Ochranka - práva a povinnosti

Od: Datum: 18.03.15 08:08 odpovědí: 8 změna: 18.03.15 10:29

Tento týden šel můj 13tiletý syn sám koupit své matce dárek k narozeninám do prodejny SportDirect na Zličíně. Netuším samozřejmě jestli se v prodejně choval nějak "podezřele", ale při odchodu z prodejny po něm chtěla ochranka ukázat účtenku za koupené zboží, což bych pochopil a nemám s tím problém. Co se mi ale vůbec nelíbí je, že mu prohledávali i školní aktovku. Má prosím někdo nějakou kvalifikovanou informaci o právech ochranky v takových věcech? Nechce se mi to nechat jen tak...to, že do této prodejny už neodnesu ani korunu, je navýsost jasné...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.03.15 08:13

Ne nemá, jedinou pravomoc má, stejně jako každý občan tétp země v případě prokazatelného protiprávního jednání o zadržení do příezdu policie ČR, která už takové opravnění někoho prohledat má. Ale také za určitých okolnostní.

každopádně ochranka těží z neznalostí lidí a u dětí obzvlášť.

Já bych se zachoval podle nálady, buď bych mu s úsměvem a čistým svědomím tašku ukázal, nebo bych mu s čistým svědomím neukázal nic a ani se s ním nebavil.

Od: kaja99
Datum: 18.03.15 08:50

Díky. Náladu mám momentálně takovou, že by jim to nemělo procházet. Jasně, že si černý šerif dovolí jen na dítě...o to víc mě to štve.

Datum: 18.03.15 08:16

BEZ SVOLENÍ Vašeho syna, mu ochranka nic prohledávat nesmí. Tady je o tom např. článek http://www.ceskatelevize.cz/c…-za-udajne-agresivni-chovani/

doplněno 18.03.15 09:14:

Když ona je kontrola a kontrola.. Je něco jiného, když se člověka slušně zeptají a něco jiného, když se na člověka vrhnou.

Jednou se mi v drogerii stalo, že jsem si tam koupila jen řasenku, ale zřejmě ji vybírala moc dlouho. Po zaplacení jsem chtěla odejít a cestu mi z ničeho nic zastoupil mohutný nevábně vypadající chlap s ošklivým obličejem a začal něco huhňat (měl navíc ještě vadu řeči). Nechala jsem si zopakovat co chce. Pak jsem pochopila a aniž by se ptal, tak jsem mu otevřela k nahlédnutí tašku. Ani se do ní nepodíval, žádná reakce, jen se na mě díval a stál bez hnutí. Tak jsem tašku zavřela, rozloučila se a musela jsem ho obejít, abych mohla z obchodu odejít pryč. Bylo to velice divné.

Datum: 18.03.15 08:57

Čemu se tak divíte, copak je normální aby v obchodech musela vůbec nějaká ostraha být? Krade se tu ve velkém a ve většině obchodů máte boxy na tašku (bojím se, že by mi ji tam někdo ukradl) a tak ji klidně u pokladny nebo na požádání ostrahy otevřu. Nemyslím si, že by mu aktovku prohledali, pouze do ni nahlédli a to je podle mě v pořádku. Buď tašku na požádání otevřete, nebo můžete počkat až přijede PČR.

Od: au1
Datum: 18.03.15 09:04

dřív bylo normální, že když tě prodavačka u kasy požádala o nahlédnutí do tašky, tak jsi ji ukázal. Kdo má čistý svědomí, nemá s tím problém.

Od: honzajs122
Datum: 18.03.15 10:13

Normální je nekrást

Nekradu a stejně bych si tašku nenechal prohledat.

Datum: 18.03.15 10:23

Nemusíte, vyčkáte příchodu PČR a pak to holt budete muset udělat, možná vás i předvedou. Já tašku otevřu k nahlédnutí (se mi ještě nestalo, že by mi ji někde prohrabali) a za 2 minuty odcházím, vy stratíte půl dne a dalších x let se budete soudit za neoprávněný zákrok. Stojí vám to za to?

doplněno 18.03.15 10:35:

Jistě vždyť na to máme zákony § 83a trestního řádu (zákon č. 141/1961 Sb.) osobní prohlídku může vykonat pouze policejní orgán, bez souhlasu státního zástupce jen tehdy, pokud je osoba přistižena při činu. Podle § 76 odst. 2 téhož zákona smí kdokoliv osobu přistiženou při činu pouze zadržet do příchodu policejního orgánu.
Jestliže se tedy nechcete této osobní prohlídce podrobit, trvejte na přivolání policejní hlídky a i zde můžete zdržovat a bavit se u toho, příjde li městská tak budete žádat PČR...Ano máte na to plné právo ale jak říkám, já už budu pít doma kafe...

Datum: 18.03.15 10:29

Mně ano. Pokud má nějaké podezření, musí být to podezření oprávněné. Vyčkat na příjezd policie by následoval hned potom, co by mi chtěl zabránit v cestě. A´t si najde jinou oběť.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.