Co to je?

Od: Datum: 29.12.14 06:46 odpovědí: 6 změna: 29.12.14 10:48
avatar

V seriálu Ulice, v prodejně pekárny, na postranní zdi, na poličce, mezi formami beránků a plechovkami od sušenek, je podivná, kovová věc. Vypadá jako drátěná, kulatá klec s dlouhou rukojetí. Odhadem 20cm v průměru. Lámu si hlavu, k čemu sloužila. *nevi* Klikala jsem a hledala, abych otázku doplnila obrázkem, ale nemám trpělivost. Moc prosím o odpovědi na drátěnou, kovovou kulovitou věc na rukojeti, ne na umělecké hodnocení seriálu. :-D Hezký sněhový, mrazivý den


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.12.14 07:38
avatar

Na Ulici se nedívám. Ale můj děda byl pekař, měli pekařství a krám s potravinami. Vzpomínám, jak jsme likvidovali v roce 1968, 25 let po jeho smrti, různé stroje, pekárna se přestavěla na obytné místnosti.

Něco podobného jsem tam viděla. Drátěnou klec s dlouhým držadlem. Prý to bylo na smažení koblih. Doma je hospodyňka usmaží v rendlíku a vyndá špejlí. Ale když se dělalo třeba několik stovek koblih, nešlo to dělat po jedné, narovnalo se to prý do klece a teprve v ní smažilo. Když byl spodek červený, převrátilo se to celé neosmaženou stranou do omastku. A ta dlouhá rukojeť byla proto, aby se pekař nespálil, aby byl od horkého omastku pěkně daleko.

Nevím, zda je to ono, když není k dispozici žádný obrázek, ale na tuhle klec jsem si vzpomněla. Jaga.

Ale my to tedy měli větší. 20 cm v průměru, to by se tam moc koblih nevešlo. Asi to bude něco jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.14 07:50
avatar

Tak jsem to pracně vytípala a chtěla jsem zde napsat, že mne napadá jedině to smažení koblih, dělání preclíků a babajaga to potvrdila, to je dobře. :) Zajímalo by mne, kolik koblih se v tom asi naráz dalo udělat a jak velký hrnec s olejem byl na to potřeba. Kolik koblih takový pekař vlastně dělal denně a kolik na to spotřeboval oleje, Marcelo? Dovedla byste odhadnout?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.14 07:53
avatar

Jojojo, jste úžasné obě dvě. Děkuji vám, je to ono! *pusa* *pusa* - každé jedna :-D

Datum: 29.12.14 08:11
avatar

Ještě pro zajímavost - stroj, ve kterém se koblihy dělají dnes . za 110 000 z 2. ruky, nekupte to. :-D Musí to být hlavně pochoutka to čistit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.14 10:48

Čistit? na co :) To přece není potřeba.

Těch 20000ks koblih to udělá na jeden olej a pak se podobný stroj objeví na bazaru jako skoro nový :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.14 09:17
avatar

Jo jo. je to na koblhy. Babička to taky měla (nikdy jsem jí s tím ale koblihy dělat neviděl), v rozměrech na jednu koblihu. Je to v podstatě taková "cedníková naběračka". Dalo by se to přirovnat k drátěnému koši ve friťáku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.