Dluhy za domovní odpad

Od: Datum: 06.04.15 10:34 odpovědí: 15 změna: 08.04.15 16:13
avatar

dnes jsem zase četla, že se nějaké dítě dostalo do exekuce, protože za něj rodiče neplatili poplatky za domovní odpad.

Nevadí vám? když se zde zeptám o co vlastně jde, jsem líná hledat problematiku na netu, vlastně ani nevím, kde bych hledat měla. - Myslela jsem, že poplatky za domovní odpad jsou automaticky zahrnuty v poplatcích za bydlení a to jak na vesnici, tak i ve městech.

Jak tedy může vzniknout nějakému dítěti dluh ausgerechnet na domovním odpadu, a ne třeba i na nájmu? - a proč dítěti?

Děkuju za trpělivost.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.04.15 10:59
avatar

Poplatky za bydlení se skládají z nájemného a plateb za služby, spojené s užíváním bytu. Není to obvykle automaticky sloučeno do jedné položky. Většinou je ale součet těchto plateb placen společně (i když jde v podstatě o platby 2). Systém výběru poplatků za odpadky se může lišit, je dán vyhláškou příslušné obce (podle počtu a obsahu popelnic, podle počtu osob...). Pokud se poplatky počítají podle počtu osob v domě, je logické, že se do toho musí započítávat i děti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.15 11:14

A dovolím si magdona doplnit. Velký problém vzniká tehdy, bydlí-li osoba v jiném bydlišti, než kde má hlášený trvalý pobyt. Potom se může stát, že platí jak v místě, kde se fyzicky zdržuje (dříve to bylo přechodné bydliště), tak má povinnost platit i v místě trvalého bydliště (pokud neprokáže, že tuto povinnost nemá). Toto mnoho lidí neví.

Ale to není zrovna případ, na který se ptá Culda. Tam matka neplatile za odpad záměrně. A je pravda, že tak z malého dítěte udělala neplatiče a posléze osobu exekuovanou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.15 11:22
avatar

U nás se platí odpad zvlášť a vždy v březnu.Jak jsem začla kdysi žít sama, nikdo mi neřekl neřekl,že si mám dojít polatky zaplatit a že to musí být březen.Vždy jsem čekala na složenku,ale to už byl"dluh".Prostě jako mladý člověk jsem to neznala.Dnes je informovanost větší-na místní tv je výzva,i v kalendářích co dostáváme od města...Platí se za trvalý pobyt.Teď nedávno byl v Máte slovo mladý rom z dětského domova co má dluh za odpady.Rodiče mu nikdy neodhlásili trvalý pobyt.Pokud platili oni odpady,tak museli vědět,že mají platit i za něj.Jak jsem nahlásila přítele(manžela)tak se automaticky ptají na pokladně,zda platím jen za sebe či za oba.Podle mě se na to vykašlali,ať si to platí stát a borec má teď dluh.Kluk říkal,že má svou pravou rodinu rád,i když s nimi nevyrůstal,ale udělali mu obrovský dluh.Já osobně bych to vymáhala po těch co to(cíleně) způsobili a né po čerstvě dospělých dětech,kteří za své rodiče nemohou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.15 11:26

Mě se nelíbí to, že ty poplatky mají minimálně do 18ti let věku platit rodiče, takže nevidím žádný důvod, proč by se to v 18ti mělo přeúčtovat na to dítě, který pokud ho rodiče vyhodí z domu, tak bude rovnou bezdomovec, protože bude zadlužený až po uši. Stát pořád brečí, jak je velká nezaměstnanost, jak nikdo nechce platit daně, jak lidi brečí, že je všechno drahé a oni chtějí zdražovat, jak populace stárne, nikdo se nechce brát a rodit děti. Bodejť by jo, když k tomu stát ty mladé lidi nevede. Jsem svobodnej a platím nehorázný daně, pokud budu ženatej a mít děti, tak sice zaplatím o něco menší daně, ale všechno se mi 2x prodraží. Je to děs a hrůza a nechápu, že má někdo žaludek na to, přeúčtovávat dluhy někoho jiného na to dítě a stát to ještě podporuje. *ee**zed**blee*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.15 17:00
avatar

- děkuju za všechny odpovědi, ale stejně to nějak moc nechápu. Ještě si trochu i "pogoogluju" a snad mi to časem docvakne. Zdravím.

Datum: 07.04.15 17:20

Culdo. Jestliže jsi někde přihlášena k trvalému pobytu, tak jsi povinna platit za domovní odpad - za popelnice. Každé město tohle řeší jinak. Někde za domácnost koupíš známku, tu dáš na popelnici a je to. Nestaráš se o to, jestli je v domácnosti 1 člověk, nebo 10 lidí. Jinde se ale platí za každého člena rodiny. Takže jestliže je na adrese pět lidí, tak KAŽDÝ platí za odvoz odpadků. No a jestliže to nikdo neplatí, tak automaticky mu narůstá dluh. Bez ohledu na to, jestli je to dítě, nebo dospělý člověk. A tak se i nemluvně může stát i dlužníkem. Jasně, za rok to bude dělat třeba jen 200,- Kč. Ale teď si představ, že se ten dluh několikrát přeprodá (to se dělá kvůli tomu, aby tam mohly být co nejvyšší úroky). Potom se ten jednotlivý navýšený dluh zažaluje u soudu, následně jde k exekutorovi. Takže původně tu máme dluh třeba 200Kč krát 10 (to jsou roky za neplacení). Ale poté, co toto projde exekutorskou mašinerií, z toho může být 30.000,-Kč krát 10let. No a máme nového dlužníka. A páč tomu mladému člověku v jeho 18ti letech nikdo 300.000 Kč na zaplacení dluhu nepůjčí, je ten člověk odepsaný na hóóódně moc dlouho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.15 18:39
avatar

- sebod - děkuju, ale nájem a spotřeby vody a tepla jsou taky rozpočítány na každého člena domácnosti, pokud vím. Proč tedy vznikne dítěti dluh jen na popelnicích?! A jak se stane, že rodiče přestanou platit jenom za popelnici pro dítě a ne třeba za vodu?

Možná mne mate to, že u nás v paneláku je odvoz odpadu, úklid, osvětlení atd. zahrnuto vše v jedné položce, které říkáme "nájem". I družstevní byt známého má náklady na bydlení (vč. odpadu) zahrnuté v jedné položce. Brácha na vsi platí za popelnici (jako kus) a to jenom při svozu odpadu - bez ohledu na počet členů rodiny.

Myslela jsem si, že je to tak logicky všude, proto jsem se tak "vyjevila" ... budu se muset zřejmě více někde informovat, pokud by se mne to mělo nějak dotýkat. Děkuju za odpověď.

Datum: 07.04.15 19:32
avatar
Spotřeba vody se neplatí podle počtu osob, ale podle toho co máte na měřidlu. Stejně tak spotřeba tepla - měřáky a velikost bytu, elektřinu opět dle spotřeby. Dle počtu osob v bytě se maximálně dají snížit nebo zvýšit zálohy, protože dle toho se předpokládá spotřeba.
Oproti tomu poplatek za odpad musí platit každá fyzická osoba (v zákonu o odpadech je definované přesné znění + způsob placení určují obce místní vyhláškou) Když se dítě narodí, přidělí mu trvalý pobyt zpravidla v místě bydliště matky a tím mu vznikne povinnost platit za odpad evidované na jeho rodné číslo. Za tento poplatek TAKÉ odpovídá jeho zákonný zástupce a obce by primárně neuhrazený poplatek měli vymáhat po něm, ale po dovršení plnoletosti dítěte, ho mohou vymáhat i po něm samotném. Tenhle paskvil máme v zákoně již několik let a stále se o změně jen mluví. Naposledy letos, kdy má být další pokus o změnu.
Fyzické osoba je poplatník a pak v případě např SVJ je toto SVJ plátce. Proto je to "v nájmu" jak říkáte.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.15 08:34
avatar

"...u nás v paneláku je odvoz odpadu, úklid, osvětlení atd. zahrnuto vše v jedné položce, které říkáme "nájem".
Nájem tomu možná říkáte, ale s nájmem to nemá nic společného. Ono to ve skutečnosti není vůbec jednoduché. Já taky vybírám od nájemců jen jednu částku, z té ale následně musím oddělit skutečné nájemné (zdaněný příjem domu) od plateb za služby. Platby za služby následně musím rozdělit podle příslušných faktur na jednotlivé konkrétní služby a příslušné částky rozeslat jednotlivým poskytovatelům těchto služeb (to není příjem domu, jsem jen zprostředkovatel plateb mezi nájemcem a poskytovatelem služeb, takže z toho daň neplatím). Tyto částky, zaplacené za služby pak rozpočítám podle zákona 67/2013 a případných dalších vyhlášek mezi jednotlivé nájemce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.15 19:23

Ahoj. V našem státě je spousta divných zákonů.Spousta je jich nějak možná i úmyslně pokroucena a špatně vysvětlována. Potíže mladých plnoletých lidí vidím především ve špatné a až darebácké práci úředníků na obcích a městech. Za každé neplnoleté dítě přece zodpovídá jeho rodič. Proč, to neplacení odpadkovného, neřešili ti úředníci hned s těmi rodiči? Proč to nechali tak dlouho stát? A hned po dosažení plnoletosti, si je dokázali najít a ty částky, které měli vymáhat po zodpovídajících se rodičích, hned nechali zexekuovat exekutorům a ty částky dosáhnout horentních částek. Já bych ty částky nechal zaplatit těm ouřadům a ještě bych je vypráskal svinským krokem. Jak asi fungují městské samosprávy? Takhle to asi není správně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.15 19:39
avatar

- coklit a humbucker - děkuji za odpovědi, začíná se mi poněkud "rozjasňovat" - kdy a proč takové zákony vlastně vznikly? - nějak jsem asi zaspala dobu. Ach jo ...

doplněno 07.04.15 20:03:

bruno 2 - děkuju za odpověď -

- jak je možné, že se takový zhůvěřilý zákon řeší teprve teď ! - po 20 letech demokracie ! (-není divu, že jsem to nepochopila, opravdu to není záležitost prostého selského rozumu, chce to asi vysokou "kapitalistickou"))

doplněno 08.04.15 12:48:

- magdon - taky děkuju - celkem toto chápu, jenom (asi stále) nedovedu pochopit, jak může vzniknout dluh dítěti ! Nemělo by dítě nakonec zaplatit i za to, že se narodilo?!

Datum: 08.04.15 08:18
avatar

"...jak je možné, že se takový zhůvěřilý zákon řeší teprve teď ! - po 20 letech demokracie !..."

Ale on se neřeší teprve teď, on se řeší celých těch let 25 *zed* ! Existují stovky různých změn a novelizací. A další mají v blízské době následovat.

Momentálně platí tak zvaný "Zákon o službách" č. 67/2013 s.b. Když budete mít sílu si ho přečíst, budete se divit i ušima *sok* , co je možné za 20 let zplodit. I ze zdánlivě jednoduchých výpočtů se dá udělat téměř nepochopitelný horor. Zvlášť z těch za teplo a vodu (teplou, ale i studenou). Ale co byste čekala od našich zákonodárců, kdyby vymysleli něco jednoduchého, neměli by za své skromné platy za chvíli co dělat *haha*.

doplněno 08.04.15 08:50:

"...chce to asi vysokou "kapitalistickou""

Vysoká kapitalistická by Vám moc nepomohla. Tohle není produkt kapitalismu, ale výsledek ryze českých, vysoce odborně vzdělaných a prací přetížených zákonodárců.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.15 08:59

magdon. Nekaž mi náladu hned po ránu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.15 16:13
avatar

Jak může vzniknout dluh dítěti? No jsme prostě země neomezených možností *smich*. Kam se hrabe Amerika :-P

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.15 19:50
avatar

Od příštího roku se to s největší pravděpodobností změní: http://www.ceskenoviny.cz/zpr…by-meli-platit-rodice/1196204

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.