Výlet do Osvětimi

Od: Datum: 20.01.15 18:15 odpovědí: 23 změna: 22.01.15 23:34

Ahoj. Máme možnost podat přihlášku na výlet do kon. tábora v Osvětimi. A já nevím jestli jet. Když jsme se o tom učili vše se ve mě svíralo a nedělalo mi to dobře. Asi není moc dobrý nápad tam jet, že? :/ Ale zas se něco dovědět taky není na škodu. Může to tam semnou seknout?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 20.01.15 18:17

No tady přece nikdo neví, jak na tom jste, faktem je, že to není příjemné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 18:19
avatar

Ahoj, nemáš proč tam sebou sekat, nejsou tam žádné mrtvoly. Daleko horší je pitva člověka...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 18:21
avatar

Dcera tam byla s gymnáziem a bylo to sice smutné, ale nikdo tam sebou nesekl. Tady je pár fotek z toho výletu. Posuďte, jestli tohle unesete a podle toho se rozhodněte.

doplněno 20.01.15 18:30:

V dnešní dobře, kdy existují popírači holokaustu, kteří tvrdí, že je to uráží a vyvíjejí tlaky na to, aby holokaust zmizel z učebnic, je opravdu dobré, když existují lidé, kteří koncentrační tábor viděli. Jestli k nim budete patřit, je jen na vás, vy se musíte rozhodnout sama, jestli to unesete a bude vám to k něčemu dobré, nebo nikoliv.

doplněno 20.01.15 18:35:

Tak když má fotky, tak se fotit mohlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vikina*
Datum: 20.01.15 18:28

Tam se může všude fotit? :/

Datum: 20.01.15 18:23
avatar

Naprosto Vás chápu, mně se i z obrázků koncentračních táborů dělá strašlivě úzko a do pláče. Nedovedu si představit, že bych tam snad jela na prohlídku. Myslím, že mám nějakou fobii. Jen o tom píšu a začínám se dusit.

doplněno 20.01.15 18:24:

dejavu, zkusila jsem terapii Vašimi fotkami a nepomáhá, už pláču. Nebudu to pokoušet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 18:23

Byla jsem tam asi dvakrát, a to s větší skupinkou lidí a nikdo se tam nesložil. Taková návštěva zubaře je dle mého daleko horší než návštěva Osvětimi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 18:26
avatar

Seknout sebou můžeš kdekoli. V porodnici, na ulici u havárky, při slevách v elektru, při návštěvě domu Beckhamových... a samozřejmě v koncentračním táboře. Spoustě lidí to nedělád dobře.

Ale máš pravdu, tohle by měli vidět všichni. Brzo už nebude nikdo, kdo koncentrák přežil, a zbydou jen zapsané a ústně předané vzpomínky, nejaké útržky, které budou nakonec zpochybňovány dobou (už jsou od jistých hňupů zpochybňovány dne).

Ať každý vidí a nikdy nezapomene. To je historie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 18:40
avatar

Myslím, že to jde zvládnout v pohodě

Uskupení domů a dřevěných budek a dalších věcí ohraničené ostantým plotem si myslím, že není k seknutí. Hromady bot atd. vás snad taky nepoloží (i když...). A ty umělé vlasy si myslím nejsou taky tak hrůzostrašné, strašnější by bylo, kdyby tam byly vlasy opravdové (je hrůza se dívat, jak jsou staré vlasy zhnusené), ale délka výdrži vlasů, které nemají přívod života, by vydržely maximálně pár let, takže se nad výklenkem s vlasy nemusíte lámat hlavu.

Myslím, že to stojí za prohlídku, aspoň si udělat vlastní názor na to, co bylo/nebylo, vidím/nevidím.

Zdravím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 19:07
avatar

Já si myslím, že nejde o to, jestli jsou vlasy umělé nebo pravé. Jde o to, uvědomit si, komu patřily, kolik mrtvých tam zůstalo a kolik utrpení si prožili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 19:14
avatar

Samozřejmě, jenže ten člověk, který tam jede na prohlídku nezažívá tu dobu, skoro se do té doby a do toho dění vžít neumí, tudíž mu nejvíc zhorší psychiku právě ty věci, které tam zůstaly nebo byli dány atp. Proto se snažím tady holku uklidnit.

Doporučuju se tam podívat, ale teď není třeba dělat nějaké závěry, posudky a nebo psychickou újmu. Nikdo s tím nic už neudělá a nikomu se tím nepomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 19:30
avatar

A ty umělé vlasy si myslím nejsou taky tak hrůzostrašné, strašnější by bylo, kdyby tam byly vlasy opravdové (je hrůza se dívat, jak jsou staré vlasy zhnusené), ale délka výdrži vlasů, které nemají přívod života, by vydržely maximálně pár let, takže se nad výklenkem s vlasy nemusíte lámat hlavu.

Zajímavá myšlenka, lubrikante. Zejména v kontextu faktu, že se dochovaly vlasy i u mumií mnoho set let starých - například z nich vědci dokáží zjistit otravu oběti (např Napoleon) nebo to, jak dotyčný žil - třeba pravěcí Egypťani si vlasy gelovali.

Ale k Osvětimi - nedokážu posoudit, zdali jde o pravé či umělé vlasy. Ostatně - ono je to asi jedno, podstatné je to, co se v Osvětimi, Buchenwaldu, Mauthausenu a pod dělo. To byly doslova a do písmene továrny na smrt. A z toho jde skutečně mráz po zádech, z toho co si dokáží lidé navzájem učinit - a to se nebavíme o nějakém barbarském pravěku, ale o relativně nedávné době.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 21:13
avatar
Je rozdíl mezi mumifikaci a vystavenými vlasy. A ano, jsou uměle z důvodu výdrže.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 20.01.15 20:47

Já myslela, že ty vlasy byly pravé. Aspoň nám to před 24 lety, co jsem tam byla, říkali. Vám říkali, že jsou umělé nebo jste si šáhnul?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.15 18:13
avatar

V Osvětimi je vydávají za vlasy pravé, ale když se zeptáte vedení, což jsem měl možnost zeptat, říkali mi, že vlasy už byly v hrozném stavu (dívákům se říká to a to, ale realita je jinde, je to z důvodu, aby lidi nezačali vymýšlet a ptát se na různé otázky a vyvolávat rozruch), že plynová komora byla upravená (už nevím jak, nepamatuju se), a fotky byly došperkovány, aby vypadaly jak vypadají. To je vše, co jsem se dozvěděl od tamního vedení Osvětimského tábora. (Pokud se chcete dozvědět něco víc, vemte si překladatele...)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 19:50

ahoj,

záleží jaká si povaha. My tam byli v pulce 9. třídy. Na mě to docela zapůsobilo. ale jedna holak to neunesla a rozbrečela se tam a ten její pláč jsme nemohli my ani učitelky. Přišlo to vlastně na ni jak viděla v te jedné budově, jak tam jsou kufry a brýle za vitrínou, a pak jak tam byly vlasy plus ještě takové pochmurné počasí venku.To ji dorazilo uplně. Já měla položit květinu, jako zástupce třídy, u zdi kde stříleli lidi.Všichni stáli cca asi tak 20m za mnou a já tam šla sama a hodně se mi svíral žaludek.Ze slušnosti, a s ucty by jste měli jako škola, donést jednu květinu, pokud tam pojedete. Jinak ještě dost nepříjemný je ta cesta v tom velkém koncentráku kde byly koleje a lidi vybírali nacisti jestli pujdou do práce nebo do plynu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 20:29
avatar

Syn byl v Osvětimi se svojí třídou na exkurzi. A ano, hodně to na něho citově zapůsobilo, i slzu tajně uronil. Ne však na všechny jeho spolužáky. Jedna spolužačka se v Osvětimi u čehosi dost smála. No ne moc dlouho, protože ji odtamtud vyvedli průvodci. Ani se nedivím. Je-li někomu k smíchu místo, kde umřelo a trpělo tolik lidí, tak nemá v sobě ani kouska citu, pokory a slušnosti. Jako připomínka zrůdností, které jsou schopni lidi páchat na druhých lidech, je návštěva Osvětimi určitě dobrá. Kam až může dojít lidská ... no nevím, jak to správně nazvat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 20:31

Byl jsem tam v roce 1967 a dodnes to mám v paměti,tvrdím,že každý by měl toto vidět jaké zvěrstva se tam děly...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aleua
Datum: 20.01.15 20:49

Můžete mi říct proč se chodí na výlety do koncentráků a synagog? židovská propaganda? ani jednou nenavštívíme kostel ale do synagog a o židech se učíme denně

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.15 12:59
avatar

Ve kterém kostele dali zplynovat tisíce lidí a zůstal tam jejich "odkaz"?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.01.15 21:11
avatar
Zdravím, ve mě zanechaly výjimečný pocit všechny koncentraky, které jsem navštívila. Výjimečný píšu proto, protože i když jsem z toho měla divný pocit a hlavou se mi honily myšlenky na to, jak se něco takového mohlo dít v nedávné době atp tak i presto jsem byla moc ráda, že jsem tam byla. V podstatě to s vámi nemá proč seknout, není tam nic, ale svirave pocity tam je schopno vyvolat par věci. Neumím to teď líp popsat, snad mě pochopíte;) ja sama za sebe doporučuji jet, a nebojte, ustojite to, držím palce ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.15 07:47
avatar

Byla jsem v Terezíně, na výletě s hasiči. Když jsme šli dovnitř, manželka jednoho z nich řekla, že tam nepůjde, že počká venku. A hned se s kdákáním několik dalších slepic přidalo k ní. Já jsem tam šla. Bylo to smutné, stísněné pocity, ale tam si teprve člověk uvědomí, co to bylo za hrůzu a utrpení, co ti lidé museli prožít a v jakých podmínkách. Není to na škodu, když pak člověk vyjde ven a vydechne, poděkuje v duchu za to, že toto neprožil na vlastní kůži.

Pro zajímavost: dneska už žijí lidé, kteří většinou nic takového neprožili. Snad proto mají někteří mladí roupy, obdivují Hitlera, uctívají fašismus. Nechala bych v tom koncentráku jeden barák v provozu na léčbu těchto idiotů. Nahnat je tam, málo oblečené, zima, minimum jídla, tlučení, věšení, pálení, výslechy, občas řetězem přes záda. Myslím, že za měsíc by byl každý obdivovatel fašismu zcela vyléčen. Někdo možná i dřív.

Tak klidně jeďte. Určitě to zvládnete. Aspoň získáte zase jiný pohled na lidské utrpení. To není na škodu.

Jestli je na ten zájezd ještě dost času, přečtěte si předem knihu od E. M. Remarqea: Jiskra života. Pojednává o praktikách, živoření, ale i hrdinech v koncentračním táboře Mellern za 2. svět. války. Budete pak připravená a budete vědět, do čeho jdete. Jaga

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.15 15:39
avatar

- na ČT 2 běží už delší dobu řada dokumentů (německé, francouzské, anglické, americké) o 2.světové válce, Hïtlerovi, holocaustu a ostatních válečných zvěrstvech, ze kterých mi běhá mráz po zádech, vůbec nedokážu pochopit, čeho všeho jsou lidé schopni, ani nemusím vyhlazovací tábory navštěvovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fifa*
Datum: 22.01.15 23:34

výlet do Osvětimi bych doporučil hlavně těm oslům,kteří se zastávají Němců,že byli vystěhováni po válce.Právě kdyby nebylo drtivé většiny obyčejných Němců,kteří volili Hitlera tak by se nikdy nedostal k moci

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.