Autorská práva

Od: Datum: 22.01.15 09:10 odpovědí: 17 změna: 23.01.15 14:54
avatar

Zdravím. Před nedávnem jsme zde diskutovali o tom, že je nemorální a trestné stahování filmů z počítače. Jako např.Ulož to a další. Vrtalo mi v hlavě, proč jsou tedy v případě, že bych se stahováním dopouštěla trestného činu, volně prodávány přístroje na ukládání filmů. Zjistila jsem, že pokud si koupíte tu pamětovou krabičku, odborný název nevím, tak je v ceně zahrnut poplatek právě pro ta diskutovaná autorská práva. Tudíž se podle mne žádného přestupku stahováním filmů nedopouštím. Věděli jste to?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 22.01.15 09:29
avatar

Ano, je to známé. Vyděračský (autorský) poplatek se platí za všechno, do čeho sa dají trvale uložit data: CD, DVD, paměťové karty, flashky do USB, pevné disky do PC, ... Takže když fotíte digitálním foťákem, za kartu do něj zaplatíte autorský poplatek, Když si pak fotky nahrajete do počítače na disk, máte zaplacené poplatky znovu. A když si nakonec fotky vypálíte na CD, máte zaplaceno "autorům" potřetí.

A ke stahování: Tisíckrát se všude opakuje, že stahování je "nelegální". Není to pravda, zákon to výslovně povoluje (pro vlastní potřebu); nesmí se stahovat jen software (programy). Zakázáno je jen šíření, tedy když Vy poskytnete ten film někomu jinému.

doplněno 22.01.15 09:52:

Jak píše @josnow, ten poplatek se týká i dalšího, týká se "přístrojů k zhotovování rozmnoženin záznamů, přístrojů k zhotovování tiskových rozmnoženin, nenahraných nosičů záznamů a poskytování rozmnožovacích služeb za úplatu, pokud jde o tiskové rozmnoženiny". Takže vypalovačky CD/DVD/BR... apod., tiskárny, všecha už zmíněná (i nezmíněná) paměťová média (snad kromě RAM) a platíte i v copycentru, když si necháte oxeroxovat rodný list.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: josnow*
Datum: 22.01.15 09:34

Nezapomeňte také na tiskárny inkoustové i laserové, kopírky, analogové nosiče záznamu (kazety). Posledně jsem do firemního serveru kupovali disky pro zálohu dat a OSA si díky tomu přišla na hezkých pár set Kč, i když se na ty disky budou ukládat firemní data. Hnus.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.15 10:05
avatar

*palec*

Od: buss
Datum: 22.01.15 10:40

josnow, zkuste si pohledat rozhodnutí € soudního dvora, co tam říká o paměťových médiích pro účely firmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.15 10:06
avatar

*palec* tenhle je pro Hm.

Od: buss
Datum: 22.01.15 09:56

Ale Suzymon, trochu starší ví, že to začalo s CDčkama. Ano pro sebe stahovat lze, ale ukládají se tam chráněná autorská díla. Než spekulovat, tak si načíst vyhlášku, pokud se to nelíbí, bombardovat poslance, €U. Pokud jde o zálohu dat, soudit se. Mimochodem ESD o tom rozhodoval. Kdo chce, hledá a najde. I €U říká, kopírování pro vlastní účely ano, u osoby však nelze nikdy určit, jak média použije. Autorská práva jsou chráněna i tr. zákoníkem.

doplněno 22.01.15 10:19:

Proč? Protože píší co si myslí, domnívají... ale nezajímá je, neví, co na to říká zákon, jen ten může uložit povinnosti. To je právní vědomé občanů, také finanční ... Pro svou potřebu je jen pro sebe, ne ukazovat návštěvě.
Mimochodem, byla petice autorů za tento poplatek! Utíkaly jim penízky. Takže neználci, načtěte si vyhl. č. 488/2006 + zákon autorský!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.15 10:05
avatar

Buss, ale já mluvila velice konkrétně a zřetelně. Tak proč mi toto už v tu chvíli někdo neodpověděl? Nenašel se ani jeden.

doplněno 22.01.15 10:20:

Buss omlouvám se, Tys mi to říkal v té jiné otázce. Ale já si pamatovala na tu diskuzi se Stan. Tu jsem našla, ale nemohu najít tu první, kde to samé, tedy že to je nelegální tvrdí ještě někdo jiný.

Tak ještě jednou pardon, *hi*

Datum: 22.01.15 10:03
avatar

No prosím! Takže vy dva to víte ! A jsem teda moc zvědavá, jestli se ti, kteří se do mne v minulé diskuzi pustili, alespoň chytnou za nos. tak to jsem opravdu hodně ráda, že jsem se tenkrát nemýlila. Neustále jsem kolem dokola vysvětlovala a dokazovala a nebylo to nic platné. Odpovědi byly na jedno brdo, "pácháš trestný čin". Proto jsem si to začala zjišťovat jinde. Díky S.

A snad se tímto vláknem mnozí poučí a ti ostatní už nebudou mít pocit, jako jsem měla já, že se dopouštím něčeho nezákonného, když si v klidu stahuji filmy pro svou potřebu.

Datum: 22.01.15 10:50

Už jsem to tu dával 2x kromě § 30 autorského zákona doporučuji pročíst také pročíst § 29 odst. 1 aut. zák. a § 3 obč. zák.

Ono udělat si kopii pro osobní potřebu je jedna věc, ale druhá věc je používání a stáhovní ze serverů ulož.to a jim podobným, po porostudování zjistítě, že je to přinejmenším diskutabilní, takže tady uvádět, že je to zcela legální je omyl. Stačí si vygooglit i nějaké žaloby na toto téme a například Evropský soudní dvůr se jasně stavá na stranu toho, že stahování warezu je nelegální.

doplněno 23.01.15 09:48:

Co se týče warezu, stačí pář vtřin ve vyhledávači http://cs.wikipedia.org/wiki/Warez, co se týče té krabičky, tak to asi pravděpodobně bude externí HDD a že není k použíti po legální stránce? To není vůbec pravda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.15 19:35
avatar

Filipe promiň. Jak vidíš, tak jsem úplný blbec a jsem ráda, že jsem se naučila stahovat filmy a seriály do té krabičky. Mně to nahradilo moje sto let staré video, které už se nedá opravit. Žádný filmový klub přátel doma na kanapi nepořádám. Je to pouze pro mou potřebu. Ale pamatuji si, že jsme si před asi dvaceti půjčovaly a kopírovaly s kamarádkou ty staré kazety, protože se stalo, že si to jedna nestačila nahrát. Ale to už je strašně dávno a ani to nebylo tady. Teď mne zajímala ta krabička a stahování z počítače. Užívám ulož to, tam to je i zdarma a pak mám dva předplacené... Ale pravdou zůstává, že na "Ulož to" je toho daleko daleko víc. Akorát to trvá celou věčnost. A mně bylo řečeno, že když tohle dělám, že se dopouštím trestného činu i v tom případě, že jsem si předplatila to stahování. Že to co jsem zaplatila provozovateli těch stránek, nejde do kapsy autorům. A furt kolem dokola tohle. Až jsem se naštvala, a začala pátrat jinde, protože mi to nepřišlo ani trochu logické. Všechno jsem si koupila legálně, tak tedy mi nešlo do hlavy, že mi klidně prodají přístroje, které jsou vlastně k nepoužití po legální stránce. No, a pak jsem zjistila tuhle informaci. A Ty teď zase mluvíš o nějakém stahování warezu. Já ani nevím co to znamená.

Od: hm®
Datum: 23.01.15 14:24
avatar

Jen poznámka k tomu předplacenému stahování: Tím předplatným pro stahování ze serverů typu "ulozto" si opravdu jen u majitele příslušného serveru platíte za to, že Vám povolí vyšší rychlost, případně stahování několika souborů (filmů apod.) najednou. Nic jiného v té platbě není, žádná "legalizace" apod., peníze zůstávají majitelům serverů. (Přesto takové stahování pro vlastní potřebu je legální.)

Něco jiného by byly platby třeba na
http://www.supraphonline.cz
Tam se písničky normálně kupují jako desky a autorům z nich jdou platby podle smluv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.15 13:31
avatar

Uf, tak externí HDD se to jmenuje. No tak dobře, takže všechno je v cajku a já si v klidu můžu stahovat své filmy dál. *ua*

doplněno 23.01.15 13:40:

A děkuji přečetla jsem si to. Já jenom stahuji filmy, nebo seriály. Žádné hry nehraju. A hudbu také jen poslouchám, nestahuji.

Od: rv
Datum: 22.01.15 10:52

A pokud si "paměťovou krabičku" koupíte přímo od číňanů, tak se poplatku vyhnete, ušetříte a třeba pomůžete lidem v OSA a podobně dělat něco užitečného.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 22.01.15 19:36
avatar

No já ji koupila přes internet u ověřeného prodejce a levná tedy nebyla.

Datum: 22.01.15 18:59
avatar

pro mě není nemorální stahovat,jelikož,jak sama píšeš,já mám předplaceno,a co je ještě zajímavější,když si půjdeš někam udělat kopie svých věcí,taky platíš

a nepřesvědčí mě o tom nikdo>>> někdo tvrdí,že tento prezident není jeho,jelikož ho nevolil (>nemotám sem politiku,jen příklad,který používají i naši poslanci,kteří dělají zákony<)>>> ty zákony a OSA taky udělali poslanci a zákonodártci které jsem nevolil,takže nejsou moje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.15 10:34
avatar

Asi takhle...

Stahování placeného "díla" z úložných stránek (uložto, webshare, většinou různé linky z warezu atd.):

1. filmy, hudba - legální pro vlastní potřebu (jedno jestli si to stahujete do počítače, na externí disk, na flashku - "krabičku" nebo CDčko nebo kamkoli jinam)

2. software (programy), hry, operační systém atd. - nelegální (vždy)

Stahování z torrentů

Vždy nelegální (dochází i ke sdílení)

Kopie pro vlastní potřebu (záloha)

např. kopie CD s hrou nebo hudbou, které bylo legálně zakoupeno - legální

Sdílení = nahrávání na jiné servery/stránky a poskytování adresy (linku) dalším uživatelům (ať zdarma nebo za peníze) - nelegální

Warez = internetová fóra, kam lidé dávají odkazy na stažení na filmy, hry, software atd. (nelegální tam přidávat adresy, ale legální z nich stahovat)

Torrent = obrovská síť mezi uživateli užívajícími torrent (musí se stáhnout speciální program), kteří sdílejí programy/hry/filmy mezi sebou (tj. přímo z počítače jednoho uživatele do počítače dalších uživatelů - zjednodušeně) - nelegální

OSA = zloději

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.15 14:54
avatar

Na hudbu můžu doporučit Spotify. Dá se stáhnout a poslouchat zadarmo, ale tam jsou reklamy, nebo mít předplatné na měsíc, pak si může člověk poslouchat, co chce, bez reklam, a i uložit tak, aby šlo poslouchat offline.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.