Kdyby... stav Ceska

Od: Datum: 16.11.14 18:17 odpovědí: 19 změna: 17.11.14 18:42
Zdravim. Cetl jsem titulek na Novinkach, ze ocekavani po listopadu 89 se nenaplnila, tvrdi vetsina Cechu a Slovaku. Abych rekl pravdu, clanek jsem necetl a ani jsem se timto titulkem nijak zvlast nezabyval. Protoze ihned po precteni me napadla myslenka u niz by me zajimalo, co si o ni myslite:
KDYBY se ne(z)hroutil na konci osmdesatych let Sovetsky svaz a my bychom byly jediny stat, ktery by se od SSSR odtrhl, byli bychom na tom po 25ti letech lepe nebo hure nez se mame ted? Myslite, ze bychom mohli byt na urovni napr. Rakouska?
Jde mi jen o vas nazor. Jak vas znam, jestli tahle otazka zaujme vic lidi, tema teto diskuze pujde stranou a zacnete se tu hadat o tom, jak je to dnes na 3,14ču, ale bych byl rad kdyby se aspon par lidi vyjadrilo k primo otazce.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.14 18:23
avatar

My jsme byli naopak jeden z posledních států, pokud nepočítám státy bývalého SSSR, předběhli nás Maďaři, Němci a Poláci. Těžko o tom takhle uvažovat.
Myslíte, že bychom měli nějaké výhody a státy Západu by si nás hýčkaly? Nebo naopak Rusové by udělali to, co nyní na Ukrajině?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kubaaa*
Datum: 16.11.14 18:42
Revoluci beru tak,ze kdyby se SSSR nehroutil, zadna by se nestala. Kdyby se ale nehroutil a my vyhlasili jako jedini ze statu SSSR nezavislost, kterou bychom si dokazali dodnes udrzet, byli bychom na tom dnes lip? To me zajima... rekl bych, ze by tou vyhodou, ze bychom byli novy stat v Evrope a ne jeden z novych statu v Evrope, bylo prave to, ze zajem zapadnich mocnosti bychom si s nikym (treba prave s tou Ukrajinou, Polskem..) nemuseli delit a treba prave to by nas vic posunulo kupredu. (?)
Od: buss
Datum: 16.11.14 18:27

Ani mne to nijak nezajímá, to je samé kdyby. My bychom se sami netrhli. Když tady byl Gorbačov, řekl, že je to naše dělo, a co se stalo? A nebyli jsme bohužel první trhnutí, už se to kolem sypalo. S tím co se stane, nikdo nepočítal, kecy Havla o nezaměstnanosti aj. Až tří týdny bylo bezvládí, moc mohl uchopit kdekdo, pak se to zvrhlo. A lid zase jako vždy
Musí být vůůdce! I ministr vnitra jen chlácholil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 18:32
avatar

Myslím, že by se to stát nemohlo. Gorbačov to vědomě pustil, protože už SSSR byl ve stádiu ekonomického rozkladu a nebylo to udržitelné. Pustil to všechno. Kdybychom byli sami, nikdy by to nedovolil a prostě by to hrubou mocenskou silou potlačili, jako to udělali v 68 nebo jako to dělali průběžně v Maďarsku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr02
Datum: 16.11.14 18:39

To je těžká otázka. Jeden malej stát je pro celej západ nezajímavej, takže je možné, že bysme na tom byli hůře než jsme dnes. Celej východní blok už je velkej trh, kterej byl pro západ zajímavej a tak sem přišly různé investice.
Musely bychom ihned vstoupit do NATO a nechat na našem území vojska a techniku ze západu, to jediné by nám zaručilo bezpečí.
Jinak zajímavej je fakt, že po druhé světové válce měly být západní Čechy v tom západním bloku a Vídeň v komunistickém bloku. Došlo ale k výměně, Rusákům se hodily uranové doly a tak se vyměnily za Vídeň západní Čechy osvobozené Američany. Rakušané nám mohou být jistým způsobem vděční.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kubaaaa
Datum: 16.11.14 18:50
Tak to je zajimave, dekuji za prispevek a za nazor. Pravdivost potvrdit nemuzu, ale cetl jsem, ze pred valkou (a ted pred jakou? :-D) jsme na tom byli lip nez treba prave to Rakousko a ze nebyt komunistu mohlo tomu byt tak i dnes. O tom se da sice polemizovat, ale to uz je do jine diskuze...
Od: petr02
Datum: 16.11.14 19:03

Nevím jestli jsme na tom byli lépe, spíše zhruba stejně.
Česko patřilo kulturně a politicky vždy spíše k západu. Geograficky jsme přesně uprotřed. Morava je východní Evropa, Čechy patří na západ. Čechy jsou i západnější než Vídeň. To že jsme po válce připadli Rusům považuji za stejnou zradu jako Mnichov. Měli jsme patřit k západu, vždycky to tak bylo. Vliv Ruska tento národ srazil na kolena, bohužel. Ani pod Rakouskem jsme na tom nebyli tak špatně jako pod Ruskem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 19:14
avatar

Kubo, před první světovou válkou byly Čechy a Slovensko součástí Rakouska-Uherska, samostatné Československo vzniklo až 1918.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 19:01
avatar

Navíc náš trh byl tehdy hodně orientován na Rusko, takže i tohle by padlo a moc špatně bychom tlačili naši výrobu na Západ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 19:03
avatar

Jakákoliv odpověď na Vaši otázku vychází jenom z iluzí, tedy je to taky jen iluze. Prostě jsme se nedokázali ubránit "sovětskému vlivu", což je podstatné, projevili jsme, lépe řečeno, naši političtí představitelé, nedostatečnou sílu k opravdové samostatnosti. Jenže, po bitvě je každý generálem. Takže jednoduše řečeno, jsme na víc neměli, resp. na nic jiného jsme se nezmohli, než na to, co se opravdu stalo, takže nezbývá, než se z této (a vůbec naší) historie poučit a snažit se jít dál. Jinak Vy jste asi myslel to, že ČSR měla vyspělý průmysl a za dobu I. republiky (neuvěřitelné) si vydobyla dobré mezinárodní renomé, to určitě ano, ale nic se neděje ve vzduchoprázdnu, takže byli jsme jistě dobří, asi bychom byli stejně dobří i nadále, ale prostě jsme to "neustáli". Takže opusťme iluze a snažme se dnes obstát lépe .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 19:36
avatar

Kubo, musím se omluvit, moje předchozí odpověď je zaměřená na období po válce, 1945-48, na to ses ale neptal. Takže ke změnám před 25 lety - bylo nemyslitelné, abychom se sami uvolnili ze spojenectví se SSSR, to by oni nikdy, prostě nikdy nedovolili. Jenže systém se nakonec rozpadl a my jsme se ocitli na svobodě. Bylo na nás, co s ní provedeme, a celkem dobře se zamýšlíš nad tím, zda věci nešly dělat jinak, než se skutečně staly. Šly (když budeš hledat, najdeš zajímavé dokumenty), ale nakonec měl rozhodující slovo ten, kdo se prodral k moci, jak to tak bývá. Já si myslím, že jsme opravdu mohli být dál, měli jsme na to, ale zase jsme to "neustáli". Je dobře se poučit z minulosti, a pozor, hra na kdyby je pouze hra, platí realita.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 16.11.14 20:23
avatar

Nejdřív k vyspělosti ČSR a Rakouska: Údajně ano, měli jsme vyspělejší průmysl. Protože za Rakousko-Uherska jsme byli průmyslovou oblastí státu (každý stát má obvykle někde více koncentrován průmysl, jinde zemědělství, ...) no a po rozdělení jsme tak k tomu přišli "zadarmo".

A teď k otázce:
KDYBY, KDYBY, ...
Kdyby Gorbačov neuvolnil situaci v SSSR a pak prakticky nepřenechal ostatní země východního bloku svému vlastnímu osudu, nic by se u nás v r. 1989 nezměnilo. Sami bychom se odtrhnout nedokázali a i kdyby (zas to "kdyby"), západ by o nás nestál. Nijak se neangažoval v r. 1968, nedělo by se nic ani v r. 1989. Příslušnost k SSSR byla dána poválečnými smlouvami a západní země by (pravděpodobně) kvůli nám do konfliktu se SSSR (navíc proti smlouvám) nešly, takže by odtržení prakticky asi ani moc neuznaly a čekaly by, co bude dál. Asi bychom byli v takové zvláštní izolaci a moc výhod by to nepředstavovalo.
Máme "výhodnou" polohu, jsme mezi dvěma velkými bloky. Samozřejmě, kdo nás má, ten je rád, že má ochranné pásmo proti nepříteli. Ale větší význam nemáme. Takže bránit nebo se snažit získat ochrannou zónu - ano, ale jen do přijatelných ztrát, zóna za víc nestojí.

Můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 16.11.14 22:26

Kolego Hm, bohužel jsme k tomu zadarmo nepřišly. Při jednání v Paříži 1918 Beneš a Masaryk podávali nadšené zprávy, jak prý se nám Anglie a Francie snaží vyjít maximálně vstříc. Ale jako vždy, o peníze jde až v první řadě. Oba byly zavoláni na tajné jednání, kde jim bylo sděleno: Ve většině velkofabrik u nás byly také anglické a francouzské akcie. Byly jsme nebohatší dědic po Rakousku. Vídeň měla půl milionů úředníků, jinak to byla chudá zemědělská země. Z Rakouska se žádná válečná náhrada nevyrazí, takže ji zaplatí Československo, pokud chce vzniknout. Co Benešovi a Masarykovi zbývalo. Vždy platilo a stále platí: Kapitalisté nikomu nic zadarmo nedají, a proč by to také dělali?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 18:42
avatar

Zajímavé, co píšete, ale... jestli jsme "vyplatili" ty fabriky, které nám připadly a jejichž akcie oni drželi, tak proti tomu se asi nic nedá... snad to bylo aspoň za rozumnou cenu . By mě docela zajímal další osud těch továren, kdo je provozoval dál (jasné, že management a hlavně dělníci asi zůstali, změnil se ale majitel) a zda za ně zase on něco zaplatil. Škoda, že o vzniku republiky se ve školách stále učí tak málo, k naší škodě :(.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 16.11.14 23:56
avatar

I kdyby se nestal 17.listopad,pokrok nešlo zastavit,musela by povolit i tuhá diktatura.Byli jsme poměrně úzce vázáni v RVHP,pokud by se vazby nerozpadly,mohlo by to znamenat i lepší hospodářské vyhlídky.Menší nezaměstnanost a státní vliv v podnicích.Zisk by tím zůstával v republice a neodtékal by na západ.Vyspělé zemědělství by nedovolilo nebezpečné zabírání zemědělské půdy,nebudovaly by se tisíce zbytečných bytů,kde by nikdo nebydlel,nepoklonkovalo by se kšeftařům a chamtivcům v pohřebnictví a zdravotnictví.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 17.11.14 06:41

Na Parlamentních Listech byla nějaká anketa ohledně ideálního polistopadového vývoje. Většina respondentů hlasovala pro "Komárkovu cestu". Odmítli tedy Klausův směr (současný vývoj) i další setrvání vedoucí úlohy KSČ. Vaše myšlenka je zcela naivní; pěšák sám nedokáže opustit šachovnici. SSSR nás okupoval za laskavého souhlasu Spojených Států Severoamerických. Například... Magazín Time, který pravidelně vyhlašuje svou osobu roku a sestavuje bizarní žebříčky nejvlivnějších mužů a žen, vybral pro rok 1954 Johna Dullese ("posílil pozice v zahraničí"). O dva roky později v ostrém konfliktu uvnitř komunistického bloku v Polsku a Maďarsku, kde se vláda reformních komunistů prohlásila za neutrální, tedy ne prosovětskou, žvanivý antikomunista zatáhl ohon a s Eisenhowerem Maďarům nijak nepomohli (Týden).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 08:54

Především to bylo naopak. Změny začaly v SSSR a SSSR byl jejich zárukou i u nás.

Naši soudruzi byli upozorněni, že Sovětská armáda na našem území bude stát za našim lidem v boji za změny. V podstatě tak okupační armáda zabránila nasazení té naší proti lidu této země.

Jojo, paradoxy, pane Vaněk, pane Kocáb.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 13:53

Rakouská vláda nám nabízela po Velkém sametu výpomoc, včetně zákonů. Naše šlechta odmítla, raději fušovala zákony bez právního podkladu a s přílepkami za 25 let 10 vlád, na ministerstvu okolo 15 ministrů v každém resortu, většina učedníků a neschopných v zajetí lobistů a spol. dopadlo jak to dopadlo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 15:12

To jako že Rakousko s jejich ukázkovým domluveným dělením koryt mělo být naším vzorem?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.