Díle nebo díly

Od: Datum: 29.12.14 11:47 odpovědí: 12 změna: 29.12.14 23:24

Dobrý den,

Myslíte, že když někdo řekne větu:

Mám všechny díle.

Nebo

Mám věchny díly.

Co myslíte, že podle vás je lepší psát alovo Díle nebo Díly?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: xy
Datum: 29.12.14 11:54

myslíte větu typu " mám všechny díly Tří mušketýrů "? nebo " mám všechny díle Tří mušketýrů "

jistěže díly.

jste cizinec?

Od: dxv
Datum: 29.12.14 12:02

Jj myslím to co jste napsala

Od: buss®
Datum: 29.12.14 11:56

? to snad ne

Datum: 29.12.14 12:11

Ten díl, mužský neživotný, jako ten hrad. Mám díly (hrady)

Od: fd
Datum: 29.12.14 12:23

Jj já jen že někdo třeba říká díle miísto díly

Datum: 29.12.14 12:26

znám taky větu: "To jsou strejdovo brýle". Podle mě to nějaké nářečí nebo místní zvyklost :)

Je to v mluveném slově, aby si někdo nemyslel, že je to obratný způsob jak se vyhnout Y *smich*

doplněno 29.12.14 12:29:

moje babička např zřetelně říká: "na Zhle" (na shledanou). Mě to rve uši, ale předělávat jí v 70ti nebudeme, ne?

Datum: 29.12.14 13:21

Tak si zajeď na západ, tady -o říkají všichni ;)

Datum: 29.12.14 12:27

Jo? A kdo říká díle? Já to, díky bohu, ještě neslyšela.

Díle uslyšíte jen ve smyslu "V díle Aloise Jiráska se setkáte s pověstmi."

Řiďte se vzory podstatných jmen. Jakmile budete vědět, ke kterému vzoru slovo přiřadit, bude vám většinou jasno, jak se píše.

Datum: 29.12.14 12:32

Teď mne napadlo, možná směšujete slovo díl se slovem dílo. Není tomu tak? Ten díl, jako kus, bez toho dílu, v tom dílu. Ale to dílo, jako práce nebo umělecké dílo, v tom díle.

Datum: 29.12.14 12:36

Mám všecky díle - jako nářečí jo, jako spisovná řeč určitě ne :)

Od: pb®
Datum: 29.12.14 15:33
Tak neumí skloňovat. Správně je ty díly.
Lidi řeknou cokoliv. Třeba oslovení pane Novák, místo Nováku, pernamentně místo permanentně, dám si játru, okurek, dám to Pavloj místo Pavlovi, z kama jsi nebo i z kund jsi, zkrátka různé zkomoleniny závisející zčásti na nářečí a zčásti na vzdělanosti.
Datum: 29.12.14 23:24

Ahoj. Tak zásadně správně je díly. A proč? Protože takhle nejlépe česky, mluvíme my na severu Čech. A tak je to správně. U moravanů a ostatních, je to takové roztomilé. Že? Ahoj.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.