Řáholec - existuje?

Od: Datum: 21.05.12 00:36 odpovědí: 8 změna: 15.10.14 13:06
avatar

Ahoj, asi všichni víme, že Rumcajs byl švec v Jičíně, a že ho knížepán vyhnal do lesa Řáholce, kde pak Rumcajs s Mankou a pak i Cipískem spokojeně žili a jestli neumřeli, žijí tam dodnes.

Ale existuje někde u Jičína les Řáholec? V Jičíně Řáholec je, ovšem je to restaurační zařízení, na jehož kvalitu existují různé názory. Ale les jako takový? Případně, který les v okolí Jičína by si pan Čtvrtek vybral do své pohádky jako ten SVŮJ Řáholec?

Díky za názory! *slunce*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vikyŽ
Datum: 21.05.12 00:46
avatar

Jasné, že existuje.

Les Řáholec, je na vrchu Brada, 4 km od Jičína, směrem na Turnov. Na Bradech se také nachází Rumcajsova jeskyně.

doplněno 21.05.12 00:47:

Po stopách Rumcajze. http://www.pruzkumnik.cz/nz/clanek.php?id=55

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hopŽ
Datum: 21.05.12 00:51
avatar

To jsem na netu také našel, ale Řáholec se to nejmenuje... ;)

Od: vikyŽ
Datum: 21.05.12 00:57
avatar

Řáholec, je na vrcholu zvaný Přivýšina, jak je nahoře v odkazu.

Po nějaké době došli k jinolickým rybníkům. Voda lákala ke koupání, ale její teplota už méně. Počasí ještě nebylo vodním hrátkám nakloněno, i když jinak bylo celkem hezky. To ale nebyl cíl jejich cesty. #ff0000">Vydali se do hloubi lesa a stoupali výš a výš. Postupně se dostali až na vrchol zvaný Přivýšina tvořený několika skalisky, kde je vybudována vyhlídka Václava Čtvrtka. Odtud je krásný výhled na město Jičín a širé okolí včetně špičatého kopce Zebín na východě (a bývalou věznicí v Kartouzích pod ním). Už není pochyb. Řáholec je právě tady.
Průzkumníci si dali polední přestávku pod vyhlídkou, ale dlouho se nezdrželi, protože zde foukal poměrně studený vítr. Pokračovali tedy dál do Prachova.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aroff
Datum: 21.05.12 01:59

Hope, jako skoro místní vím, že Řáholec se říká lesu který je na vrchu Brada a sousedním Přivýšina. je to severo východně od Jičína. Pokud se podívᚠna mapu je to v místech mezi Prachovem, Jinolicema , Podůlším a Jičínem. Je tam fakt hezky. Ar

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hahanaj*
Datum: 21.05.12 11:26

Je to pochopitelné, už jen samotná existence takových skal působí dost nadpřirozeně. Dále víme, že Rumcajs bydlel v jeskyni a k její existenci jsou také zapotřebí skály. Existují i další indicie, které naznačují, že les se nacházel mezi Jičínem a Turnovem. A to už se nabízí prakticky jediná možná varianta - zalesněný vrch Přivýšina u jinolických rybníků.
čtěte dál je to hezké vyprávění-inspirace na výlet

Zdroj: http://www.pruzkumnik.cz/nz/cl anek.php?id=5

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.12 12:25
avatar

Les Řáholec skutečně existuje, a je pojmenovaný po Rumcajsovi. Na polesí meli nějaký menší lesík či čo, který neměl jméno, a tak se obrátili na pana ŘČtvrtka a s jehoo vědomím a svolením ho tak pojmenovali. Jméno Řáholec se tam vyskytovalo už předdím, ale nebyl to lesík. možná to byl ten vrch.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.14 13:06
avatar

Odetko *palec*, po dvou letech mám jasno.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.