Jak funguje výběr z bankomatů v cizině?

Od: Datum: 17.02.15 15:57 odpovědí: 3 změna: 17.02.15 19:35

Zdravím, potřeboval by jsem poradit. V budoucnu mám v plánu odjet na nějaký čas do ciziny, Slovensko, Ukrajina. Část hotovosti mám v plánu rozměnit ještě doma ale díky dělšímu pobytu, budu muset vybírar i z bankomatů. Mám klasickou kartu od České spořitelny tedy VISA (debetní). Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, jak takové výběry fungují? Hledal jsem ale nenašel.

Není mi jasné například v jaké měně se mi mé peníze v cizím bankomatu zobrazí, jestli stále v české nebo už zahraniční. Tedy jestli zvolím částku v korunách a ta se pak sama smění v kurzu na místní. Jakým se to řídí kurzem. Zda je vůbec výhodné, vybírat z bankomatů. Rád bych rady lidí co takhle vybíraly třeba na dovolené.

Pokud by měl někdo i nějaký odkaz na stránky, budu moc rád.

Předem děkuji, Petr

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.15 16:05

Peníze samozřejmě vyberete v místní měně. My tak vybírali loni na Krétě, bankomat zobrazil i aktuální kurz koruny vůči euru. Co si vzpomínám, nebyl zas tak nevýhodný.

Datum: 17.02.15 18:14
Každá banka má vlastní ceník pro výběr peněz v cizině. Většina si za výběr z bankomatů účtuje poplatek. Je dobře se na výši poplatků předem informovat. Prakticky vždycky to vychází dráž než přímá platba kartou v obchodě. Já mám dobré zkušenosti s Raifkou která má výběry ze všech bankomatů doma i v cizině zdarma. Podobně to má myslím i M.bank ale ta je vyhlášená tím, že má mizerné kurzy takže si ty poplatky prakticky vybere v tom. Asi se divíte proč píšu o tom jak je to u jiných bank, když jasně píšete že máte českou tak jen jedna věta na závěr - ČS jsou z českých bank co se týče výběrů i plateb kartou v cizině největší zloději o jakých vím.
doplněno 18.02.15 08:38: V Eurozóně vychází ČS ještě normálně ale jak jde o jinou měnu, třeba zlotý tak ne převádí přímo koruna - zlotý ale přepočítává napřed koruna - euro a pak teprve euro - zlotý. To mám vyzkoušený.
Datum: 17.02.15 19:35
V pátek jsem vybíral řeckou kartou u nás a bankomat mi vysypal korunu v kurzu za necelých 25 Kč. Zloději. Kolik stojí výběr v cizině najdete v ceníku své banky, mají ho na netu. Pro tyto účely bych si zřídil účet u equa bank, výběr venku stojí tuším 6 Kč. Má ale dobře vyřešenou kartu, k běžnému CZK účtu si přímo v bankovnictví můžete vytvořit a přiřadit ke kartě účty v USD a euro, tím pádem je karta multimenova . Směnu z CZK na EUR uděláte jednoduše v bankovnictví online a na Slovensku vám bankomat vysype rovnou eura. Pokud jich máte na eurovem účtu málo nebo žádné provede se konverze dle aktuálního kurzu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.