Škeble a mušle

Od: Datum: 08.02.13 10:15 odpovědí: 16 změna: 25.02.16 14:33

Dobrý den, v knize, kterou právě čtu byla věta, že: "Děti sbíraly na pláži škeble a mušle". Docela obyčejná věta, ale mně vrtá hlavou. Vždycky jsem si myslela, že škeble je totéž, co mušle, tedy synonyma. Připadá mi to, jako kdybych řekla: koupila jsem 2 láhve a 2 flašky limonády.

Co si o tom myslíte Vy? Je mušle a škeble totéž, nebo je mezi nimi nějaký rozdíl? Pokud ano, jaký? Děkuji - Jaga.

Ještě mě dodatečně napadlo, jestli jeden název se neužívá pro živočicha se 2 skořápkami /slávka/ a druhý jen s jednou skořápkou /zavinutec/.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.02.13 10:24

Mušle jsou takové zakroucené, krásné, co se k nim dává ucho, a posloucháte v ní hučení moře... Mušlí mám doma spoustu jako dekoraci... Jinak v mušli bývá také živočich, ale nejí se, prostě vyschne, a pak se mušel sbírají.

Škeble jsou dvě,např. černé oválné, spojené a vevnitř je "zvířátko", které se sní... Na pláži se třeba nacházejí jednotlivě, už vyschlé.

doplněno 08.02.13 10:29:

Škeble se např. ve Francii jedí jako "delikatesa" (tedy u nás už samozřejmě také) - mohla jste to možná vidět ve filmu Prázdniny pana Beana- kde mu je servírovali na ledu - otevřou se a vypijí...

Bylo to vidět i ve VIP prostřeno, už nevím, kdo je dělal...

Datum: 08.02.13 10:30

nemluvíte ted o lasturách?

Datum: 08.02.13 10:29

škeble se sama zahrabává do bahna, na druhou stranu mušle je pevně přichycena k podkladu - alespon tak jsem si to kdysi zapamatoval. A pak neake fyziologicke rozdily

Od: ladaadal*
Datum: 08.02.13 10:29

Taky bych řekl, že mušle je jakoby zakroucená ulita od šneka, co se dává k uchu a škeble je ta dvojklapačka, co v ní jsou perly, nebo, co ti zmáčkne prst, když se do ní snažíš za živa dostat.

Datum: 08.02.13 10:40

Škeble je druh měkkýše, tedy živočich, kdežto mušle je vápenitá schránka mořských i sladkovodních živočichů, je to prázdná schránka bez živočicha. To co konzumoval Mr. Bean jsou ústřice.

Datum: 08.02.13 11:33

tak zde vidíš rozdíl vozím si je od moře a skončí většinou u kytiček

doplněno 08.02.13 11:34:

zde mušle

doplněno 08.02.13 11:36:

http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=1013603197161

a zde škebličky http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=4136031978613

Datum: 25.02.16 14:33

To jako ty reklamy na půjčku, co se mi po rozkliknutí objevily?

Datum: 08.02.13 12:17

Tak jsem se těšila, jak si to ověřím vizuálně, ale ani jeden z odkazů Hahanaj mi nejde otevřít. Tedy otevřu to, ale je tam jen nějaká pro mě nesrozumitelná angličtina a obrázky, na které jsem se těšila, žádné.

Jinak vám všem děkuji za odpovědi. Jaga.

Datum: 08.02.13 12:33

zkusím znovu vložit

doplněno 08.02.13 12:39:

jen netuším proč ti nešly odkazy na fotky otevřít

Datum: 08.02.13 12:34

a druhý

Datum: 08.02.13 14:22

Děkuji za obrázky, Hahanaj.*palec*

I Brunovi, to jsem otevřela hned. *palec*

Datum: 08.02.13 15:08

Já zase znám písničku o výpravě na severní pól. Prej tam mávaj tučňáci. No to je taky gól. (O mávání vůbec nejde.) *ee**haha*

Datum: 08.02.13 15:20

Babušo-jagušo.

Máš pravdu v tom,že škeble mají dvě víčka,u těch perlorodých mají dokonce uvnitř perlu.Obojí jsou mlži,mušle tedy mají jednu schránku,zatočenou obvykle do spirály.Skořápky mušlí využívají potvory krabi,když už není původní majitelka naživu.

JABRAKA

Od: muselina
Datum: 28.04.15 13:26

Dobrý den,

toto říká zkušený sběratel mušlí Jaroslav Derka, viz http://shells.webz.cz/index_second.html

Ulity plžů a misky mlžů označujeme společným názvem lastury nebo mušle. Někdy slýchám i pojmenování "škeble", ale to je podle mého názoru tak trochu nedůstojné, jelikož jde o označení pouze jednoho rodu sladkovodních mlžů (škeble rybničná). Je to stejné, jako kdybychom například všem těm nádherným tropickým opeřencům říkali vrabci. V souvislosti s krásou lastur zní škeble poněkud vulgárně. Proto se přikláním k oslovení lastury, mušle, ulity, schránky nebo třeba i domečky.

Od: pavel*
Datum: 25.02.16 13:42
Skeble je soumerna osou ve spojeni obou polovin, zatim co muscle je soumerna levou a pravou stranou (kdyz se clovek kouka na logo shell pumpy a udela svislou caru uprostred).

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.