Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vzpomínky na roky 1965-1975 / běžný život (2)

Od: halenci* odpovědí: 73 změna:

Dobrý den, už jsem založila jednu diskuzi na toto téma, ráda bych se dočkala i více odpovědí od jiných lidí.
"pracuji na jedné práci ohledně roku 1965-1975. Jde o běžný život v tomto období.
Jak se nakupovalo?
Jaké byly zvyky?
Jak se bydlelo?
Jaká byla práce?
Jaký okamžik se vám vryl do paměti?
Jak jste trávili volný čas?
Co je nyní zcela normální a dříve bylo zakázané?
Jaká byla moda, technikcké novinky?"
Prosím pište své zážitky opravdu jen z roku 1965-1975, mockrát děkuji

Vzpomínky na roky 1965-1975 / běžný život (2)

 

 

73 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x
avatar ringo

Mám velmi špatné vzpomínky

Pamatuji si, že v Mostě, kam jsem chodil do školy byla nádherná stará mlékárna. Mléko se tenkrát nalévalo naběračkou do přinesených bandasek. Starší kluci si tam chodili kupovat pamlsky a přebytečné desetníky /1-2/vždy hodily na trávník před mlékárnu. My prvňáci a druháci nemajíce vlastních peněz jsme chodili a sbírali. Jakmile jsme měli 25 haléřů, běželi jsme si koupit tzv. mejdlíčko. Bylo vynikající. Taky si vzpomínám jak jsem seděl u rádia na Silvestra 1966 a poslouchal tehdejší přihlouplé vtipy. Pár si jich pamatuju dodnes.

 

ahasver4*
hodnocení

0x

Nakupování.já si vyloženě nepamatuji,krom,těch slavných banánů,že by něco nějak moc chybělo.Samozřejmě,že ten trh byl chudší než na západě.Ale že by mi to nějak moc vadilo...

Zvyky.Stejné jako dnes,nemám pocit,že by se nějak změnily.Stejně tak,jako se zas až tak moc nemění lidé.

Bydlení.Nebyl problém s byty.A nepociťoval jsem tenkrát nějaký nedostatek.Snad to bylo tím,že jsem v tu dobu žádný nepotřeboval.Ale když pak ano,nebudete věřit,do třech dnů mi můj vedoucí předal klíč od podnikového bytu...

Práce.Byl jí dostatek a musím říci,že když dnes slyším,že jsme se flákali,je mi smutno.Kdo nezažil,neví.Kdo byl zvyklý makat,dělal dobře i tenkrát.

Co se mi vrylo do paměti?Jednoduché,rok 68.To bylo něco,co do té doby člověk znal jen ze školy.Okupace...Byl to jen termín z učebnice.

Volný čas?Bylo ho dost.nedřelo se o sobotách a nedělích.Jako dnes,koníčky,kamarádi,prostě pohoda mládí...:)

Normální a zakázané.No,mluvit se moc nevyplácelo.Tedy o politice.Ale zase,kamarádům se dalo věřit,takže...Stávka,demonstrace atd,to byly zase jen pojmy ze školy a filmů...

Móda a technika?Rifle,dlouhé vlasy,Beatles...Pro mě byl vrchol techniky malý,přenosný magnetefon

doplněno 18.03.12 12:42:

Ringo,to mejdlíčko bylo fakt vynikající!Pak jsem si koupil tu napodobeninu,co vyrobili po 89 a pozvracel jsem se. Ještě mám jeden symbol té doby.Bonbóny fialky...*ua*

 

lidus*
hodnocení

0x

Jak se nakupovalo? Obchody nebyly plné šuntů z Číny, prošlých potravin a td. Sezóní ovoce a zelenina byly v sezóně, rozhodně se nevozily přes půl světa ale jahoda v sezonu chutnala jako jahoda. WC papír-nepamatuji si, že by nám doma chyběl. Gumový hadi byly vynikající mls a ne cosi jako dnes gumový medvídci.
Jaké byly zvyky? Neslavil se stupidní Valentýn a dárky nosil Ježíšek.
Lampionový průvod byl super, prvomájový rovněž. V rodném domku KG v Dědicích se skládal slib Jisker a Pionýrů-óó to byla sláva, děti byly nadšené. Sice prý Sokol nebyl a říkalo se mu tělovýchovná jednota, no já chodila stále do Sokola, Spartakiáda byla bezva, ráda na to vzpomínám.
Jak se bydlelo?
Jaká byla práce? Jaká byla,, no hlavně byla! I štětky museli mít v OP razítko aby je nezavřeli za příživnictví.
Jaký okamžik se vám vryl do paměti? Dětství a mládí bylo krásné, dvojka z chování se ve škole nedávala za každou prkotinu, šikana jak ji známe dnes nebyla. Do MŠ se dostalo každé tříleté dítě!
Jak jste trávili volný čas? Týden - odpoledne s kamarády venku nebo v knihovně, dvakrát v týdnu Sokol, v sobotu Pionýr-my chodili často do Zoo pomáhat. Nebo s otcem lovit čížky a stehlíky, pěstoval zpěvné kanáry a křížil je s nima (fuj, to se nesmí)
Co je nyní zcela normální a dříve bylo zakázané? To fakt nevím, já žila v naprosté pohodě a revoluční básně miluju dodnes.
Jaká byla moda, technikcké novinky?" Móda byla co kdo měl, nám šila maminka z Burdy nebo Žena a móda šaty ze slotery, sukně z tesilu, kalhoty z diftýnu a menšestru, oteplovačky na lyže z pogumovaného silonu a vycpané čímsi. Pletla svetry na pletacím stroji (hrk sem a hrk tam)
Magnetofon byla šílenost dvoustopý nebo čtyřstopý se dvěma kotouči pásky, pozděj pak kazetový (ale to mi radí manžel jelikož já byla z chudé rodiny a toto jsme neměli) My měli jen gramorádio a spousty desek-některé tlusté co se poštěly myslím na 8 a pak novějši na 16 (to už ale vařím z vody)

doplněno 18.03.12 13:23:

Bydlení- rodiče než sem se narodila koupili barák a opravovali ho, pozděj pak koupili větší se zahradou a tam žije mamka dodnes. Manželovi rodiče tak těm sebrali hospodářství do JZD, ovšem jeho otec léta dělal předsedu ale i tak mají na tu dobu zcela jiný pohled než já měšťačka.

 

b
hodnocení

0x

Podle mého soudu dost nešikovně zvolené rozpětí let 1965 až 1975. Zahrnuje dvě z hlediska celospolečenského vývoje výrazně odlišná období - období do roku 1968 (popř. ještě 1969) a období od roku 1970 - nástup normalizace. Na ten rozdíl ve společenské atmosféře, která se nutně odráží v osobním životě mohou zapomenout jen lidé v té době hodně mladí nebo dnes naopak již staří a pak ti, co si socialistickou minulost v době utužení vlády jedné strany z různých důvodů chtějí idealizovat.

Příklady drobných rozdílů: do roku 1968/69 skutečně nosil dárky Ježíšek, poté děti svou štědrostí obdařoval výhradně Děda Mráz. Studium a cestování do r. 68/69 možné za slušných podmínek pro každého, po roce 1970 jen pro občany poslušné a loyální k režimu. Kontakt s příbuznými a známými na západě do r. 68/69 bez problémů po r. 1970 na 10 let stopnut kontakt mezi matkou a jejím legálně vystěhovaným synem (oženil se se souhlasem státu s cizinkou). Ano práci měli všichni, jen některým přidělili kotelnu...atd.

Neadoruji současnou společnost, ale, jak známo, historie se opakuje také proto, že lidé mají krátkou paměť.

B.

lidus*

b-jak jsem stará tak si nepamatuju, že by u nás dárky někdy nosil Děda Mráz, ani ve škole to do mě nikdo nehustil. Učili jsme se ruštinu, stejně jako se dnešní děti musí učit angličtinu nebo jazyk okupantů - němčinu. Cestovalo se v naprosté pohodě do SSSR (kdo tam nebyl o hodně přišel a myslím to vážně) do NDR, Bulharska, Maďarska, Finska-asi i jinam ale já jako děcko jinde nebyla. Nikdo z rodiny nebyl v KSČ a přece jsme všechny tři vystudovaly VŠ. Před 89 jsem se rozhodně měla lépe, nebylo bezdomovců, lichvářů a exekutorů. Jo a stát měl cca 9 miliard dluhů, což je oproti dnešku směšná částka. Ale to už jsem zase někde jinde než je původní dotaz.

ahasver4*

lidus,jsme někde jinde ale to mi nezabrání s Vámi vyslovit veliký souhlas...:)

doplněno 18.03.12 20:07:

pro b...Jsou jen různé lidské osudy...A já mám paměť dobrou,takže při těch blábolech které občas čtu o té době,se musím smát.Tím se Vás nechci dotknout a nezpochybňuji Vaše zážitky.Z vyprávění znám podobné osudy i v mé rodině.Ale odsuzovat tu dobu šmahem,to odmítám!

Stát žádné dluhy neměl a např. SSSR hodně dlužila nám...

b

Já si zase pamatuju:

- na učitelku, která vyzvala, ať vstanou děti, které věří na Ježíška, a poté je před třídou zesměšnila

- na dědečka, původně ředitele školy, jak z noční unaveně přichází ze služby v kotelně

- na babičku, jak marně čeká na dopis od syna legálně přiženěného do NSR, který na poště zadrželi,

- na babičku, jak pláče při vzpomínce na návštěvu dědečka ve vězení (politický vězeň)

- na matčina bratra, který jako dorostenec vyhrál mistrovství ČSSR, ale reprezentovat do zahraničí ho pro nespolehlivost nepustili ani na východ

- na spolužáka z VŠ, který se tvářil jako kamarád všech, a po r. 1989 se ukázalo, že spolupracoval s STB

- z vyprávění vím, že máma šla v 15 do fabriky, protože neměla vhodný původ, aby mohla studovat byť jen SŠ

... Nechci dál vzpomínat, asi jsme žily každá v jiné zemi. I když spíš jde o ztrátu paměti některých lidí ...

B.

jirbar*

Tvůj problém že jsi si pos... život. Ta většina to vidí jinak

doplněno 19.03.12 16:46:

A jen tak mimochodem. Taky jsem se nedostal na školu kvůli "původu". Nemohl za to režim, ale jeden fanatický komunista.

A byl to vlastně chytrý člověk. Dnes "kope" za ODS.

b

Nevzpomínám si, že bychom si potykali, tak se držte vykání.

A o pos... životě jsem nic nepsala. Naopak, nemám proč si stěžovat. Jen konstatuju, že lidi mají špatnou paměť, pokud minulý režim líčí jako zářivou dobu, na kterou s nostalgií vzpomínají - hloupost, stejně jako dnes měla své hodně temné stránky.

B.

buss

Mám velmi dobré vzpomínky

Exekutoři byli, jen se o tom nepsalo a tolik lidí nespadlo na hubu.

lui*

Exekutoři nebyli, protože nebyli potřeba. Příjmy většiny lidí byly naprosto jasné-výplata. A mzdová účtárna strhávala peníze na dluhy naprosto spolehlivě. Všichni museli makat, a tak bylo jednoduché z lidí dostat peníze. Neplatil jsi, skončil jsi v base. Za neplatiče alimentů, je vyplácel maminám stát, a ten se taky potom staral, aby dostal své zpátky.

Půjčky byly tak novomanželské, a na postavení baráku. Něco na způsob hypotéky, i když se tomu tenkrát tak neříkalo. Takže dluhy nikdo ani moc neměl, nebylo kde si půjčit.

jirbar*

Buss žvaní. Byly soudní exekuce, nebyli exekutoři

halenci*
hodnocení

Vaše odpověd se mi moc líbí, něco takového jsem potřebovala. Mohl/a byste se ještě více rozepsat k situaci po 1970?

halenci*
hodnocení


Vaše odpověd se mi moc líbí, něco takového jsem potřebovala. Mohl/a byste se ještě více rozepsat k situaci po 1970?

 

kjanik112*
hodnocení

0x

Západní zboží bylo kvalitnější, elektronika dokonce o několik koňských délek. V roce 1967 jsem si koupil japonský kazetový magnetofon HITACHI ( stál víc než měsíční plat)-hraje do dneška, což je u dnešní-i západní -elektroniky nemyslitelné. Co je dnes do bývalých značek, když to vyrábí montovny v Asii a nic se neopravuje- vyhodit, koupit nové. Tehdy západní výrobek byl automaticky kvalitnější, vyplatilo se si připlatit. Naše tranzistorová rádia měly takový šum, že se jim říkalo Šuměnka.S kvalitou spotřebního zboží si soudruzi starosti nedělali. Pořekadlo: Socialistická společnost úspěšně řeší problémy, které by v jiné společnosti ani nenastaly.

V tisku se nepřetržitě lhalo, že prý naše životní úroveň je vyšší, než lidí na Západě.Pak počátkem roku 1968, kdy padla cenzura, ekonom Otta Šik zveřejnil v R. Právu tabulku, kde uváděl, kolik hodin na který výrobek musí pracovat dělník u nás a v různých západních zemích. To byla vřava-nikdo ten den nepracoval, a všichni nadávali na komunisty. Dozvuk byl ten, že pak za normalizace si bolševici ztěžovali, že lidé u nás by chtěli socialisticky pracovat, ale kapitalisticky žít!

Bylo zvykem, dávat úplatky, např, automechanikovi, aby tu práci pořádně udělal. On si ho vzal, ale zfušoval to stejně.

Jednou v Praze nám řidič zájezdového autobusu říkal, že nejraději vozí Rusy, vždy ho podarují nějakými drobnostmi. Nerad vozím A meričany jsou lakomí a nedaj ani cigaretu. Pak nám to jeden emigrant vysvětlil: Američan se na svoje peníze namaká, a chce pak za ně kvalitní službu. Nechápe, proč by měl zvlášť ještě platit za kvalitu.

Okupace 1968 byl zážitek na celý život-ještě dnes se mi promítá minuta po minutě. Zatím končím.

stribrnak*

já bych odpověděl asi takto.

DŘÍVE jsme ty prachy měli ,ale nebylo co nakupovat

ted prachy nemáme a je všeho dost,jen si to koupit nemůžeme

buss

Mám velmi dobré vzpomínky

1967 rádio Hitachi KH 907, 2200 Kč. Plat 1600. Dodnes funkční, 1971 Kiev 4A, 1400 Kč.

 

jabraka*
hodnocení

0x

Na takové otázky se dost těžko objektivně odpovídá.Nesnáším lidi,kteří hodnotí negativně poměry u nás a vyzdvihují západ.Jestlipak víte,že lístkový systém byl v Československu zrušen o rok dříve,než ve VB?Je vcelku samozřejmé,že zahraniční zboží u nás bylo nedostatkové.Jako hospodář s tím mohu jken souhlasit,protože trend zadlužování nám ukazuje,co je to dovážet kde co a pak si drbat hlavu.Kdo jen trochu věděl,kdy a kam se obrátit,dostal ke koupi cokoliv.Když jsem se oženil a narodilo se mi první dítě,tak jsem se přihlásil do bytového družstva a v okamžiku,kdy se mi narodilo druhé,měl jsem k dispozici byt 4 + 1.Přitom jsem ,podotýkám, odmítl v práci členství v KSČ!Práci jsem měl spokojenou jako vedoucí skupiny ve významném výzkumáku.

Protože jsem také zajišťoval archiv výzkumných zpráv z více výzkumných ústavů z oboru elektroniky,mohu zodpovědně říci,že u nás byly zpracovány různé spotřební výrobky,o nichž spotřebitelský trh neměl tušení.Na příklad minimagnetofon na aku,deska s magnetickou vrstvou pro mikronahrávky a detaily barevné televize,dávno před uvedením těchto a podobných výrobků na západě a v Japonsku.

Nakonec zvítězily normativy amerických a japonských výrobců.RVHP neměla tehdy sílu jít vepředu.My jsme jako první na Východě zahájili výrobu digitální desky.Vyráběli jsme ji po Japoncích a Švýcarech a Holandsku,jako třetí v Evropě.

Co se týče módy? Pamatuji na Švédské košile kalhoty trubky dole 18 cm pak námořnické zvony a nakonec džíny z Tuzexu.Ale móda mě osobně nechává klidným.

Volný čas jsem nikdy neměl.Dělal jsem do Hi-Fi techniky,zabýval jsem se výchovou mladých kluků - elektroniků a obdělával zahrádku.Ve volné chvíli jsem opravoval Škodovku.V roce 1974 jsem začal s mimopracovní činností,lepil jsem pro různé organizace tapety .

Přesto,že jsem nebyl v tehdy jediné politické straně,tak moje děti bez problémů vystudovaly střední školu a dnes oba úspěšně podnikají.

JABRAKA

 

lui*
hodnocení

0x

K té zvolené době. Je pravda, že kdo v té době, jako náš ročník chodil do školy, tak zřejmě leccos nezažil. 65-68 období Pražského jara, 68-72 kdy jsme vycházeli školu na nás ještě normalizace nedolehla. Měli jsme asi proto trochu volnější školu, aniž by jsme si to uvědomovali. Proto jsem nikdy nechápal nářky na útisk apod. Prý to bylo, nevím. já nikoho neznám osobně.

Jak se nakupovalo?
Normálně. nebylo toho tolik, ale zase to bylo kvalitní. Já pamatuji nákupy v Pátek, když se jezdilo do Jednoty s vozejčkem na nákup. Táta v ID, máma pošťačka, na auto holt nebylo. Zelenina byla sezónní. Pomeranče, mandarinky jen o Vánocích a velikonocích, jinak kubánské.

Jaké byly zvyky?
potvrzuji Ježíška. Nepamatuju se, že by nám někdo cpal Dědu Mráze, jako se dnes vnucuje Santa Klaus, nebo Valentýn. Na Velikonoce se chodilo na pomlázku. Na Vánoce na koledu. Kdo neznal alespoň jednu nedostal nic. Aby nás někdo odbyl jen tak od dveří zadara nějakými bonbóny, to se moc často nestalo.

Jak se bydlelo?
Všelijak. V té době začínala paneláková výstavba, a tak bytů přibývalo, ale byty byly a nebyly. Podniky měly zarezervované pro nábor nových pracovníků, Město taky, pro doktory, učitele a co já vím pro koho ještě. jo pro případné havárky. Kdi mohl, tak si mohl přestavět byt 4. kategorie na 2. nebo 1. kategorii. Za své, ale platil potom dál pár korun jako za 4.kat.

Jaká byla práce?
Jako dneska. Někdo musel dělat, někdo se mohl flákat. Jen se to nějak víc promíchalo. No a někdo bral slušný peníze, jiný zas kšeftoval, nebo bral "všimné", a že jich bylo: automechanici, řezníci, vedoucí ve stavebninách. A ještě by se jich pár našlo. Co mně dokáže vytočit, když si někdo myslí, že se flákali dělníci ve fabrikách. Já bych každýho takovýho postavil na den k montážnímu pásu, třeba v Liazu, nebo tahat tyče ve sklárnách. Ať si někdo zkusí jeden den montovat rozbočky v EP. Ty ženský a jejich zručnost na montáži, jsem vždycky obdivoval.

Jaký okamžik se vám vryl do paměti?
Těch by bylo hodně. Asi rok 1968. Sice mi bylo jen 11, ale na ty tanky asi nejde zapomenout, i když jsme moc nechápali důsledky toho všeho. Stejně jsme se poprvé cítili hrozně důležitý, když jsme ukradenou křidou psali na asfalt azbukou, čerstvě naučenou iditě domoj a Moskva=>2000km.

Jak jste trávili volný čas?
Venku, naprosto bez dozoru až do večera, aniž by mámy musely mít o nás strach, že se nám něco stane. Že nás někdo unese, přepadne apod. Bylo naprosto bezpečno. Všechno co je dnes zakázané, jsme dělali, a přežili jsme to ve zdraví.

Co je nyní zcela normální a dříve bylo zakázané?
Abych se přiznal, tak nějak nevím. Prý se nesmělo kritizovat režim, Asi ne, ale ono to je o tom, že ty věci, které se kritizovaly, nebyly asi zas až tak důležité, proti těm, co co nebylo potřeba kritizovat. Tak nevím. Já nikdy v životě žádnýho disidenta nepotkal, O samizdatu jsem do 89 nevěděl. Co vím, že se nesmělo, bylo zpívat některé písničky, některé byly "na indexu" tak se nehrály, Byla to blbost tehdejší vládní kliky.

Jaká byla moda, technické novinky?"

Móda nevím, technika, hlavně elektronika tak 10-20 let pozadu. Začalo se to trochu srovnávat až v 80tých létech. Dodnes vzpomínám, když se ptali ing. Smutného, jaký je rozdíl mezi ním a konstruktérem na západě, tak odpověděl, že on na rozdíl od západního konstruktéra ví, co bude vyvíjet za 10 let. Ale zase: Sice nebyl takový sortiment, ale ukažte mi dnes pračku, která Vám vydrží 20 let jako nám Tatramatka245(skákací koza). Tím že se škrtily náklady na materiály, musely výrobky vydržet mnohem dýl než dnes, kdy je vše orientováno na spotřebu. A bylo to dobře, Alespoň se tak neplýtvalo přírodními zdroji. Ale na to jsem přišel až teď. Tehdy jsem taky nadával, že nic není, že je malý výběr v krámech apod. Ale to až později v r. 63-72 jsem chodil do školy, a tak kolem mě tyhle starosti šly bokem.

 

polinek*
hodnocení

0x

já jsem v té době byla rozvedená ,jsem vyučená kadeřnice,ale služby neměly byty,tak jsem šla jezdit s jeřábem..kde jsem si požádala o druž.byt Měla jsem jedno dítě. Pracovala jsem na 4směnný orovoz i třísměnný. Vydělala jsem si slušné peníze.Dneska ani náhodou.Pak jsem se vdala. Můj muž dělal při práci VŠ.

Žili jsme normálním životem ,měli jsme kajak,jezdili jsme ,také jsme měli auto -starší ,,ale jezdili jsme i do zahraničí.

Po nějakých banánech ,které mi už lezou krkem co se to věčně omílá a a toal.papír. jakoby se nejedlo nic jiného než banány..Nikdo nežebral,nespal v keřích,nezmrzl v zimě.Pokud se týká zdravotnictví,.dnes se bojím na operaci.Neplatil se recept. a léky. na předpis-Nebyly nějaké zbytečné drahé vitamíny ,bez kterých se dalo normálně žít.Je to byznys

Brambory sice z obchodu nebyly takové okoupané jako dnes,ale nikdo nežebral.Dnes je přebytek zboží a těch druhů salámů..nevím proč. i jiného zboží.Jízdenky na tramvaj stála myslím 1kč a nebyly zony. V tramvajích bylli při vstupu prodavači jízdenek a lístky se mohly koupit v tramvaji

Mohla jsem si po odpolední směně sednout tady před domem v klidu beze strachu a pepřáku. Byt mne stál 350kč a za zbytek jsem mohla si ušetřit na dovču. Každá doba má své druhy látek za nějakou dobu se budou smát v čem se chodí dnes.

Zábava .byly čaje hrála ve všech podnicích živá hudba ,bylo veselo žilo se. Dnes je tady mrtvé město a staví se opět nákupní střediska a není mi jasné pro koho..Starých lidí si lidé vážili pustili je sednout,,neexistovalo ,aby v tramvaji se mladí veřejně ocucávali .Bylo to tabu.

Nyní v obchodě jsou nakvartyrování Vietnamci v bývalém kadeřnictví jak jdu kolem ,je mi do breku.Obchody se stále mění krachují,,

Co máme z toho ,že se otevřely hranice,když lidé nemají co jíst! Já říkám..že dobře již bylo..ONO to nejde vypsat ,člověk si na vše nevzpomene. Jsme větší chudáci ,než někdo píše. Kdo pracoval mohl slušně žít_ A že si nemohl pouštět hubu na špacír co z toho dneska máte? NIC? jenom plané kecání ,stejně vás nikdo neposlouchá..Asi tak v kostce ,nechtěla bych mít dnes 30let (třeba ,,nebo 40cet ,,byla bych už stará...smutné

 

polinek*
hodnocení

0x

ještě k těm výrobkům v technice...Techika jde závratnou rychlostí kupředu ,,ale mne by zajímalo,kde by všichni ti """chudáci""" minul.režimu bydleli ,postavilo se tolik domů a bydlí se tam dodnes. A kolik se platí!..Co se vlastně udělalo?dluhy ,ze kterých se jen tak nevyhrabe nikdo. Obrovská sídliště ,fakt,dneska se staví krabice v parku či lese. To máme dneska se slavnými banány..

A co povíte na vajíčka ,,,,,dejte si banán...

doplněno 19.03.12 01:58:

jo,a že se slavilo MDŽ? Byl to projev dětí k maminkám a i v práci I když si to oslavili i někteří muži,kteří si vždy důvod ke slavení najdou. Na den dětí byly tady dětské dny a že byl první Máj,,,,,bylo to fajn,Byly to oddíly parašutisté,ti co jezdili na koních ,alegorické vozy,,bylo veselo žilo se ,,jak jsem psala. Tancovalo se na cestách,,,,,,,myslíte že to bylo špatné? Ne ,,jsem ráda ,že mi je kolik mi je a že jsem tu dobu mohla zažít ,,,,,,,,,,,,

 

hodnocení

0x
avatar kapkanadeje

Mám velmi dobré vzpomínky

Dobrý den.

Jak se nakupovalo: Myslím si, že lidé neutráceli za zbytečnosti. V naší obci byla jednota, kde si člověk koupil to základní, co potřeboval. Nebyl takový výběr, ale člověk nakoupil vždy. Fronta u nás v krámě nikdy nebývala, kromě pondělka, protože to vozili chleba až v pět hodin navečer, ten se objednával předem a byl ještě teplý. Než jsme ho donesli domů, vždycky jsme okousali patku.. :D Měli jsme také masnu, ta byla otevřená jen 2x v týdnu a tam se fronta stála vždy. Vzpomínám do dnes např. na nanuk Eskymo _ byl bez klacíku a stál padesát haléřů.

Jaké byly zvyky: Na Mikuláše jsme dostávali hlavně ovoce, které nebylo jen tak k sehnání. Na mandarinky a banány rodiče stáli frontu a měli jsme to právě jen jedenkrát do roka. Vánoce mám spojené s Ježíškem a koukáním na pohádky, na které jsme se těšili celý rok a užívali jsme si to. Protože se jen na Vánoce vysílaly, tak nám to bylo vzácné. Na Velikonoce jsme chodili hodovat po vesnici a vajec jsme vždy měli tolik, že se nevědělo, co s nimi. O letních prázdninách jsme jezdili na tábory, které pořádal podnik, v kterém rodič pracoval. Tak jsme se třeba každý rok sešli v turnuse s těmi, které jsme znali pouze z tábora a každý rok jsme se na tábor těšili o to více, že se tam potkáme se známými.

Jak se bydlelo: Jak se dalo a nač byly peníze. Barák rodiče dávali dohromady postupně, museli jsme se podílet na práci všichni, podle možností. Neexistovalo, že by se rodiče honili a dřeli a děti se válely. Vše se budovalo, jak se dalo. U nás na vsi si sousedé hodně pomáhali a vycházeli si vstříc. Každý o každém věděl téměř vše (ke komu kdo patří, koho ten či onen pes, či dobytek atd.) Lidé se nebáli půjčit si vzájemně téměř cokoli, nebo si pustit souseda do baráku, či na pozemek.

Jaká byla práce: Když se člověk vyučil v nějakém oboru, pro nějaký podnik, tak měl jistotu, že ho ten podnik po vyučení i zaměstná. Dobrý pracovník býval považován a podnik si ho držel. Byl oceňován dle zásluh a nebyl nucen hledat si práci každou chvíli jinde. Pamatuji doby, kdy se při příchodu a odchodu označoval čas v práci píchačkami. K MDŽ ženské dostávaly od podniku např. utěrky a od chlapů voňavky (tehdy to byly " živé květy" nebo konvalinky).:)

Jaký okamžik se mi vryl do paměti: Vzpomínám na školní léta, kdy nám chodili zkoušet plynové masky, na pochodová cvičení, na to, jak jsme museli na 1. Máj povinně do průvodu. Nacvičovali jsme na Spartakiádu a pak jsme jí sledovali v TV. Nejvíce však vzpomínám na vyprávění své tety z Lidic, když popisovala své zážitky před vypálením Lidic a následně z koncentráku. To nás naučilo jisté pokoře k životu atd.

Jak jsme trávili volný čas: Neseděli jsme doma, pořád jsme lítali někde venku. Rodiče nás ven i vyháněli a je pravda, že nás kolikrát domů museli i nahánět. V létě jsme hráli různé hry, v zimě se chodilo bruslit na rybník, lyžovat, sáňkovat, jezdilo se na igelitových pytlích. Rodiče o nás kolikrát půl dne nevěděli, ale nemuseli se o nás bát. A my jsme nic tak špatného nikde neprováděli, protože se to rodiče vždycky dozvěděli. Ať již v krámě, nebo jinde, ale doneslo se jim téměř vše. Tak snad i proto byl člověk ukázněnější a pořád ve střehu. Spousta z nás vzpomíná opravdu na hezké dětství. :)

Co je nyní zcela normální a dříve bylo zakázáno: Co bylo zakázáno o tom se před dětmi nemluvilo. Vím, že se nesměly poslouchat v rádiu určité stanice. Neexistovalo, že by se někde povalovaly dětem na očích časopisy s nahotou. Jinak režim jako takový nemohu posuzovat z pohledu dítěte, to šlo tehdy mimo mne.

Jaká byla moda, technické novinky: Džíny se nosily tehdy stejně, jako dnes. Kdo chtěl lepší, kupoval je v tuzexu. Jinak jsme jako děti dědily věci po starších sourozencích, abychom je donosily. Rodičům to šetřilo peníze, nám se to samozřejmě moc nelíbilo, ale tak to prostě bylo. Jinak nebyly mobily, ani pc, neměli jsme ani automatku. Zato jsme byli nadšeni, když jsme dostali svůj první vlastní tranďák, či magneťák.

 

hodnocení

0x

Dovolte i mně názor. Z dosavadní diskuse vidím , že někteří ojedinělí diskutéři chválí současné tržní časy , ale většině vyhovovala minulost( léta 1965 až 1975 ) a další do roku 1989. Ano , oba případy - minulost a současnost , jsou charakterizovány skutečnostmi ,vynikajícími , dobrými , horšími a špatnými. Každý z nás máme jiný náhled . To asi podle toho z jakého prostředí pocházíme a jaké máme vztahy navzájem mezi sebou. Pro nejobjektivnější názor a orientaci , bychom si ony skutečnosti měli rozdělit na ty , které jsou nezbytné pro život a které jsou jaksi nad rámec nezbytného (životně důležitého). Podle toho pak hodnotit jak bylo tenkrát a jak je nyní a to ještě z ohledem výhodnosti pro většinu či menšinu. Co je pro život člověka rozhodující a nejdůležitější? Zda životní jistoty ( práce . bydlení , zdravotnictví , bezpečnost , přátelství , vajíčka atd.) a nebo neomezené možnosti ( cestování , banány , rifle , vynikající elektronika apod.). Ke kvalitě dnešní elektroniky . Vidíme jak prudce poklesla úroveň západní kdysi vychvalovaná elektroniky. Jsem přesvědčen , že příčinou je likvidace obav z konkurence a neomezené možnosti tržního hospodaření _ zisku , bez ohledu na ostatní nepříznivé vlivy. Já jednoznačně posuzuji běžný život , podle úroveňe zabezpečení těch nejzákladnějších životních potřeb z ohledem ve prospěch většiny. miro

 

liduli
hodnocení

0x

Už nemám k tomu co jste zde napsali, kteří pamatujete , co napsat. Děkuji všem, že jste mi připomněli, jaké to bylo ... a že bylo fajn.Pod všechny příspěvky bych se mohla podepsat,L.

ahasver4*

Retro je nejstrašnější snůška lží,kterou jsem kdy viděl!Tohle by měli zakázat a neblbnout lidi!

doplněno 19.03.12 19:27:

Ano,je to můj pevný názor.

je to Váš názor, já koukal minule na Rašku a jeho vyprávění, nezdálo se mi tam nic lživého. nebo jsem přehlédl něco? Nebo muinulý o zdravotnictví a výběru lékaře...ale to je na jiné téma...

polinek*

jo,bylo a už nebude,,,,děti vašich dětí to mají ok ,,nebudou ani žádní důchodci...

Jo viděli jste tu kontrolu těch špekáčků ,,humus.

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

každý má svoji pravdu, někdo zapomíná více, někdo méně, statistika je skvělá, sdělí za kolik hodin práce si vyděláme na toto, či na tamto a jak to dlouho trvalo dříve...

vypravej.serialyinfo.cz/...

ceskatelevize.cz/...

 

ropacek
hodnocení

0x

Teda ja nevim, ale hned bych vymenil ty smejdy ze vsech tech hypermarketu za platek sekany, co se dal koupit v kazdym bufaci. Dokonce jste si ho museli koupit, protoze te vuni odolal malokdo, stavnata, z masa a za par kacek. Ani ta horcice uz neni dobra. Neni nic, ale mame plne obchody.

Pomoc, chodim po supermarketu a mam pocit, ze chcipnu hlady. Samej smejd. Uhersky salame vrat se prosim.

Jo a ze by nebyl hajzlpapir, to teda nepamatuju. Taky teplou vodu jsem si napustil a nechal pritekat do vany treba dve hodiny, zkuste to dneska.

ahasver4*

ropácek,tu sekanou máš u mě!Jen jsem si na ni vzpomněl a na patnáct deka vlašáku k ní a mám plou hu..ústa slin,jak slintám..Vždycky jsme na níchodili do jednoho bufáče na autobusáku.Sekanou,bufet i autobusák semlel čas...

ewa*

Zjišťuji, že z toho množství všech těch supermarkeťáckých otravin zůstalo několik málo které kupuji, takže výběr mám užší než za socialismu.

ale této větě snad nikdo nevěří...že si kupuje méně druhů nežli za socialismu?

 

ewa*
hodnocení

0x

Hlavně nevěřte seriálu "Vyprávěj", je to manipulace s davem. Stříhat novinový papír místo hajzlpapíru jsme tedy opravdu nemuseli.

Mám velmi špatné vzpomínky

Jak kdo. Já vím, že se stříhal. Zásobování bylo po celé republice nepravidelné a různé, takže v Praze možná nemuseli a na Moravě třeba jo.

ewa, nic ve zlém, ale pamatuji že se novinový papír dával na záchody. Já to taky nestříhal, páč já papír sehnal vždy, bohužel ale vím, že mnozí takové možnosti neměli.

Prosím sdělte mi, co je dalšího nepravdivé na seriálu? Že by poředníky na Favorita?

Já si dobře pamatuji oné časy, nevím zdali v seriálu je nábytek z té doby, či knížky v knihovnách, ale vypráví o mém životě kolem mě.

Toaleťák byl takzvaně úzkoprofilový, ale tak že byl jednou skládaný a jednou rulička, ale noviny jsme opravdu stříhat nemuseli,. Na Favorita byly pořadníky a jednoho jsem se zúčastnil - zcela bezúspěšně. Já vidím velký problém v cestování a menší sortiment zboží, ale jinak všechno ostatní je zcela stejné, neli horší. Komunisti všechno znárodnili, ale ten majetek byl jakoby všech. Po revoluci se začalo všechno rozkrádat, jen státního zlata je desetina - KAM ZMIZELO?

kradlo, uplácelo, lhalo, podvádělo, ... se už za dob římských,.

zná někdo nějaký stát, kde se snad nekrade, neuplácí, nelže, nepodvádí...

vždyť i na této poradně se lže a navádí se ke lhaní. Já to taky dělám...

doplněno 20.03.12 20:59:

ceskatelevize.cz/...

doplněno 20.03.12 21:00:

co tam je nepravdivé?

Tak dobře, řeknu to jinak - máme se líp než před rokem 89´ - můžem cestovat, můžem si říkat co chceme, aniž by jsme se museli bát STB, máme plné obchody zboží a můžem svobodně volit - ALE NEBUDE TO DLOUHO TRVAT A DOPADNEME HŮŘ NEŽ V ŘECKU, protože celou dobu jsme žili na dluh a to z jednoduchého důvodu - aby si lidi mysleli, že tento způsob života je opravdu lepší. OD 89´ ROKU JSEM ČEKAL KDY TO PŘÍJDE A UŽ JE TO TADY, jen jsem nepočítal s tím, že se bude vláda a jiní takhle nehorázně obohacovat, to nedělali ani ty komunisti!.!.!.!.!

VYSPĚLÁ SPOLEČNOST SE POZNÁ PODLE TOHO JAK SE DOKÁŽE POSTARAT O NEJSLABŠÍ,

A NYNĚJŠÍ VLÁDA JE NAOPAK LIKVIDUJE.

PODOTÝKÁM, ŽE JÁ SE MÁM DOST DOBŘE, ALE TO CO SE DĚJE A HLAVNĚ TO CO NÁS ČEKÁ MNE DRTÍ!.!.!.!.

Řecko má dluhy a platí je někdo jiný! Stále mají důchody skoro na 90% platu

mám (měl jsem) v rodině mnoho komunistů a již po dvou letech tvrdili, že se toho rozkladlo více jak za komunistů... pak se to říkalo po 5,10,15 letech a stále je co krást a zproněvěřovat. jsem zvědal kdo spočíta kolik toho rozkradli politici v Praze a kolik v ostatních obcí a městech.

Třeba Pardubice... lázně, pasáž, zimák, parky.. a prý stále...

kdo ale udělá pořádek? vyměnit 80% populace.

To není o výměně populace, lidi jsou vesměs na celém světě stejní, jde o to nést za své činy odpovědnost, to je to co u nás chybí. Nebo lépe řečeno, čím větší zodpovědnost dotyčný za své činy má, tím méně jí nese. Já udělat ve svém zaměstnání malinký prohřešek, tak letím na hodinu, naši zákonodárci si chodí do "zaměstnání" jak chtějí a hlasují jak chtějí a odchází domů s čistou hlavou a s mnohonásobně větším platem, který se jim vůbec nemění...


končím...
naši zákonodárci si chodí do "zaměstnání" jak chtějí a hlasují jak chtějí a odchází domů s čistou hlavou a s mnohonásobně větším platem, který se jim vůbec nemění...
jak by měli hlasovat, podle koho? podle stranické příslušnosti? nebo všichni se stejným názorem? který názor je ten nejlepší..
Milý kolego bmbx, koukněte zde na poradně (i jinde) jak se na stejnou věc tvoří mnoho různých názorů, jak (ne)zateplit, jak (ne)koupit slepice, jak (ne)opravit fasádu na baráku k sousedovi...

milancukrar:

to je právě to, kdyby hlasovali za sebe, tak by to bylo rozhodně lepší. Jenže oni hlasují za svojí stranu, která navíc dělá pravý opak než na co nalákala voliče *haha* a nenesou žádnou odpovědnost. ZNOVU OPAKUJI - ŘADOVÝ OBČAN NESE MNOHEM VÍC ODPOVĚDNOSTIZA SVE ČINY ZA MIZIVÝ ZLOMEK JEJICH PLATU A PROTI NIM JE ODVOLATELNÝ - MŮŽE BÝT VYHOIZEN

doplněno 20.03.12 22:11:

Srovnání s názorovými rozdíly v poradně (nebo i kdekoliv jinde, kde se nevládne :D ) je tkzv. hóóóódně mimo mísu *haha*

robin1*

To bmbx Jseš na tom ještě dobře bo (páč,jelikož) mne už to přestalo drtit a začalo mne to sr.t *cert*

robin1:

to je jen otázka různé terminologie, mne to drtí, tebe to se...

 

hodnocení

0x
avatar babajaga

Mám velmi dobré vzpomínky

Vzpomínám, vzpomínek je mnoho a protože to bylo dětství, jsou to vzpomínky hezké. Měla jsem opravdu pěkné dětství.

Nákupy: na vesnicích se hodně vypěstovalo, vykrmilo. Čuníci se chovali v mnoha rodinách. Králíci a slepice snad všude. V obci byla pultová prodejna, v ní základní potraviny a běžné zboží. Často něco chybělo. Tu toaleťák, pak zase prášky na praní, či sirup do vody. Prodavačka sčítala inkoustovou tužkou na pruh papíru. Tužku si občas naslinila. Ale nestalo se jako dneska, že by třeba vypnuli proud a kasa nešla. Paní pokladní sčítala pořád. Na mléko jsme si nosili smaltované nebo hliníkové bandasky, opatřené štítky s vycvakaným jménem, aby se v prodejně nádoby nezaměnily. Paní prodavačka do nich odměřovala mléko z velikých konví hliníkovým válcovým "litrem" s hákem na konci. Vánoce nezačínaly v říjnu, jako dnes. 14 dní před Štědrým dnem dala paní vedoucí do výlohy borovou sněť a několik omlácených koulí. A to už jsme věděli, že Vánoce jsou za dveřmi. Vánoce byl na prodavačky velký nápor. Do prodejny totiž dovezli zboží, které se objevilo jednou za rok - banány, pomeranče, kakao, strouhaný kokos, buráky. A ty chudinky to musely rozdělit tak, aby z každého domu aspoň něco dostali. Běda, kdyby se na někoho zapomnělo. Ženské měly ostré jazyky a sloní paměť a ty 4 banány nestály za velkou mrzutost.

Zvyky: na vsi byli k sobě lidé dříve přátelštější, sousedštější, než nyní. Nezáviděli si tolik, nebylo co. Domky měli všichni stejné, aut bylo na vesnici tak pět. Jako děti jsme museli každého hlasitě pozdravit, nad tím bděli nejen rodiče, ale i škola. Samozřejmostí bylo vzít staré paní z obchodu domů tašku s nákupem, když byla stejná cesta, zatlačit dědovi do káry se senem, či v autobuse pustit sednout. To bylo běžné. Na vsi se víc sdružovalo. Na návsi se hrála odbíjená, chodilo se do Sokola, nacvičovala se Česká beseda, od dětských kolon až po babičkovskou. Udržovalo se třeba pálení čarodějnic. Chapi udělali vysokou hranici, děvčata vyrobila ze slámy bábu, oblékla ji, i korále z vyfoukaných vajec měla. Děti hodně držely při sobě, sdružovaly se venku. největší trest pro viníka byl, že nemohl den či víc mezi děti. A přitom nebyla šikana. Ochotně jsme brali mezi sebe všechny děti ze vsi, hrálo se na schovávanou, Honzo vstávej, Cukr káva čokoláda a jiné hry. Na jaře kuličky, na podzim námi slepení draci, pečení brambor v rozpálené nati. Parta děvčat chodívala na borůvky i na houby. Bylo nás třeba pět, nebály jsme se a nikdy se nám nic zlého nepřihodilo. Hodně se četlo. Každé druhé úterý, když byla otevřena obecní knihovna, jsem nesla tašku knih babičce a vždycky také něco pro sebe. To se to snilo nad knihami od Verna, Štorcha či Maye. Ráda jsem chodila do Pionýra. Nemělo to nic společného s politikou, náplní byly většinou bojové hry v lese, hledání pokladu apod. Vždycky jsme se vyřádili a doma pak ten hlad...

Bydlení: na vsi bydleli všichni skoro stejně. Většinou rodiče, děti a také prarodiče s nimi. My měli kuchyň a 2 pokoje. V jednom byla moje babička /vdova/, v druhém spali rodiče, v postýlce sestra a v rohu za skříní já. Čtyři lidi v jedné místnosti. Stejně neuvěřitelné bylo koupání. Každou sobotu taťka přitáhl plechovou vanu, první šla na řadu malá sestra, pak já a potom rodiče. Voda se neměnila, jen se z kamen dolévala horká. Hned po koupání jsme museli do postýlek a naši pak měli čas vykoupat se také. Teprve v roce 1969 naši domek předělávali, dali postavit dovnitř splachovací záchod, koupelnu, zavedli vodu. Kamna však zůstala dál na uhlí. V ložnici vysoké Petry, v pokoji Clubky. Nikdy jsme nebyli žádný sociální případ, přesto jsme nikdy neměli auto. Jen motorku Jawu 250. Ale v těch letech mnoho lidí auto nemělo, nebyli jsme tedy sami.

Práce: práci musel mít každý, jinak byl příživník. Lidé měli v občance razítko o zaměstnání. Taťka byl zámečník, mamka mzdová účetní. Všude bylo dost podniků, hodně lidí pracovalo v Tesle, zvláště ženy, v Agře, muži zase hodně ve Zbrojovce či Strojní a traktorové stanici. Když v 15 hodin do vsi dorazily 3 autobusy, vesnice byla rázem zalidněná. A to ještě plno lidí pracovalo přímo v obci v JZD, v kravíně, vepříně, jako traktoristi, opraváři. Práci měly i děti. Většinou jsme měli povinnost trhat kachńatům kopřivy a nařezat je, králíkům na dloubance /vydloubané smetanky - pampelišky/ apod. Po žních jsme chodili na pole sbírat klásky. Vydělávali jsme si sběrem kaštanů a žaludů, vykupovali to nedaleko v lesním závodě. Byl za to výdělek na vánoční dárky. Takové voňavé mýdlo stálo i 4 koruny, plátěný šátek pro babičku 10 Kčs. Jednou jsem koupila mamce dokonce jen drátěnku na nádobí. Ale byly to cenné dárky, za vlastnoručně vydělané peníze. Později, už za studií jsem chodila na prázdninové brigády, abych si vydělala na nějakou tu módu. Buď jsem plela malé stromečky v lesních školkách, či jezdila do nedalekého podniku natírat veliké konstrukce. Chodili tam i někteří další mí spolužáci a tak jsme si kromě výdělku užili i legraci.

Volný čas - jsme trávili vždy venku a většinou v kolektivu dalších dětí. V létě koupání v pěkném rybníku, v zimě bruslení, lyže. Byly u nás už pěkné kopečky. Rodiče v létě dělali jednu věc, která v té době nebyla ještě běžná - jezdili s námi na dovolenou do zotavoven od svých podniků. Vzpomínám si na prima dovolené v Krkonoších, nebo na Horním Bradle u řeky Chrudimky. Spolužáci mi dost záviděli, tehdy to nebylo běžné. Jezdili jsme rádi na kole. Kolo - dostala jsem kolo zn. Pionýr. Naši ho koupili od rodiny s odrostlými dětmi, jezdili na něm jejich tři potomci. Taťka ho opravil, užila jsem ho já, sestra a později i její 2 synové. Takže minimálně 7 dětí. A nikomu to nevadilo. Stejně se dědily lyže /vázání kandahár a kožené lyžáky s háčky/, či brusle.

Móda: dědilo se. Měla jsem starší sestřenici a z čeho ona vyrostla, dostala jsem já. Pokaždé se mi všechno nelíbilo, ty šaty s kanýry a ohromnými límci, ale nedalo se nic dělat. Já měla nejradši kalhoty, v létě triko a trenky. Na parádu jsem si nepotrpěla. Byly moderní mini a čím kratší, tím lepší. Látky se prodávaly takové umělé, často se to mačkalo a tělo se v tom potilo. Třeba: slotera, diolen, letohrad, později krimplen. Ten se zpočátku sehnal jen v Tuzexu. Hodně se využívala maminkovská šikovnost. Která mamka uměla šít, její děti bývaly pěkně oblečené. A využilo se na přešití i starší šatstvo. Naše mamka nešila, ale krásně pletla a uměla i háčkovat, tak jsme se sestrou často mívaly nové pletené svetry či halenky, kulichy a rukavice.

Tehdy v 70. letech bylo moderní, aby se mládež chodila procházet s tranzistorovými rádii. Čím měl kluk lepší rádio, tím měl větší šanci, že potká fajn holku. Z programů byla moderní : Pozor, zákruta, Mikrofórum, Kolotoč, nebo Start. Zpíval Neckář, Novák, Sodoma, Friedl, Olmerová. Zahraniční zpěváci u nás známí nebyli. Dokonce i kapela Rangers se musela přejmenovat na Plavce. Kamarádi měli tranzistor zn. Dolly a druhý Sokol. Já prosila také a tak dlouho, až se naši rozhodli, že mi rádio také koupí. Ten Sokol se sice dělal dál, ale už se jmenoval jinak: ROSSIJA. Už to nebylo ono. Většinou jsem si přes ten název přehodila svetr, aby nebyl vidět. A ten ošklivý štítek odloupnout - na to jsem neměla srdce a bála jsem se hněvu rodičů.

A co se mi vrylo do paměti? 21. srpen 1968. Bylo mi 13 let, za pár dní jsem měla nastoupit do osmičky. Ráno se probudím a těším se na další příjemný den u rybníka - v sousedním pokoji pláč. Naříkaly tam mamka s babičkou. Prý nás přepadli Rusáci a bude válka. Zůstala jsem bez hnutí. To snad není možné. Z filmů a obrázků v učebnicích dějepisu jsem věděla, co je to za hrůzu. A to že tady teď bude? Nikdo mi nic nevysvětlil a já sama byla celá vystrašená. Najednou si mamka s babičkou jako správné hospodyně vzpomněly, že je třeba nadělat si zásoby - koupit mouku, cukr, olej...Dali mi velikou tašku a poslali mě do obchodu. Tam už ale neměli nic, všechny ženy měly asi podobný nápad. Vrátila jsem se s prázdnou. Tak mě mamka poslala na kole do vesnice asi 3 km od nás, že je tam malý krámek, tam prý třeba budu mít štěstí. Ta trasa vedla po hlavní silnici z Pardubic na Prahu. Hrozně jsem se bála, že za každou zatáčkou, za každým stoupáním už uvidím tanky. A že budou střílet. Dojela jsem v pořádku do obchodu a pak i zpátky domů. Dokonce jsem i něco nakoupila. Ale ta hrůza byla ještě dlouho ve mně. Nikdy bych v takový den nepustila své děti z domova, navíc po hlavní pražské silnici. Už je to spoustu let pryč, ale bála jsem se tehdy MOC! Jaga.

Babojago, opět musím před Vámi smeknout klobouk. Vše co popisujete (i ten věk+-) , jako moje sousedka, jen ta silnice Pardubice Praha, to jsem k¨jezdil do Jaroměře a Smiřic...

ale paměť a chuť to sepsat máte . Děkuji Vám.

polinek*

to jsou snad poválečné vzpomínky,,,já bydlela v paneláku a měla vanu kdykoliv odkud probůh jste?Dříve se hrály kuličky dnes zase něco jiného to je dobou..nemůžeme do pralesa a vzpomínat .Nebylo tolik zboží ještě jako je dnes.

Měla jsem byt a vše potřebné,,kam na toto chodíte,,jste v roce 1950cca ...v určitých bodech. To už byly televize v roce 1959 ,,tak to máte nějaké mimo,dokonce jsem v ní byla a to proto,že má matka byla vyznamenána prez.republiky jako nejlepší pracovnice na ostravsku v HUTÍCH a mne brali a sestru , pak doma i otce a byli jsme v telce. To bylo v roce 1960! Já jsem jezdila taxíkem domu z práce ,,nevím opravdu co jste prožila vy ale je to úsměvné

b

Nevím, odkud je "babajaga", ale já jsem z města, které okolo roku 1975 mělo asi 25.000 obyvatel. Rovněž jsme s rodiči bydleli ve dvoupokojovém bytě, byl to byt v normálním činžáku na sídlišti - v jednom pokoji babička a ve druhém rodiče+2 děti. A s koupáním to bylo až do roku 1975, než jsme se přestěhovali, podobné. Rozvody byly jen na studenou vodu, v koupelně byl kotel a pod ním se jednou týdně zatopilo a mohlo se koupat. Aby teplá voda vystačila pro všechny, koupali se postupně všichni od nejmladšího dítěte "v jedné vodě" a teplá voda se jen připouštěla. Přes týden musela stačit studená. V jednom z pokojů byla kamna - původně na uhlí, později na naftu, komínem se dala trochu vytopit i sousední místnost, jinak se v bytě netopilo, i tak dalo dost práce nanosit uhlí na topení ze sklepa do 2. poschodí (žádné výtahy *smich*). "Zážitek" bylo praní "velkého prádla" ve společné prádelně v suterénu - kdepak dnešní automatická pračka!.

B.

polinku, ano je to po válce, ale jak již napsala baba, psal se rok 1968 (-13 let kdy se narodila) To že jste bydlela v paneku Vám přeji, ale ne každý tak přeci bydlel...

Na vesnici to bylo jinak a s tím koupáním ještě dodám...poslední se koupal chlap (stejně nevím proč?) a maminka mu stále připomínala, "ne abys vyléval vodu, ještě namočím prádlo na zítřek"...

.

tesyk*

...poslední se vykoupal tatínek a pak pozval sousedy na Flekovskou Třináctku... :D

polinek*

milancuk ,,,toto jsem zažívala jako asi 4letá. A nebyli jsme bohatí. Bydleli jsme také na dědině ale to si nepamatuji a jak mi bylo 12let ,,jsme dostali byt jako jiní lidé .Jo měla jsem dětský pokoj ,byla to samozřejmost. To se začali stavět paneláky ve velkém.jsme děcka ulice, klíče na krku a rodiče v práci .Než jsem šla do učení.Naši si postavili chatu ,pak druhou jak tamnikdo nejezdil ,já opravdu nechápu jak paní píše ,,připadá mi to nereálné. Ale byli jsme všichni na to, stejně.Když si spočítám data,tak to nesedí a ona je mladá na takovou situaci.

polinek*

od roku 1954jsem bydlela v paneláku.,krásný velký třípokoják. A Ostrava sídliště už jích bylo dost postaveného. Chodila jsem bruslit na stadion i rybník.Pak za 3 roky jsem jezdila na koni na jízdárně a pak jsem chodila do para kroužku, pak zpívat, ,nikdo mne nikde netlačil . dále jsem chodila do němčiny a tak různě. Neznám chudobu ,,nebyl nadbytek ,ale to co jsem četla mi vyrazilo dech. Podívejte se na Youtube,kdy byla výstavba v Ostravě.-historie.

doplněno 22.03.12 00:38:

a ještě pionýr to bylo vysvědčení dobrého chování žádného blbce. Já jsem byla pionýrka a byla jsem ráda. A těšila jsem se ,až se budu učit ruskému jazyku ,nemohla jsem se dospat. Umím ho dodnes.

polinek, přeji Vám i nadále abyset nepoznala chudobu. Domnívám se, že definice tohoto slova se těžko popisuje. Nežil jsem v chudobě, ale pamatuji se, jak jsem záviděl (jako dítě) že spolužák má ke svačině chleba s máslem a na tom salám. Nebo že kluci chodili ráno na snídani do Lipky v Josefově na salát za 1,30 a rohlík...

Ale vždy bude sdělovat, že dětská léta byla krásná, i za komunistů.

Mám velmi dobré vzpomínky

Dobrý den, pane Milane, děkuji za uznání. Když mě děda chce pozlobit, pokaždé tvrdí, že ještě nejsem až tak stará, ale že si už hodně pamatuji. A to má pravdu. Pamatuji si, ráda píši, byla jsem jeden čas i obecní kronikářkou. Ještě dneska, když mě to popadne, pošlu občas své vzpomínky do Překvapení či Chvilky pro tebe. Tak je možné, že jste něco ode mne i četli.

Jinak - pro ostatní: narodila jsem se opravdu v únoru 1955. Žila jsem až do podzimu roku 1975 /svatba/ ve vesničce v podhůří Železných hor, asi 120 čísel. 2 hospody, 1 krám, škola, autobus. Nebyli jsme žádný sociální případ, oba rodiče SŠ, pracovali, byly jsme 2 sestry. A to auto prostě nebylo, proč bych lhala? Jak píše Polinek, vlastní dětský pokoj jsem neměla nikdy. Kuchyň, kde se vařilo, jedlo, psaly se úkoly. Ložnice, kde spali oba rodiče i obě děti. Koupel v plechové vaně v sobotu! Vlastní pokojík jsem dostala teprve v roce 1972, bylo mi sedmnáct, to umřela babička a já ten její pokojík podědila. Protože jsem se však ve dvaceti vdávala, moc jsem si ho neužila.

Úkoly se běžně psaly na kuchyňském stole. A ty kroužky? Kdepak jezdit na koni, či něco podobného. Nic takového nebylo, to víte, na vsi. Jedině v osmičce nám nabídli kroužek vaření, kam vletěla ochotně většina děvčat, a pak byly tzv. sportovní hry. Jinak nic. Ve škole se učila povinně ruština, ředitel školy, zřejmě aby měl přivýdělek, nabídl výuku němčiny. Za měsíc za žáka inkasoval 15 korun, moc nás toho ale nenaučil, byl asi o 2 lekce před námi.

Nežila jsem v chudobě, ale ten salám na chlebu opravdu denně nebyl. Také byl sýr nebo sádlo na chleba, škvarky. Nebo domácí vdolky, buchty. Když měl někdo salám, dal po kousku svým nejlepším kamarádům a pak se zase mohl těšit, že až budou mít oni, vrátí se mu to. Prostě, nebyla bída, ale nebyl ani nadbytek. Nevzpomínám si, že by tehdy někdo vybral ze svačiny salám a chleba hodil do koše. Snědlo se všechno a s chutí.

Jak už tady psali, zážitkem bylo velké prádlo. Pračku /elektrickou/, takovou neforemnou bednu i ruční ždímačku s klikou udělal taťka sám. Byl šikula. Já musela točit klikou, gumové válce se točily, voda stékala dolů do neciček. Jednou jsem si chytila prsty, to byla bolest. Vzpomínám na několik chlapů. kteří to k nám chodili okouknout, že by to svým ženám také vyrobili. Dneska by to byl zaručeně krásný muzejní kus. Prádlo se ručně mydlilo, namáčelo, vyvářelo, škrobilo.. Po uschnutí se vytahovalo, kropilo. To bylo operací, než to skončilo zase čisté ve skříni.

Paní měla výhodu - byla z města, žila v paneláku, kdoví, zda nebyla jedináček. My se až tak neměli. Přesto na to ráda vzpomínám - bylo to mé dětství, čas her, různých lumpáren, tajemství a vůbec. To už dneska děti nezažijí a mnohé ani neví, o čem tady píšeme.

Ale možné to je. Měla jsem splužačku, byla jedináček, dosti taková rozmazlená, na co ukázala, to měla. Měli blízké příbuzné v tehdejším NDR a dívka občas omračovala německými modely. Rodina měla navíc vůz Ford Taunus - což bylo něco! Této dívce však zase chybělo kamarádství, pohyb, soudržnost, byla to taková skleníková kytička, kterou ostatní moc nemuseli.

Ale každý si prostě stojí asi za svým. Já na svoje dětství nedám dopustit, vzpomínám dodnes na řadu kamarádů i těch "nepřátel". Někteří z nich už tady mezi námi nejsou. A o to víc člověk pak vzpomíná, i když jsme si třeba v dětství nic dobrého neudělali. :) Jaga.

doplněno 22.03.12 12:13:

Ještě připomenu jeden div techniky. Bylo mi šest let, slunečné jaro a na podzim jsem měla nastoupit do školy. MŠ tehdy na vsi nebyla, hlídala mě babička. Odešla jsem asi o 3 domky dál za kamarádkou Jaruškou. A tam u nich jsem uviděla div světa!*ee* V kuchyni měli velikánskou dřevěnou bednu vpředu s látkou. V rohu malé okénko, jako knížka. To okénko svítilo. A já poprvé v životě uviděla TELEVIZI. Ano, byl to přijímač Mánes /rádio + televize, maličká obrazovka/. A já uviděla pana Gagarina, jak lidé jásají, jak ho vyhazují do vzduchu, jak všichni šílí. Bylo to právě 12. 4. 1961. A od té doby se mnou nebyla řeč, také jsem jen a jen chtěla televizi. Nevím už, jak dlouho to trvalo, než na to rodiče přistoupili, ale pak se u nás objevil TV přijímač Ametyst z leštěného dřeva. A měl větší obrazovku, než ten Jaruščin Mánes. Vím, že nám vydržel strašně dlouho, byl bezporuchový. A jeden z prvních pořadů, který jsem začala milovat, byl seriál o robotu Emilovi. To bylo něco. Hrál tam pan Šašek, paní Janoušková... Vzpomínáte si také?

jumba

babojago-musím dát*palec**palec**palec*. Četl jsem oba Vaše příspěvky. Měla byste napsat knihu, byl bych první zákazník.

Některé Vaše zážitky, bych bral i dneska. Také se Vám musím přiznat, že jsem něco použil do školy- dějepisu. Máme něco napsat na téma Československo 45-89- Charakter každodennosti v období 70-80let. Snad se nebudete zlobit. Použil jsem jen něco na doplnění. *slunce*Jumba

 

fran
hodnocení

0x

Každý to vidí jinak: Idylická školní léta:

Hýčkám si vzpomínku z roku 1962, první "politickou". A to rány, velké rány, slyšitelné přes neprodyšně zavřené okno. A k nim domácí komentář za velmi, velmi zavřenými dveřmi: "Komunisti blbnou." Proč ten rámus? Bourali na Letné Stalinův pomík, tenkrát největší sousoší v Evropě.

Potom vzpomínka malinko pozdější, 1966, na paní učitelku, která byla správného třídního původu - přeškolená švadlena, jak nadržovala dceři pravověrného komunisty a také paní ředitelku, rovněž členku komunistické strany, třídní původ nebyl znám, co nepochopitelně lezla do zad... Kambodžskému princi, nynějšímu králi, který s námi chodil na základku (krátký čas, takový noblesní fešák).

Pak byly nepovinně povinné "Jiskry", následovalo šátkování a členství v Pionýru. Nikdo se nezdržel vstupu, kádrovalo se fest.

Další postava té doby byl pán zvaný "šedivej", procházel parkem v šedivém oblečení, a který hlídal neboli buzeroval pejskaře, zejména aby měli psy na vodítku - jinak - pokuta, na tu dobu dost vysoká, možná 200Kč .

Potom byla taková lehce nevěrohodná až zmatená "obleva" s výměnou prezidenta Novotného za prezidenta Svobodu, také se znovurozením skauta a korunovaná dlouhodobou a dlouhodobě plánovanou návštěvou spojeneckých armád. Byli jsme poslední zemí, kde "posádka" nebyla, a to bylo v době studené války nepřípustné.

lui*

Ano, každý to vidí jinak. Já asi měl štěstí na lidi. proč jsem popsal na úvod svého prvního příspěvku. FranDatum: 21.03.12 - 14:33, mi bezděky poskytl takové malé srovnání:

Fran poviné jiskry a pionýr. Já nikdy v ničem takovém nemusel být. Proč? Možná proto, že jsem nenarazil na pilné blbce.

Fran: aktivní, vlezdop...á učitelka nadržující synáčkům. Já to nepoznal. Proč. Opět, asi jsem nenarazil na pilné blbce.

Pomník Stalinovi a jeho následné bourání, stejně jako dnešní přejmenování Letiště Ruzyně. Že by opět stejný typ lidí?

ŠEDÝ MOR: pořád stejný typ lidí. Dnes se to jmenuje městská policie.

Takže co je společného tomu všemu, bez ohledu na režímy? Když se dostanou k moci, bezohlední, anální speleologové, a my k tomu mlčíme. Ze strachu? Z prospěchu? Není to vlastně jedno proč? Proto by lidé měli podpořit svojí účastí různá veřejná vystoupení. Nebát se svojí účastí projevit veřejně svůj názor. Protože to je jeden z důvodů, proč si mocní dělají co chtějí. Neexistence davu na náměstí. Dav na náměstí, to je totiž jediné čeho se bojí, protože velikost davu na náměstí ukazuje míru nas...i lidí. Dav na náměstí je totiž taky referendum. O hodně levnější a o hodně rychlejší.

lui:

Máš úplnou pravdu *palec**palec**palec*


lui, jestliže chcete srovnávat
"Pomník Stalinovi a jeho následné bourání, stejně jako dnešní přejmenování Letiště Ruzyně"
tyrana a uznávaného politika po většině světa...
"ŠEDÝ MOR: pořád stejný typ lidí. Dnes se to jmenuje městská policie"
to fakt přeháníte tímto srovnáním...
ale klidně to tak dělejte, máte na to plné právo,
a to náměstí... byl jsem minulý týden v Pardubicích a poslouchal jsem debatu...
demagogie, ale opět, můžou přijít a křičet, bouřit se a klidně i lhát...
Předtím se nemohlo ani v klidu položit kytičku k pomníku...třeba Palacha, a jiné...
lui*

Milane, ale já nesrovnávám ty dvě postavy. Já srovnávám přístupy těch okolo k nim. A ty jsou stále stejné. Stavíme pomníky, pak je zase bouráme, přejmenováváme ulice, náměstí. Pořád ti stejní vlezdoprdelkové.

Na co se "zvrhl" bývalý šedý mor, který mohl buzerovat jen za to že kuřáci zahazovali nedopalky, a něktří papírky od bonbónů. Dnes na pořádek a bezpečnost kašlou, a suplují st. policii. Vlezdoprdelkové, kteří se snaží zavděčit starostovi, a ukázat jak jsou potřební. Pořád stejný typ lidí.

A to náměstí? Nezáleží na programu. Záleží JEN a JEN na tom, umět ukázat, že se nám to nelíbí. Právě to sezení doma, a kecání u piva nic neřeší. Protože není vidět "míra nasr...I" lidí. Pořád to vypadá, že to vadí jen těm pár lidem. A to je špatně. Bát se projevit svůj názor. Tehdy jako dnes.

A tu kytičku do Všetat bylo možné dát. Kdykoliv jindy, kromě ledna. I to ukazuje jak se i tehdy mocní báli většího počtu lidí pohromadě.

lui, omlouvám se za to, že jsem se domníval srovnávání obouch osob. Promiň.

pokud ale ocituji některé slova:

Pořád ti stejní vlezdoprdelkové. Vlezdoprdelkové, Pořád stejný typ lidí. Bát se projevit svůj názor. Tehdy jako dnes.

co se stane lidem na náměstí, když sdělují svůj názor?

kytičku, jasně, jindy... ale proč jindy, když výročí je v lednu!

On ten Stalin byl ve své době možná uznávan větším počtem lidí než Havel :D

Pojmenovávat po něm Pražské letiště je docela velký úlet *zed*

doplněno 21.03.12 20:01:

A jak píše lui za všechno mohli a můžou vlezdoprdelkové, ono by před 89´ bylo mnoho věcí jinak, kdyby mnoho lidí se nechovalo papežtěji než papež.


bmbx..
"On ten Stalin byl ve své době možná uznávan větším počtem lidí než Havel"
ale to nemyslíte vážně... snad jen opravdu jen krátce, nežli i ostatní prozřeli, že je to vrah.

Stalin byl uznáván do doby než se všeobecně profláklo jaký byl, stejně jako s VH, než se proflákne co vše způsobil tak budou lidi podobně blbnout a přejmenují pražské mezinárodní letiště za mnoho miliónů a já nevím co ještě. Ale pro jistotu aby se to neprofláklo tak uzákoní zásluhy *haha**haha*. Člověk se buď o něco zaslouží nebo ne a není to potřeba uzákoňovat :D. Nehledě na to, že vždy to nejspolehlivěji ukázal čas ;)

fran

To Lui: Díky za reakci. Ono možná asi záleželo na místě výskytu v té době. Tlaky byly někdy obrovské, tak lidé lezli kam lezli. My jsme skutečně měli na základce ve třídě dívku, jejíž otec byl z politických důvodů v base. Nikdo to moc netušil - kromě kádrově správné paní učitelky - a to z toho měla hrůzu. Až dospělí jsme si to pověděli. Tahle paní učitelka mi později i přiznala zvýšenou buzeraci "Stromek se musí ohýbat, dokud je mladý".

Na návštěvě u nás doma byl cca v r. 1970, spisovatel, který se "nechtěl moc zdržet", protože byl pod častým dozorem STB, aby nepoškodil známé. Fantastický pán, se šátkem v rozhalence místo kravaty, nevídané. Od mládí měl sklony k veřejnému vystupování, takhle do toho spadl. Ten, co mu STBáci otrávili psa:).

Na střední (1972) jsme měli spolužačku - dívku, kterou peřehazovali ze školy na školu, protože se její otec "angažoval" v r. 1968, byl ve významném postavení na VŠ. Měla převážně samé jedničky a také byla pravděpodobně židovského původu. Nevydržela a po maturitě emigrovala.

ATD. Na náměstích skončíme v osmičkovém nebo devítkovém letopočtu, do té doby bude důležitá drobná práce (ta podle Masaryka ;)) Až těm větším státům okolo zase něco dojde. Jako že "růst" za každou cenu se nenosí. Třeba kamiony zase opustí naše dálnice.

polinek*

v této době odcházelo hodně židů a dobrovolněMá známá také odešla ,ne že by se měla špatně ,ale že chce jet domů.

 

hodnocení

0x

Vážení obhájci současna . Pokud by jste neměli - Stalina , komunismus , socialismus , Horákovou , STB a KGB , Gulagy ,Gottwalda , banány a pomeranče , paneláky (tzv" králíkárny") , MDŽ , Prvomájové průvody , Spartakiády atd. , byli by jste zřejmě bez argumentů pro nekorektní odsuzování minulosti . Nevěděli by jste jak dál.To ale stejně zřejmě nevíte. Obyčejný člověk je vám lhostejný , ale dá se na něm slušně vydělávat. K obhajobě vám stačí virtuální svoboda projevu , virtuální možnost cestování a jakési virtuální , neomezené možnosti pro každého , dostatek banánů a pomerančů. Úroveň lidského společenství se ale hodnotí podle toho , jak se společnost dokáže postarat o potřebné , nemocné , seniory , hendikepované atd. Hodnotíme-li minulost posuzujme ji korektně , podle toho jaké v té době byly podmínky. Po válce , zřejmě nemohl být dostatek automobilů , všude teplá voda , dostatek všeho potřebného. Stejně jako dnes v době honby za zisky , nemohou a nebudou se rozvíjet pozitivní vlastnosti člověka. miro

polinek*

miro souhlasím,,dávám bod

 

Mám velmi špatné vzpomínky

Nemít výše zmiňované, byk by náš stát na špičce v celé Evropě. Dál než silná čtyřka.

Hmmmm, to jsme ukázali po 89´co umíme, v té době jsme byli bez dluhů a leccos se u nás vyrábělo, naše aerolinie byly nejdravější společnost a lítaly do celého světa, první na světě jsme zavedli pravidelnou dopravu proudovými letadly a psal o nás celý svět, dnes řízeně krachují. Stačilo 22let a máme obrovský dluh, takto likvidačně nezafungovali ani komunisti a měli na to 2x tak dlouhou dobu *plac*

Mám velmi špatné vzpomínky

To je jen propaganda. Jako soc. stát jsme pokazili co se dalo a zbytek zničili páni po 89. Ale určitě jsme po 48. nebyli na žádné špicy.

Propaganda to není, vyráběli jsme a i vyváželi a lidi tady byli drženi zkrátka takže stát byl bohatý, státní dluh byl nulový, naopak SSSR dlužilo nám.

doplněno 24.03.12 12:53:

Je státního zlata je míň než pětina - kam se podělo...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]