Černé ovce - smrt motocyklisty

Od: Datum: 02.06.12 21:13 odpovědí: 11 změna: 04.06.12 21:29

Asi předevčírem dávali na ČT 1 Čerčřné ovce věnované silničnímu provozu a popisovali případ ostravského motocyklisty, kterému nedal přednost řidič osobního automobilum jenž vystrčil předek auta do jízdního pruhu motocyklisty a tam zastavil. Motocyklista to neubrzdil, narazil do auta a smrtelně se zranil. V pořadu se jasně uvádí, že řidič osobního auta mu nedal přednost. U soudu však podle znaleckého posudku překročil motocyklista nejvyšší povolenou rychlost, a proto byl řidič osobního auta shledán bez viny.

Domnívám se, že tím, že řidič osobního auta zastavil až v jízdním pruhu motocylisty, se sám usvědčil ze zavinění nehody. On měl přece zastavit na tzv. výhledu do křižovatky a přesvědčit se, zda po hlavní silnici něco nejede. Pak by musel motocyklistu vidět a počkal by, až přejede. Pokud by bylo pravdivé jeho tvrzení, že jel tak rychle, že ho nemohl vidět, tak by se při srážce musela pohybovat obě vozidla. Proč tedy řidič osobního auta zastavil?

Domníván se, že soudce musel být něčím ovlivněn, a proto nerozhodl spravedlivě.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 03.06.12 00:00

Domnívání se je ale k ničemu. My na rozdíl od soudce, který měl k dispozici důkazy o tom víme prd, jak to bylo na místě, jaké jsou tam poměry. Pokud chce aby viděl, tak ten předek prostě vystrčí i do jízdního pruhu nelze-li jinak. Co uvádí TV je na...o.
My ani nevíme, odkud moto jelo, ve kterém pruhu bylo auto. Zřejmě z levé strany. Ale toto není první případ, kdy to takto dopadlo. Pokud se tam přiřítí odkud není vidět tak co? Asi proto je tam ta snížená rychlost. Takových úseků je...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 03.06.12 06:31
avatar

Nebo to mohl bejt Janouškův bratránek.*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.12 06:53
avatar

Také jsem se dívala a verdikt soudu jsem nepochopila. Ano, motocyklista stanovenou rychlost nedodržel, jel rychleji. Ale je pravda, že jel po hlavní silnici a auto na vedlejší mu mělo dát přednost. To v každém případě. Proto když se to nakonec celé zamotalo tak, že vinen byl motocyklista, koukala jsem na to nevěřícně. Ať se dělo, co se dělo, přednost po hlavní je svatá pro každého. A tem motocyklista tu přednost měl mít, ale nedostal ji.

A tak nevím. V naší zemi je možné všechno. Třeba byl řidič auta vlivný zastupitel, něčí strýček, či bohatý podnikatel. Ale i kdyby se z toho nějak vyplatil či vykroutil, měl to zahrát do autu. Nechápu, proč to bylo zmedializováno a hozeno na motocyklistu, který měl po hlavní jednoznačně přednost. Asi podle přísloví "Mrtvý prd ví". Bránit se sám nemohl, pozůstalí byli zdrceni a tak si pan soudce sám upravil konečný verdikt podle svého. Vím, život to mladíkovi nevrátí, ale jsem i já přesvědčena, že to bylo všechno jinak.

Je neštěstí přijít o mladého zdravého syna a navíc na něm nechat cejch viníka. Asi bych se za to prala a znovu případ otevřela. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.06.12 09:38

Nesouhlasím. Vzhledem k poměrům na místě a rychlosti není třeba možné technicky tu přednost dát když druhý byť na hlavní to přežene. Je tady přece předpoklad, že se jezdí podle pravidel a ne že je kdekdo porušuje, To bychom pak na cestu ani nemohli. Přednost není absolutní a opakuji, není to první případ u soudu kdy tak bylo rozhodnuto! Bohužel takto jezdí většinou někteří hazardéři s moto (a víme, jak předjíždí). Kdybychom to brali absolutně, ta na takové není metr. Když ho nevidím, nemohu mu přtednost dát. A ostatně má jet tak, aby stačil na dohled zastavit, že ano. Ono tam nemusí být zrovna auto. A co pak?
Pokud se v tom někdo chce vrtat, tak je třeba si přečíst rozsudek, jak to soudce odůvodňuje.
Navrhuji, zkuste si se stopkama změřit, jak dlouho trvá vyjetí a zařazení do vlastního pruhu (vlevo, vpravo), když stojíte.
Já tady mám takový úsek, kde z levé strany je napřed rovinka, pak to klesne a pak stoupá, nizký sporťák před horizontem není vidět, schová se. Z pravé strany vyjíždí na horizont po stoupání. Nebýt tam snížená rychlost, tak se těžko bude vyíždět. Prostě pokud budou pálit nedají tu možnost!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.12 20:36

Kdyby každý dbal Vaší moudré rady jet tak, aby byl schopen na dohled zastavit, tak jsme v ČR celý rok bez nehod :))

Od: buss
Datum: 03.06.12 20:39

Já jim bránit nebudu. Ale kdo chce zabít sebe, klidně, nemám námitek..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.12 08:25
avatar

Není na nás, abychom to soudili. Už jste ale viděli jet motorku rychlostí třeba 220 km/hod? Té nemáte šanci dát přednost, protože když se podíváte doleva, jestli něco nejede, tak tam ta motorka ještě není. Než ale stačíte udělat cokoliv, máte jí na kapotě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.12 11:26
avatar

Magdon: ano, tohle je pravda. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.12 20:59
avatar

Ono je velmi jednoduché odsoudit šoféra auta bez hlubší znalosti toho, co se stalo - jel z vedlejší, je viník! Já jsem zažil podobnou ,,akci´´, naštěstí se to obešlo bez zranění - jel jsem z Vojtěchova do Kladna se stěhovacím náklaďákem s poměrně velkým přívěsem, jel jsem z vedlejší a dával jsem přednost vozidlům jedoucím po hlavní - tedy silnici 34. Pro info GPS 49.7776031N, 15.9807172E . Problém je v tom, že ve směru od Hlinska je cca 50m od křižovatky horizont, přes který není nic vidět, proto je také na hlavní před tímto horizontem omezená rychlost na 60 km/h. Takže jsem poté, co jsem se rozhlédl, rozjel do křižovatky, když už jsem byl prakticky napříč hlavní, tak jsem uslyšel kvílení gum, tak jsem instiktivně dupl na plyn, náraz nebyl, tak jsem zastavil za křižovatkou a šel jsem zjistit o co šlo. No, celkem klasika - klouček na CBRku prostě jel ,,malinko víc´´ a za horizontem zjistil, že je problém. Naštěstí jsme se minuli, on prolítl za zadkem vleku do pole. Jemu nic nebylo, mašina byla dost očesaná, zpočátku měl proslovy o nedání přednosti a pod. Pak jsem mu ukázal, jak daleko gumoval a jak daleko pak ještě cestoval polem. Tím vyměkl. Ale poldy nechtěl volat za žádnou cenu. S tím jsme se rozešli. Dnes vím, že to byla chyba, bylo a je mnoho případů, že poškozený pak překroutí nehodový děj ve svůj prospěch, ale mě to vyšlo. Každopádně od té doby VŽDY když mě někdo trefí, volám poldy - pro jistotu.

Ale k věci - nejsem nijak příbuzný ani s Janouškem, ani s Vavřincem. Přesto trvám na tom, že jsem přednost DAL. Nemůžu přeci dát přednost někomu, koho nevidím. Tedy z mého hlediska jsem udělal maximum pro odvrácení nehody - to, že je auto těžké a dlouhé, že má danou akceleraci, to už neovlivním. Klouček jel víc než měl - tedy vědomě riskoval a z mého hlediska si tímto přivodil nehodu.

Takže ne vždy je situace černobílá. Tím nechci soudit výše uvedenou nehodu - jen naznačuji, že možností, kdo ji zavinil, je víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zrzka*
Datum: 04.06.12 00:22

Aho, souhlasím, taky se mi stala podobná situace. Na stopce v rámci obce při rozhledu doleva bylo vidět tak 10 - 20 metrů a pak je zatáčka lemovaná kameným mostem, na kterém je mimoúrovňové křížení silnice. Podívala jsem se doleva - nic, doprava - nic a znovu doleva - nic, tak jsem se rozjela a už skřípěly gumy. Naštěstí to nebyl motorkář, ale nějakej pan podnikatel co na mě dalších xminut štěkal a vyhrožoval mi soudem s tím, že tam má kamaráda. Stejně jako vy jsem ho upozornila na brzdnou dráhu a navrhla mu, že brácha policajt pošle kolegy,a by nás rozsekli, kdo teda má pravdu. Sednul do auta, prásknul dveřma a odjel. Ale dodnes mám na té stopce takovej moc škaredej pocit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.12 21:29

Váš případ jen potvrzuje moji teorii - ke střetu došlo, když byla OBĚ vozidla v pohybu! Vy jste dokonce ještě šlápl na plyn, když jste zjistil, že po hlavní něco jede.

V případě uvedeném v TV však řidič osobního vozu zastavil a vytvořil tak motocyklistovi překážku!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.