Škodlivý oxid uhličitý CO2

Od: Datum: 28.03.15 01:41 odpovědí: 7 změna: 28.03.15 19:34
avatar

Dobrý den,

je tu někdo znalý toho, jestli je CO2, který se v bytě s plynovými spotřebiči v menší míře vyskytuje, škodlivý z dlouhodobého hlediska? Tedy jestli se to kumuluje v těle nebo jestli se to odbourává. Vím jen, že se váže na hemoglobin, ale co se s ním děje pak, nevím.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.03.15 02:47
avatar

To si pletete s CO neboli kysličníkem uhelnatým. Ten se váže na červené krvinky snadněji než kyslík. A je tudíž jedovatý. Vzniká nedokonalým spalováním plynových spotřebičů, zaviněným nekvalitním odvodem spalin.

CO2,neboli kysličník uhličitý je obsažen ve vydechovaném vzduchu, a např ho uvolňují rostliny v noci, kdy nedochází k fotosyntéze. Má vliv např. na kvalitu spánku, práce apod. Jako mezní hodnota pro kvalitní spaní a práci, se doporučuje hodnota do 1000ppm.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.15 03:29
avatar
Doplním nikoho
Spalovaní je vlastně okysličování, po novém oxidace...
CO vzniká zejména pokud:
je teplota spalování příliš nízká, aby mohlo dojít k úplné oxidaci pohonných látek na relativně neškodný oxid uhličitý,
nebo čas hoření ve spalovací komoře je příliš krátký,
nebo nejčastěji není k dispozici dostatek kyslíku.
Teda vzniká nekvalitním spalováním
většinou tuhých a plynných paliv. Špatný odvod spalin může mít vliv na množství kyslíku a kvalitu hoření...
...paliva, ne spotřebičů, někdo se nechtíc překlepl.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.15 12:54
avatar

Dík za opravu. *palec* Plynové spotřebiče se opravdu, ale opravdu, nespalují. Mělo tam být "plynovými spotřebiči".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.15 08:59
avatar

CO je jedovatý, CO2 poze nedýchatelný (což není totéž, i když následek může být podobný). CO, ani CO2 se v těle nekumuluje. Pokud se z jejich dosahu včas dostanete, po čase se vzpamatujete. V případě většího množství CO však můžou být trvalé následky. CO2 se běžně vyskytuje v sycených nápojích (limonády, minerálky, pivo...)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: qt
Datum: 28.03.15 09:13

Asi si to pletete s CO (oxidem uhelnatým), ten obecně vzniká při nedokonalém spalování (kyslík nemá přístup). CO se váže na hemoglobin pevněji než O2 a tím znemožňuje transport kyslíku, tedy okysličování tkání. Nijak se nekumuluje. Jediná léčba té otravy je dostat postiženého na čestvý vzduch.

CO2 (oxid uhličitý) se sice taky váže na hemoglobin, ale ve velmi nižší míře než CO, takže tímto způsobem tělo neotravuje. Jeho problém je jen v tom, že je nedýchatelný a jeho vyšší obsah v místnosti není asi příjemný pro kvalitu pobytu, ale člověka nezabije (hodnoty nevím).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.15 10:46
avatar

CO2 se na hemodlobin neváže,je obsažen v krvi jako produkt dýchání organizmu.Vyluřuje se pak v plících a vydechujeme ho.Ve vzduchu je obsažen asi ve 2 %Tam,kde se vyskytují zplodiny z topení,až 3%.Pohlcují ho rostliny při fotosyntéze.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.15 19:34
avatar

Diky vsem za odpovedi. Opravdu jsem mel na mysli CO v mistnosti vznikajici pri nedokonalem spalovani plynu. A slo mi o tu kumulaci a dlouhodobe vystaveni a pripadne zdravotni nasledky.

Diky.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.