Nejste přihlášen/a.
Zdravím všechny a chtěl bych se zeptat na pravidla hry Krvavý koleno,kterou jsme jako malé děti často hráli.Co vím jistě ,že ta hra nespočívala v tom,že se náhodnému cyklistovi jedoucího kolem nenápadně strčil klacek do předního kola.
Byla to naše oblíbená hra tak před 45 - 50 lety u nás na vesnici. Pravidla jsou přesně taková, jak dal odkaz Stříbrná. Bylo to hrozně napínavé ..třetí hodina odbila... Mimo to jsme rádi hráli Na sochy, Honzo vstávej, Na mrkanou, Polívka se vaří, nebo Cukr káva čokoláda. Na rovině u autobusové čekárny na jaře probíhaly líté boje o hliněné kuličky. Každý správný kluk i holka museli mít barevné pytlíky s kuličkami, šili jsme si je dokonce ve škole sami při ručních pracích.
Dneska děti o ničem podobném nemají ani potuchy. Sedí u počítače, kdepak rejdit po návsi a hrát třeba na pikolu. A nás to tolik bavilo, že občas když se už šeřilo, začali chodit tatínkové s proutky a sháněli své povedené rozjívené potomky. Byly to krásné časy! Škoda, že to tak uteklo. Jaga.
A stovka hliněných kuliček v papírovém pytlíku stála KORUNU. Ovšem v látkovém pytlíku už KORUNY DVĚ! Zlaté dětství.
Jo,a taky nás rodiče strašili když se nám nechtělo domů,že si nás vezme klekánice.Bože kuličky,to bylo něco.Byly hliněný,semtam skleněnka.Cukr káva limonáda,čaj rum bum.Žádný noťas,mobil,internet,mekáč apod.Šumáky,vitacit,sisinky které se lepily na patro,turecký med,arizonky atd.Jedli jsme šťovíky,z řeky tahali škeble,později hráli čáru s placatýma desetníkama.
Hlavně když je duše mladá.
Libin
Paní babojago, prosím, můžete mi napsat pravidla hry na sochu? Děcka ve skautu si to určitě rády zahrají. Jinak ostatní hry co píšete hrajeme. Dokonce s kuličky máme každý rok, takovou olympiádu mezi skauty. Přijedou ostatní skauti z okolí a cvrnkají a to je někdy pořádný boj. Kuličky si i vyrábíme z hlíny, vypálíme a pak ještě barvíme. Sice někdy se rozpadnou, ale je to větší zábava.
My ty sochy hráli trošku jinak. Prodavač nabízel sochy, děti stály v nějaké póze bez pohybu. Zákazník je chtěl předvést, prodavač sochu zapnul /zmáčkl na zádech/, socha začala beze slov předvádět nějaké povolání. Kupující hádal, co to je. Když uhodl, role se vyměnily. Někdy jsme si to pozměnili tím, že prodavač chtěl zákazníka splést, třeba řekl: nabízím Vám kominíka. Socha ale začala předvádět něco jiného a zákazník musel říci třeba: Ale to není kominík, to je zedník. A tak podobně.
U dětí je velice oblíbená hra Na inteligenta. Jeden si myslí nějakou věc, ostatní se snaží dopátrat, co si myslí. Dávají mu otázky, ale takové, aby odpověděl jen ANO či NE. Příklad: šli jsme na houby a já si myslela tkaničky v botách. Ptali se: máme to tady s sebou? ANO Máme to všichni? NE /děda měl mokasíny bez zavazování/. Máme to v ruce? NE Máme to na sobě? ANO Teď pozor, ať se nezklouzne k obyčejnému hádání: Je to bunda, kalhoty, čepice? To ne. Chce to dávat otázky, aby děti uvažovaly. Je to na nohou? ANO Je to nahoře? NE Je to na botách? ANO Má to děda? NE Máme to my ostatní? ANO a vzápětí je uhodnuto.
Zpočátku dávat /myslet si/ něco lehčího, později těžší. Nejhorší bylo, když nám kolega na táboře dal hádat díru v ementálu. To jsme si nalámali hlavy.
Je to prima hra, když se jde na nějaký delší výlet. Některé děti brzy brblají, že je bolí nohy, při hře a přemýšlení na to nemají čas myslet. Jaga.
Teda babuškojaguško, supr, tak budeme mít hned dvě hry na sochy, i když ta podle Vás je zajímavější. No a hra na inteligenta, to nemá chybu. Když ty děcka už pořád čekají co člověk pro ně vymyslí, aby se nenudily a bylo to zajímavé. Ted vyrábíme masky na masopust. V sobotu budeme stavět iglů, sněhu je tady dost a budeme si vařit i buřt guláš a potom závody na bobech. Moc Vám děkuji. Jumba
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.