Amortizace jako nástroj okrádání

Od: Datum: 20.07.12 11:33 odpovědí: 4 změna: 20.07.12 12:19

Dobrý den

Pracuji pro firmu jako OSVČ. Při počátečních jednání jsme si stanovili, že pokud přivedu klienta nebo zakázku bude mi náležet provize 10%. Firma nabízí pronájem techniky např. velkplošné obrazovky. Přivedl jsem nového zákazníka, pro kterého jsem s touto firmou zajistil pronájem obrazovky. Vše proběhlo ok platby také. Při uplatnění provize majitel firmy namítal, že jeho zisk není 20 000Kč za den pronájmu obrazovky, ale že je nutné odečíst nejméně 5000 jako amortizaci za zařízení. Neznám běžné procenta v jakých se amortizace může pohybovat. Zdá se mi, že 1/4 z ceny pronájmu jako amortizace je opravdu podivná a je pouze nástrojem majitele firmy jak zisk vyrtuálně co nejméně snížit, aby mohl vyplatit v podstatě co nejmenší až směšnou provizi. Můžete mi prosím alepoň obecně poradit? Jedná se tedy o pronájem velkoplošné LED obrazovky, kde cena pronájmu na den se pohybuje od 20 000 do 30 000 kč za den.

Děkuji

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 20.07.12 11:39

Záleží, jak máte ´postavenou´ smlouvu - zda oněch 10 % je z obratu (tedy tržeb) či např. ze zisku - pak by se z tržeb odečítaly náklady pronajímatele (neřeším nesmyslnou 25% amortizaci / den provozu).

Pokud písemnou smlouvu nemáte či nemáte jasně stanoven základ pro výpočet provize, berte tento případ jako poučení do budoucna a impuls pro jasné definování a písemné uzavření smlouvy.

BTW - případným odečtem 5.000,- Kč ze základu pro provizi ´ulítnete´ o 500,- Kč - to není tak drahé ´školné´... ;)

Od: fairchild*
Datum: 20.07.12 12:18

Díky za odpověd. Souhlasím, že oněch 500kč není tak drahé školné Jedná se mi spíše o proncip, protože takové ne zcela jasné a korektní chování se neustále opakuje. Proto jsem začal pátrat po nějakých standardech či obvyklých amortizacích. Situace s touto firmou se vyhrotila dluží mi nyní 35 000 a proto nyní chci komunikaci vést v jasné rovině standardů. Z laického hlediska mi ta amortizace prostě přišla úplně mimo realitu, ale znalosti na toto téma nemám. Nevím jestli existuje nějaké obecná tabulka stanovení amortizace zařízení atd. Pokud ano předložím ji majiteli firmy čímž poukážu na jeho neseriozní jednání, které se stále opakuje a kupí.

Od: uska®
Datum: 20.07.12 12:11

Když dobře počítám, tak za 4 dny by půjčovné stálo 20 000,- Kč = cena nového výrobku. Já bych tu pětistovku oležela a po čtyřech výpujčkách bych si podala žádost k šéfovi o přenechání výrobky za dohodnutou cenu, např. za stovku neboť výrobek je již prakticky odepsán dle něj a má nulovou hodnotu *smich*

Od: fairchild*
Datum: 20.07.12 12:19

...hodně zajímavý postřeh a asi ho použiju protože je stejně komickej jako oněch 5000 za amortizaci

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.