Nejste přihlášen/a.
Cenu nevím. Pokud je terén sám kopec a úžlabina tak se kácí ručně a stahuje se koněm s traktorem či jakýmkoliv strojem na vyvážení či kácení si ani neprdnou, pokud je přijatelný terén tak se dřeva lidské ruce nedotknou až po použití prken či trámů, přířezů atd. na výrobu. Takže obě skupiny obhajují svoje ego a neberou zřetel na podmínky těžby, možná by měli jít do lesa a podívat se kde se těží třeba do hor...
Jsou lesy, kudy neprojede ani tank, natož traktor.
Navíc díval jste se někdy na těžební pole, které bylo vyrubané za pomocí techniky a na jiné, kde pracovali s koňíčkama.?
Po technice je to Hirošima.
Chápu, že dnes je důležitá jen produktivita a rychlost. Ale kůň to nezničí a zároveň to pohnojí.
Ale to je třeba se zeptat těch lidí, co je k tomu vede, nejspíše ekonomika. Pochybuji že stav lesa.
doplněno 13.02.15 11:33:Když se do toho nevidí, tak co řešit. Je tu lesník, který bere na lesní práce rodinu, ta kácí a přibližuje traktorem, když hoří, dělá jinde, pak si ten dřevorubec najme jiného dřevorubce a koně. A teď mudrujte. Time jsou prachy. Ostatně nedávné boje na Šumavě.
Zrovna nedávno jsem se na vlastní oči přesvědčil, že koně jsou v lese občas stále ještě nenahraditelní.
Představte si silnici do zatáčky, nad silnicí svah cca 45° porostlý stromy. Ty stromy se kácely. kdo myslíte, že ty stromy z toho svahu dolů k silnici stahoval? Ano, pán s koněm. Milé LKT stálo dole na silnici kousek za výstražným trojúhelníkem jako ochrana a zábrana před koněm, když musel na silnici, aby kmen stáhl až dolů do příkopu. Dělalo se to za plného provozu, silnice 2. třídy.
Pokud by to měli stahovat tím LKT, tak by tu vytíženou silnici museli uzavřít, LKT postavit napříč silnicí (navijákem za roh toho moc nestáhnete) a pak stahovat navijákem. Takže koně v lese stále ještě jsou občas velmi výhodní.
To je to, o čem jsem mluvil... (napsal)
Peníze v prvé řadě.
Jsem zvědav, kde naše vnoučata budou sbírat hřiby...?
Asi v Kauflandu...
Milane23,
v dnešní době je opravdu převaha techniky.
Ještě před pár lety bylo běžné používat koně a traktor, právě jak je psáno již výše, ke stahování dřeva v málo přístupném terénu.
Rozdíly v ceně za kubík si myslím nebyly, ikdyž bývalo, že za stroj bylo někdy dokonce méně, protože jste byl schopen vytahat mnoho kubíků, a nikoho ale nezajímalo, že to sežere spoustu nafty...
Je to škoda, že koně z lesa mizí, ale opravdu uživit se s tím v dnešní době je čím dál těžší. Ale pohled na koně v lese je krásný.
A ano, trend je čím více kubíků tím lépe, takže proto je kůň asi považován za neekonomického, ale co nám v této rychlosti kácení také z těch lesů zbude, to samé jako s uhlím, kdyby to bylo jen pro naši potřebu, ale ono se toho hlavně spousta vyveze...
doplněno 13.02.15 11:28:PS: Před několika lety cena za kubík prý traktorem 100 kč, koněm 120 kč, ale doma už koně několik let nemáme, manžel již zcela používá techniku, takže současné ceny mi nejsou známy.
Ale opravdu pokud srovnáte, kolik je někdo schopen vytahat koněm a traktorem, je to podstatný ekonomický rozdíl...
Ale je pravda, že ten les nebyl tak "zhuntovaný"...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.