Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
je tu někdo znalý toho, jestli je CO2, který se v bytě s plynovými spotřebiči v menší míře vyskytuje, škodlivý z dlouhodobého hlediska? Tedy jestli se to kumuluje v těle nebo jestli se to odbourává. Vím jen, že se váže na hemoglobin, ale co se s ním děje pak, nevím.
Děkuji.
To si pletete s CO neboli kysličníkem uhelnatým. Ten se váže na červené krvinky snadněji než kyslík. A je tudíž jedovatý. Vzniká nedokonalým spalováním plynových spotřebičů, zaviněným nekvalitním odvodem spalin.
CO2,neboli kysličník uhličitý je obsažen ve vydechovaném vzduchu, a např ho uvolňují rostliny v noci, kdy nedochází k fotosyntéze. Má vliv např. na kvalitu spánku, práce apod. Jako mezní hodnota pro kvalitní spaní a práci, se doporučuje hodnota do 1000ppm.
CO je jedovatý, CO2 poze nedýchatelný (což není totéž, i když následek může být podobný). CO, ani CO2 se v těle nekumuluje. Pokud se z jejich dosahu včas dostanete, po čase se vzpamatujete. V případě většího množství CO však můžou být trvalé následky. CO2 se běžně vyskytuje v sycených nápojích (limonády, minerálky, pivo...)
Asi si to pletete s CO (oxidem uhelnatým), ten obecně vzniká při nedokonalém spalování (kyslík nemá přístup). CO se váže na hemoglobin pevněji než O2 a tím znemožňuje transport kyslíku, tedy okysličování tkání. Nijak se nekumuluje. Jediná léčba té otravy je dostat postiženého na čestvý vzduch.
CO2 (oxid uhličitý) se sice taky váže na hemoglobin, ale ve velmi nižší míře než CO, takže tímto způsobem tělo neotravuje. Jeho problém je jen v tom, že je nedýchatelný a jeho vyšší obsah v místnosti není asi příjemný pro kvalitu pobytu, ale člověka nezabije (hodnoty nevím).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.