Meditace, na co myslet?

Od: Datum: 25.07.12 19:04 odpovědí: 2 změna: 15.09.12 10:21

Zdravím, mám takový dotaz, už jsem přečetl pár návodů jak meditovat. Všude je prakticky to samé, hlavní věc je na nic nemyslet, než naše tělo "usne", ale nikde jsem nenašel na co myslet poté? Když už se tedy dostanu do stavu meditace, na co mám myslet? Stále na nic a jen relaxovat, nebo si něco představovat? Poradí někdo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 25.07.12 20:10

Pochybuju, že se dostaneš do opravdového stavu meditace podle nějakých příruček, bez pomoci odborníka to nezvládneš. A až se do tohoto stavu dostaneš, otázka se automaticky vytratí. Dalo by se říct, že na tuto otázku jako takovou neexistuje odpověď. Jinak naučit se opravdu trvá několik let. Nepořídíš to během prázdnin i kdybys přečetl celou knihovnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: neon®
Datum: 15.09.12 10:21
avatar

Meditace je vědomá pozornost toho co je. Uvědomování si toho co je. Není to vytváření si představ. Představy si vytváří znovu jen myslící proces. Meditace je pozorování všeho tak jak je. Takže si třeba sedneš a pozoruješ. A nebo pozoruješ teď jak to čteš. Uvědomuješ si co děláš, bez posuzování, přijímání, odmítání. Zrcadlíš všechno tak jak příjde. Pokud přijdou myšlenky, uvědomuješ si, že jsou zde myšlenky. Pokud zde nejsou, zrcadlíš, uvědomuješ si, že zde nejsou. Pokud máš zmatek a nevíš jestli dobře medituješ, tak si uvědomuješ, že máš zmatek a nevíš jestli dobře medituješ. Postupně si budeš uvědomovat každý pohyb mysli, emoce, pocity. Budeš pozorovat sám sebe jako nezávislý pozorovatel. Bez historie, tradice a představ o tom, co by mělo být. Prostě jen budeš. Meditovat můžeš neustále. Je to o neustálé bdělosti vůči tomu "co je", tomu "co seš", jaký seš, jak se chováš, jak se pohybuješ, jak mluvíš, jak přemýšlíš, jaké máš pocity, strachy, frustrace, radosti. Pokud očekáváš od meditace pocit štěstí, radosti, tak na to jdeš blbě, protože už sebou neseš očekávání, tedy další myšlenky o tom, jak by věci měly být jinak než jsou. Pokud jsi radostný, tak fajn, budeš zrcadlit radost, ale pokud nejsi, tak fajn, budeš zrcadlit třeba depresi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.