Vrtání do cihel

Od: Datum: 02.06.12 18:51 odpovědí: 12 změna: 03.06.12 01:08
avatar

Dobrý den.

Rád bych se poradil s kolegy kutily a montéry ohledně vrtání do cihel.

Častokrát , když vrtám ve staré cihlové zástavbě, nelze se vyvarovat vrtání "mezi cihly", což není vždy nejpevnější ukotvení a musí se vrtat znovu.

Kdyby tak někdo přišel na způsob, jak se trefit na první pokus do tvrdé cihly a ne do staré malty mezi nimi (mnohdy je rozdíl jen pár cm).

Jak detekovat cihlu a ne jen odhadovat? *smich*

Jen mě tak napadlo, jestli jsem jediný, kdo nad tím koumá.

Děkuji

Hans S.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lujs®
Datum: 02.06.12 18:59
avatar

Taky se mi to párkrát stalo*ee* a věřte že to není nic proti tomu když vrtáte do ,,dutejch cihel"*zed*, to vám pak po 8mm vrtáku zůstane třeba díra 2,5cm velká.*plac**plac**plac* Taky si rád počkám na odpověď.:D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.12 19:03
avatar

Jsem rád že nejsem sám, kdo se nad tímto problémem pozastavil.

Odhadování cihel podle překladu oken a dveří je zbytečné, protože nikdo neví jak velký překlad je ve zdi, jestli nebyla puvodně klenba a jaka velikost cihel a mezer je použita.

Koumám nad tím už nějaký čas a žádný "patent" z mé hlavy zatim v tomto směru nevzešel *smich*

doplněno 02.06.12 19:04:

Duté jedině bez příklepu! *frajer*

Datum: 02.06.12 19:00
avatar

Většinou nad tím nekoumám, protože mám místo díry něčím pevně dané a nelze se odchýlit ani o těch pár cm. Takže pokud se strefím do spáry, namíchám si řidší sádru, tu do vyvrtaného otvoru jí nacpu a než začne tvrdnout, zatluču tam hmoždinku. Takto ukotvená hmoždinka pak drží dost spolehlivě i v oné spáře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.12 19:08
avatar

Záleží v jakém roce byl dům postaven, jaké má omítky, a tudíž i maltu mezi cihlami.

Často ani sádra moc nepomahá , když se pak sype vše kolem..proto lepší posunout o 2 cm a vrtat cihlu.

Kotvení je pak stabilnější.

Ani speciální spirálové hmoždinky mnohdy nepomahají, když není pevný podklad

doplněno 02.06.12 19:10:

Stačí jen trefit řadu cihel..pak už je menší riziko trefení spáry v řadě*hej*

Od: momo®
Datum: 02.06.12 20:19
avatar

Napřed vezmu slabší vrták (2mm) a najdu "šár" . Když se trefím napoprvé tak OK a když ne tak zkusím kousek nahoru nebo dolu a zůstane jen malá dírka. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.12 20:38
avatar

Souhlásím se vším co zde bylo řečeno.

Jedná-li se o "důležitou" díru, tak napřed menším vrtákem prozkoumám díru (já tomu říkám prověřovací sonda) . Pokud se drolí a nebo to šlo vyvrtat bez patříčné síly,tak použiji o pár milimetrů menší vrták a vyvrtám díru bez přiklepu.Poté tam prdu trochu sádry,natluču hmoždinku,nechám pár minut zatuhnout a pak našroubuji patřičný šroub,vrut...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.12 00:59
avatar

Skvělé a jednoduché řešení...že mě to nenapadlo dříve.

2mm dirka se lépe retušuje než 10mm díra plus nepředvídatelné drolení malty ve spáře*hej*

Od: mowla*
Datum: 02.06.12 20:52

Jak se trefit do cihly a ne do malty neporadím - ale poradím, co s dírou v maltě - namísto hmoždinky vezmu kousek tyčky používané truhláři na čepy, vyvrtám do ní (v ose) dírku co nejmenším vrtákem (1) a opačný konec nožem naštípnu, pokud se trefím, do kříže. A zatluču do díry. Pak použiju silnější vrut, který se do jedničky díry ´zavrtá´ a opačný konec tyčky rozštípne - ještě mi takové ´kotvení´ ani ´nebloncá´, o tom že by vypadlo nemůže být ani řeči.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.12 21:07
avatar

ještě jednodušší postup mám odzkoušený v praxi.Do volné díry naklepu dřevěné třísky,jednu vedle druhé,až je otvor pevně ucpaný.Vylepšit to jde ještě akryltmelem.Nemusím nic předvrtávat,vrut tam zajede jako do závitu.Pokud se jedná o háčky na obrázky,stačí i hřebíčky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.12 22:58
avatar

Tak jistě, jde to i třískami, ale je to dost prehistorické řešení. Já to řeším tak, že když trefím díru pro hmoždinku někam, kde to nevypadá že by měla držet, tak díru zvlhčím, vtlačím do ní trochu Soudal 60A a do toho pak natlačím hmoždinku. Jelikož jde o PUR lepidlo, vlhkostí zpění a vytvoří něco, jako chemickou kotvu. Prostě drží to jaxviňa Stejně opravuji i vyrvané hmoždinky. Toto lepidlo používám totiž zejména v truhlařině, takže jej mám běžně k dispozici a nemusím kvůli např. jediné hmoždince shánět něco speciálního.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.12 00:03
avatar

Tak tak, milí kolegové. Po výměně bytu z panelového domu do cihlového, jsem se tím natrápil velice. Nakonec jsem zjistil, že existuje zázračný prostředek PU konstrukční lepidlo (plný název asi uvést nelze). Je to kartuše 310 ml, tedy do vytlačovací pistole. Poněvadž potřeba děr do zdi ještě není uspokojena, používám to denně (už druhé balení). Do díry (i když je hodně vykotlaná) natlačím pistolí potřebné množství lepidla., ale předtím tu díru co nejvíc vyfoukat či vymést štětečkem, aby tam nezůstal prach... následně - nejlépe tak do 5 min vložím a zaobalím hmoždinku (podle potřeby ji zafixuji nějakým dřívečkem čií zápalkou). Tvrzení probíhá rychle, po cca 2 hodinách lze našroubovat potřebný vrut a je to hotové. Jestliže jde o velkou díru a větší objem lepidla, raději nechám třeba přes noc.

Pozn.: nejedná se o tzv. chemickou kotvu, s ní je práce více náíročnější a ne každý má náladu do zdi v bytě zapouštět masivní šroubové svorníky... Zmíněný výrobek bohužel není snadno k dostání, pokud vím, tak neexistuje plnohodnotná náhrada, proto hledat a pátrat na internetu, případně se obrátit na české zastoupení příslušného výrobce od Dunaje, aby prozdradil kam dodávají.

Tak ať se práce daří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.12 01:08
avatar

Také dobrý nápad.

Dnešní kvalita hmoždinek je kolísavá a občas se stane, že i v cihle se hmoždinka "protáčí".

Toto konstrukční PU lepidlo určitě jistí každou hmoždinku dokonale ať se vrtá kdekoliv.

Děkuji

Hans S.

PS. Na vymetání a vyfukování děr se dá pořídit balonek s trubičkou a kartáček (používá se i na chemické kotvy k čištění otvorů ve zdi). Lepší než vyfukovat ústy *frajer*

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.