Proč banány jako symbol totality?

Od: Datum: 15.11.14 13:55 odpovědí: 71 změna: 28.11.14 20:38
avatar

Ahoj,

proč se zrovna banány staly symbolem negativ naší totalitní minulosti?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.14 14:01
avatar

Protože se na ně stála fronta a byly snad k dostání je o vánocích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 15.11.14 14:42

Ano, to je pravda, málokdo ví, že jsme za socialismu patřili k jedněm z největších vývozců banánů! Jak je to možné? Čssr, se totiž podílela na řadě projektů "pomoci" různým zemím (rozv.) za čež získávala tyto "bonusy", na tuzemský trh se jich ale dostalo málo. To se týká i produkce jiného "zboží", jeho nedostatkovost nebyla mnohdy způsobena "nedostatečnou výrobou", produkcí ,ale tím, že se "většina vyrobeného" vyvezla za hranice, ještě dnes můžete v některých starých zahraničních filmech franc. nebo britské produkce vidět "mihnout se" " např. naše osobní auta" (např. Š 100 atd.)

V osumdesátých letech postupně v souvislosti s probíhajícími změnami pol. situace v sovět. svazu, vedení čssr začalo docházet, že se příliš "podceníla" a nebral se "ohled" na domácí trh, což zákonitě "léta" vedlo k určité "nespokojenosti" lidí, tuto situaci se snažili napravit, dokonce se natolik "uvolnila cenzura", že (a to málokdo také ví) byly do tisku připraveny již některé "ožehavé" či vysloveně "zakázané" tituly, leč tato změna "k lepšímu" přišla již bohu žel pozdě.

doplněno 15.11.14 15:03:

Dále jestli jste sledovali TV, začátkem devadesátých let těsně po revoluci, viděli jste ten "šot" kdy otevřeli a lidem ukázali "sklady"? Pamatujete na tu cca 20 m vysokou halu nacpanou ledničkami a mrazáky? Na vývoz šlo nejen "velké množství zboží" ale také podstatně jiná, lepší "kvalita", než co se dávalo na domácí trh. Na druhé straně je ale třeba si uvědomit, že státní rozpočet byl daleko vyrovnanější než dnes, a mnohé země jako např. Rusko mělo "dluhy u nás" což je vždy příjemnější než naopak. Asi v tom tkví také ta "záhada" proč "fabriky" je-ly "na plno" ( a není pravda že naše výrobky byly vždy "nekonkurenceschopné" ba naopak některé měly velice dobré jméno a byly velice žádané) a při tom "doma na trhu nic nebylo". Čssr díky pomoci v rozv. zemích měla ve světě "velice dobré jméno" , Zkuste dnes v africe někomu říct že jste z Čssr, řekna "ano znám" Řekněte že jste z České republiky, zeptá se vás " a to je kde"? Takže nic není tak černobílé jak se nám média snaží "vnutit". Byly tu i velice dobré věci které po revoluci rychle vzali za své.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 21:18
avatar

Máte pravdu !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 15.11.14 14:30
avatar

Dobrý den, banány jsou určitá zkratka - jde obecně o fronty na nedostatkové zboží, které mělo být běžné, ale za minulého režimu nebylo. Např. banány, dámské vložky, toaletní papír, prací prášky a jiné. Ponižující fronty kratší, delší, dlouhé i celonoční (nábytek, obkládačky, auta). Kde jste žila Vy, že jste to přehlédla? Nebo jste patřila mezi tehdejší vyvolené (a dnes tak nas*ané), kteří si frontu vystát nemuseli? Zdravím!

doplněno 15.11.14 15:04:

Tato debata stejně spěje k tomu, že někdo napíše, že bylo lepší tehdy stát frontu na banány, než dnes na úřadu práce. Kdo si chce pamatovat, tak si pamatuje a kdo byl "u lizu" nebo si pamatovat nechce, tak to bude popírat.

doplněno 15.11.14 18:52:

Ona lidská paměť je ku*va, která nás ráda zrazuje - viz dnešní další ostudný výrok pana prezidenta o zásahu SNB na Národní třídě 17. listopadu 1989.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 14:47
avatar

Nemohu souhlasit.Byla doba,kdy samozřejmě někde vznikla fáma,že některé zboží není na trhu,a okamžitě se objevili lidé,kteří museli toto zboží okamžitě mít a ty jsme mohli vidět ve frontách.Já jsem byl vždy náročný spotřebitel a ve frontě jsem čekat nechtěl.Stačilo obvykle týden počkat a kýžený televizor,hifi magnetofon,nebo i pomeranče byly bez fronty.Protože jsem pracoval v Praze,sehnal jsem vždy kvalitní masíčko,což uklidnilo tchýni,která mi doma vařila.V podstatě jsem za komunistů nikdy nestrádal.Dokonce jsem si pořídil i Š 120 bez fronty i v kýžené barvě.Jen to chtělo trochu trpělivosti-.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 23:07
avatar

Jsem rád, že v roce 1989 se změnil režim, protože jinak bych se nejspíš vůbec nedozvěděl, jak strašně jsem za komunistů trpěl. Fakt někdy zírám, jaká to byla hrůůůza.

Jo, byl menší výběr zboží a něco se muselo kupovat v tůzu, ale že by byly prázdné obchody - jak nám dneska média tvrdí - to si fakt nepamatuju. A třeba auta: těch Trabantů, co se tady v roce 1989 rozdávaly skoro zadarmo ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hml
Datum: 16.11.14 12:25

Souhlas!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 15:01
avatar

nebojte, k vyvoleným nepatřím - zřejmě jsme ale zase tak moc věcí nepotřebovali - patřili jsme k těm "chudším", kteří byli zvyklí odjakživa šetřit, takže určitý komunistický "blahobyt", po r. ca 1960 náhle dostupný i chudým, nám docela vyhovoval. Proti vládnoucí třídě jsme se bouřit nepotřebovali, takže nás nikdo nepronásledoval.

- A pokud se někdo bouří proti vládnoucí klice, nemůže se divit, že je pronásledován - to platilo v minulosti, platí i v dnešním režimu a platit bude vždycky. Na tzv.čistou demokracii moc nevěřím - vždy ji dělají zase jenom lidi, kteří si ji přizpůsobují svým potřebám (viz. rozkrádačky a jiné špinavosti, které se tu pod štítem demokracie dějí od r. 89 v daleko větší míře, nežli na jakou se zmohli naši komunisti.) - a to do zákulisí moci vůbec nevidím, takže můj příspěvek nechápejte, prosím, jako pokus o politickou debatu.

Jenom mi, jako "obyčejnému" pamětníkovi bez politických ambic vadí současná mediální černobílá protikomunistická hysterie. Docela by mne zajímalo, jak by vypadala "sametová revoluce" v r. 2014. ! To by mne fakt zajímalo. Tak ahoj.

Od: hml
Datum: 16.11.14 12:18

ben co to plácáte za kraviny? Už to tady pověste na hřebík. Co věty, to perly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 20:01
avatar

že by pokus o cenzuru?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hml
Datum: 16.11.14 12:20

ben, co to píšete za blbosti, už to snad pověste na hřebík. Co odpověď to perla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 15.11.14 14:30

To jsem nikdy nepochopil. Z 80s pamatuji fronty na buráky, ale banány k dostání byly. Možná proto, že jsou žluté a výrazné, každý si je ihned představí. Podprahová infiltrace, nebo jak se tomu říká. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 14:40

No, já jsem patřila mezi "vyvolené".*smich* Moji rodiče v době totality oba pracovali v Potravinách (Pramen). Takže byli první, kdo se k tomu nedostatkovému zboží dostali. A banány mezi to zboží patřilo. Na prodejnu, kde pracovalo 20 lidí, přišla třeba jedna jediná(!) bedna s banány. To je necelých 20kg. Zároveň s banány přišel někdo z vedení podniku, aby dohlédl na to, aby se banány dostali do prodeje *ee*. Takže nezbývalo, než se domluvit. Dohled si odnesl 5kg, ostatní si rozebraly prodavačky. A tak to bylo se spoustou jiného zboží.

No a proč se zrovna z toho všeho zboží mluví o banánech? Vždycky se někdo nebo něco stane předtsavitelem té doby. Tady jsou to banány. Mohlo se uchytit třeba kakao, nebo mandarinky. A pak bychom se ptali, proč zrovna ony.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 15.11.14 14:48

Naše rodina k vyvoleným nepatřila, ale shánění banánů prostě nepamatuji. Mandarinky byly velmi vzácně, na to si vzpomínám, pomeranče naopak pořád, hlavně takové podivné žluté, nepříliš dobré. Výjimečně přišly na pult buráky, jednotlivec mohl koupit jeden nevelký sáček. *kafe*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 14:43
avatar

Vzpomínám. Banány se objevily v prodejně pouze před Vánoci, během roku velice zřídka. Stálo kilo 17 korun. Stejně tak sporadicky se objevovaly pomeranče, mandarinky, strouhaný kokos, buráky, kakao.

Před Vánoci měly pokaždé prodavačky v naší vsi těžkou hlavu. Aby se něco dostalo na všechny, opomenutí by byla tragédie. Proto rodinám s dětmi nechávaly třeba 4 banány, kilo pomerančů, půl kila mandarinek...Rodiny bez dětí, nebo s dětmi už dospělými byly poděleny ostatním - to kakao, kokos...

Vzpomínám, jak jsem v 60. letech ochutnala mandarinky pokaždé jen jednou za rok - přinesl mi je Mikuláš.

V zimě se jedla hlavně jablka. Nebylo myslitelné v zimních měsících si koupit hrozny, rajčata, maliny, jako nyní. Ovoce bylo opravdu sezónní, jedlo se jen v létě. V zimě ta jablka a také byla větší spotřeba kompotů, které maminky přes léto nazavářely.

A proto se tedy mluví o banánech. Zažila jsem i fronty u drogerie na dámské vložky, na toaleťák, na prací prášky. Ale ty banány, ty si lidé asi pamatují nejvíc. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 14:48
avatar

Jo, pomeranče byly z Kuby a byly pěkně hnusné, peckové :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 20:02
avatar

Ale, kvůli spravedlnosti, čťavnaté.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mili*
Datum: 20.11.14 12:34

Dneska ty malinkaté mandarinky bez pecek , takové jednohubky hodně vonavé, už vůbec nikde nejsou, co se týče kubánských pomerančů, byly výborné na štávu, z jednoho pomeranče jí bylo hodně a byla sladká, já jsem z toho dělala štávičky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.14 07:49
avatar

Já si zas pamatuji jak jsem jako malá se síťovkou stávala před vánoci frontu na kapra,na prskavky které se dávaly na stromeček a podařilo se mi s nima zapálit noviny pod stromečkem,které mamka podkládala pod stromeček.A ty vložky to byla hrůza.Nějaký papír či co to bylo,potažený síťkou...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 14:54
avatar

No já bych ovšem připomněl označení "banánová republika", kterým primárně byly označovány některé jihoamerické země, jejichž ekonomika stála na banánech a které byly ovládány juntou, mafiemi, "imperialistickými vydřiduchy" atp, a zkrátka byly nedemokratické

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 15:05
avatar

No to tedy nevím, já jsem prožil dětství v socíku, ale že bychom nějak strádali, nebo stáli nekonečné fronty - to tedy nepamatuju. Přitom rodiče byli ,,dělnického původu´´ - jak se tehdy rozlišovalo, takže žádní protekční papaláši. Ano, asi to tropické ovoce nebylo stále na pultech - jenže dnes je, ale děti jej stejně příliš nejí. Každopádně si myslím, že se minulý režim zbytečně dramatizuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.14 23:53

To je pravda také jsem ho zažila,ale je to opravdu vše přehnané.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 17:21
avatar

Tož, toto slyším poprvé! Banány jako symbol socoalistického československa? Kde jste to slyšela nebo se dočetla? Možná že nás někdo někde připodobnil k banánovým republikám. Ale že symbolem místo hvězdy, srpu a kladiva by byl banán?! To slyším úplně poprvé. *sok*

avatar
Upozornění od sys clayman 15. 11. 2014 18:32:10
Předmět otázky by měl vystihovat otázku, kterou je ale nutné si přečíst. Reagovat na předmět otázky je zvláštní. ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 17:34
avatar

tož - napsala jsem "symbol negativ" - hvězda, srp a kladivo patří zcela jistě někam jinam.

doplněno 15.11.14 17:37:

teď jsem si všimla, že otázku mi opravil admin - původně jsem napsala proč banány?

Datum: 15.11.14 18:09
avatar

Ono nic špatného o té době se říci nedá. Tak pro to banány a skutečně byli jen občas. Proč to tak bylo to už nikdo nenapíše. Kupovali se totiž za valuty. A naši dnešní kamarádí z kapitalistických státu co k nám posílají své přebytky a likvidují tak třeba naše zemědělství s námi obchodovali jen ve velmi omezeně. Bylo totiž vyhlášené embargo. Vata,vložky,toaletní papír? Ono byl ho asi půl roku nedostatek. Proč? Vyhořela totiž fabrika co to vyráběla. Než se stačil pokrýt trh tímto zboží tak jakmile se nějaké zboží objevilo lidé ho kupovali do zásob.A tak nějakou dobu trvalo než si někteří tímto zbožím nacpali špajzy až po strop.

Ještě pro BENA Dnes nejsou někteří u ,,lizu". A kde byste raději stál frontu kdybyste byl bez práce? A bylo by vám tak okolo šedesátky. Na úřadu práce nebo v zelenině na banány?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 18:43
avatar

"Ono nic špatného o té době se říci nedá"

Sancta simplicitas. Nedá? Tak to řekněte Wonkovým. Nebo i třeba Martě Kubičové – pars pro toto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 18:54

Myslíte toho ultralevičáka práskače Wonku? A tu Kubišovou, která dojela na ostentativní podporu soudruha generálního tajemníka ÚV KSČ?

Jojo, to k té době patřilo. To byly paradoxy, pane Vaněk.

Dnes jsou taky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 18:56
avatar

svatá prostoto já píši za sebe a já se špatně neměl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 19:14
avatar

To nemá cenu. Ale jen pro upřesnění, vy jste nenapsal "Já o té době nic špatného říci nemohu", ale "ono se o té době nic špatného říci nedá."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 15:17
avatar

Kartaginec O dnešní době se dá říci co? Na každou dobu a režim se dá řici plus i mínus. Podle přisloví Když chceš psa bíti hůl si vždy najdeš.Občas udělám v svých příspěvcích pravopisnou chybu. Víš čím to je? Rodiče chodili do kostela a tak mne komunisti nepustili studovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 16.11.14 15:21

To Vas nepustili studovat ani na zakladni skolu? Smutna doba.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 15:33
avatar

Na základní škole jsem zas musel chodit do ,,Pionýra" a pomáhat v zemědělství,huťích a dolech a na učení nebyl čas.Dnešní dvacetiletí by mě to určitě věřili,protože do hlavy jim někteří cpou větší blbosti.Vnučka totiž kdysi přišla ze školy,že za povodně mohou komunisti. Důvod? Hnojili pole chemickými hnojivy a vytrávili žížaly. Ty žížaly dělaly v půdě dírky kterýma voda odtékala. Dnes žížaly nejsou tak že ani dírky a pro to voda odtéká po povrchu a jsou záplavy. To to jsem skutečně nevymyslel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.14 15:34

,,Já také ne,,negativa píší mladí lidi asi- a sami nezažili co vlastně bylo a nebylo.Jenom nadávají,,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fialka
Datum: 15.11.14 20:12

Mám dlouhodobý dojem, že se minulá doba zbytečně dramatizuje. Ano, banány aj. extra ovoce byla vyjímečné, kolem vánoc se dalo koupit . Na určité zboží byly fronty, to je fakt. Vyrostli jsme v té době, byli určitě zdravější, skromnější, nijak vyjímečně jsme nestrádali. Nevýhodou bylo, že se nedalo cestovat. Pracovní kolektivy byla parta fajn lidí, zažilo se spousta legrace. Byla jistota v práci, vztahy se sousedy byly přátelské.Pořád se omílají komunisté jako zlo. Nikdy jsme nikdo z rodiny nebyli v jejich řadách. Dnes jsou převlečení v různých stranách a produkují samé kecy, rozkradl se stát.Zdevastované je snad úplně všechno na co se člověk koukne.

To, co vyplodil na netu premiér pro mlaďochy v Praze je snůška lží. Ti mladí ovšem ani neví jaká byla skutečnost. To ani premiér sám - byl student a pak hned politikařil. Nevím jak úžasné /podle premiéra/ bude /je/ výročí, sama těch 25 let vnímám jako nejčernější historii našeho státu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 20:40
avatar

fialko,

Pořád se omílají komunisté jako zlo.

Amo, a je to správně. Já vyrůstal v komunistické rodině, takž něco o tom hrozném systému vím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tulipan
Datum: 16.11.14 15:57

fialko, lidé v minulém režimu měli rodiče ještě z první republiky, proto takoví rodiče vychovali své děti slušně, přátelsky s ochotou pomáhat. Jenže dnešní generace je vychována rodiči, kteří jsou poznamenáni prostředím v kterém čtyřicet let žili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.14 15:36

fialka,,,,,souhlasím

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 20:44
avatar

Culda, bánány tenkrát za 17 Kč, často nebyly, spíš byly jen vyjímečně.

Pak by se dal sepsat seznam tisíce položek, co nebylo k sehnání, když to potřebujete. Pokud jste měla známosti, dalo se sehnat co bylo třeba, páč vedoucí prodejny a prodavačky rádi nechali banány sousedůz z drogérky, kteří jim nechali něci jiného, pak třeba v textilu mikiny vyměnili za toaleťák..

Za komunistů jsem rozvážel zboží po vychodních čechách a scháněl nedostatkové zboží pro jiné, kde mi zase nechali věco pro jiné.

Když to tak čtu, byl jsme vlastně vekslák, ale bez zisku, jen z lásky k bližnímu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.14 23:15
avatar

Banány jsou zajímavé tím, jak zásadní strategickou komoditou se staly.

Začínám mít dojem, že kdyby Míla Jakeš někdy začátkem listopadu 1989 objednal pár kontejnerů banánů, tak by se nejspíš žádná revoluve nekonala.

V tomhle ohledu jsem byl ke komunistům děsně loajální, bo mě banány nikdy nechutnaly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 07:28
avatar

Culdo, ještě jednou se ptám, kde jste tohle slyšela nebo četla? A to už jsem zažila spoustu přirovnání, symbolik a jinotajů. Ale o banánech ještě nikdy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 11:16
avatar

nedokážu Vám asi uspokojivě odpovědět, ale v souvislosti s kritikou minulého režimu jsem běžně všude (i v TV) slýchala, že "nic nebylo a na banány se musely stát fronty".

No a protože mne argument o banánech nějak asi podráždil, staly se pro mne právě banány symbolem kritiky tzv. komunistického režimu (asi proto, že i taková malichernost jako banány byly hysterickým pomlouvačům režimu dobré k vymývání mozků davu - na banány slyšeli všichni).

doplněno 16.11.14 11:23:

koukám, že jsem si na svoji otázku vlastně sama odpověděla !

Od: buss
Datum: 16.11.14 11:24

Mně nechyběli a ani dnes je nevyhledávám. Pokud stál režim na banánech..., dnes se mnohým nedostávají prachy, takže zase oželí banány.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hml
Datum: 16.11.14 12:22

Já si spojuju banány se současností - BANÁNOVÁ REPUBLIKA...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.14 21:26

Banány se staly symbolem totality jedině díky sdělovacím prostředkům, které potřebovaly nějkou zkratku, jak minulý režim jednoduše shodit při vymývání mozků. Je to pochopitelné, neboť jsou vždy závislé na vládnoucí garnituře. Zajímavé ovšem je, že nikdy ještě nesrovnaly, kolik stály nájmy a energie za totality, a kolik stojí dnes. Já jsem platil za totality nájem za konfortní dvoupokojový byt s ústředním topením měsíčně 300 Kčs včetně inkasa, Dneska je to 10000 Kčs bez inkasa. To je opravdu ohromný úspěch a zlepšení životní úrovně. Zato ale bych si mohl vyjet do Paříže bez povolení, kdybych na to měl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.14 16:05
avatar

jareeku, znáte třeba toto:?

http://www.zakomunistu.cz/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.14 16:15
avatar

Milane, myslíte si, že Stokholmský syndrom může platit pro část populace na velkém území? http://cs.wikipedia.org/wiki/Stockholmsk%C3%BD_syndrom Nmůže platit pro Čechy v jejich vlasti?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.14 18:01
avatar

Paní kolegyně, hezký večer.

Bohužel tomuto vůbec nerozumím, proto Vám nemůžu odpovědět.

Nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.14 18:01
avatar

Ještě napiš ceny k benzínu,naftě,plynu,el.energie,nájem za byt, cena družstevního bytu při nevratné půjčce od podniku,doprava autobus,vlak,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 19.11.14 08:43

banány a toaleťák jsou možná nejznámějšími symboly onoho divného socialistického režimu, který tu byl zejména v letech tzv. normalizace. S nostalgií vzpomínáme na kubánské poměranče a jiné pochutiny. Jiná situace byla ve městech a pro lidi, kteří se v tom "uměli pohybovat" a jiná byla situace na malém městě na Vysočině, kde jsem žil já. Takže negeneralizujme prosím. Největší zločin toho, co tu nastolil komunistický puč ve ´48 a náš "přítel na věčné časy" CCCP je v naprostém rozvratu tradičních morální a majetkových hodnot nás všech - "normálních lidí". Mnozí si myslí, že dneska je hůř, že tu máme morální bláto. Ano máme, ale hlavní a nejdůležitější příčinou je právě onen rozvrat morálky za minulého režimu. Mnoho lidí s nostalgiíí vzpomíná na minulý režim a tvrdí, že bylo líp, ale je to proto, že:

1/ existuje přirozená tendence pamatovat si jen to lepší. Normálně fungující mozek se snaží negativní věci vytěsňovat.

2/ Mnoho (většina?) lidí je velice nesamostatných. Vědomě nebo v hlouby duše si přejí pevnou ruku nad sebou, která je povede. Ať to bude komunista, Putin nebo víra v boha.

3/ Většina lidí by si chtěla vyzobat ze všeho jen to nejlepší, bez nevýhod. Konkrétně např. z minulého a z tohoto režimu.

4/ V českém národě vždy hrála ohromnou roli závist. Současný režim, nebo chcete-li kapitalismus obecně, programově zvětšuje rozdíly v majetku mezi lidmi. A s tím roste závist mezi lidmi. Rozdíl je v tom, co tento pocit v lidech dělá. V normálně fungující společnosti závist člověka motivuje k vyšším výkonům, aby se měl stejně dobře, jako ten soused, kterému závidí.

Nejlepší, co mohou zdravě uvažující lidé udělat, je vychovávat své děti ke slušnosti a dám jim, co nejlepší vzdělání. Aby nebyli omezení, neviděli černobíle a uměli se rozhodovat sami. Byť se třeba rozhodnou odstěhovat se do jiné, lépe fungující, společnosti, protože stát je tu od toho, aby tomu všemu dal základní mantinely.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 10:40
avatar

honzik,

*palec*

*placni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 13:51

honzík. Výstižně napsané. Souhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 23:07
avatar

S oblibou k těm banánům říkám, že komunisti nebyli žádní blbci, jelikož věděli, že rajčata a jahody se žerou ( omlouvám se) v létě a banány v zimě. Já ten režim vlastně měla ráda, na 1. Máje byly limosáčky s brčkem, ruské zmrzliny kam ses podíval, kačení mejdlíčka, lesněnky, hašlerky, gumový hadi, lipo. pravda čočka byla jen po zboží, masa málo, salám Junior, Gothaj, Turist, 2 druhy jogurtů... ale díky tomu, že v těch regálech toho bylo málo, nestalo se, že by něco prošlo, že by maso prodávali zasmrádlé. Marcelko, dnes jsem celý den byla v Olympii na nákupech, ano, zboží je tolik, že to nikdy v životě nemůžeme spotřebovat, nakupujeme a nakupujeme, banánů měli hafo1kg/22Kč nikdo je nekupoval, myslím, že opice v zoo se nají, nebo to skončí na skládce. Koupila jsem si sýr, něco jako niva 400kč/1kg, dnes akce 200/1kg, tož jsem si 15 dkg koupila, výborný ale dnes mu skončila doporučená doba spotřeby a to je to, co jsme dřív hlídat nemuseli. Manžela jsem poslala do lékárny pro paralen,Ibalgin, vítězoslavně přišel, že mu v lékárně doporučili jejich značku a bylo to víc jak o 50% levnější, včera jsem mu dala k Ibalginu přivonět a dnes bez řečí šel do lékárny. A tak je to skoro se vším, po hadrech se osypeme, v mýdlech jsou rakovinotvoré látky, v plastu ftaláty nebo jak se to jmenuje, pijeme vodu s petek co je stará a mrtvá, po alkoholu minimálně oslepneme, na ulici nás zastaví nejméně 2 bezdomovci s nataženou dlaní, všude jsou pokladničky na nějaký příspěvek. Ale dnešní nákupy jsem si užila, v Ikei výborně poobědvala švédské kuličky, chřestovou polévku, kávu a tiramisu, utratila dva důchody ( nejméně polovinu těch věcí jsem nepotřebovala ale holt měli je a nekup to za tak dobrou cenu). Za komunistů bych si rifle koupila jedny a to jen kdybych sehnala bony, dnes jsem si koupila dvoje, jedny modré a druhé černé, byla to super akce 1ks za 800Kč.

Berte to všechno trošičku jako vtipkování, ne, že mi tu zase někteří začnete nadávat do bolševiků a podobně.

doplněno 21.11.14 17:44:

Honzíku jak se mohlo stát, že salám byl zelený, když přece v,masně nikdy nic neměli? že by přece jen měli tolik, že se stačilo zkazit? To nepamatuji ani já. Že se tehdy skoumalo ve výzkumáku, kolik vody a soji aby to ještě byl salám, vím. Co je v dnešních potravinách které sem putují z celého světa, raděj vědět nechci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 20.11.14 09:10

lidus maličko nesouhlasím s tím, že se nemusela hlídat kvalita. Je to, jak jsem psal, že to bylo různé. Třeba u nás na malém městě na Vysočině, měli v pultu klidně zelený salámy. Taky s nostalgií vzpomínám na spoustu věcí z mládí a před ´89, ale ten drsný toaleťák nebo ruďáka bych na svůj zhýčkaný zadeček už nedal . Taky sehnat slušně pečivo byla někdy honička a tak dále a tak dále.

Na druhou stranu nám strašně chutnal gothaj, lančmít, prybináčky... Dneska bych to už do pusy nedal. A největší lahůtka byly našlehané syrové žloutky od našich domácích slepiček, s cukrem nebo kakaem. To byla lahoda. A nikdy! nám nic z toho nebylo. Zdá se mi to dnes už jako něco neskutečného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 21.11.14 18:01
avatar

Liduš, ty hadry, jsou hrůza, hrozné barvy, smrdí to, a člověk se osype. Já naštěstí léta letoucí mám oblečení od dcery, manžel trička, ponožky, vše bavlněné, kvalitní, trvanlivé. Vnoučátka, mají od dcery oblečení, obutí i hračky, protože svoje děti nemá, tak miluje mrňata od syna. Když přijede na dovolenou, je nabalené auto po střechu, doveze mi rybičky, omáčky, salám a spoustu dalších dobrot, že lednice praská ve švech. Všechno je samá chuť. Jak je možné, že v Belgii toto všechno je, ale u nás ne? Jak to, že může letět na dovolenou do Egypta, do Ruska, do Mexika a na Srí Lanku a já ne? Prostě tam jsou naprosto jiné podmínky k životu, než tady. Jen nevím, proč to nejde i u nás... - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 10:44
avatar

pt, i já už pochopila, že Adidas koupený v Německu je jiný, že na malé děti je nejlépe nakupovat v Anglii, že mezi kinder vajíčky z Německa, mezi pracím práškem je obrovský rozdíl. K nám se vozí odpad a proč ne, když ho jsme ochotni kupovat. Poslední šok byly léky co mi manžel koupil levně, firma Belgická, vyrobeno v Polsku pro nejmenovanou lékárnu v ČR, SR, HUN, Rum. Páchlo to ropou šíleně a odporně. Proč to nejde u nás jako jinde?, protože jinde kradou politici jen v noci a u nás i za bílého dne a dobře nám tak, když jim to dovolíme, dobře nám tak, když jsme ochotni v supermarketech v akci nakoupit sýr co neví jak vypadá kráva nebo ovce...Dobře nám tak, když mlčíme a naši politici co tam spí nebo tam věčně nejsou, si zvednou platy, je to výsměch lidem co se na vydělané peníze nadělají. Kašlu na to, já se vztekám, stejně nic neudělám a jdu poslušně v tom stádečku. Jdu hrát Černého Petra s vnučkou, to je rozumnější než celá politika.

doplněno 22.11.14 11:22:

Petře jen o másle a Aidamu bych popsala dvě A4 ale jestli si myslíte, že každé je kvalitní je to vaše věc. Co je v ČR kvalitní jede ven a co je ve světě nekvalitní jede zase sem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr02
Datum: 22.11.14 11:13

Nevozí k nám jen odpad. Jen určité produkty můžou být opadní, protože je zde po nich poptávka. Nebude-li poptávka, nebudou se prodávat odpadní produkty.
Co se týče mléčných produktů, ty jsou v Česku kvalitní. Obyčejný eidam chutná tak jak má, kvalitnější gouda chutná taky dobře a je ze stejných surovin jako v Německu. Máslo chutná stejně v Německu i u nás, maso zde chutná stejně jako v Německu. Obyčejný jogurt z Kauflandu chutná jako normální jogurt a je v něm jen mléko a jogurtové kultury, tedy to, co má být. Mléko je v Česku taky kvalitní, klidně je možné, že v některých zemích na západě chutná lépe, ale je to tím, že si tyto země například mohou dovolit dotovat zemědělce a jejich mléko tedy může být více "bio". V našich podmínkách, kdy je velká spotřeba mléka, tlak na cenu a minimální dotace, lze chovat krávy jen ve velkochovu a tomu odpovídá chuť mléka. V takovém Norsku si můžou dovolit dotovat i vyhřívané kravíny za polárním kruhem a taky že to dělaj. Nutričně ale není mezi třeba Švýcarským a Českým mlékem rozdíl.
Já nakupuji obyčejné potraviny, chutnaj dobře, jsou kvalitní a levný. A za jídlo utratím v podstatě pár stovek týdně. Žádné odpady nenakupuji, dokud je ale budete nakupovat, budou je vám sem i vozit, protože je chcete, když je nakupujete.
A ano, klidně nakupujte kdekoliv v EU, od toho taky ta EU je, volný trh, takže není na co si stěžovat. Všichni jsme svobodní, což jsme dlouho nebyli, a můžeme si nakupovat co chceme a kde chceme. Využívejte výhod dnešní doby, všechno je to v našich rukách i když máme tendenci všechno svalovat na politiky, protože oni jsou za nás přece odpovědění (pocit, který přetrvává ze socialismu). Ti jsou ale volení námi a co se týče trhu, ten je též v našich rukách. Pokud bude poptávka, bude nabídka, pokud nebude poptávka, nebude nabídka. U nás ale poptávka je a čekáme, kdy všechno politici udělaj všechno za nás a my si budeme jen "spokojeně" žít jako za komárů. Ano, demokracie je trochu náročnější na přemýšlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ydal
Datum: 22.11.14 11:32

Tohle je fakt dobrá odpověď a moc se mi líbí hlavně poslední věta, že demokracie je náročnější na přemýšlení. Připadá mi, že komunismus vyhovuje hlavně těm méně schopným až neschopným, kteří potřebují vodit za ručičku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.14 06:15

Problém je v tom, že všichni krást nemohou. Někdo musí taky pracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ydal
Datum: 27.11.14 20:33

Nevím, proč by měli krást. Já jsem nekradla nikdy a přesto se mám dobře. Studovala jsem, u toho pracovala a teď pracuju a dál se vzdělávám. Jsem loajální zaměstnanec a snažím se na sobě pracovat, abych jednou nebyla změstnancem, ale zaměstnavatelem. Jestli jste usnul na vavřínech po dokončení základní školy a jediné, co umíte, je házet lopatou, pak nemůžete čekat, že Vám budou pečení holubi sami lítat do pusy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.14 21:41

Ono se dá uživit i tou lopatou, ale člověk nesmí mít lachtaní nemoc a o tom to celé je, mnohem jednodušší je si stěžovat a čekat, kdo mi co dá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.14 17:14

Já si nestěžuji, jen komentuji, že naprostá většina nadprůměrně vydělávajících jsou parazité. Ono to Vaše snažení není o vytváření hodnot, ale o možnosti odrbat ty ostatní, že ano?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ydal
Datum: 28.11.14 18:10

A jak jste na to přišel, že většina nadprůměrně vydělávajících jsou parazité? Kolik jich osobně znáte? Není to spíš z Vaší strany závist? Nejste třeba neschopný nebo líný, když máte hned pocit, že když se má někdo líp než vy, že je to parazit?

Nevím, co je podle Vás vytváření hodnot. Ale podle toho, co píšete, pro Vás bude hodnotou jen manuální práce, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.14 18:16

Přišel jsem na to statistikou, pokud tušíte, co to je ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ydal
Datum: 28.11.14 18:24

No tak tu statistiku bych chtěla vidět :-D. Z jakých dat jste vycházel?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.14 20:20

Jak jinak, všichni co se mají lépe jsou zloději a parazité, evidentně zase jeden ubožák bez mozku :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 28.11.14 20:38

Já si například nestěžuji a nikomu jsem nikdy nic nezáviděl a nezávidím ani v době nedostatku banánů ani teď :-D

Ale příjde mi zvrácené když například špičkový hokejový hráč má víc peněz než například špičkový chirurg...

Když manažer doku*ví firmu a dá si zlateho padáka a jde ničit jinam, nebo dostává tučné odměny přestože nejsou výsledky...

Když poslanci nestihnou odhlasovat a změnit, tak si přidají 26%... *smich*

Atd...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: bmbx®
Datum: 27.11.14 07:57

petr02:

nevíš co píšeš, například opravdu kvalitní mléčné výrobky mají v Rusku, koupené máslo chutná jako právě čerstvě stlučené z nadojeného mléka (pokud si jej mohl někdy ochutnat), jogurt se dá krájet, mléko není odstředěná břečka.

A trochu odbočím, co se týká z třeba spotřební elektroniky tak si zajeď třeba do emirátů, tam se vozí nejnovější novinky, které se k nám a vůbec do Evropy dostávají se spožděním tak půl roku nebo se k nám nedostanou nikdy a navíc v té nejlepší kvalitě, že nějaká záruka je prostě přežitek a ceny jsou běžně až o 30% nižší

A že kdyby nebyla poptávka? Pěkný blábol, ne každý muže trávit čas a jezdit za kvalitním zbožím, spousta lidí je odkázána na obchod ve svém okolí a jíst se musí.

Už jen to že se někdo snaží výrobky ochcávat a vydělávat co nejvíc za každou cenu je špatně, pak jen čumíme na metanolovou aféru, na technickou sůl v potravinách...atd.

Proč ne, když EU už před 10 lety zrušila zařazení matanolu mezi nebezpečné jedy, proč asi?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.14 18:17

Já bych jako symbol viděl spíš ty cinkající klíče.

Tenkrát učitelka s pětiletou praxí vydělala za měsíc na šest let nájmu v pražské garsonce.

Dnes na šest týdnů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.14 19:15
avatar

Pak si koupila za plat v roce 1989 231 balíčků kávy po 100g, a v roce 2011 si jich mohla koupit již 1458 balíčků. Nebo televizi za 4,5 platu a dnes za jeden plat si koupí...

Ale to je jen o tom, co tím chceme sledovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.14 19:50

Pokud někdo srovnává ceny a vypustí to nejdůležitější, pak tím asi něco sleduje. Máte pravdu.

Mimochodem, za Žižky byla ta televize možná ještě dražší, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 28.11.14 08:16

To mě taky dostává, když se srovnává zboží jehož cena neustále klesá bez ohledu na to jaký je režim, ale co je na socíku nejhorší, že jsme nemohli používat mobily - i s takovým blábolem jsem se už setkal *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.