Ukončeni příjmení žen - uvaha

Od: Datum: 28.07.12 12:50 odpovědí: 9 změna: 28.07.12 22:25

Napadla mě taková uvaha,snad hloupost,ale je zde volna diskuze tak proč ne,žejo?...Proč mají ve většině případech u nás ženy na konci příjmení ukončení -ová...např.Novákova,Polacjová,Svobobová atd.

Může to dávat pocit můžům pocit o vlastnictví ženy,ktere může mít kořeny někde v minulosti např.ve spojeni Tomášova žena,Ondrova žena,Jirkova žena atd...*cteni*

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.07.12 13:11

No nejsem zrovna historik jazyků, ale domnívám se, že tak nějak toto mohlo vzniknout.

Čeština má úžasnou vlastnost skloňování, které by jsme si měli vážit, má tedy i nepřeberné a detailní možnosti, jak vyjádřit různé věci a můj názor je takový, že kdysi se tento tvar ženských příjmení začal užívat jako označení toho, že jde o ženu, patřící k danému muži. Např. Novák - Novákova. No a vývoj už jen změnil toto trošku svazující označení na Nováková.:)

Ale třeba je to jinak*smich*

Datum: 28.07.12 13:22

Já jsem se zase dočetla, že to ová vlastně znamená vyjádření ženskosti a že je to výhoda slovanských národů. Prej se uvažuje o tom, že se to zavede v celé Evropské unii.

O vlastnictví ženy mužem si myslím nejde, hodně se již objevují případy, že muži přejímají příjmení svých nastávajícíh. A celkově o původu příjemní je hezky psáno ve wikipedii, dokonce je tam i rozepsáno podle čeho příjemní vznikali.

Od: nemej
Datum: 28.07.12 13:58

jsem stejnýho názoru :)

to samý mě napadlo i u jmen - byl Petr a jeho žena byla žena Petra = Petra

Od: zabu
Datum: 28.07.12 16:20

Myslím že to vzniklo od manželova jména, ale nikoliv ve smyslu vlastnictví "patřící jemu", ale ve smyslu vztahu, "patřící k němu".

Od: askmenow*
Datum: 28.07.12 17:04

Také si myslím. Podobně, jako se říkalo paní doktorová, paní starostová. Nešlo o jméno, ale byla to prostě žena, která byla po boku doktora, starosty apod. Podobně vlastně myslím vznikla i příjmení - že se lidem začalo říkat nějak podle něčeho typického.

Datum: 28.07.12 19:06

Asi tak - nelíbí se mi, když v současné době si mladě novomanželky dávají příjmení v mužském rodě bez -ová. Já to beru tak, že jsem Češka, máme nějaké tradice, tak proč se opičit po zbytku Evropy? Jsme v tomto vyjímeční, proč se globalizovat? No možná, že to zní interesantně - Jiřina Pobuda Novotná, ale tož nevím...

Datum: 28.07.12 19:37

No jasně! Zrušíme přechylování, skloňování, časování, zavedeme pomocná slovesa a členy, zrušíme pády a BUDEME MLUVIT JAKO TI ANGLOFONNÍ TATAŘI ZE ZÁPADU, kteří jsou tak omezení, že nás ani nedokážou najít na mapě...
Od: bmbx®
Datum: 28.07.12 19:40

martinhajek - *palec*

Od: ladaadal*
Datum: 28.07.12 22:25

Přesně tak. Když uvidím paní Novák, tak je to buď mužatka, nebo vypatlanej mongoloid. Nechápu. Jsme češi. 400 let se nás snažili zgermanizovat a nepovedlo se jim to, a teď si necháme plivat na vlastní hrdost zase s angličtinou? Jestli to tak půjde dál, tak jako národ zanikneme a nikdo po nás ani nevzdechne. Proč taky, když jsme takoví ubožáci?

A jinak jde o to, že k sobě ti dva chovají city, nikoli o nějaké vlastnictví. Je plno párů, kdy si můž vezme ženino příjmení, a neslyšel jsem, že si stěžuje, že se chce jmenovat Nováková, aby si lidi nemysleli, že ho manželka vlastní.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.