17. listopad - ne/pracovní den

Od: Datum: 16.11.14 12:14 odpovědí: 24 změna: 17.11.14 10:57

Co si myslíte? Měl by tento den být pracovní nebo ne? Spousta obchodních domů, firem atd. pracuje jako každý všední den. Myslíte, že je to neuctivé?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 16.11.14 12:17
A je neuctive aby treba na novy rok fungovali hasici, nemocnice nebo treba elektrarny? Vetsina lidi to bere jako prodlouzeni vikendu. Kdo chce, at slavi, kdo musi a nechce se mu do prace, at si vezme volno.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: letuska*
Datum: 16.11.14 12:18

Tak takováto povolání jsou o něčem jiném než obchodní domy a fabriky...

Od: k2
Datum: 16.11.14 12:23

A ktere ty fabriky a obchodni domy, ktere o jinych statnich svatcich nepracuji, budou pracovat 17.11.?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 16.11.14 17:56
Jaky je rozdil mezi fabrikou a nenocnici? Tez to je tovarna, opravna.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: abuda
Datum: 16.11.14 18:41
to muze rict jen hlupak ... ach jo
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 16.11.14 12:32

Myslíte, že je dobré rozkazovat u takové věci svobodným lidem, firmám? Jede i mnoho co je státního. Neuctivé vůči komu, čemu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: letuska*
Datum: 16.11.14 13:10

Ne, nemyslím si, že je to dobré a nikdo nikomu v tom nerozkazuje. Pouze padla otázka, co si MYSLÍTE.

Datum: 16.11.14 13:13
avatar

Neuctivé vůči komu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 13:20
avatar

Jestli to je nebo není neuctivé nevím (spíše ano), ale rozhodně si myslím, že státní svátky a neděle by měly rozhodně být nepracovní nebo alespoň s nějakou omezenou pracovní dobou a to i pro obchodní domy. Velmi dobře si pamatují časy kdy tyto dny byly pro obchodníky a mnoho firem nepracovními a lidi to považovali za samozřejmost nebo jim to nevadilo. V současné době se mnozí ženou za výdělky a tak pokud jim v tom nic nebrání využívají každou příležitost k vydělávání. Ono lidi když celý týden pracují tak by měli mít nárok na nějaký den volna v neděli a o svátcích aby si odpočinuli a prožili čas s rodinou a přátelí. Je také otázkou jestli je v pořádku když si někdo chce prožit neděli nebo svátky v klidu a např. nějaká firma mu vedle baráku celý den pracuje se zbíječkou atp..

Něco jiného je v případě hasičů, nemocnic, elektráren, dopravy atp. kde je potřeba nebo nutnost aby pracovali. Často ale i tam je práce v neděli a o svátcích v omezeném režimu. Je třeba rozlišovat práci která je v neděli a o svátcích potřebná (ne kvůli zisku a výdělku) nebo nějak prospěšná a takovou která když se v tyto dny nedělá tak žádná katastrofa kvůli tomu nevznikne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 18:07
avatar

Nemocnice, hasiči, policisti apod. mají takové zaměstnání, kde je jejich služeb bohužel potřeba pořád. Nemocnice si nemůže říci, tak teďka zavřeme, pacienty odpojíme od přístrojů a dáme si volno. Ale obchody? Ty by klidně zavřené být mohly. Ale co by zase lidi o státním svátku dělali, že. Tak jdou nakupovat a obchody si mnou ruky, protože se jim zvyšuje obrat. A možná se to i promítne do platů zaměstnanců, nebo se mýlím?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 18:32
avatar

"Ale obchody? Ty by klidně zavřené být mohly. Ale co by zase lidi o státním svátku dělali, že. Tak jdou nakupovat" Coby dělali? Mohou si posedět doma s rodinou a popovídat si, zajít někde na návštěvu, jit na procházku s rodinou, zajet si někde na výlet atd., atp. když na to vše nemají přes týden čas, protože chodí do práce. Bylo by to mnohém lepší, rozumnější a prospěšnější využití volného dne než ho promarnit nakupováním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 16.11.14 18:35

Proc je volny den straveny nakupovanim promarneny, narozdil od toho straveneho nastevou, prochazkou ci vyletem?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 20:08
avatar

k2: Protože návštěvá, procházka, výlet atp. je mnohem příjemnější trávení volného dne než hození po obchodech a nošení plných tašek s nákupem. Mnozí lidi tráví málo času s rodinou a vlastními dětmi, protože přes týden trávi mnoho času v práci a když mají volno tak to promarní nakupováním. Pak se diví, že je tolik rozvodů nebo, že mají problémy s dětmi. Když si na trávení času spolu nedokážou udělat dostatek času tak se pak není čemu divit, že to je tak jak to je a mají problémy v rodině. To se ale těžko vysvětluje těm pro které rodina a vlastní děti jsou na posledním místě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 16.11.14 20:18

Co kdyz existuji lide, pro ktere je nakupovani prijemne traveni volneho casu? Neni to pro ne cas promarneny, bavi je to, berou ta jako vylet a ucastni se toho cela rodina?
Ze neco nebavi Vas a "neuznavate" to neznamena, ze to tak maji vsichni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 20:50
avatar

Ne vždy to co člověka baví je zároveň i dobré. Nakoupit jde přece i v průběhu týdne a nemusí to být vždy zrovna v neděli a o svátcích na úkor jiných aktivit které někteří lidi často zanedbávají na úkor nakupování. Kdysi byly obchody v neděli a o svátcích zavřené a lidi si neztěžovali a nevadilo jim to. Brali to většinou jako samozřejmost. Myslím si, že jde spíše o zlozvyk současné doby na který mnozí lidi přivykli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 16.11.14 21:21

Takze zabava v nakupovani=spatna zabava? Stejne tak se muze nekdo rodine venovat pres tyden a o statnich svatcich nakupovat.
Kdysi hypermarkety neexistovali, lidi si nestezovali a nevadilo jim to. Brali to vetsinou jako samozrejmost...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 22:34
avatar

"Takze zabava v nakupovani=spatna zabava?" To jsem nikde nepsal a ani to netvrdím. Ne příliš dobré je ale to když to nakupování někdo dělá v neděli a o svátcích na úkor věnování se rodině a vlastním dětem.

"Stejne tak se muze nekdo rodine venovat pres tyden a o statnich svatcich nakupovat." Přes týden většinou lidi trávi čas v práci a to někteří i do večera a domů přichází unaveni a na tu rodinu už nemají příliš čas. Pozdě odpoledne nebo večer už asi většina lidi nepojede na nějaký výlet nebo na procházku z dětmi atp..

"Kdysi hypermarkety neexistovali," Byly ale obchodní domy. V současné době ale i některé menší obchody prodávají o svátcích a nedělích.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 23:18

Co když někdo z různých důvodů rodinu nemá? Ani on si nesmí jít v neděli či svátek nakoupit? To je jako v komunismu – Co není dobré pro tebe není dobré pro nikoho a proto je nutné zakázat všem! - Lepší než zákazy bude přesvědčit lidi ať dobrovolně nechodí v neděli(svátek) nakupovat. Obchodníci bez zákazníků zavřou sami. Ale sám jsem trochu skeptik, u dnešní politické garnitury už mně nepřekvapí snad nic, ani podobný zákaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 10:46
avatar

"Co když někdo z různých důvodů rodinu nemá? Ani on si nesmí jít v neděli či svátek nakoupit?" Nikde jsem nepsal a ani netvrdím, že vůbec nikdo nesmí. To, že někdo rodinu nemá ještě neznamená, že by nutně musel chodit výhradně v neděli a o svátcích na nákupy a nemohl tyto volné pro něho nepracovní dny trávit jinak. Je spousta různých aktivit jak jde tyto dny strávit mnohem lépe než nakupováním a to i když je někdo sám. Může si např. zasportovat, sedět doma u televize, strávit to s přáteli atd. atp. a nemusí (nepřekrucuj, že nesmí) zrovna v týto dny jít nutně na nákupy.

"To je jako v komunismu – Co není dobré pro tebe není dobré pro nikoho a proto je nutné zakázat všem!" Na toto se dá odpovědět podobně, že co je dobré pro tebe je nutné nařídit všem.

"Lepší než zákazy bude přesvědčit lidi ať dobrovolně nechodí v neděli(svátek) nakupovat." Ano to by bylo lepší, ale jak by jsi to chtěl dokázat když v mnohých lidéch nakupování v tyto dny je už velmi hluboce "zažrané" a nedokážou si představit, že by mohli nakupovat i v jiné dny. Navíc by jsi musel přesvědčit i mnohé obchodníky aby lidi v tyto dny na nákupy nelákali. Připadá mi to podobně tak jako by jsi tvrdil, že je lepší přesvědčit vrahy a zloděje aby nevraždili a nekradli a nezakazovat jim to zákonem. Ono je dobré si uvědomit co je a co není reálné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 16.11.14 22:48

Spíš je neuctivé, že 17. listopad se spojuje už pouze s událostmi roku 1989 a jeho prapůvod se vytrácí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.11.14 10:25
avatar

*palec* to je pravda

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 10:57
avatar

Přikláním se k tomuto názoru a také si myslím, že je to pravda. *palec* Události z listopadu roku 1989 jsou do jisté míry důležité, ale hodně dávno byly i jiné události na které by se nemělo zapomínat. Jedná událost by neměla zastíňovat jinou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 23:51
avatar

Dobrý den,

Dnes již spousta firem prostě jede přes státní svátky .. není na výběr, času je málo a zákazníků více, něco jako den volna na víc je z časového a finančního hlediska nepředstavitelné. Některé firmy ví že je dost lidí v ten den doma a tak toho využijí, třeba obchodní domy dají slevy a tak nalákají větší počet lidí. Některé společnosti si prostě nemůžou dovolit přestat fungovat např. Energetické závody, servisní služby, dopravní společnosti a sklady. Další věc je že spousta dnešních firem je zahraničních a ty vůbec nezajímají nějaké naše svátky, prostě se jede podle jejich kalendáře a tam žádný svátek není.

Daniel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.14 09:05
avatar

Nejenom tyto svátky, ale i mnohé jiné - 5. a 6. července, 1. a 8. května, 28. září, 28 října - mnoha lidem nic neříkají. Kdopak dneska už ví něco o Cyrilu a Metodějovi, o Janu Husovi, o české státnosti?

Lidé jsou prostě jen rádi, že mají den volna navíc. A tak "slaví" podle své povahy. Někdo se opije, někdo jde za sportem, ženské většinou stráví mytím oken, praním, úklidem. Prostě nesouviví to s ničím slavnostním, co k svátku patří.

Ty supermarkety - nemají NIKDY v roce zavřeno, kromě 2 dnů: 25. prosince a 1. ledna. Tak proč by najednou dělaly vyjímku?

A jak už bylo uvedeno, plno firem u nás je zahraničních a zahraniční majitelé neznají české svátky. Neviděla jsem Japonce jásat nad 17. listopadem. A to jsem tam dělala 7 let. Jaga.

doplněno 18.11.14 05:54:

Včera mě ve zprávách dostala odpověď už dospívající dívky, když se jí ptali na význam 17. listopadu. S telecím úsměvem odpověděla: Nó, to já nevím, ale nejlepší je, že nemusíme do školy!

A tak se ani nedivím tomu, co máme ve vládě. Jestli se tento mladý MATERYJÁL navíc ještě rozmnoží, máme se na co těšit. Nemá povědomí o našem národě, o dějinách, o bojích za svobodu, ale hlavně, ŽE NEMUSÍ DO ŠKOLY! A podle toho to potom vypadá. *bum* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.