Uhlí - vytěžit nebo nevytěžit?

Od: Datum: 05.02.15 14:46 odpovědí: 33 změna: 14.02.15 13:01
avatar

Dobrý den, opět je tu otázka prolomení těžebních limitů - tedy, zda kvalitní uhlí vytěžit (za cenu zbourání domů a ovlivnění osudu lidí) nebo ho ponechat "zahrabané" a nevytěžit. Není to naivní myslet si, že se ta zásoba uhlí odepíše definitivně? Opravdu to neudělá ani další generace, až už nebude co přiložit do kamen? Mám dojem, že je to jen otázka času. Jaký máte názor Vy? Děkuji Vám a zdravím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.15 15:23
avatar

To uhlí bude téměř jistě vytěženo - jediná otázka je kdy a za jakou cenu.

Nevím, jestli to lpění na majetku a domech dost dobře chápu - ve zprávách jsem zaslechl něco jako že majitelé domů dostanou náhradu, za kterou si budou schopni postavit jiný dům jinde. Pokud je to pravda, tak já bych za takových podmínek odešel z ekologicky zatížené obce a nechal si ovlivnit svůj osud docela ochotně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.02.15 16:04
avatar

Dobrý den, ano, já mám stejný názor. Zatím je to spíše otázka nepopulárního politického rozhodnutí, než ekonomická nutnost, ale v budoucnu to bude primárně ekonomická otázka.

Pokud se na to uhlí nezapomene (což se nedá předpokládat), tak bude vytěženo. Zdravím!

Datum: 05.02.15 20:13
avatar

"To uhlí bude téměř jistě vytěženo - jediná otázka je kdy a za jakou cenu." S tím bych souhlasil. Dodal bych k tomu ale ještě i druhou otázku jestli to musí být nutně vytěžené už nyní.

"Nevím, jestli to lpění na majetku a domech dost dobře chápu" Připadá mi to, že to asi vůbec nechápeš. Předpokládám, že asi nejsi odtamtud kde se o te těžbě uhlí rpzhoduje. Kdo tam nebydlí a to třeba celý život tak ty lidí asi nikdy nepochopí. Ti lidí mají k těm svým domům a často i celé obci určitý vztah. Mnozí si ty domy sami pracně postavili a cely život udržovali a nyní by o to všechno měli jen tak kvůli nějakému uhlí přijít. Někteří mladí by se s tím možná nějak dokázali smířit, ale co ti staří kterých tam asi bude dost? Pro mnohé staré by to asi byly tzv. hřebíky do rakve když by je odtamtud kde se možná mnozi narodili a přežili tam celý život nebo jeho značnou část nyni "vyhnali" a přestěhovali někde do bytu ve městě nebo domova důchodců. Ono je třeba se na to dívat nejen z vlastního pohledu, ale také z pohledu tamních lidi.

"ve zprávách jsem zaslechl něco jako že majitelé domů dostanou náhradu, za kterou si budou schopni postavit jiný dům jinde. Pokud je to pravda," Je dost velkou otázkou jestli je to skutečně pravda. Ono bývá často dost velký rozdíl mezi tím co se mluví a skutečnosti. Nějakou náhradu by dostat měli, ale jestli by to stačílo na nový dům to je velkou otázkou. Tu náhradu by asi měla vyplácet těžební firma a dá se předpokládat, že ta by asi dělala vše pro to aby na těch náhradach utratili co nejméně peněz. Ty domy by se musely nejdříve nějak ohodnotit a dá se také předpokládat, že by to možná mohlo být stylem tento dům je starý, zchátralý a neudržovaný a proto za něho majitel nemůže dostat příliš mnoho peněz. Také v oblasti ohrožené těžbou uhlí budou asi ceny pozemků a nemovitosti o dost nižší než někde v atraktivních místech republiky. Nakonec by to mohlo v mnoha případech dopadnout tak, že ta náhrada za dům by možná stačila pouze na nějakou záhradní chatku. O tom odškodňování za škody způsobené těžbou uhlí a celé domy něco vím a vím jak se k lidém často nelidsky chovají ti co ty náhrady mají určovat a vyplácet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 15:27
avatar

Protože Němci blízko odtud zastavili jaderné elektrárny,těží tu uhlí bez ohledu na nějaké baráčky.Ale nejlepší je,že levně kupují naše uhlí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrzach
Datum: 05.02.15 19:00

Bezvýznamnou vesnici zbořit .Tak jako všichni ,žiju těd a tady ...to znamená vytěžit jestli se to prodá tady nebo v cizině je úplně jedno .Hlavně at je zaměstnanost pro lidi v současnosti . Ps...na své děti a následnou generaci prdím at se starají...Kapitalismus

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 20:22
avatar

"Bezvýznamnou vesnici zbořit" Jak víš, že se jedná o bezvýznamnou vesnici? Pro tebe možná ano ale co tak se zamyslet jestli i pro jiné lidi, třeba ty co tam v ní nyní bydlí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 19:19

To uhlí už dávno nepatří lidu této země. Takže je to úplně jedno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 19:46
avatar

Dobrý den! Neprolomit! Ne a ne. Kdoví, komu to uhlí ve skutečnosti patří a kdo by si tím pádem namastil kapsy. Taky by to mohlo vypadat následovně: Vesnice XXY se vystěhuje a zlikviduje kvůli těžbě uhlí, zničí se krásná příroda okoli, aby uhlí nakonec skončilo někde v EU mimo naše hranice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 05.02.15 20:02

Co takhle si najít fotky a obrázky starého Mostu? Město zbourali, uhlí vyuhlili a co zbylo? Místo starobylého města zjizvená krajina a díra s jezerem. Jaký to má přínos pro budoucnost?

Národ který si neváží dědictví minulosti si nezaslouží a nemá ani budoucnost! *blee*

doplněno 05.02.15 20:14:

Až se uhlí vytěží, co zbude jako další bohatství (kulturní, materiálové...) toho místa?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 05.02.15 20:06

tak snad teď to půjde

Zdroj:ohrozenestavby, starymost2001, e-mostecko...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 05.02.15 20:19

citace: "Obavy, že Libkovice bude brzy následovat Horní Jiřetín, odmítl tehdejší ministr průmyslu Vladimír Dlouhý slovy: "Libkovice byly poslední obcí, která těžbě uhlí ustoupila". Deset let poté, co padl verdikt o likvidaci obce, Mostecká uhelná společnost rozhodla o tom, že sloje pod Libkovicemi se dotěžovat nebudou." viz http://archiv.ihned.cz/c1-112…li-uhli-padne-sliboval-dlouhy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 20:30
avatar

eulalie, ja1: Jedný z mála rozumných příspěvků v této diskuzi. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 05.02.15 21:50

"Prolomení těžebních limitů" je jen diplomatické pojmenování pro "drancování přírodního bohatství".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 07:37

K čemu je přírodě bohatství?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 06.02.15 08:56
avatar

Byla jsem pod Jezeřím těsně nad "jámou" a je to jako krajina z Marsu, jeden z nejhorších výhledů, co jsem kdy viděla, vůbec si neumím představit, co se s tím bude dál dít, jestli se to zalije, nebo nechá zarůst, skládka?

Ten zámek jim stejně dřív, nebo později ujede, tak snad jim to bude stát za to uhlí..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 06.02.15 12:22

Příroda si pomůže sama, už dneska se ví, že rekultivace krajiny po těžbě je blbost do 10 let tam naběhne normální režim přírody - ty peníze na rekultivaci by se měli využít úplně jinak, jenže jak? V tomhle babánistánu je někdo zase prodrbe...Celkem rozumný názor má asi Babiš, nač těžit něco co nepotřebujeme a vyrobíme z toho elektřinu kterou prodáme, ale dnes je jí všude přebytek...lidi z mostecka by měli chytnout ty svoje darmožrouty co je volili a strany kteří jim slibovali, že težit se nebude...ale v rozhodování to je asi složitější - myslím si ať mocní rozhodnou jak chtějí bude to stejně blbě...ale lobisti už teď mají jasno, těžké prachy které se navalily stranám a poslancům se musí vrátit, takže je dnes předem jasné - těžit se bude, a kdo vsadí boty, domů bos nepůjde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 19:39
avatar

"Příroda si pomůže sama, už dneska se ví, že rekultivace krajiny po těžbě je blbost do 10 let tam naběhne normální režim přírody" Na to jsi přišel jak? Ano s mnohým si příroda pomůže sama, ale určitě ne s úplně vším? Ty díry po těžbě a různé nerovnosti si příroda sama zasype a srovná terén? Co myslíš, že do 10 let po ukončení těžby tam z toho bez rekultivace by asi bylo? Myslíš, že by tam nezůstaly žádné díry a hrboly a že tam bude růst hezká zelená tráva, hezké stromy atp. a nebo že by tam ty díry a hrboly ještě i po těch 10 létech stále byly a celá plocha by byla zarostla plevelem a ne příliš hezkým křovím? Ono ne se vším si příroda dokáže dostatečně dobře pomoct, hlavně když ji dost hodně ulížíme a proto je ji třeba částečně pomáhat tam kde si s naší devastaci nemůže dostatečně pomoct sama nebo kde chceme aby se to tam obnovilo a zkulturnilo rychlejí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.15 13:01
avatar

Jako turista a tramp tě můžu ujistit, že díry a hrboly, plevel a křoví, to vše je v krajině přirozeným jevem. A myslím, že už po pár desítkách letech se jen těžko pozná, která díra nebo hrbol je přrozený a který je pozůstatek lidské činnosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 06.02.15 12:33
avatar

nemusíme přece vydrancovat všechno, co nám padlo až pod nos. Bylo by záhodno něco nechat taky příštím generacím, aby naši potomci za nějakých 200 let byli rádi, že jim vůbec něco zbylo. Jenže to by tomuto světu nesměli vládnout ekonomové.

Pro ekonomy platí rovnice zdroj = prachy. Holt, tak už to na světě chodí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 12:42
avatar

To platí nejen pro ekonomy. Pro lidstvo to platí už hezkých pár set jet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 14:57

Bez obav - takových zdrojů je na světě dostatek na tisíce let našich potomků. Jde jen o to, jak obtížné je dostat se k nim, ale to se samozřejmě bude měnit s lepšími technologiemi. Tím ovšem nechci tvrdit, že těžba hnědého uhlí je v pořádku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 12:40
avatar

Souhlasím s jethro, uhlí tam nakonec stejně nezůstane.

Prolomení limitů ale neznamená, že se musí těžit. Pokud se vesničani rozhodnou neprodat a odolají nabídkám, nebude kde těžit. O vyvlastňování nejde, jde o prodej. Lidi si musí řict o takovou sumu, která jim umožní se přestěhovat do lepšího. Ode mne někdo chtít koupit domek za sumu umožňujíci lepší bydlení, tak se stěhuji. Ale to nějak nehrozí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 16:13
avatar

rumicek: Rozhodně to není tak jednoduché jak si to myslíš. Kdyby to bylo až tak snadné a jednoduché, že by se lidi mohli rozhodnout neprodat svoje domy a pozemky a tím by se nic netěžilo nebo nestavělo tak v česku by už dávno musela zkončit veškerá těžba, nestavělo by se dálnice a jiné nové cesty přehrady atp.. Všude kde se má kvůli něčemu bourat domy tak se to mnohá jejích majitelům, často většině nelíbí. Ti lidí si můžou říct za kolik jsou ochotní svoje domy a pozemky odprodat a do jisté míry o tom vyjednávat, ale vždy v mnohem lepší pozici je těžební firma která ty lidí může snadno vydírat a navíc má do jisté míry i podporu státu. Pokud někdo nebude chtít svůj dům odprodat tak mají asi dost prostředků jak takového člověka k tomu donutit aby nakonec byl rád, že odtamtud odejde a nechá jim dům za jakoukoliv cenu kterou mu dají. Stačí, že těm vzdorujícím lidém znepříjemni život natolik, že se jim tam odnechce zůstat. Můžou jim kvůli přípravě na těžbu například obkopat pozemky, zrušit příjezdové cesty, kanalizaci, plynovod, vodovod atp. a v takovém prostředí a za takových podmínek se tam už příliš nedá žít a ty lidí to donutí aby nakonec ustoupili. Nevím, ale myslím, že by v krajních případech asi mohlo jít i o vyvlastňování. Připadá mi to, že asi nevíš jak to ve skutečnosti často bývá a jak to v praxi chodí. Ono je něco jiného prodávat dům a pozemek soukromé osobě a nebo nějaké větší firmě která asi má částečnou podporu státu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 13:54
avatar

Pátek 6.2.2015, MF Dnes, článek od Josefa Kopeckého,

když nebudeme vyvážet elektriku, není třeba tolika kopat. Stát ale nedostane peníze za vytěžené uhlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 06.02.15 16:04

Stát za uhlí dostává tak zanedbatelnou položku že je v podstatě ve státním rozpočtu nedohledatelná...majitel má vývar, zaplatí daně ale státu za nerost - uhlí platí velmi málo...daň uhlobaronům zůstala jako když doly patřily státu...to je přece paráda...

http://ekonom.ihned.cz/c1-620…0-cesko-vytezene-za-par-korun

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 20:17

1,5% z ceny ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 06.02.15 14:32
avatar

Stejně to bude něco podobného, jako s těmi auty: http://www.knihy-a.cz/26536/p…onci-miliony-neprodanych-kusu

..Všeho je dost, jen je to drahé a nikdo to moc nechce kupovat a prodejce zase nechce prodávat pod cenou... začarovaný kruh..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 14:53

Nevidím jediný důvod, proč těžit a pálit hnědé uhlí. Nějakých 700 zrušených pracovních míst není žádný argument obzvlášť tehdy, když bylo možné se na toto v předstihu připravit. Navíc při současných cenách si nedokážu ani představit, že by si na tom dokázal někdo extrémně namastit kapsu, aby to vyvážilo nevýhody. Pokud by byla potřeba elektřina, máme zde jádro.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 06.02.15 16:08

No pokud si to nedovedete představit, tak popřemýšlejte proč tedy chtějí těžit - kvůli těm 700 lidí? Ne stojí elektrárny které patří majitelům dolů, vývoz uhlí do němec se také nevyplatí? vývoz elektřiny se nevyplatí - ale vyplatí i když cena v evropě je nízká...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 06.02.15 18:07
avatar

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEPROLAMOVAT LIMITY A NETĚŽIT!

Z mnoha důvodů. Jeden málo zmiňovaný: vláda jednou něco rozhodla (stanovila limity) a zavázala se tím obyvatelům. Jestli za pár let řekne "no jó, sice jsme tak rozhodli, ale teď už nechcem, tak rozhodujem obráceně", tak v tomto státě přestávají platit zákony a celá vláda se oficiálně sama změní na úředně potvrzenou bandu kašparů a lemplů.

Další důvod: To uhlí se vytěžit nemusí. Ani teď, ani v budoucnu. Co bude po tom, až by se vytěžilo? Oddálí se vytěžením zánik lidstva o 10 let, nebo až to uhlí nebude, tak se prostě obejdem bez něj? Jestli to půjde potom, jde to i teď.

Další důvod: To uhlí má sloužit patrně jen ke spálení. To je naprosto nejhorší možný způsob využití.

Další důvod: Vyhnat lidi, zbořit jim domovy a hodit pár drobných jako náhradu. To může myslet vážně jen absolutní magor a hajzl, má-li k tomu jako důvod těžbu trochy hnědého uhlí.

A existují další a další důvody proti těžbě. Takže: rozhodně netěžit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 18:46
avatar

hm: *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 13.02.15 15:35
avatar

Dobrý den, kdyby to někoho zajímalo a neviděl včerejší pořad v TV, tak zde je odkaz. Zdravím!

http://www.ceskatelevize.cz/p…0660-mate-slovo-s-m-jilkovou/

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.