R35 - český ráj

Od: Datum: 13.07.12 13:45 odpovědí: 10 změna: 14.07.12 16:52

Zdravím všechny rádce. Po mnoha letech konečně dokončuji domeček, který jsem si postavil na zděděném pozemku, poblíž plánované dálnice R35. Mám rád silniční dopravu, všichni máme auta a nějak musíme jezdit. Z tohoto důvodu jsem nikdy veřejně neřekl, že jsem proti stavbě této dálnice. Navíc, kdo jezdí trasu Turnov - Jičín určitě se setkal s velmi hustou dopravou, kterou by dálnice vyřešila. Můj domek by měl být od dálnice oddělen hustým lesem, takže jsem celkem v klidu, ale za tímto lesem vlastním ještě pozemky. Už se mi ozvalo několik lidí - jestli bych je neprodal. Já vždy odmítnul, protože nemám tu potřebu prodávat. Říkal jsem si, že bych na těch pozemcích něco vybudoval a vytvořil si tak nějaký "byznys", který bych měl doslova přes les za barákem. Nyní se mi do ruky dostali noviny 5+2 dny ve kterých je mapka plánované komunikace. Domníval jsem se, že mé pozemky totiž budou až cca 100 m od dálnice, ale koukám na mapku a vypadá, že dálnice je naplánovaná přímo po těchto pozemcích. Proto bych se rád zeptal, jestli neexistuje nějaká elektronická mapka, kde bych si mohl daný úsek přiblížit a potvrdit si tak mou doměnku. Mapky co jsem vygooglil jsou vzhledem k rozlišení nedostačující. Na pozemcích bych rád realizoval čerpací stanici (mám v tomto oboru už nějakou skušenost a vím co to obnáší). S realizací (stavbou) však skušenost nemám. Měl bych někam podat nějakou žádost, aby se s tím počítalo již při stavbě? Laici mi říkají, že tohle už je dávno naplánované a že už tam bude určitě spousta ČS, které už mají podané nějaké žádosti apod.

Můj názor je ale takový, že se toho možná tak dožijí mé děti nebo vnoučata. Dle katastrální mapy tam není jediný pozemek, který by stát vlastnil. To znamená, že je budou muset vykupovat, což bude trvat dlouho a navíc se mi nezdá, že by státní pokladna byla přeplněná. Pokud mé pozemky jsou pod budoucí dálnicí - stále mě nikdo nekontaktoval.

Jakékoli informace (né doměnky typu - dálnice bude/nebude) uvítám. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cepagis*
Datum: 13.07.12 14:24

Dálnice NEBUDE, R35 je koncipovaná jako rychlostní silnice Ale to je detail. Pakliže Vás někdo kontaktoval, je velmi velká pravděpodobnost, že se jedná o spekulanty, kteří to prostě zkoušejí - za pozemky Vám rozhodně nebudou chtít nabídnout horentní sumu. Osobně bych vyčkal a hrál mrtvého brouka. Ona se výstavba jistě protáhne a především dokud se nehrábne do země, může se stále měnit trasa. Před výstavbou Vás jistě stát (ŘSD) osloví. Potřebují nejen pozemky pod budoucí komunikací, ale většinou i do pronájmu pozemky okolní, které jsou potřeba k realizaci stavby (sklady stavebního materiálu, dočasné obslužné komunikace atd...). Ale především, cena pozemků neklesne, takže čekáním nemáte co ztratit. Jediná vyjímka mě napadá: spekulantům prodejte draze, pokuď bezpečně víte, že se zvolí jiná varianta trasy...

doplněno 13.07.12 14:32:

Ještě mě napadá - realizovat ČS na vlastním pozemku vedle dálnice či rychlostní silnice sice můžete, problém však může být s jejím napojením na tuto dálnici (rychlostní silnici). A jak říkají známí, osobně neznám žádnou "rodinnou" čerpací stanici na dálnici. Řešením byl mohla být franšíza.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spoken
Datum: 13.07.12 14:31

Ok - souhlasím, to jsem tak nějak věděl.

Abych tady jen tak shrnul mou otázku: Jde mi o nějakou mapku (studii, vizualizaci) a jestli již nyní řešit můj záměr se stavbou ČS (pochopitelně jen papírově)

Ohledně dálnice x rychlostní silnice - z pohledu silničního zákona je to to samé (platí stejné zákony). Pouze z pohledu stavebního zákona je zde rozdíl v poloměrech zatáček, stoupání, klesání, apod. A slovo dálnice je kratší.

Od: cepagis*
Datum: 13.07.12 14:49

Jenže Vás to z pohledu silničního zákona nezajímá, Vás to musí zajímat z pohledu stavebního. A to už pro Vás zajímavé je - dnes je R oproti D o menších poloměrech zatáček, kratších odbočovacích a připojovacích pruzích, možnosti většího klesání či stoupání, atd... ale obecně jsou požadavky na R menší než na D - dodnes jsou třeba na R zálivy se zastávkami linkových autobusů, někde jsem dokonce viděl přechod pro chodce. Dnes takové extrémy u nových komunikací možné nejsou, nicméně na dálnici Vám třeba nepovolí sjezd blízko sjedzu jiného, byť byste si jej sám financoval (případ obchodních center, která by to i ufinancovala). Tím chci říci, že i když budete mít pozemek, nemáte vyhráno, pakliže si nadnárodní gigant postaví benzinku o 1km dál. Vám ji pak logicky nepovolí, dálnice je o rychlé dopravě, ne o neustálých odbočovacích a připojovacích pruzích. Proto je pro Vás dobře, že se uvažuje o R a ne D. Ale bylo by zajímavé zjistit (od dopravního inženýra) co možné je a není...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 21532
Datum: 14.07.12 16:20

Tam, kde jsou zastávky autobusů nebo přechody, nejsou rychlostní silnice, ale pouze silnice 1. třídy (v Praze např. při cestě na letiště, než začíná R7, nebo před začátkem R4).

Plánovaná trasa bude nejspíše zakreslena v územním plánu obce, který by měl být k dispozici na obecním úřadě.

Stejnak si nemyslím, že by byla šance si na náhodným pozemku u dálnice postavit čerpací stanici s vlastním sjezdem apod.

Možná ale u dálnice povede souběžná komunikace, kde by to už problém být nemusel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cepagis*
Datum: 14.07.12 16:41

Naopak, zastávky autobusů byly v minulosti budovány i na R a na některých dodnes jsou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spoken
Datum: 14.07.12 16:52

Taky si nemyslím, že to půjde kdekoli. A proto jsem se ptal jestlli bych vzhledem k rychlosti úřednickýmu vyřizování neměl požádat už nyní o něco. Třeba změnu ÚP. Můj osobní názor je, že se jedná o hudbu budoucnosti a proto toto mé konání by bylo spíše investicí snad pro moje děti, možná vnoučata.

Od: hankauk*
Datum: 13.07.12 14:26

Co jsem tak brouzdala na netu, tak na webovkách, které jsou pouze pro R35 se píše, že úsek Turnov - Jičín má tři varianty. V současné době se provádí výběr té nejlepší a úsek bude stavěn jako poslední. Tudíž dokud se nerozhodne, která ze 3 variant to bude, tak bych zatím žádné kroky nepodnikala. Pro jistotu se ale můžete začít poptávat, co ev. potřebujete pro stavbu čerpací stanice - povolení, bezpečnostní opatření, atd...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spoken
Datum: 13.07.12 14:34

Díky - tento úsek je nejproblematičtější - proto se odkládá. Superseverní trasa je již z důvodu horentních nákladů zavrhnuta (tunely, mosty,...). Ve hře zůstává varianta severní a jižní, s tím, že územní plán spracovaný vládou údajně počítá se severní i přes mnoho petic a protestních akcí.

Od: spoken
Datum: 13.07.12 15:11

Tak už se mi podařilo nalézt relativně podrobné vizualizace. Výsledek je, že R přes moje pozemky není plánovaná. Mé pozemky se bohužel nenachazí ani v těsné blízkosti. Jsou vzdáleny kolmo od dálnice odhadem až 50 metrů - což není ke stavbě ČS moc vhodné, tak nevím jestli se touto myšlenkou i nadále zabývat nebo to někomu střelit, když mají takový zájem.

http://ceskyraj-dalnice.cz/in…=blogcategory&id=24&Itemid=41

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.