Odmítnutí pohoštění na návštěvě

Od: Datum: 01.07.12 22:13 odpovědí: 14 změna: 14.07.12 21:59

hezký večer, poprosil bych o vaše názory na dannou situaci, přijdete k někomu na návštěvu, on vám nabídne kávu tad, a vy to odmítnete, je to neslušné?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 01.07.12 22:20

Nepochapuji, co je na tom neslušného? Nemám chuť, nebo jsou přece lidé co kafe nepijí. Je to problém návštěvy.

Datum: 01.07.12 22:22

Nevím, proč by mělo být neslušné něco odmítnout. Budu se snad před hostitelem přemáhat? Maximálně vysvětlím, proč zrovna to či ono nechci. Nebudu pít ani alkohol jenom proto, "abych neurazil". Pokud hostitel moje důvody nepochopí, tak ať se klidně urazí.

Datum: 01.07.12 22:26

Pokud je to dobrý známý, je to v pohodě - běžně se říká "ne, seď, nic nechci", nebo podobně. Já většinou neodmítnu sklenici vody se šťávou:D

Pokud se jedná o návstěvu pracovní, nebo seznamovací (rodiče partnera atd), je vhodné kávu přijmout, pokud piji, pokud ne, poprosit třeba o čaj. Většina hostitelů má doma obě varianty:)

Od: ron*
Datum: 02.07.12 06:18

Ne není to neslušné, odmítnete-li pohoštění slušně. Podle mě je to vhodnější, než si nechat např. kávu uvařit a nechat ji potom nevypitou stát.To by hostitele mohlo urazit.

Od: krkovicka*
Datum: 02.07.12 07:04

Ano je.Píšete kávu atd. Zejména starších lidí se to dotkne.Někdy je potřeba aspoň trochu toho zobnout.Když někdo přijde k nám hostím výběrem a k tomu něco na zakousnutí,buchta už je na stole jako první.Dat na výběr je jednodušší než rovnou popíjet co nechcete.
Datum: 02.07.12 08:06

Nikdy bych se nenapila mlíka nebo piva. Kávu tak 1 x za rok a to už opravdu musí být. Proto se nestydím ji odmítnout. Prostě mi ty nápoje naprosto a vůbec nechutnají, nemám je ráda. Zato nikomu nedám košem, když by mi nabídl vychlazený džus míchaný napůl s vychlazenou vodou. Aby to nebylo tak husté a sladké. A prosím, klidně do půllitru. A když tam budou plavat kostky ledu, tak to bude úplně to nejlepší.

Inu, každý má rád něco jiného. A nevím, proč bych se měla přemlouvat k něčemu, co mi nechutná. Manžel také nerad rajskou a když jsem ji včera uvařila /mimochodem, děsně dobrou/, tak trucoval. Neubude!*smich* Jaga.

doplněno 02.07.12 08:08:

Pokud nechce být hostitel dotčen, měl by dát na výběr: Dáš si u nás kávu, čaj, limonádu... A host si může vybrat.

Datum: 02.07.12 16:30

Jé, rajská, škoda že jsem nešel náhodou okolo...*smich*

Souhlasím, zase záleží na druhu návštěvy. Pokud přijdou známí na desátou návštěvu, už víme, co asi si dají a co neodmítnou. Pokud přijde někdo cizí, nebo poprvé, klidně se zeptám, co si dá a když řekne že nic, akceptuji to.

Ono je to i trochu trapné, nabízet nějaké pití, protože někdo nepije rozpustnou kávu, někdo turka, někdo zase jen ovocný čaj a tak.

Datum: 02.07.12 09:19

Podle mě to neslušné není, na chalupě je jedna stará paní co mě k sobě zve, občas zajdu no kafe bych si nedala, asi vypadám jak alkoholik jelikož štamprdli slivovice neodmítám-tam zkousnu i tu ušmudlanou skleničku, je to přece jen dezinfekce. Návštěvám doma nabídnu něco k pití a na stůl dávám talířek s buchtama, oplatky-co zrovna mám, zdrží-li se dýl pak donesu bez ptaní třeba tousty se šumkou a zeleninou-kdo chce vezme si.

Od: hop®
Datum: 02.07.12 09:28

Myslím, že slušné odmítnutí není neslušnost.

A pokud by mne čekala návštěva u člověka, kterého by se to mělo dotknout, předem bych si připravil nějakou "omluvnou výmluvu", třeba nečekané žaludeční potíže, horké počasí, nebo že jsem dnes již jedno kafíčko měl. Vzápětí bych požádal o sklenku vody...

Datum: 02.07.12 12:12

Taky si myslím, že to neslušné není. Když prostě něco nemám ráda, tak se nebudu přemáhat.

Přítel takhle byl asi před 15 lety s kamarádem na návštěvě a stará dobrá paní jim nabídla kafe. Klasického turka. Blili jako pominutí ale odmítnout nedokázali!

Datum: 02.07.12 15:59

Mně spíš vadí, když nabízející to odmítnutí nedokáže pochopit a furt se snaží něco nacpat..

Z opačné strany mi samozřejmě taky nevadí, když nabízené pochutiny atd nechtěj, jejich problém, aspoň se nemusím namáhat :)

Datum: 02.07.12 21:31

Nepřijde mi to neslušné. Zásadně návštěvu u nás doma k ničemu nenutím, pokud vím, že je např. vegetarián, neuvařím přeci na oběd knedlo, vepřo, zelo, ne? Sama nesnáším, když mě někdo do něčeho nutí. Zvláště takové to - a dej si ještě do druhé nohy, a jako to, ty nepiješ kafe? A prooooooč? Ale já nejsem směrodatná, možná, že jsem neslušná... nevím.

Od: askmenow*
Datum: 03.07.12 02:36

Myslím, že neslušné to není, ale ěnkteří starší lidé sito berou osobně, obzvlášť, pokud něco navařili, napekli, tam je lepší si vzít.

Datum: 14.07.12 21:59

Slušně odmítnout není neslušné.Naopak neslušné je,když vám hostitel neustále něco vnucuje a přivádí vás do trapného neustálého odmítání.

Kávu klidně odmítněte a třeba požádejte jen o sklenici vody nebo čaj.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.