Umístění čísla domu

Od: Datum: 01.12.14 22:18 odpovědí: 9 změna: 02.12.14 19:43

Zdravím,

poslední dobou občas jezdím jako rozvoz pizzy a nepřestávám se divit jak lidé mají různě / neviditelně umístěná čísla svých domů.

8 z 10 čísel není vidět, natož z auta.

Nechápu proč se lidé za číslo domu stydí nebo co je k tomu vede.

Takže mě zajímá, jak a kde máte umístěné číslo domu vy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.12.14 22:36
avatar

Dobrý den, tak, čísla mám na domě dvě - krásné smaltované tabulky (červenou a modrou).

Viditelnost je velice dobrá a za ta čísla se nestydím, protože mám i hezká (sudá). Navíc je to označení důležité, tradiční (a snad i povinné=?) pro orientaci všech. Ale, pokud si někdo dům neoznačí, tak má zřejmě z něčeho obavu nebo nechce být dohledatelný. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.14 23:45
avatar
Tabulku s číslem někde mám... Někde zašantročenou.
Na naší ulici máme skoro všichni trojmístná čísla domů zhotovená na fasádě z jednotlivých číslic keramických, kovových, někdo dokonce jen barvou na stínidlu lampy.
Ale máme všichni! Tak sem s tou pizzou!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.14 10:23

Jo jo přesně takoví jsou nejlepší... :)

Třeba tady mají umělecké číslo černé na černém podkladě, nebo také je dost dobré umístění čísla tak, že je vidět až když jste u něj. Má to tak 90% panelových domů

http://finexpert.e15.cz/mate-spravne-oznacenou-nemovitost

Od: buss
Datum: 02.12.14 09:51

Máme na to normu, ale on to asi nikdo nekotroluje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.14 10:12

Normu asi ne, případně není závazná (pokud ji máte, dejte odkaz, všichni se rádi poučíme). Něco je dáno v zákoně o obcích, něco je ponecháno na libovůli obce. To, že to nikdo nekontroluje, platí do té míry, že kde není žalobce, není soudce. Když jsme revitalizovali sídliště, vlítli na nás z obecního úřadu, poněvadž dostali stížnost od záchranky. V průběhu rekonstrukce na přechodnou dobu zmizelo "jen" 10 čísel popisných, což byl pro složky záchranného systému "trochu" problém. Nakonec se to řešilo domluvou.

doplněno 02.12.14 10:34:

Lépe číst a rozlišovat! Norma a zákon jsou dvě rozdílné věci. Jak píšu výše Něco je dáno v zákoně o obcích, něco je ponecháno na libovůli obce. O závaznosti zákona zde nikdo nepochybuje. Když je psáno o normě, ptám se po normě. Existuje technická norma upravující označování domů čísly popisnými a orientačními?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.14 10:27

Jistěže je závazná. Jedná se o Zákon o obcích č.128/2000 Sb. a jeho novely, paragraf 31. Dle tohoto ustanovení musíte mít na domě tabulku s číslem, a to v takové podobě, jakou určí obecní úřad. Pokud si tam dáte mimo ni ještě nějakou jinou, je to vaše věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.14 10:37

Máte recht, norma není. Nicméně v uvedeném paragrafu je doslova uvedeno, že podobu určuje obec. Z pohledu občana je jedno, jestli je podoba dána normou, na kterou zákon odkazuje (v takovém případě je norma závazná) nebo ji určuje někdo jiný. Jde o to, že v každé obci má označení pevně danou podobu, je závazné a dost lidí na to dlabe. Dokonce si dům neoznačí vůbec.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.14 10:42

Souhlasím. Nicméně včera jsem (znovu) hledal vyhlášku naší obce toto upravující a alespoň na netu nenašel. Vycházím tedy z toho, že platí to, co je v zákoně a zbytek je na libovůli občana. Tedy např. barva a rozměry označení. Proto jsme při rekonstrukci popustili úzdu fantazii a původní č.p. nahradili větším, plastickým a jaksi bez barevného terče. Nikdo neprotestuje, tak to snad je OK.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.14 19:43
avatar

Na paneláku u vchodu, na chalupě na hnědých vratech stříbrné a dostatečně velké. Naše babička má zvonek na rámu okna, ten kdo to neví ho nikdy nenajde a nedá si říct a nedá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.