Nejstarší jazyk na světě

Od: Datum: 28.12.12 16:41 odpovědí: 10 změna: 29.12.12 10:02

Ahoj, neví někdo, který jazyk je nestarší na světě?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.12.12 16:45
avatar

Asi to, čím mluví křováci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.12 16:53
avatar
Nedá se presne určit, který jazyk je nejstarší, můžeme jen říct, že patří k nejstarším jazykům. Příkladem může být tamilština, jeden z nejstarších živých jazyků.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 28.12.12 18:08

Latina? Ovšem to už je jazyk mrtvý, ale řekla bych že patří k nejstarším jazykům.*nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 28.12.12 22:06
Latina to urcite nebude :) Vymrelou latinu bije i stale jeste pouzivana rectina. Na druhou stranu latina se vyvinula do italstiny a moderni Rek stareveke rectine nerozumi *ee*
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.12 18:12
avatar

A co třeba čínština?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.12 22:36
avatar

Já bych řekl, že nějaké ty skřeky a posunky by to stářím vyhrály. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.12 08:44
avatar

že by romština? *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.12 05:29
avatar

Sanskrt?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.12 09:23
avatar

Tohle jsou vše dohady, taky trochu směšujeme stáří řeči a stáří kultury, což samozřejmě souvisí, ale úplně totéž to není. Třeba řecká výspělá kultura je starší než římská, ale nějak se na apeninském poloostrově mluvilo i v době helénské. Taky bych poznamenal, že současná, dosud existující, řečtina se od té antické poměrně dost liší, i když samozřejmě z ní dost vychází; na druhé straně,italština například převzala hodně ze zaniklé latiny, i když to samozřejmě latina není. A když už se pohybujeme v těchto geografických oblastech, jaksi se tu pozapomělo na Etrusky. Vlastně ovšem nevím, jestli se tazatel ptá na nejstarší kdy používaný jazyk (pak jsem si vzpomněl na eguptštinu faraonů), nebo nejstarší dosud používaný jazyk, to by ti Etruskové stáli mimo soutěž. No a samozřejmě hlubokou myšlenku přinesl naihonn. Samozřejmě lze namítnout, že nějaké ty skřeky nelze pokládat za řeč, to bychom museli uvažovat i třeba o šimpanzech, ale koneckonců každá řeč se nejspíš ze skřeků vyvinula, a pak je otázka, kdy jsou to ještě skřeky a kdy už je to řeč. (Mimochodem, kdyš už jsem se zmínil o šimpanzech, co takhle delfínština?)

doplněno 29.12.12 09:48:

Sanskrt by mohl být taky jedním z kanditátů, a ti Romové (což je mimochodem jen jeden z cikánských kmenů) přišli z Indie a nejspíš budou mít k sanskrtu blízko. A když už mluvíme o migracích, takoví Maďaři přišli na dnešní území tak nějak před tisíci lety, ale ve své asijské domovině měli už svou řeč, co víme, jak je stará? To (a taky zmínka o činštině) mi evokuje Mongoly, Tibeťany,... No a když se zamyslím, řada odborníků se shoduje na tom, že kolébkou lidstva je Afrika, neměli bychom hledat nejstarší řeč tam? (No vida, a jsme zase u Sanů, ale těch afrických řečí a nářečí jsou stovky, ne-li tisíce.)

Shrnuto, znovu musím opakovot, že tohle vše jsou jen laické dohady. Předpokládám, že lingvisté jsou schopni přinést fundovanější odborné dohady, ale stejně pochybuji, že někdo tuto otázku definitivně rozřeší.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.