Cigarety v roce1965 a dnes

Od: Datum: 09.03.12 09:23 odpovědí: 32 změna: 24.07.16 14:35

ceník cigaret v letech od1965 -1972 ,camel,start,partizánek,,maric a dalších a dnes! děkuji ahoj Ivan

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 09.03.12 09:31

vím, že Startky (byly jen bez filtru), stály 2,20 Kčs. později 4 Kčs.

Datum: 09.03.12 09:37

Já jsem kouřila Astry za 2 kč. Ale to jsem měla 850 kč, včetně ředitelského a pohraničního příplatku.:D Jsem vpodstatě šťasný člověk. Kde má v mozku normální člověk místo na čísla, tak já mám prázdno. Ale pamatuju si, že za ubytování, jednoho pokoje bez vody v baráku a latríny ve sklepě, jsem platila 10kč a za fůru dřeva, velkých špalků 50kč.*jasne*

Od: naviliska*
Datum: 09.03.12 13:53

moc děkuji za krásnou odpověď

Datum: 09.03.12 09:38

• Partyzánky
    Jednalo se o klasické balení po deseti v obyčejném papíře, na kterém byl jen nápis Partyzánka. Na Slovensku se tyto legendární cigarety jmenovaly Bystrica, lidově »bystričky«. Cigarety to byly placatější než dnes, neměly pravidelný válcovitý tvar. Byly bez filtru, a tím pádem o trošku delší. Používal se v nich tmavý viržínský tabák. Baleny byly po deseti v papírovém obalu anebo v krabičce po sto kusech. Desítka »partyzánek« stála 1,60 Kčs! Přestaly se vyrábět v roce 1962.

• Lípy
    Z těchto cigaret se labužnicky »potahovalo« už na konci padesátých a v šedesátých letech dvacátého století v tehdejším Československu. Prodávaly se po deseti kusech v papírové oranžovožluté krabičce za 2 Kčs. Na zadní straně obalu bylo napsáno ČSTP, což byla zkratka Československého tabákového průmyslu, mezi lidmi se ale vykládala jako Čisté Seno Tabáku Prosté. Cigarety byly bez filtru, měly pouze proužek, který filtrovou část naznačoval. Tyto cigarety se přestaly vyrábět okolo roku 1968.

Našla jsem poze toto ale i tak se mi to nezdá, narodila jsem se r. 1961, otec PARTIZÁNKY kouřil a já mu je chodila kupovat i když píší, že se už nevyráběly. Pamatuji si BT-8kč, CLEA-6kč, SPARTY-8kč.

Od: olaf71*
Datum: 09.03.12 11:24

tvrdý Sparty 9 kčs.Petry 8, Dalilla 9

doplněno 09.03.12 11:25:

to jsou ale ceny po 80tém roce

Od: mlml
Datum: 15.03.16 13:22

Ano, Partyzánky se dělaly déle než do roku 1962. Kouřil jsem tehdy a občas jsem si je koupil. Musely se prodávat minimálně ještě v roce 1967, možná i déle. Lípy mi vůbec nechutnaly, to si pamatuji, to spíše Letky. Taky se pamatuji na cigarety Šárka, byly takové navoněné.

Datum: 09.03.12 11:00

Všechny cigarety z USA (říkalo se jim Ameriky), nebo jiné dovozní cigarety (Marlboro, Camel, Chesterfield, atd) měly v podstatě jednotnou cenu a to 20Kčs, lišilo se to o jednotky korun.

Od: bmbx®
Datum: 09.03.12 11:13

Tkzv. ameriky měli jednotnou cenu přesně 20Kčs, a pokud vím tak Bystrice za 1,60 Kčs a Detvy za 1Kčs (stejné balení jako Lípy / Partyzánky) se prodávaly snad ještě po 89´ ale na Slovensku odkud se vozily do Čech jako dárek, protože Detvy byly vynikající a lahodné.

Od: fran
Datum: 09.03.12 11:22

Sparty se prodávaly za 10Kčs, ale to už myslím podražily z 8Kčs. Potom byly také Klejky (Clea), snad za 6Kčs.

Datum: 09.03.12 11:30

V době, kdy "tvrdé" sparty byly podpultovým zbožím, stály 8 Kčs. A kdo je mermomocí chtěl, tak trafikantovi řekl - tvrdé sparty za 10. A spokojeni byli oba.

Datum: 09.03.12 11:25
Nejstarší ceny cigaret, které pamatuji, jsou z let tak 1958-60, kdy stačilo o přestávce vyběhnout ze školy naproti do trafiky a běžná kusovka ( Lípa, Letka či Globuska) byla k mání za 20 haléřů. Fajnšmekrovská egyptka (pravá) přišla aj dvaapůlkrát více. To když jsme šli na rande. Šmejdy partyzánky byly pod úroveň!
Potom přišly ty experimenty s kubánskými "trhoplicemi" a sladkým papírem, období fajfky s Tarasem Bulbou, případně Kapitánem dovedně aromatizovaném vanilkovou příchutí do těsta. Ale ceny tenkrát nerozhodovaly, už jsme byli závisláci. Přesně takoví, jako ti dnešní...
Lacinější cigarety byly dlouho Detvy, za 1 korunu 10 ks, vozil jsem je ze Słovenska a v Praze měnil za výrobky z Kutné Hory.
Ovšem nejlacinější byly a ještě jsou cíga typu Dej nebo Půjč mi, případně ty Nemáš? Ty už desetiletí jsou většinou zadarmo. Ještě vzpomínám na ty Dej mi šluka!
Ceny dnešních hřebíčků do rakve jdou mimo mne, už pomalu 15 let nekouřím a potvrzuji slogan: Poturčenec horší Turka.
Ceny v dotazovaném období si už nepamatuji, asi jsem tenkrát chyběl...
Od: naviliska*
Datum: 09.03.12 13:56

dík za perfektní zpověď,já si pamatuji v r.67 na první rande jsem koupil camel za 5,-kč,nikdo mi to dnes nevěří

doplněno 09.03.12 13:57:

tehdá 10ks

Datum: 09.03.12 11:46

Já chodil panu domácímu pro Lípy (10ks) za 1,- Kčs a viržinko (taky za korunu). Jako školáci jsme kouřili Lux - plochá červená dvacítka za 5,- Kčs. Hodně lidí kouřilo Partyzánky, tam se údajně používal zbytkový tabák z jiných cigaret, takže mnohdy tvrdili, že jsou v nich Sparty. Ameriky samozřejmě za 20,-. Pamatuji Philip Moris v plastové krabičce s uhlíkovým filtrem.

Datum: 09.03.12 21:13

Ty červený, nebyly to náhodou DUX?

Datum: 09.03.12 23:23

Byly to LUX. DUX byly až později. Tady máš důkaz.

Datum: 11.03.12 16:40

Aha, pamatuju jen ty Duxky.*placni*

Datum: 20.04.12 22:57

Generálmajor Ing. Ján Lux (Slovák) náčelník Hlavního týlu, zástupce ministra NO na Ministrestvu národní obrany zařídil, aby se v roce 1974 nebo 1975 cigarety LUX přejmenovaly na DUX. Vojáčkové provokativně kouřili Luxky , dělali si srandičky a tím ho pěkně štvali. Proto to přejmenování. Nekecám. Osobně jsem Jána Luxe znala, jeho manželku i dceru. Byl to velice slušný a vzdělaný člověk. Žádný zelený mozek.

Datum: 09.03.12 16:18

toto jsou ceny někdy z roku 1975

partizánky 1,60 / 10 kousků v krabičce

startky 3,-

měkké sparty 8,-

ameriky 25,-

ameriky JPS 30,-

dnes nekouřím, takže dnešní ceny ani neznám.

Od: nemamnick*
Datum: 10.03.12 17:18
Od: lui*
Datum: 10.03.12 21:43

Ceny jak je pamatuju ze školy někdy kolem roku 1970.

partyzánky 1.80, startky bez 4,00, CLEA 6kč, Ameriky byly za 20. Lípy 2,20.

Datum: 12.03.12 12:55

Už jsem taky pamětník. Pamatuji partyzánky za 1,60 /10 kusů/, Detvy za 1,20, ty se prodávaly hlavně na Slovensku. Startky za 4. Pro fajnovější pusy pak začali dělat Clea - klejky za 6 Kč /dvacítka/, Olympie, taky za 6 Kč, jugoslávské BT za 7 Kč, a slavná éra Spart za 8. Každý sháněl ty tvrdé. Toto jsou postřehy ze 70. let. V té době se koupily i ameriky, ale na ně nezbývaly peníze. To bylo jednou za čas, když jsme chtěli "honit vodu". Potom různé ty Winstonky, Marlbora, či Camelky s velbloudem se pořídily za dvacku. A to bylo něco. Dneska už vím, že všechny stály za pendrek, ale k tomu musí každý časem dojít sám.;) Jaga.

Od: bmbx®
Datum: 12.03.12 15:22

Jestli se nepletu tak BT nebyly jugoslávské, ale bulharské (Bulgar Tabak), jinak vynikající bulharské cigarety Lexinkton - 25ks/krabička...

Od: mlml
Datum: 15.03.16 13:25

Myslím, že bétéčka byla z Bulharska?

Od: jirbar*
Datum: 12.03.12 14:08

Cigarety v roce 1965 byly stejně smradlavé a hnusné jako dnes. Naprosto stejně rakovinotvorné jako dnes. No a protože to je hnus, tak ten kdo je strká do huby je vlastně dokonalé pr...

Od: lujs®
Datum: 12.03.12 14:15

Jirbar: myslím si ale že v roce 65 nešlo do ovzduší tolik sr#ček jako dneska.

Od: jirbar*
Datum: 12.03.12 14:54

Něco na tom je, granule se vozi přes půl Evropy tam udělají kelímky které převezou přes půl Evropy kde je naplní jogurtem z mléka přivezeného přes půl Evropy a pak zase zpět k přes půl Evropy, aby si ten blivajz Danone a podobně někdo koupil.

No a průměrná obsazenost auťáků s pěti sedadly je asi 1,1

Od: host
Datum: 15.03.16 14:18

Staré dobré globusky, cigarety Globus, bez filtru, v modré papírové krabičce s bílým globusem na obrázku, ale za 2,20 Kčs, půl tabáku se vysypalo dřív, než si člověk stačil zapálit,

BT - bulgar tabak (lidově bétéčka) byly za 7,80 Kčs (což byl hodinový plat! kvalifikovaného dělníka), levnější a přitom uznávané jako "lepší" než běžné Startky bez filtru ( 4 Kčs) byly snad také bulharské Marica s filtrom (asi 4,60 Kčs, tady za hodinový výdělek), a ještě horší šmejd byly marsky - Mars s fitrem. Taky tu byly nějaké dovozové Džunka v papírové krabičce, která se otvírala jako u partyzánek, detva, bystrica a podobných z boku. Také tak zvané kimky, cigarety s filtrem Kim, nebo maďarské cigarety s vlaštovičkou na obrázku na krabičce - Fecske (takže si člověk dodnes pamatuje, že se maďarsky vlaštovka možná řekne fecske). Občas se vyskytly z různé družby a návštěv soudruhů i jiné zahraniční, například Kazbek.

Sparty byly za stejnou cenu (7,80, ale prodávaly se za 8 nebo i za 10!) jak v měkké tak v tvrdé krabičce, ale lidi chtěli ty v trvdé a dokonce za ně dávali trafikantovi dýško, aby jim je schoval. Krabička se hodila na všechno možné a tak se schovávaly. Nebo se do ní dal kus dřeva a přišroubovala se k podlaze a když šel šéf po chobě a vztekle do krabičky kopnul, ukop si palec.

V podobné krabičce bývaly i cigarety Olympia také asi kolem sedmi až osmi korun. Co toho lidi prohulili a zničili si zdraví. Žluté prsty, žlutý knír, smradlavý dech, smradlavé kapsy od půlčíka na potom, nebo od vajglu, který ještě bylo škoda zahodit. Když už kuřáky, kterým to opravdu chutná, není možné odradit zdravotními riziky, je možné připomenout jedno starší heslo " Kiss a non smoker...enjoy the difference!" - zhruba přeloženo "Polib nekuřáka a ucítíš příjemný rozdíl"

Datum: 15.03.16 19:53

Já kupoval Portorika tuším za 5.- Kčs. Ještě pamatuji, že soused kouřil cigarety údajně z lékarny s rulíkem pro astmatiky.

Jako dárek jsem jednou koupil balíček Ligeros a Partagas byly cenou asi tak jak klejky už si nepamatuji, obdarovaný je kouřil dlouho. V hospodě byly cigarety s přirážkou tuším,že deset procent. Marsky za 4.40 Kčs. Vím že za deset Kčs byla krabička cigaret, sirky, tři piva a ještě mi zbylo.

Od: slon
Datum: 15.03.16 20:17

Nedávno jsem narazil na tuto stránku. Lze tam nalézt převeliké množství značek a zavzpomínat.

Od: host
Datum: 16.03.16 10:19

slon: dobrá stránka! Kdo hledá, nejde, třeba i tvrdý sparty, viz http://www.cigarettespedia.com/index.php/Sparta_%28old_design%29_KS-20-H_-_Czechoslovakia_%28Czechia%29 Je to řazené podle číslice i podle prvního písmene v abecedě. Kdo má čas a nostalgie ho žene do archívů, může se dojímat. Kdo chce, najde i Partyzánky, odkaz úmyslně nedávám, za 20 vteřin je najdete sami (y).

Od: karel456
Datum: 16.03.16 09:01
Na vojně v76 jsem kouřil značku Severnyje byly od rusaku zna je někdo taky?
Od: sedamelnik
Datum: 24.07.16 14:35

Na partyzánkách co mám je cena 1,60kč

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.