Insolvenční rejstřík , je toto možné?!

Od: Datum: 16.03.15 07:47 odpovědí: 8 změna: 17.03.15 01:23

Jak je možné, že v tomto rejstříku jsou tak obsáhlé informace o konkrétních osobách, včetně adres a rodných čísel, veřejně k dispozici? Nedávno jsem jen tak ze zvědavosti zadával různá jména do Googlu a vyjelo mi mimo jiné tohle. Našel jsem tam např. informace o rodičích od kamarádky, kteří mají dluhy, ale doslova mě šokovalo to, že jsou tam i desítky dokumentů, kde jsou takové informace jako příjmy, kopie výplatních pásek, sdělení a usnesení soudů, popisy situace dommácnosti atd. Je to normální? Však toto může sloužit i k šikaně dětí které za nic nemůžou, kdyby to objevil někdo chytrý. Prostě Česká republika je na hlavu stát.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 16.03.15 08:32

Dobrý den, vidíte - pro Vás je to nepřijatelné a pro nějakého věřitele jsou to údaje úžasné.

Když už si někdo udělá dluhy, tak si to má i "vyžrat" a za dluhy se nestydět. A třeba to je i varování pro ostatní, že se tam mohou takto dostat a se vší parádou. Zdravím!

doplněno 16.03.15 09:52:

ohneta - já jsem se do toho rejstříku nedíval, tak pouze věřím, že to tam tazatel našel.

Máte pravdu, že to může být v rozporu s tím zákonem, ale to musí vědět nějaký admin toho serveru (a to je snad pod kontrolou). Zda někdo ví či neví o svých dluzích je asi problematické - většinou by to vědět mohl (pokud se o to zajímá).

Datum: 16.03.15 09:46

Bene otázkou ale je, zda tyto veřejně dostupné dokumenty neporušují zákon na ochranu osobních údajů. Jinak celkem souhlas, ale zas. Někdo se do insolvence dostane vědomě, jiný nechtěně.

Od: hokita
Datum: 16.03.15 14:21

Ano je to naprosto možné.Moje kamarádka se do insolvence dostala částečně vlastní hloupostí, částečně neochotou druha platit společné dluhy po rozchodu. A hodně se jí to vymstilo. Dostala se do sporu a dotyčná osoba ve snaze jí co nejvíce ublížit tak dloho " gůglovala" až vygůglovala. Informace o insolvenci,včetně všech dostupných dat o mzdách, dovolené apod. pustila do éteru.A kamarádka mohla začít chodit kanálama... A postih? Nula...protože podle PČR získala informace na veřejně přístupném serveru...

Od: abcd9999
Datum: 17.03.15 00:21

Měli by ten server zavřít .

Datum: 17.03.15 00:38

Insolvenční rejstřík je dle zákona 182/2006 Sb. tzv. veřejným seznamem, tzn. že nepodléhá zákonu č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. Je to totéž jako například katastr nemovitostí.

Viz např. vyjádření přímo na stránkách Úřadu na ochranu os. údajů: http://www.uoou.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=200144&id=11352&n=jsem-uveden-v-seznamu-dluzniku-na-internetu-je-to-legalni-a-jak-se-branit&query=insolven%C4%8Dn%C3%AD+rejst%C5%99%C3%ADk

Od: abcd9999
Datum: 17.03.15 01:06

Je to hnus, neřeknu kdyby jméno ok, ale tam jsou ke stažení všechny možné dokumenty, kde se píše i o vyživovaných dětech včetně jejich jmen atd, tohle je prostě věc která by veřejně a zdarma být na internetu neměla.

Od: lujs®
Datum: 17.03.15 01:23

Abcd9999: nezbyde vám nic jinýho než ,,apelovat" na svýho poslance nebo senátora aby tuto situaci změnili.

Datum: 17.03.15 01:06
Je mi buřt, že se tam objeví informace o dlužníkovi - to už je jeho problém. Ale ony se tam objeví i tyto informace o věřiteli. Nicméně už to zde padlo - Zákon o ochraně osobních údajů to neporušuje.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.