Máte zájmy a koníčky? Sem s nimi!

Od: Datum: 01.01.15 14:05 odpovědí: 11 změna: 02.01.15 20:45

Ahoj, nikdy jsem podobné věci nedělala, ale chtěla bych se zeptat na nazor Váš, treba z vlastní zkušenosti.

V podstatě každy ma nejake zájmy, nebo proste ma neco, co děla a děla mu to radost. Popravdě, taky jsem mela spoustu aktivit a teď kdyz uz začínám chápat, že mam po pubertě a chtěla bych dospět, tak zjišťuji, že nemam absolutne zádný.

Premyslela jsem o hodne variant, ale nikdy to nebylo ono, doufám, že mi treba poradíte neco co neznam a ja si nepotvrdim to, že jsem ztracena. :D. Důležité pro me je, aby to nebylo časově náročné a abych proste k "tomu" mohla zaskočit, kdyz budu mit chuť a cas. Kdyz to tak čtu, tak náročná jsem ja, no a to jste jeste nečetli to, co následuje. :D

Čtení knížek - musim číst povinnou četbu, malování - umím kreslit jen oko a vím ze bych se nijak nezlepsila, nemam na to cit, psaní knížek - to je vec, která me baví, ale nikdy nedokážu pokračovat v jedné věci a začnu psat zase neco jineho co moji fantazii napadne (k cemu je X začatych věci, kdyz je nikdo nikdy nedokonči?), PC - hry - ty hraju uz dlouho a nijak me to "nenaplnuje", grafika - jo jednou za mesic udělám retus, ale častěji by me to v zadnem případe nebavilo, sport - nejsem absolutne sportovní typ.

Doufám, že me tu všichni hned neodhodite, ale že někdo z vás rekne z vlastní zkušenosti, co koho baví, co děla a treba se tim inspiruji. A kdyz ne, tak budu proste muset pátrat dal sama.. Nevzdam se :D

Je mi 19 let.

Díky vsem.

PS: Za pripadne chyby se omlouvam, píšu z tabletu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.01.15 14:25

Bee, nemyslím, že by vám pomohlo vyjmenováváni koníčků ostatních lidí. Já mám obavu, že to tak zkouknete a na všem něco najdete, proč by vás to a to nebavilo a nejde to. Je to trochu jako v pohádce O smutné princezně. K princezně byli povoláni rádci a baviči, aby se snažili a ona každého odmítla a vyhodila.

O ničem, co jste nezkusila, předem nemůžete říci, že vás to nebude bavit. Nevíte to. A pak, strašně záleží na tom, s kým se na koníčku podílíte. I něco, co se nezdá být lákavé, vás může strhnout, když jsou kolem toho prima lidi. Takhle jsem se třeba dostala v mládí k házené, protože ji dělala kamarádka a později k jeskyňařině. Hodně jsem se věnovala hudbě a projela několik amatérských kapel, kam by mne v životě nenapadlo předem strčit nos, ale kamarádi a okolnosti mne tam zavály a bylo to fajn.

Nikdy mne nenapadlo, že mne bude bavit pomáhat v útulku, fotit, zajímat se o ptáky, potápět se, bubnovat v parku, hrát scrabble, dělat bižuterii z korálků, zahradničit, zajímat se o meteorologii, houby, stromy, parní lokomotivy a mnoho dalšího. Prostě to život tak přinesl. Některá záliba časem vyvane a další přijde, jiná je stálá a jen třeba čeká na vhodnou příležitost, jak se zase prodrat do popředí. Hodně hrálo roli i to, že jsem zahodila ve správný čas předsudky typu že jsem na něco stará, nejsem na to dobrá a může to dělat jen ten, který je v tom absolutní jednička, naučila jsem se to dělat pro sebe, ne pro publikum a bylo to osvobozující. Život má pořád co nabídnout a je toho tolik, co bych se chtěla ještě naučit a zkusit.

Stačí se rozhlédnout kolem sebe, podívat se na kurzy a kroužky, které se tam konají, podívat se, co dělají vaši kamarádi, co se kolem vás děje, nebát se vystrčit nos.

Prostě to chce k tomu přistupovat bez předsudků, co by vás bavilo a co ne a vyzkoušet to. I když se bavit nebudete, je to dobré pro rozšíření obzorů, budete se mít o čem bavit, stále vás něco bude zajímat, budete toho hodně vědět.

Chcete kreslit? Přihlaste se do kurzu kreslení. Je nesmysl předpovídat, že se nezlepšíte, není to pravda, je to otázka tréninku. Budete žasnout, jak brzy se zlepšíte a co dokážete, ale chce to se zvednout a někam jednou týdně dojet. To za vás nikdo neudělá. A s ostatním je to to samé. Je řada rekeačních sportů, na které žádný sportovní talent nepotřebujete a můžete si je užít, třeba jezdit s vodáky, případně chodit s turisty a užijete si při tom i spoustu srandy. Ale musíte na to přijít sama a prostě to zkusit.

Od: babusa
Datum: 01.01.15 16:35

Mám ve Vašem věku vnučky,jedna bude mít letos 19,chodila na zpěv,zpívala ve sboru,krásně maluje a hraje na klávesy,protože studuje,má už míň času.Mladší letos 18 let,studuje grafickou školu se zájmem o malbu,maluje nejen obrazy,daří se jí i sochání a jinak všude běhá s foťákem,nejmladší letos 15 je proti těm dvěma"normální",poslech hudby,zvířátka,hlavně pejsci i jiná zvířátka se v rodině od jejího dětství vyskytovala,je to pečovatelský typ,Nejstarší má jiné rodiče.Máme v rodině ze strany mé maminky umělecké dědečky,jeden má i sochu a jméno v jednom městečku,zdědily to jen ony a můj bratranec,který taky maluje,ale bouhužel je alkoholik,takže talent nevyužil.A pokud jde o mne,abych neodbíhala od otázek,pokud nedržím v jedné ruce vařečku a v druhé hadr,tak od mládí hudba a tanec-to do dneška,od narození našich hodně vnoučat jsem začala plest na ně,teď i háčkuju,loni jsem začala jako dárky všem i na památku s andělama,velké 34 cm a menší 20 cm,svícinky atd.Jednak mám pocit,že moje "neklidné" ruce zaměstnám a zároveň mám radost,že se mi něco povede a líbí se a že za mnou je nějaká práce.A taky všude tahám foťák.Baví mně výsledky focení.Taky dost čtu,ale kvůli těm mým neklidným rukám mívám pocit,že nic nedělám,tak raděj zaměstnám ruce.A ráda se hrabu v hlíně,ale to až věkem.Zkuste nějakou ruční práci,radost je dvojí-z toho,že se podaří a že se něco dělá.I to focení doporučuju,protože to nutí vidět přírodu a věci jinýma očima.A díky fotkám zjistím,že vidím i to,čeho nejen já,ale i jiní by si nevšimli.I jsem číhala u stromu s dírou,kde vykukoval ptáček,až se mi ho podařilo vyfotit,pro mně radost,pro jiné jen pták.Ještě jste mladá,ale focení bych poradila ,třeba fotit v různých situacích obličeje spolužáků a sednout si k ruční práci uklidňuje a jak píšu pocit,že něco vznikne je nenahraditelný.Kdybych zdědila talent na malování,tak bych malovala taky.Zkuste to,začít se dá ve všem.Nebo vyšívání,na internetu se dá najít dost nápadů.Když jsem byla ve Vašem věku,chodívala jsem do Dětského domova,tehdy to šlo a půjčovala jsem si na procházku a domů malé děti,-vlastně se sestrou,protože studovala zdravot.školu a měly to nastávající sestřičky jako praxi pomáhat v DD.Teď už by to byl problém.Nebo chodit z útulku s pejskem se projít.Jezdit na kole,chodit někam cvičit,zatím mně víc nenapadlo.Tak třeba něco z toho Vás chytne.

doplněno 01.01.15 16:54:

Ještě mně napadlo-když byla vnoučata mladší,kupovávala jsem jim v obchodě s prodejem knih "mandaly" a pastelky,hlavně proto,abych je uklidnila a zabavila.A sobě jsem před rokem koupila taky,náročnější než ty dětské a pastelky-takže když mně někdo štve nebo naopak v pohodě si je vybarvuju.Viděla jsem u známých,že si je malují jen tak bez předlohy,dají se do nich vložit pocity nebo i jen tak ..A obrázky mají v takových plexisklových rámečkách na zdi v pokojíčku,v tom případě se nemusí umět malovat.O mandalách se dá najít všechno na počítači,stačí si to zadat to slovo.Tak držím pěsti,ať se v něčem najdete.

Datum: 01.01.15 17:15

Četba a sport jsou podle mně koníčky na celý život, oboje praktikuji od mládí a mají výrazný prostor v mém životě.

X začatých věcí skutečně nemá smysl, pokud není zájem a chuť se zlepšovat, poznávat nové věci a dotáhnout je do konce. Nicméně proč nerozepsat třeba tři knihy a nepracovat na nich postupně, i během celého roku? A sport nutně neznamená jen činky, běh a volejbal. Je toho daleko víc, brusle, tanec, trampolíny, badminton, základy bojových umění... jen si najít ten svůj směr a chytit se;). Co třeba focení? Neházej flintu do žita a dívej se kolem sebe, co by tě mohlo zaujmout. Nejhorší je sedět doma a čekat, až mě teda něco napadne.

Datum: 01.01.15 17:33

vždyť nemusíte tzv. "koníčka" dělat celý život. Zkuste všechno - rad je tu dost - a uvidíte, poznáte více věcí a třeba Vás něco začne bavit. A pokud nezačne ... počkejte, až budete mít děti - pak budete mít "koníčků" habaděj.!

Od: jumba
Datum: 01.01.15 19:01

Nevím, zda Tě něčím inspiruji. Ale máme toho tolik s přítelkyní, že se opravdu nenudíme. Máme společnou partu od ZŠ. Takže o akce není nouze. Ale do hospody nechodíme. V zimě běžkujeme, bruslíme. Nebo si zajedeme na squash, boudrovat, plavat. Jinak se aktívně věnuji atletice, takže mám i trénink. Kamarádův otec je zemědělec, když zavolá, že potřebují pomoci, tak se vyráží v sobotu, neděli v 6 ráno. Kydáme hnůj a děláme vše co je potřeba. Mají i koně, takže se občas i projedeme. Je to víkendová placená brigáda. Jinak jízda na kole. Přítelkyně pomáhá vedoucím ve skautu, když mají nějakou akci. Ráda šije, takže si nakoupí v hraboši nebo u rákosáků levné věci a ušije si co chce. Také fotografuje. Když je v obci nějaká akce, tak se zapojíme. Protože ještě studujeme, tak musí zůstat čas i na učení. A doma musíme také pomoci.

Víš, ono stačí hledat. Všímej si, co se u vás děje. Nemusí to být jednostranný koníček.Zajímej se o vše. Najdeš tam prima partu, která se snaží něco zorganizovat. Nebud pasívní, ale bud aktívní.A nemusíš být sportovní typ a přitom můžeš si jít občas zaběhat. Potkávám takových běžců dost. Dají si sraz a vyběhnout společně. Nebo turistika. Nevzdávej to ! Je tolik věcí, co se dá dělat.

Datum: 01.01.15 19:09

Za sebe můžu doporučit Postcrossing. Jednoduchý systém, časová i finanční náročnost je jen a jen na Tobě, člověk se dozví hodně zajímavých věcí, procvičí jazyky a ještě mu zůstane pěkná památka. :)

Od: mp
Datum: 01.01.15 19:57

Být Vámi tak bych to nehrotil a do ničeho bych se nenutil, někdy i nicnedělání je dobré, alespoň si odpočinete před prácí.

Od: bee
Datum: 01.01.15 20:23

Děkuji vsem za vsechny rady, vrhnu se na vse a určitě neco objevim. Jedna maličkost, která me zabavi, je Neocube a tim začnu, uz mam nejaky cil a budu se snažit svůj zivot naplnit a nemusí to byt jedním koníčkem, to mi vlastně ani moc nedošlo. DÍKY :)

Od: babusa
Datum: 02.01.15 08:15

Bee,ještě jsem Vám chtěla poradit puzzle,já si před pár lety přála dostat,vybrala jsem si rovnou 1000 puzzlíkové.No to jsem si dala,zabralo mi to kus obýváku,skládala jsem to na zemi,jinde není místo.Tak záda bolela,nedařilo se mi to tak rychle jak jsem si představovala.A když mi něco nejde hned,tak od toho utíkám a vracím se k tomu jindy.Nakonec mi to dodělala vnučka,která je od malička zapuclíkovaná zvířátkovýma puclíkama.A na další puzzle už nemám náladu.Ale jak píšete o Neocube,tak jsem si to vygooglovala co to vůbec je,no hodně se mi to líbí,tak ať se Vám to daří a líbí.Ještě si projdu co je na netu je,ale taky by mně to bavilo.*palec*

Od: bee
Datum: 02.01.15 20:27

Puzzle me baví, na počítači me občas zabavi, a premyslim ze si koupim nejake realne :-D. K neocubes jsem objednala jeste inteligentní plastelínu, sice hrozna hloupost, ale treba k sezení u tv, čtení a proti nervum to bude dobre, tak se na to podívejte!

Datum: 02.01.15 20:45

Já se vrátila po mnoha letech k háčkování, hlavně čepiček na vnučku. Na svoje děti jsem hodně pletla a háčkovala, pak jsem přestala a dnes, kdy je to opět v kursu, tak štrikuji. Je to relax při televizi. Na internetu hledám vzory, inspiraci, je to mnoho. Jinak mám ráda knihy, luštění křížovek, vaření, pečení, aranžování, pěstování květin, zahradu, kolo a pár let i počítač. Někdy bych potřebovala, aby měl den více hodin. Myslím, že se toho dá dneska dělat hodně,jen musí být chuť a chtít...ráda se dívám na tyto stránky - je to velký zdroj inspirace.www.brydova.cz

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.