Jak CR skoncilo v NATO?

Od: Datum: 13.01.15 23:25 odpovědí: 31 změna: 26.01.15 19:40

Na zaklade ceho se CR a taky SR dostali po pade socialismu do NATO? Nikdy jsme nic nemeli spolecniho se zapadni evropou a amerikou, spise jsme vzdy patrili na vychod k slovanum. Proc tedy najednou po pade SSSR takovy obrat na zapad? Proc jsme nyni veliky kamaradi s amerikou a na rusko a tradici varsavske smlouvy jsme se "obratili zady"? Vstup do EU jeste dokazu pochopit, ale kdyz se clovek s odstupem od veci zamysli, tak duvod naseho clenstvi v NATO jaksi unika. S krizi na ukrajine jsme nyni zapadem hnani temer do otevreneho nepratelstvi s nasimi byvalimi vychodnimi partneri. Touhle otazkou hledam castecne faktualni odpovedi o tom co historicky vedlo k soucasne situaci, ale taky hloubkovou filosofickou analyzu formou diskuze a osobnich stanovist.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 13.01.15 23:34
avatar

Dobrý den, zdá se, že pro Vás historie začíná v polovině minulého století, ale ona je mnohem starší. Doučte se ji a potom můžeme filozofovat. Zdravím!

doplněno 14.01.15 04:46:

A není spíše povýšenecká Vaše formulace, že otázka byla stanovena? Kdyby jste znal něco o zahraniční politice a orientaci první republiky, tak takovou otázku nemusíte pokládat. Jinak tedy řečeno, kdyby nebyla druhá světová válka, tak by se ČR nemusela vracet tam, kam chtěla již dříve patřit (orientace na Francii, VB a USA). Ta orientace směr východ byla vynucená a dočasná (až po válce a na hodně dlouho). Ale, Vy si chcete asi jen tak trochu zaprudit, že?

doplněno 14.01.15 15:46:

naconato - no, o čem chcete diskutovat, když vnímáte pouze 40 let z našich dějin. Z toho máte dojem, že se nyní děje něco špatného, čím ubližujeme Rusku a jsme nevděční. Ale, celé naše dějiny jsou o západní kultuře a tam patříme. Těch "pouhých" 40 let je jen epizodka, které se vůbec neměla stát a naše směřování by nebylo přerušeno a odkloněno na východ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naconato
Datum: 14.01.15 02:30

Otazka byla stanovena - odpovidejte prosim relevantne na zadanou otazku nebo ze zdrzte povyseneckych komentaru.

Datum: 14.01.15 07:40
avatar

Správně, odpovídejte tak, jak si přeje "naconato" nebo se zdržte. *zed*

btw naprostý souhlas s @ben V tisícileté historii fungoval český stát někdy samostatně, někdy nesamostatně, ale s výjimkou poloviny 20. století nikdy jako součást jakýchkoliv "východních" struktur.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naconato
Datum: 14.01.15 15:34

Nechci si zaprudit, chci znat nazory a postoje lidi a dovedet se o teme vic. Jesti se vam nelibi ma "nevedomost", tak ji muzete "poopravit" jako jste udelali ve svem doplneni. Vase originalni odpoved svedci jen o tom ze nemate zajem o inteligentni diskuzi a odsuzujete dotaz nebo tazatele a priori.

Datum: 14.01.15 00:28

Nevím proč, ale myslím si, že všechny tyto NATO, OSN, G24, EU a bůh ví co ještě, jsou k ničemu. Buď se dohodnou, nebo to někdo vetuje a nám zbývá jen si o tom přečíst. Dneska, nebo před 50ti lety, je to stejné a proto je mi to šuma buřt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.15 01:45
avatar

ano, tohle je jeden z neklamnejch symptomů průseru do kterýho se řítíme - zdalipak už skoro půlka naší společnosti není přesvědčená o totálně škodlivé politice USA, a tudíž i nesmyslném NATO (a ta druhá půlka, co je pro, je zas z většiny tvořená zastydlými fanatickými antikomunisty - taky nic moc, vzhledem k tomu, že skutečné problémy a nepřátelé jsou už dneska kapánek jinde...), jojo, kdepak jsme asi soudruzi Češi udělali za posledních 25 let tak fatální chybu, že je dneska možný, aby bylo naprosto přirozený klást takhle šílený otázky?

abych jen částečně odpověděl - v NATO jsme např. proto, že se spoléháme, že se postará o naši bezpečnost a že jako už v minulosti bude za nás i dál hasit kdejakou krizi, aby se nerozrostla (přičemž žádný NATO pochopitelně reálně neexistuje, všechno táhne fakticky na hrbu Amerika - bez těch zlejch USA by se celý NATO okamžitě rozsypalo jak domeček z karet), my jsme se totiž za těch 25 let od Sametovky dopracovali do stavu, kdy žádnou vlastní armádu fakticky nemáme (máme jen stafáž, kterou posíláme na nenáročný mise zajišťující hlídkovou činnost, na bojový mise pochopitelně nemáme stavy), takže NATO je naše jediná naděje a spása...,
no ano, jistěže to takhle nepůjde do nekonečna a až se bude řítit nějakej opravdu velkej průser, tak milý Američani možná zjistí, že už je to na ně moc a že si v Evropě už prsty pálit nemůžou (nemají na starosti jen tu Evropu, že?), EU se fakticky rozpadne, NATO jakbysmet a my se pak probudíme tak půl hodiny (možná několik hodin) po dvanácté a budeme s otevřenou hubou koukat, cože se to děje?, a co teď budeme dělat? - no nic, milé děti, dělat nebudeme nic, a budeme doufat, že to zas nějak jakžtakž přežijeme jako za poslední války a za poslední okupace..., no, ale zatím předstíráme (protože jinak dokonce ani v penězích, neřkuli ve faktické přepravenosti a účastí v akcích neplníme svoje závazky) že v tom NATO jsme... a ti hloupější z nás si myslí, že to takhle vydží napořád, takže dobrou noc, milé děti, a sladké sny

P.S. pokud si někdo myslí, že si na tomhle území, s naší historií, s naší soušasnou mezinárodní pozicí, ekonomikou, s našimi počty a i s tou pseudoarmádou můžeme hrát na druhé Švýcarsko nebo Švédsko a jen tak si klidně být a žít mimo všech ostatních struktur a táborů, tak to už je úplně beznadějnej trotl..., ještě horší než ten, co věří, že to dosavadním stylem tady můžeme dál plácat dalších pár desítek let...

...a mimochodem východní partneři už dneska neexistují, zbylo z nich jen Bělorusko, ke kterýmu škoda slov, a Rusko - a to je t.č. evidentně nepředstavitelnej partner - těžce autoritářskej režim, s dost nebezpečnými kontraproduktivními vojenskými avantýrami, navíc s tak pochybenou ekonomikou, že to reálně vypadá jako by (už podruhý po rozpadu SSSR a soc. bloku) moh padnout totálně na držku (tj. dopracovat se ke státnímu bankrotu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.15 07:46
avatar

Když si zjistíš, kdo všechno je v NATO, tak ČR není ani nejmenší ani nejslabší článek - sebepodceňování není na místě (i když je to v této zemi z nepochopitelných důvodů velmi oblíbené).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.15 07:45
avatar

Víte proč? Protože si musíte uvědomit, s kým Rusko sousedí? Nekoukejte na mapu! Rusko sousedí a bude sousedit s kým chce, s kým se mu to hodí. *plac*

doplněno 14.01.15 08:24:

Media? Masáže? Co to je? Noviny nekupuju, na televizi koukám na Star Trek, když jdou jinde zprávy, rádio mám jako zvukovou kulisu při vaření. Pohledejte si nějaké staré mapy Ruska. Stojí to za to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 14.01.15 08:09

babkazov:

že by jste byla další oběť mediální masáže? :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.15 09:02

Poněvadž máme dobré zkušenosti se západem v roce 38 nás Francie, Anglie hodila Adoj jako předkrm, v roce 68 prasečí hlava Brežněv volal americkému vrchnímu kašpárkovi, jak se zachová při případném obsazení Československa, bratr strýček milovaný Sam odpověděl, - pokud by to byla Jugoslávie měli bychom diskuzi, tudíž jedině mírumilovné NATO je pro nás, zasadilo demokracii v Jugošce, v Iráku, v Afgánu, v Sudánu a.t.d.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 14.01.15 09:43

Tak, tak vzal jste mi to z jazyka bambulo, v 38 si s náma soudruzi vytřeli prde... v mnichově, akorát naši mocní vsugerovali veřejnosti, že pokud bude válka půjde přes nás a proto se musíme někam včlenit, naposledy ten posra...rezatej disident co tady tomu vládl / 1. dubna 1997 - Referendum o vstupu České republiky do NATO je podle prezidenta Havla v podstatě nesmysl. Žádná země při vstupu do Aliance referendum .../, do úžasu mě uváděla reakce demokratického lidum, když KATO podepsal přístup k NATO / 12. března 1999 / a zeptal se jak to bude když budeme chtít vystoupit, všichni se chytali za hlavu, že tam přes toužíme být let 40 a on se ptá jak vystoupit!

Takže pro tazatele na co je NATO je jednoznačná odpověď na HOVN...... protože i pokud budeme mít sebelepšího spojence tak si kvůli nám prsty pálit nbude...jen naši mocní chápou vysílání našich vojáků do různých prdelistánů za demokratickou pomoc v podstatě dělají to samo co rusáci když podporovali narodně osvobozenecký boj všude po světě, podívejte se té radosti když začalo arabské jaro - a kde jsme teď, ve Francii je po ulicích 5.000 policajtů a 10.000 vojáků, arabáči dělají v podstatě partyzánskou válku a není té moci kdo by je zastavil, takže je potřeba je provokovat mírovým úsilím a posílat jim munici - ano ale ať se melou mezi sebou...kolik těch blbečků co sedí v parlamentu a senátu a po ministerstvech má své příbuzné v misích a potažmo v armádě - ani jeden, jen blbnou lidi medii a debilové jim to žerou, jde jen o peníze a nerostné surovuny, ale ne pro náše lidi, stát...jsme jen a jen hloupí sloužící cízím zájmům...a naše prťavá zemička nemá v globální významu velkých hráčů sebemenší význam i když někteří pomatenci si to myslí...a vnucují to davům...

doplněno 14.01.15 09:51:

omlouvám se za chyby nestihl jsem limit pro opravu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 14.01.15 09:30

My jsme sice Slované, ale vždy se západní kulturou, takže veškeré pokusy, naroubovat sem další, pravé slovanství, vždy skončilo katastrofou. Jsme malý národ a s někým se spojit musíme, sami bychom neobstáli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 14.01.15 09:48
avatar

Dobrý den, mírně Vás opravím nebo doplním. Jsme spíše potomci Slovanů, kteří snad přišli kdysi z východu (nikoliv z Ruska) do středu kontinentu, násilím vyhnali ty, kteří zde už byli a potom už nastalo míchání se zbytkem původních obyvatel a dalších ras, protože tento "plácek" je křižovatka, přes kterou přešel snad každý kmen či rasa. Takže, čistokrevný Slovan zde není asi nikdo.

Slovanská vzájemnost je asi jen přání - já v sobě cítím keltské geny (tudíž západní). Možná, kdo v sobě cítí více slovanské geny, tak tíhne k východu a lidé s jinou genetickou výbavou zase k západu. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: polo
Datum: 16.01.15 09:04

V Čechách a na Moravě bylo vždy převážně alpínské rasy. Z většiny jsme potomky Germánů, nechápu, jak s vámi udělá takova propaganda to, že myslíte, že jsme Slované..

Bohužel manipulace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 14.01.15 11:32

Hezký den přeji.

Já si myslím, že nejde ani tak o tíhnutí k východu či západu , nejde o slovanství či keltství.

Ve skutečnosti jde o :

1. Na jedné straně zachovat a ochránit stávají způsob fungování společnost, pod rouškou a propagací tzv. západní demokracie. A k tomu využívání všech dostupných prostředků, včetně vojenského potenciálu NATO . Kdo by se dobrovolně vzdal svých privilegií, usilovně a dobrovolně neobětoval svoje možnosti k zachování stávajícího stavu.

2. Na druhé straně jde o to, pokusit a pokoušet se, řešit problémy stávajícího stavu ve společnosti ve prospěch většiny a těch kteří vytvářejí skutečné hodnoty. Jde o to řešit neblahou skutečnost, na jedné straně stále zvětšující se bohatství a na druhé straně prohlubující se chudoba, což je vždy zdrojem společenských konfliktů .

Tak si vyberme !

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.15 19:08

Mluvte jen za sebe. Ja mam pocit, ze se zapadni evropou toho mame spolecneho daleko vic nez s tou vychodni. O jakem obratu to mluvite? Soucasti vychodnich struktur jsme byly jen par desitek let povalecne ery, soucasti stredoevropskych a zapadoevropskych jsme byly po mnoha staleti.

Jak muze nekdo po 68 nazvat Rusko "partnerem", to je vzdaleno memu chapani. Clenstvi v NATO ma nejspis pouze jakysi odstrasujici efekt. Kdyby doslo k opravdove valce, tezko rici, zda by se aliance nerozpadla.

doplněno 14.01.15 19:40:

Nevsiml jsem si, ze bych ja nazyval spojence "partnery", tudiz nechapu vas argument. Jen k tomu dodam, ze...

1) Zapad je nam blizsi hodnotami i zpusobem zivota

2) Nekoho napadnout a okupovat mi prijde jeste horsi, nez nekoho zradit.

Musime-li si vybrat "partnera", pak bez pochyb volim zivot na Zapade.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zztop*
Datum: 14.01.15 19:16

Jen k tomu 68. A co takhle podívat se ještě kousek do historie a vzpomenout si kdo koho zradil před Adolfem a sám si chránil krk. A stejně jim to nepomohlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.15 23:52

Asi tak, trochu upravený vtip: na Východ jsme se vys... a ze západu nám přišlo hov...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 06:33

Co k nám přišlo z východu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 16.01.15 09:42

Z východu nepřišlo skutečně téměř nic. Ani ta nezaměstnasnost , bezdomovectví , kriminalita, exekutoři, tuneláři, všehoschopní a ani ta úsast na zahraničních mysích, kdoví ve prospěch kohu.Ostani co od koho přišlo si jistě doplníte sami , porovnáte a upevníte si svoje přesvědčení.

Prominte moji ironii. Zdravím -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 00:34

No co asi byste tak čekala na východě!. Slunce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 25.01.15 13:50

Ano Slunce. Vždyť vychází na východě a zapadá na západě. Ne-liž pravda? A nebo to je naopak, tak jako mnoho dalších věci? -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jindra84
Datum: 24.01.15 20:20

Východ bych nezpochybňoval-stáhněte si tento dokument z Velké Británie s českým dabingem, Sovětský svaz měl už před 2.Světovou válkou nejlepší letadla-i ta proudová! Dokument je velmi zajímavý.

Je velkou chybou myslet si, že Rusové uměli dělat jen jednoduchou mechaniku.

http://www.ulozto.cz/xrEbYx8/…druhe-svetove-valky-czdab-avi

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.15 22:12
avatar

Jasně, a televizi vynalezl ruský mužik Elektronov v 18. století, když přenášel obraz z kuchyně do světnice.

Dokonce prý měli v Rusku ikony už několik století před vynálezem Windows.

doplněno 26.01.15 11:52:

Tak si počtěte :)
http://nepovinna-cetba.webnod…h-vynalezcich-a-objevitelich/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 26.01.15 09:26

Máte nakonec pravdu. Vždyť myšlenky jak zlepšit životní úroveň a život pracujícího člověka, prokázali a formulovali K.Marx-německý filozof a B.Engels, německý politický filozof. Prvé pokusy realizace jejich myšlenek se udály ve Francii již v roce 1864, pokud se nemýlím. Tedy očekávejme z tohoto teritoria, další iniciativy pro rozvoj , pokrok a lepší časy budoucí společnosti. -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.01.15 10:30

jethro.

to jsou docela ubohé kecy, kdybys ses trochu zajímal o to co kdo kdy a kde převratného vymyslel, tak bys to odpustil

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.15 11:14
avatar

bmbx, já Jetra chápu. Rusů máme stále tak plné zuby, že nejsme schopni cokoliv uznat. Pořád o nich víme své! *cert*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: bmbx®
Datum: 26.01.15 11:33

babkazov:

Rusů nebo sovětů? To je velký rozdíl ;)

doplněno 26.01.15 12:13:

jethro:

jsi schopný vnímat něco serioznějšího, nebo hltáš jen info z internetu? *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.15 12:25
avatar

Ale tak tahle diskuse se stejně zvrhla do pokecu, tak proč se nepobavit?

(proč stejnou otázku nepoložíš třeba jindra84 ohledně těch nejlepších sovětských proudových letadel, která byla asi tak supertajná, že o nich celou válku nikdo neslyšel :-D (narozdíl od německých Messerschmidtů a Heinkelů nebo britských Gloster Meteor atd.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.01.15 12:34

jethro:

blbostma se nezabývám, já jen třeba vím, že Československo jako první na světě zavedlo pravidelnou leteckou dopravu na proudových letadlech Tu-104, ani země původu nebyla první :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirkajirku
Datum: 26.01.15 19:40

Vážená spoludiskutující, už jednou to tu někde zaznělo a dost mi to utkvělo v paměti. Češi jako národ nemají právo morální ani v nejmenším stěžovat si na sovětský svaz, potažmo na Rusy, na minulost která byla. Rusové totiž narozdíl od nás, při-pokakaných čecháčků proti komunistům tvrdě bojovali. Kdežto my, čecháčkové jsme si je v roce 1946 zvolili! Co Vám paní diskutující říká "ruská občanská válka"? Chcete exkurzy do historie?

Kdo platil penězi bolševiky v Rusku? Aby pak vzniklo něco jako Sovětský svaz, nebyl to náhodou sám západ?

Lenin se v exilu snažil získat finanční podporu pro revoluční činnost, což se dařilo díky jeho spolubojovníkovi - revolucionářovi Alexandru Izrailovi Lazarevičovi (zvanému též "Helphand" či "Pavrus"). Ten dokonce pro revoluční činnost v Rusku postupně získával od roku 1915 finanční částky i od Berlínského ministerstva financí.[8] Němci totiž věřili, že pokud padne carský režim v Rusku, nebudou muset s Ruskem nadále válčit, a uvolněné vojáky budou moci přesunout z východní fronty na západ.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.