Podnikání-neschopenka

Od: Datum: 01.06.12 19:55 odpovědí: 6 změna: 04.06.12 09:19

Hezký večer, poprosil bych o radu. Jak je to u OSVČ, když budu v pracovní neschopnosti, mám nárok na peníze? platím si pouze sociální a zdravotní pojištění. Dále bych si chtěl uzavřít urazové pojištění, má to smysl? DĚKUJI:)


avatar
Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.06.12 20:06
 
avatar

Pokud si neplatíte nemocenské pojištění, tak na "nemocenskou" nárok nemáte. Zda má smysl ve Vašem případě uzavírat úrazové pojištění musíte vědět především Vy sám. Jaké rizikové činnosti vykonáváte a podle toho se rozhodnout.

Od: jar®
Datum: 02.06.12 09:21
 

sociální pojištění pro OSVČ je rozděleno na důchodové a nemocenské pojištění. Důchodové je povinné, nemocenské není a je na vás zda si jej budete platit, nebo se pojistíte u komerční pojišťovny. Ze zákona - pokud si budete platit nemocenské - je hrazena nemocenská až po 30 dnech nemoci. Do té doby marodíte bezplatně. Pokud budete mít neschopenku od 1. dne v měsíci do konce měsíce. nemusíte za tento měsíc platit zálohu na sociální pojištění. Pokud by jste však měl neschopenku od 2. dne v měsíci, nebo by byla neschopenka ukončena den před koncem měsíce. Jste povinnen platit i za tento měsíc sociální pojištění. To samé samozdřejmě platí i u zdravotního pojištění.

Od: poiu®
Datum: 02.06.12 10:40
 
avatar

Dobrý den, na nemocenskou má OSVČ (která si hradí nemocenské pojištění) nárok od 22. kalendářního dne nemoci, nikoliv od 31. dne.

Datum: 02.06.12 19:09
 
avatar

A ještě - pokud si OSVČ nemocenské pojištění neplatí a nově se k placení přihlásí, má 3měsíční dobu, po kterou nemá nárok na dávku. Je to § 24 zákona o nem.poj. č. 187/2006 Sb.

Podmínkou nároku na nemocenské z pojištěné činnosti, která je samostatnou výdělečnou činností, je dále účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo dni, od něhož je nařízena karanténa.

Datum: 02.06.12 19:12
 

zdravím .sice nevim v jakem oboru podnikáte ale určo bych doporučila kombinovanou pojistku .nemoc i uraz.-neváže se to na vypsaní nechopenky .

Datum: 04.06.12 09:19
 

kdyžtak mi písni na mail.máme to odzkoušeno .manžel taky podniká

 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.