Sršně - jak je odehnat?

Od: Datum: 11.06.12 00:09 odpovědí: 8 změna: 11.06.12 11:54
Zdravím, už několikátý den pozoruji častou návštěvu sršňů kolem domu..Pravděpodobně tady mají někde hnízdo..Marně jsem se ho pokoušela hledat..Ale nedá mi to spát, když si představím, že si na zahradě hraje můj 2 letý syn a tyhle potvory se kolem něj pohybují..Poradí někdo co s tím?Nebo zda-li existuje něco ( nějaký přípravek) čím bych je nějak odradila? Všem moc děkuji.
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 11.06.12 06:51

V podstatě nic účinného na ´plošné´ odpuzení sršňů, pokud je jich třeba na zahradě ´mnoho´, neexistuje - jedině najít a zničit hnízdo. Může pomoct rozvěsit nástražné lahve - třeba petky s trochou sirupu či cukerným roztokem, ale tam stejně nenalítají všichni. Někdo říká, že pomůže osadit větší plochu česnekem, vyzkoušeno to ale nemám.

Spíše si zjistěte, zda není váš syn alergický - pak by i jedno bodnutí mohlo být smrtelné (případně se poraďte s doktorem o rychlém prostředku pro laické použití na smírnění alergické reakce, mě se v tomto osvědčila kalciová injekce, ale píchá se do žíly a to doktoři neradi dávají nezdravotníkům ´do rukou´)...

V případě výskytu opravdu velkého množství sršní můžete zavolat hasiče, umí takový problém likvidovat a mohou třeba obejít při hledání hnízda i sousední domy.

Od: koudalak*
Datum: 11.06.12 07:20

a sršni jsou problém?

My jsme si je u domu hýčkali dva roky ale teď se odstěhovali a máme smůlu... zatímco když tady byli sršni, tak po vosách nebylo ani památky, tak loni jsem dostal od vos čtyři, manželka dvě a děti radši ani nepočítat.

Od sršně nikdy nic. Jsou to takový bombardéry, ale sami od sebe nás nikdy nebodli. Působí "hrozivě", když omylem naletí do domu, ale stačí zhasnout a otevřít okno a je za minutu pryč...

Datum: 11.06.12 07:43

Ano, sršni mohou být problém. Měl jsem je na půdě chaty a na stavbu hnízda používali dřevo z obložení štítu. Vykousali do něj díru cca 20x15 cm.

I když sršni sami na člověka neútočí, nemůžete zabránit jejich obraně v případě nechtěného kontaktu s nimi. Moje někdejší přítelkyně vybírala větvičky z trávy před sekáním a na sršně (jednoho) při tom narazila. Vzhledem k její alergii jsme měli o zábavu na zbytek dne postaráno. Nic proti sršňům nemám, ale v domě je zrovna mít nemusím.

Datum: 11.06.12 07:50

Nevím, odkud jste, ale myslím si, že v každém kraji se nějaký šikovný deratizátor najde. Dceři vyrostlo na půdě velikánské sršní hnízdo, sršni je na zahradě ohrožovali. ¨Pozvala si pana deratizátora, za chvíli bylo po všem. Musím ovšem uprozornit, že poslední rozloučení se sršni je stálo 1500 Kč. *plac* Jaga.

Sama žádný přípravek neaplikujte, myslím si, že byste je mohla spíš neodborným zásahem podráždit. Mám pořád před očima zážitek, kdy na naší pronajaté chatce v Krkonoších se usídlily vosy. Manžel na ně vystartoval s hasicím přístrojem a nepřejte si vidět ten hbitý tanec okolo chaty. Děti a já jsme se uvnitř za oknem chechtali, až nám slzy tekly, manželovi, tváří v tvář nepříteli bylo venku daleko hůř. *smich* Jaga.

Od: viky®
Datum: 11.06.12 07:50

Dobrý den. Na zahradě podporujte hnízdění kosa, ten zlikviduje hodně sršňů. Nemáte na zahradě někde uskladněné, nařezané dřevo? Když dřevo je staré, některé se rozpadá, tak tam sršni často létají. Když je pěkně, tak slyšíte, jak to dřevo chroustají. Chce to sednout si venku a sledovat, jakmile vidíte sršeň, snažit se dívat, kam letí a jít za ní, abyste viděla, kde se ztratí. Nebo se dívat z kterého směru letí, zda tam není nějaké rumiště apod. Hlídat místo, kde se vám sršeň ztratila naposledy, ale z dálky. Kolem místa rozvěsit láhve s pivem a sledovat, zda ráno bude nějaký utopenec. Na každém stromě na zahradě, máme dvě pet láhve a v každé trochu piva. Stačí se ráno podívat na lahve a vidíte, kolik sršňů a vos je tam utopených. Podle toho, také poznáte, v kterém místě se sršni zdržují nejvíce. Jako ochranu proti kousnutí, je dobré mít po ruce, spray na létající hmyz, celou cibuli a prášek Dithiaden. Je to první pomoc, než se dostanete do nemocnice. Likvidaci hnízda je lepší nechat na odborníkovi. Jen můj názor.

Od: fram
Datum: 11.06.12 08:37

Sršni se letos urodili, také mi jeden zoufalec bloudil po místnosti. Jedno léto se usadili v ptačí budce, znesnadňovala jsem nim bydlení vhazováním vatiček s chloroformem. Ptáci už do té budky nikdy nešli. Jedine pozorovat kam zalétají a nastříkat rychle hnízdo biolitem. Dítko ovonět pro klid duše repelentem, nepůjde na ně vůbec žádný létající hmyz.

Od: michalov*
Datum: 11.06.12 09:52

To je fut dokola. Sršni mají slabý jed.(Dodám zajímavost tu,že dokáží jed stříknout i na dálku)Navíc nejsou útoční.Tolerují přiblížení k hnízdu i na 1m. Ale raději to nezkoušejte. *smich* Většinou vyletí dělnice,která na Vás začne nalétávat a snažit se Vás odehnat. Dodám pro ty kdo jsou neznalí věci,že pokud by se to někomu stalo,otočte se,krátce se podívejte před sebe,abyste viděl kam jdete,skloňte hlavu,zavřete oči(žihadlo do oka je velice nebezpečné) a pomalu jděte pryč.Cca po 10ti metrech Vás nechá být. Včely jsou aktivnější v obraně,Jejich jed je vůbec nejsilnější ve své kategorii a hnízdo(úl) brání i na několik metrů. Dodám,že hromadný útok nastává jen když cítí přímé ohrožení,t.j. šlápnete jim do hnízda,shodíte báň,svalíte či otevřete úl . Je to ojedinělé,ale pokud se nedejbože dostenete do takovéto situace,kdy na vás začne útočit čím dál více včel,protože jste třeba náhodou narazili někde v přírodě na divoké hnízdo,je třeba utíkat a rychle proběhnout nějakým houštím. To je zmate a zbrzdí.Nějaké to žihado ale schytáte.

Pokud ty sršni okolo domu spíše něco hledají,jedná se o přezimované královny,které hledají,kde hnízdo založit případně,kterého již založeného hnízda se zmocnit. Odpudíte je těžko.To je příroda. Létají si kam chtějí... Sršni jsou lovci a jak zde někdo trefně poznamenal,dokáží zlikvidovat vosí hnízda v okolí.Živí se jejich larvami,které snášejí do svého hnízda.Nepohrdnou ani dospělci vos a včel. Na vlastní oči jsem viděl jak přiletěla sršeň na květ,kde včelka právě sbírala pyl. Sedla na ní shora,v mžiku jí ukousla hlavu a se zbytkem odletěla pryč...Trvalo to sotva 3 vteřiny.Pokud kolem vás krouží ,počkejte chvilku a neohánějte se. Jen si Vás prohlíží. Pokud se pohybujete pomalu,snadno Vás přehlédne. Jediné co jí upoutá na Vás jsou rychlé pohyby (např. běžné mrkání očí) a případně Váš parfém a i jak jste přirozeně cítit. :) To pak udělá kolem Vás několik obletů a pak odlétne po svém. Tyto zvířata mají čich přímo gigantických kvalit. Synka jedině ochráníte nějakým repelentem. To se mu zdaleka sršeň vyhne a nejen ta. Pokud byste zjistila hnízdo někde v domě,je třeba zavolat deratizéra. Sršeň je ve volné přírodě chráněná.

Od: ladaadal*
Datum: 11.06.12 11:54

No, mě taky každý tvrdil, že sršeň sám nezaútočí a věřil jsem tomu až do doby, kdy jsme seděli nehnutě na terase, sršeň přilít, zakroužil a bez pozdravu mi vyvrtal díru do ruky. Během 5 minut jsem měl ruku jak sloní nohu, díra do hřbetu jak po hřebíku a léčil jsem se skoro měsíc. A to upozorňuju, že od mala jsem za sezónu schytal běžně 5-10 žihadel od všel a vos. Takže pověrám, že bezdůvodně nezaútočí už dávno nevěřím. My je tehdy likvidovali tetrachlorem přímo do hnízda, ale to je dnes už zakázaný a navíc se musí najít to hnízdo. Odpuzuje je prý česnek (nevím) a nějaká kytka, ale to se budu muset zeptat odpoledne maminy, protože si nejsem jistej, která to byla, ale nám fungovala. I když smrděla, že skoro odpuzovala i lidi, ale fungovala na veškerý bodavý hmyz.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.