Kolik je špetka?

Od: Datum: 24.12.12 23:36 odpovědí: 9 změna: 26.12.12 01:03

Omlouvám se ale tohle mě dostalo: Co prý je to "špetka"?

Špetka je všeobecně uznávaná množstevní jednotka, používaná kuchaři, která znamená někdy málo, někdy moc, ale vždycky přesně akorát.

No není to krásná definice?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.12.12 23:42

Ale pozor - Dobrý Čech vždycky špetku přidá.

Od: astar*
Datum: 24.12.12 23:46

Do angličtiny se dá slovo špetka přeložit třemi výrazy - dash, pinch, smidgen. "České" špetce se asi nejvíc blíží dash. Anglická wikipedie praví:

Dashes, pinches, and smidgens are all traditionally very small amounts well under a teaspoon, but not more uniformly defined. In the early 2000s some companies began selling measuring spoons that defined a dash as 18 teaspoon, a pinch as 116 teaspoon, and a smidgen as 132 teaspoon.Based on these spoons, there are two smidgens in a pinch and two pinches in a dash.

doplněno 24.12.12 23:52:

Tady jsou ty odměřovací lžičky

http://www.fantes.com/images/79715measuring_spoons.jpg

Od: pepr®
Datum: 24.12.12 23:50

Podle mě to je spíš nesmyslná definice. Pokud je to vždycky přesně akorát, tak nemůže znamenat ani málo ani moc.

Špetka je to co se vejde mezi dva prsty.

Od: pt®
Datum: 24.12.12 23:56

Pro mně je to, co nabery mezi prsty, když si chci něco osolit. - pt

Od: mowla*
Datum: 25.12.12 00:04

Špetka je tolik soli, kolik naberu mezi prsty, když chci dosolit... :-D

Nerozporuju tvou ´míru´, já jen neumím vařit v malém - pět - šest litrů guláše je takové rozumné množství, na které ještě loupu a krájím a dusím cibuli s chutí (tedy cca 2,5 kila)...

Od: krkovicka*
Datum: 26.12.12 01:01
Na guláš se běžně dává stejný poměr cibule i masa-kilo masa/kilo cibule(už zpracované).K dotazu-Špetka soli či jiného koření je fajnšmekr nakonec.Důmyslná tečka za závařením.Tudíž všeho málo.To co naberu mezi poslední článek prstu ukázováku a palce.Hrstková polévka je taky už z názvu o hrsti ingredienci.
Od: mowla*
Datum: 25.12.12 00:04

Špetka je ´akorát´ - prostě přiměřeně...

*smich*

Datum: 26.12.12 01:03

Přiměřeně, hlavně přiměřeně...*smich*

Datum: 25.12.12 08:53

:D Ano, je to moc krásná definice. Odpovídá i definici "na špičku nože". ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.