složeného ze selského rozumu, vlastnoručně získaných zkušeností a logiky".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 05.04.15 18:59

Využívat více informačních zdrojů a selský rozum, není také to nejlepší! Vždyť každý z nás, zcela určitě vyznáváme jiné hodnoty, máme jiný selský rozum. Stejný, obdobný selský rozum máme tehdy, pokud máme stejné životní vzdělání a poznatky. Například stejný selský rozum máme např. v matematice a dalších oborech, se kterými jsme se seznámili a naučili při vzělávacím procesu. Proto se nedá říci, že selský rozum je nejlepší a jediný správný názor. Kdo je oprávněn rozhodnout který názor je tím selským rozumem? Uvědomme si, že každý jedinec má svůj selský rozum, formovaný jeho vzděláním, zkušenostmi, praxí a také podle svých osobních zájmů. Jsem přesvědčen, že domluvit se selským rozumem je spíše nereálné. Reálné by to bylo, kdybychom všichni měli alespoň přibližně stejné vzdělání, zkušenosti, životní poznatky. Podle mně je nejpřijatelnější cestou domluva a ve většině případů přijetí kompromisů, při max. potlačení osobních zájmů.

-miro

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.