Evidence a koloběh vratných obalů

Od: Datum: 25.06.12 17:48 odpovědí: 2 změna: 25.06.12 19:58

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na věci týkající se evidence a koloběhu vratných obalů. Podotýkám, jsem běžný zákazník a laik, proto prosím o odpověď nejlépe někoho, kdo s tím má zkušenosti a zabývá se tím. Jedná se mi o vratné lahve - řekněme především na pivo, ty se vracejí nejvíce, i když jsou vratné i některé jiné.

Zajímalo by mě tedy:

1 - jak se v provozovně užívající na nápoje vratné obaly evidují nově nakoupené obaly, 2 - jak společnost účtuje zálohu obchodníkům(také zvlášť jako pak konečným zákazníkům)?, 3 - jak je to pak s následnou výměnou obalů - výrobce musí podle zákona odebrat od prodejce všechny prázdné obaly, tzn. pokud si objedná např. 1 bednu a má prázdných 10, jak se potom dělá konečné vyúčtování - výrobce zálohu vyplácí prodejci? 4 - zpětná evidence vrácených lahví z obchodu do pivovaru 5 - i vratné obaly se musí čas od času obměňovat, jaký je tedy postup při vyřazení špatné pivní nebo jiné lahve? To výrobce o ty peníze, které má ve vyřazené lahvi přijde? 6 - u nevratných obalů se cena lahve zahrnuje do konečné ceny výrobku, záloha na vratnou láhev je uvdena zvlášť. Kde se ale pak platí nutné výdaje spojené s odstraněním etikety lahve, znečištěním vody, louhem na mytí aj.?

Prosím vysvětlete mi postup stručně, jde mi o podstatu. Předem mockrát děkuji.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 25.06.12 18:51

na netu je k téhle otázce dost odpovědí. čti to pomalu a pak tomu porozumíš

Datum: 25.06.12 19:58

Neodpovím Vám na všechny dotazy, ale vezmu to popořadě, fabriky co vyrábějí suroviny, je dodají do sklárny, sklárna vyrobí sklo, to potom jde výrobci obsahu lahve, ve Vašem případě tedy pivo, výrobce si objednal určitý druh lahví v určité kvalitě, to si při převzetí zásilky ze sklárny překontrolují. Lahve projdou různou úpravou (temperování, čištění, plnění, etikety). Každá jednotlivá lahev jako taková nemá své výrobní číslo, protože na lince se za minutu vyrobí takových lahví stovka. Následně tedy výrobce piva lahve expeduje buď do skladu, nebo rovnou obchodníkovi, ten je prodá blablabla bla, přeskočíme. Následně z výkupu se lahve třídí, takže např. hnědé lahve pro gambrinus zvlášť a zelené pro zlatopramen zvlášť. Pokud by jste do Gambrinusu poslal lahev Zlatopramenu, dostal by jste za to spucunk (možná i nějakou smluvní pokutu, to již nevím). Každopádně výrobce udělá potom opět to, že si lahve překontroluje, jako kdyby je dostal ze sklárny. Takže nějakým způsobem se z lahve odstraní etikety, lahve se umyjí, poté projdou kontrolou, zda nejsou prasklé apod. a zas to dál probíhá tak, jako jsem psal nahoře. Pokud je lahev prasklá, jde do střepů a pak se to pravděpodobně vrací do sklárny buď jako odpad, případně to pivovar do sklárny prodává za nějký peníz. Každopádně je to riziko povolání, takže pivovar na tom pravděpodobně tratí. Jak je to přesně se zajděte zeptat do pivovaru, na našem území je jich celkem dost. Odpoví Vám tam jistě i na Vaše další otázkyy, na které jsem Vám já neodpověděl, popř. které Vás ještě napadnou, mimo to uvidíte různé zajímavé stroje a zařízení a v neposlední řadě si dáte dobré pivko. *pivo*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.