Elektronické zdravotnictví

Od: Datum: 20.11.14 12:11 odpovědí: 4 změna: 22.11.14 11:10
avatar

Tohle není ani tak otázka, spíš údiv *sok* a rozčarovái nad tím, co je možné.

Včera večer jsem zhlédl v televizi část jakéhosi pořadu o zavádění "mobilního přenosu" informací mezi pacientem a jeho lékařem. Šlo o to, že lékař má pacienta prakticky on-line pod kontrolou, ať je zrovna kdekoliv, přes mobilní telefon s jakousi aplikací, čímž se ušetří pacientům čas, který by museli strávit osobní návštěvou. Jistě chvályhodný nápad. Celý pořad jsem ale neměl sílu zhlédnout, protože se mi zatmělo před očima a otevřela se mi kudla v kapse *cert* . V té době uplynulo totiž jen pár hodin od mé zcela jiné zkušenosti.

V Praze máme (mimo jiných) 2 renomované nemocnice. Jedna si říká "Fakultní nemocnice Na Bulovce", druhá "Fakultní Thomayerova nemocnice Krč" Jsou od sebe vzdálené cca 15 km, což v pražské dopravní špičce ve značně mizerném počasí znamená tak ¾ hodiny jízdy autem.

Moje přítelkyně musí absolvovat řadu předoperačních vyšetření. Vzhledem k termínu operace je na to minimum času. Chodí normálně do práce a na každé vyšetření si musí brát volno. Jak jedno takové vyšetření vypadá?

Dopoledne uvolnění ze zaměstnání a cesta z centra Prahy na Bulovku. Rentgen plic na starším zařízení, snímek je pořízen na klasickém filmovém materiálu. Popis snímku bude k vyzvednutí druhý den v poledne. Bez něj údajně nelze provést spirometrii (?). Přítelkyně se vrací do zaměstnání.

Následující den před polednem opět uvolnění ze zaměstnání a cesta na Bulovku pro popis snímku, s popisem pak cesta z Bulovky do Krče na spirometrii (proč to nelze udělat ve stejné nemocnici?) Spirometrii v Krči však nelze provést, dokud krčský doktor neuvidí snímek plic na vlastní oči (nikdo o tom předem neinformoval). Popis snímku jeho rovnocenného kolegy z rovnocenné nemocnice mu nestačí (odmítá ho, aniž by ho četl). Doktor se diví, že taková nemocnice jako je Bulovka nemá elektronický rentgen a žádá pacientku o fyzické dodání příslušného filmu. Následuje cesta z Krče na Bulovku pro snímek. Sestra na Bulovce odmítá snímek vydat bez písemné žádanky o zapůjčení snímku z Krče (nikdo o tom předem neinformoval). Takže cesta zpět z Bulovky do Krče pro žádanku. Sestra v Krči nechápe, co chceme a posílá nás za doktorem. Doktor se opět diví, že nemůže být snímek zaslán elektronicky (že je na filmu přitom ví) a slibuje napsaní žádosti o zapůjčení. Po chvíli informuje, že nic psát nebude, že se telefonicky domluvil s Bulovkou na elektronickém přenosu snímku *sok* (?). Tím tedy aspoň odpadá hrozící další cesta zpět na Bulovku pro snímek a následně návrat se snímkem do Krče a přítelkyně se ještě stihne na pár minut vrátit do zaměstnání.

Další den dopoledne volá sestra z Krče a informuje, že snímek elektronicky poslat nelze (kdo by to byl řekl, že?) a že bude nutné pacientku znovu rentgenovat v Krči...

:( Co dodat? Netušil jsem, že mobilní přenos dat v podstatě znamená využití mobility pacientů. A já si bláhově myslel, že už mě v tomhle Kocourkově jen tak něco nepřekvapí *nevi* .

doplněno 22.11.14 08:34:

Tak ještě doplním, že následující den přítelkyně čekala v Krči na nový rentgen přes 4 hodiny v čekárně plné nemocných lidí. Jediné pozitivum je, že byl nález negativní *uf* .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.14 16:11
avatar

A to jsem si myslela, jaké v Praze nemají vybavení! Rozum zůstal stát v půli cesty! *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 22.11.14 09:29
Ale jo, vybavení je, já jsem si nedávno odnesla rentgen na CD, měla jsem ho za pár minut v ruce. Ale pisatel bohužel zmínil ty dvě nejhorší nemocnice, kam se nevyplatí jít ani umřít.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 10:42
avatar

Ono je to celé české zdravotnictvi po stránce způsobu léčby často na ne příliš dobré úrovní. Člověk příjde k lékaři s nějakými zdravotními problémami, ten ho vyšetří, ale než předepíše nějaké léky nebo vyšetření tak se nejdříve dívá na to co mu může a co nesmí předepsat, co mu uhradí pojišťovna a co je reálné, že by si mohl uhradit nemocný sám. Podle toho pak ta léčba nemocného vypadá. To co by se možná dalo vyléčit za 1 - 2 týdny se léči třeba 1 - 2 měsíce a nebo se ani úplně nevyléči. Často se nemocného posílá na různé vyšetření kde se nic nezjistí a až nakonec třena po měsící nebo i déle se nemocného pošle na nějaké důkladnější vyšetření, např. CT rentgen kde se zjisti skutečná nemoc, ale také někdy i to, že na její léčbu už je trochu pozdě. Také často léčbu prodlužuje čekací doba na různé vyšetřeni, protože téměř všude je třeba se objednávat a čekací doba je někdy i několik týdnů. Nedokážu to zcela dobře posoudit, ale myslím si, že při takovým způsobu léčby se v mnoha případech časo vyplýtvá zbytečně dost peněz od pojišťoven než kdyby se lidi léčilo a vyšetřovalo účinněji hned od začátku. Ono se šetří všude kde se to jen dá, ale ne vždy na správným místě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.11.14 11:10

Tož to se máme, rentgen sice starý, ale buď dají snímek do ruky, nebo posílají lékaři. Z CT CD, z MR zašlou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.