Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vrt skrz zeměkoule do mořského dna

Od: saman47* odpovědí: 13 změna:

Dobrý den, jsem takový hloubavý člověk a při mém hloubání mě napadla otázka: Co by se stalo...čistě teoreticky... kdyby byl proveden vrt skrz zeměkouli a ten vrt by vyústil do mořského dna. Pomineme žhavý střed zeměkoule...Jde mi čistě o chování vody z mořského dna a z druhé strany zeměkoule, kdy by tyto dva body byly propojeny vtrem. Ví někdo odpověď? Děkuji

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x
avatar jenyk

Voda tam nateče, ale nevyteče.

To je podobný jako kdyby jsi tu díru vyvrtal skrz zeměkouli ze souše na souši a pak kdyby jsi do tý díry skočil. Co by se stalo?

saman47*
hodnocení

No a ta tvoje otázka je ještě zajímavěší jak ta moje...Opravdu...Co by se stalo, kdybych do tý díry hodil kámen. Kde by skončil?

No, cokoliv, co by do ty díry spadlo, by shořelo, neb ve středu by rychlost dosahovala skoro 8km/s. Ovšem díra je hypotetická, takže kdyby čistě hypoteticky v tý díře nebyl žádnej vzduch nebylo by žádný tření a skočil by jsi tam, tak na druhý straně zeměkoule by jsi měl nulovou rychlost, mohl by jsi se chytit okraje díry a vylézt na povrch. kdybys to neudělal, tak by jsi letěl zase zpátky.

 

dzordz*
hodnocení

0x

Spojené nádoby, voda by vyplnila vrt skrz naskrz až do dosažení výšky hladiny ceánů na obou stranách.

saman47*
hodnocení

To si myslím též, ale kde by skončil ten kámen, vhozený do vrtu ať z jedné, nebo z druhé strany zeměkoule?

dzordz*

S třením vzduchu by po průletu středem země ještě kus pokračoval, pak padal zpátky do středu, zas ho trochu přelétnul a pak se ustálil ve středu gravitačního pole - tlumené kmity. Bez brždění vzduchem by to byl oscilátor, sinusovka, lítal by od jedný strany na druhou a zpátky.

Asi by ten kámen nelítal sem-tam, přicucnul by se ke stěně díry, někde kolem prostředka zeměkoule by působila gravitace i po stranách díry - sice ze všech stran, ale k nějaké straně by byl určitě blíž.

dzordz*

Ehh, tím si nejsem tak jistej. Myslím, že pár centrimetrů vzdálenosti od stěny by při rozměru Země nemělo žádný extra vliv, to už spíš nerovnoměrné nehomogenní rozdělení hmotnosti, které by ho někde postupně vychylovalo nebo zrychlovalo/brzdilo. Určitě by se nepřisál jak magnet :) Nakonec to není koule, ale šiška, a většina souše je na severní polokouli, tak nevím.

rv*

Pokud by vrt nebyl z pólu na pól, tak by kámen coriolisova síla vychylovala dopředu a začal by drhnout o stěnu vrtu.

 

michalov*
hodnocení

0x

O tom nemá smysl uvažovat v případě,že pominete zemské jádro,protože jádro je udájně zodpovědné za magnetické pole naší planety.Osobně moc nechápu tu úvahu,protože když chcete ignorovat realitu ,pak je to jen otázka Vaší fantazie ve které si můžete představovat co je Vám libo...;)

To není otázka fantazie, ale fyzikálních zákonů. Že je pokus neproveditelný není důležité.

 

lui*
hodnocení

0x

Dobře ale kdyby ten vrt byl v úrovni rovníku, tak by se uplatňovala odstředivá síla - země se točí i s námi. Jak by se to projevilo na rychlosti pohybu tou dírou? Projevilo by se to vůbec? Já myslím, že ano. Nicméně nejsem teoretik. A praxe jaksi...

Myslím, že v první polovině pádu by odstředivá síla rychlost brzdila (čím blíže ke středu, tím méně), naopak v druhé polovině by odstředivá síla rychlost zvyšovala (kámen by se zpomaloval pomaleji).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]