Rekuperace a vaše zkušenosti

Od: Datum: 12.01.15 20:24 odpovědí: 14 změna: 13.01.15 17:36

Dobrý den

Můžete mi někdo poradit ohledn rekuperace. Pořád nevím čím topit v novém RD. Velice měn ted zaujala rekuperace. Máte někdo zkušenosti a rád se o ně podělí...

Děkuji

doplněno 13.01.15 05:11:

Dobrý den

a čím by jste teda v dnešní době topili...nevím zda mám plynovým kotlem a podlahové topení a nebo elektrické podlahové topení. Nebo tepelné čerpadlo

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.15 20:29

Tak v každém případě rekuperační jednotka není dělaná na to aby se sní topilo.

Samozřejmě lze postavit systém ve kterém bude rekuperační jednotka zajišťovat větrání a pak ve stejném systému bude zařízení pro ohřev vzduchu.

Pokud máte dům s malou tepelnou ztrátou (do cca 5kW), je tato kombinace vhodná a navíc ušetříte za rozvody topení a radiátory.

doplněno 13.01.15 10:42:

Čím topit je strašně složitá otázka. Hlavně se bude odvíjet od tepelné ztráty domu.

Kolik kW Vám vyšlo v projektu?

Od: hm®
Datum: 12.01.15 20:37

Rekuperace snad netopí, ne? Ta se využije k tomu, aby se při větrání od vyfukovaného vzduchu ohřál ten nasávaný a tím pádem se minimalizovaly ztráty tepla při větrání. Ale nevytápí se tím (tedy tím principem rekuperace).

Od: ju®
Datum: 12.01.15 20:53

Pokud jste nestavěl pasivní či nízkoenergetický dům zapomeňte na vytápění jen rekuperací - musela by to být zatěsněná krabice s velkými okny na jih, alespoň 4 komorová a pokrytá kovovou vrstvou - která by zaručila neprostupnost tepla ven, a řada dalších opatření které v souhrnu splňují pasivní a nízko. energ. domy, které jsou již od plánování přes projekt až po normální život myšleny jako výše uvedené...viz: http://www.domydomi.cz/detail…ergetickych-a-pasivnich-domu, a řada dalších info. ne webu.

Jako ušetření nákladů by se to dalo realizovat, ale asi by to nefungovalo bez propracovaného projektu odborníkem...

Od: jinx®
Datum: 12.01.15 21:48

Mam rekuperacnu jednotku od DAIKIN.Je to jednotka ktora dokaze vymenit 250 kubikov vzduchu na cca.175m2 obytnej plochy.Predovsetkym je to hladanie omrviniek z hladiska uspory.Ventilator ma svoju vlastnu spotrebu (128W) vzduchove rozvody treba cistit kvoli hygiene,samotna realizacia je casovo a financne nakladna.Projekt aj s realizaciou a materialom mi bol ponuknuty za 5000 euro.To som zmietol zo stola a nakoniec svojpomocne som to spravil za 1/3 ceny vratane samotnej jednotky,servomotora a vzduchotechnickych zvodov.Projektoval mi to projektant vzduchotechniky obchodnych domov a podzemnych garazi.V zimnom obdobi treba mysliet aj na to ze vzduchotechnicke rozvody su aj zdrojom uniku tepla ak su zle zaizolovane v podkrovnom priestore-vid moj pripad-musel som este raz a poriadne...ze sa skondenzuje voda v potrubi a treba odvadzat kondenzat.Ak ste alergici treba brat ohlad aj na to ze prave vo vzduchotenika moze byt zdrojom problemov cize revizne-cistiace otvory a pravidelne cistit.Okrem ineho je este jeden a neodskriepitelny fakt a sice ze ten vzduch nevonia.Hlavne na jar je velky rozdiel ked citim ako sa priroda prebudza ako vsetko kvitne a krasne vonia vzduch.Ten zo vzduchotechniky nevonia vobec.Je sterilny.Az je to neprirodzene.Tolko poznatky.Inak staci vetrat cca.1/2 hodinu denne.Ocenujem odtah vzduchu z miestnosti kde je krb.Lebo ak sa podari aj trochu zadymit v miestnosti pri nakladani dreva,tak to necitit.Rekuperacnu jednotku pocut.Nech sa akokolvek snazite utlmit nejde to.Takze pred spanim urcite nie..

Datum: 13.01.15 11:20

nějak se mi to Vaše povídání nezdá.

- Výkon jednotky je pro Váš dům celkem na hraně. 175m2 x 3m = 525m3. Takže se nedivte že máte vysokou spotřebu a hlučnost jednotky

- čištění rozvodů. Jediný rozvod který budete mít špinavý jsou "odtahy" a vstup čistého vzduchu z venkovního prostředí. Takže případné čistění není nijak extra náročné a ani důležité. Bohatě postačí 1x za 10let.

- pokud je správně navržéné potrubí, výkon a umístění jednotky, nemůže to být v obytných místnostech při normálním provozu slyšitelné.

- rekuperační jednotka nijak neovlivní "vůni" čistého venkovního vzduchu, pokud tedy samozřejmě do rozvodů nenainstalujete pachové filtry

- všechno je o správném návrhu a následné realizaci.

Vkaždém případě rekuperační jednotka má nestkutečný přínos na kvalitu a pohodlnost bydlení. Odpadne problém s řešním plísní a kvalitou vzduchu.

Datum: 13.01.15 04:02

Nemate nahodou na mysli tepelne cerpadlo?

Od: jmlc®
Datum: 13.01.15 11:01

Mám 6 let rekuperaci ATREA a k ní připojený elektrokotel 6kW. Rekuperaci jde nastavit na různé druhy větrání a cirkulace. Také mám přívod vzduchu z fasády nebo z "šachty" - je to vlastně cca 20 m dlouhá roura v zemi a vstup vzduchu ze zahrádky.

Novostavba, 77m zastavěné plochy, podkroví 100%, cihla supertherm 30cm a polystyren 22cm.

Oproti okolním RD máme okna bez rosení, netrpíme na plísně v domě. To bych asi bral jako velkou výhodu. Vzduch můžu porovnat se třemi dalšími novostavbami

- soused má ytong-plyn a krb - náklady větší, puch a evidentně nevětráno. Stěžuje si na rosení oken

- sousedka má dřevostavbu - náklady menší, topí převážně v krbových kamnech briketami... vzduch dýchatelný :)

- sestra - betonové cihly, podlahové vytápění (solar), plísně v domě, zima (jen zem mají teplou), vysoká nemocnost všech v rodině.

Přitápění je dle vašich možností - já mám ten elektrokotel jen pro lenost - ale když je potřeba mít teplo, prostě si zatopím v krbu. Rekuperace mi to cirkulací přenese do celého domu.

doplněno 13.01.15 14:51:

jinx - dotaz byl směřován k rekuperaci - tu mám a případné dotazy zadavatele bych odpověděl. Dotazy na vaši reakci zodpovím, pokud je budu vědět.

Mám tarif D45D, roční spotřeba el.energie na celý dům - tj. světlo, vaření, voda-bojler bez omezení,... 23-25tis. Kč.

plyn doma nemáme

Soused se jen vyjádřil, že platí výrazně víc. Jestli má vlhkost na oknech kvůli nekvalitní stavbě-nevím. Má to vlko i v místnosti s krbem. Topí převážně krbem - plyn po poslední faktuře hodně stáhnul :)

Dýchatelnost v jednotlivých domech je subjektivní pocit.

Sestra má opravdu problémy- v zimě musí v mrazech používat přímotopy - nestíhá to ani příhřev. Solární panely s fotovoltaikou považují po 7mi letech za velmi špatnou investici.

Od: jinx®
Datum: 13.01.15 14:38

"Oproti okolním RD máme okna bez rosení, netrpíme na plísně v domě. To bych asi bral jako velkou výhodu".A v čom je tá výhoda?Ak je všetko spravené tak ako má byť,hlavne izolácie a odstránené alebo eliminované tepelné mosty nesmie byť problém,opakujem nesmie.Plesne v dome nemám,okna Salamander streamline 5 komor 3-sklo-neviem čo je rosenie.Teplota 22-24 st.na prízemí a 21 na poschodí.Podkrovie 30 cm izolácie.Spotreba plynu cca.1000 kubikov na vykur.sezónu.Tehly HELUZ 38cm +10cm EPS 70.Energet.trieda stavby "B".Viete,krb má jednu super vlastnosť a síce že vysušuje vzduch.S tým odpadá prínos rekuperácie v tomto smere,ale stále som jej naklonený a uznávam aj prínos rekuperácie do komfortu bývania,aby ste zas nemali pocit že som absolútny odporca.Je to však módny trend.Strašný boom je okolo toho a neskutočne sa na tom ryžuje.Tá drzosť pýtať za to 5000 eur (3 cenove ponuky +- 5000 e).Keby som bol také sprosté poleno tak tomu uverím,ale stačí zapojiť pár trubiek podľa projektu a zaizolovať,nastaviť servomotor,spínanie nič viac.Len toto ma na tom neskutočne vytáča.Tá cena.Normálny človek si v apríli otvorí okno na celú noc a bude spať tak a nie aby tam celú noc išiel nejaký ventilátor.Je to kontraproduktívne.Občas je mi lúto tých ľudí v pasívnych domoch.Asi som v tomto divný keď rád spím pri otvorenom okne a počujem šum z ulice alebo lesa.Ako keby to už ani nebolo prirodzené.A potom prijde nejaký oblekový kkt. alias obchodný zástupca čo je naučený zopár fráz a používa metódu lešteného prdu.

"soused má ytong-plyn a krb - náklady větší, puch a evidentně nevětráno,sousedka má dřevostavbu - náklady menší,"
O koľko iné náklady?návratnosť investície...stále sa točíme dokola...omrvinky...

- "sestra - betonové cihly, podlahové vytápění (solar), plísně v domě"Podlahovka podľa mňa nedokáže v zime vykurovať taký objem vody vo vykurovacom okruhu zo soláru,ale fandím vám.Zase v lete to musí byť k zblázneniu ak teraz solár produkuje zisk.Alebo s tým napúšťate bazén?Nemám celoročný solár (na zimu je vypustený),ale efektívny je od marca do októbra ale len na ohrev TÚV.Apropo ten dotaz vyšsie k čisteniu 1x za 10 rokov.Som sa dobre zasmial.Skúste si v aute rozobrať prieduchy o 10 rokov-ja som to absolvoval-a to bolo len auto-neskutočný mrdník tak bol.A áno bol tam peľový filter menený vždy po roku.

Datum: 13.01.15 14:54