Jak se pozná žid?

Od: Datum: 16.01.13 06:46 odpovědí: 56 změna: 08.09.13 17:41

Dobrý den, budete se mi asi smát. Zajímalo by mě, jak se pozná, kdo je žid. Tedy kromě odlišného náboženství a zvyků.

Kdysi, v šedesátých letech jsem byla malá holčička. Na dědině bydlel starý děda a lidé nám dětem říkali: Toho si nevšímejte, to je ŽID! Vypadal jako kterýkoliv jiný děda. Přesto to špičkování dospělých způsobilo, že jsem se "pana žida" bála.

Od známé jsme slyšela při rozhovoru o moderátoru Petru Novotném: Toho upocenýho žida nemám ráda, na pořady s ním se nedívám.

Naposled mě to napadlo před pár dny. Nějaké asijské noviny prý litovaly, že do čela našeho státu nebyl zvolen pan Fischer. Prý by to byl v naší historii první židovský president. *ee*

A tak by mě zajímalo, jak se tedy ten žid pozná. Jsem možná naivní až hloupá, ale já jsem vždycky posuzovala, jaký je kdo člověk a ne, zda je žid či ne. Děkuji Jaga.

ladinpraha uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.01.13 07:18

Tady tohle je popsané v jedné ideologii z minulého století. Sice hloupé posuzování, ale je to tam. Obříska (tu asi každý nevidí, mají ji také arabi), velký nos, tmavé vlasy, podlouhlý obličej a hlavně to jejich chování na všem vydělávat peníze s velkým ziskem, hraníčící snad i s lichvářstvím...

Od: pacourek*
Datum: 16.01.13 07:33

Těžko .Já jsem chodil do školy se židovkou a fyzicky nebyla vůbec rozdílná,nechovala se jinak než ostatní a kdybych jí neviděl vycházet ze synagogy nikdy bych nevěděl že je židovka

Od: ktojezid
Datum: 08.09.13 17:41

Zidia sa delia na 2 etnicke skupiny. Ti ktori maju vplyv a chcu ovladnut svet, su aškenazski zidia - najznamejsi su snad Rothschildovci (dajte do googlu dejiny domu Rothschildovcov). Drviva vacsina z nich, ak nie vsetci sa hlasia k sionizmu. Ta druha, menej pocetna skupina su bezni, typicki zidia vyznavajuci judaizmus, su to v podstate bezni ludia ako my. Zaujimavostou je, ze tito zidia nenavidia izrael, povazuju ho za fasisticky stat a na aškenazov hladia ako na architektov genocid, vrazdenia, etnickych cistiek a najvacsie zlo na zemi. V mediach sa o tom nehovori, no tito zidia prisli do New York city zatlieskat prejavu Iranskeho prezidenta Ahmadinejada, ktory je znamy ako kritik a odporca izraelskej politiky. Neraz palili izraelsku vlajku. Ak nemas zidovsky povod a mal si zidovsku priatelku tak ide o druhe spominane etnikum, teda beznych zidov. Aškenaz si zasadne hlada aškenazskeho partnera.

Datum: 16.01.13 07:39

Pokud vynechám to, co se na veřejnosti neukazuje, tak ortodoxní žid se pozná třeba podle tradičního oděvu, tradiční úpravy vlasů a vousů, že se modlí nesrozumitelnou řečí a na náhrobku má klikyháky ;). Jinak jsou to lidé jako ostatní :D Posuzovat to podle fyziognomie, to mi trošičku smrdí norimberskýma zákonama*cert*. Nejspíš se to pozná tak, že to dotyčný o sobě sám připustí.

S židy je ještě jeden problém, a to že slovo "žid" může označovat tři různé věci: příslušníka národa (v tom případě s velkým Ž), příslušníka etnické skupiny nebo náboženství. Třeba Číňan nebo černoch co vyznává judaismus *afro* - to je pak se škatulkováním problém.

Šalom *placni*

Datum: 16.01.13 07:47

koukni na south park tam jsou ty rozdíly znát :) Erick Cartman tvrdí o Kylovi, že je žid (což je pravda) a Kylův otec nosí takovou speciální židovskou čepici když jde ven. tak třeba podle čepice se dá poznat žid a nebo kylův otec nosí takové divné oblečení, tak žid bude mít asi trochu jiný styl oblíkání (takový staromódní)

Od: zabu
Datum: 16.01.13 07:48

Babuško, ve vašem věku taková otázka? Kdyby Vám bylo 18, tak bych se nedivil. Ale podle všeho jste moudrá žena. Neptejte se na to jak se to pozná. Podle fyziognomie nijak. To jsou pověry. A k ničemu jinému dobrému to rozpoznávání není. Může někdo tisíckrát vypadat jak žid a bude to katolík nebo ateista. A jiný, do kterého by jste to neřekla praktikuje aktivně víru.

A pro houmyho. To co píšeš o kšeftu už dávno není pravda. To platilo kdysi. Dnes je společnost úplně jinde, a lichváři jsou hlavně mezi některými jinými skupinami obyvatel.

Datum: 16.01.13 08:03

Díky, ZABU, za malý výchovný štulec. *palec*Polepším se, tedy pokud to půjde. :). Jaga.

Datum: 16.01.13 08:24

Tak kdysi zidi taky nebyli nic. jen otroci. (teda v dobe Mojzise). Dnes vlastni skoro cely svet )

Datum: 16.01.13 09:19

Slyšel jsem povzdech: Kam ten svět spěje; Židi válčej a Němci kšeftujou. :)

Od: barth*
Datum: 30.03.13 22:05

Nejsou to pověry, jen si je třeba upřesnit o čem se bavíme. Já podle fyziognomie na 90% poznám, kdo je židovského původu a to myslím byl směr dotazu tazatelky, to jestli vyznává nějaké náboženství je věc jiná.Bezpečně jsem poznal, kdo je židovského původu třeba mezi herci, nebo zpěváky, aniž jsem to věděl dopředu, po revoluci se o tom začlo mluvit a já jsem zjistil, že jsem to trefil.Moje žena pochází též z židovské rodiny, ale ateistické. Ženy židovského původu bývají hlavně v mládí velmi půvabné.Pokud se podívám na příslušníky její rodiny, mají mnoho společného. Orlí nos, tmavé oči, vlasy, používají klasické zkratky jmen jako Milu (Miluše), Jara (Jaroslava), Dena (Daniela) a pod. Osoba židovského původu může vyznávat jakékoli náboženství, nebo být ateista. Je to stejné, jako číňan žijící v evropě. Bezpečně poznáte, že je asijského původu aniž potřebujete znát jeho náboženství. Každý z nás nese stopu předků, jen se ji musíme naučit vidět.

Od: avelyn
Datum: 28.06.13 11:41

Ahoj, mam jenom castecne zidovsky puvod. Muj muz ne a rekla bych, ze z toho ma trosku nejake potize. Chtela jsem se zeptat, jak vam to funguje s manzelkou.

Od: krkovicka*
Datum: 16.01.13 08:22

Je to hlavně v chováním.Nebo jak to mají uspořádány doma.Na ulici se chovají jako flegmatici.Je jim skoro až jedno jestli jejich děti přecházejí na červenou,kolikrát ho nechají stát i před obchodem.Nebo na dálku pošlou do školky ani nejdou za vrátka.Mají zvláštní výchovu.Žijí společně generace a doma mají po staru.Když chcete slyšet příběh-maminka co odváděla Prokopa do školky jeden den ho svlekala v šatně ,poté poslala do třídy a odesla...odjela venku v autě.Kluk s tím že se nerozloučil na chodbě se otočil v bačkurkach vyšel ven aby mamince dal pusu na rozloučení.Maminka tam již nebyla a tak ten kluk šel domů.Tam v zahradním altanku v říjnu(!) vydržel dokud ho tam nenašli.Odpoledne jde jeho babička do školky pro kluka.Kluk není.Volalo se mamince-máma hysterie že už jede z práce,jak je to možné když ho tam ráno vedla,kde že je.Takže ten chudáček malej od 8h rána do 16:45 byl venku na zahradě schovaný v altanku u svého domu.Tam ho poté našla babička.Když jsme se jí ptali proč to neohlásila PČR řekla že zažili válku,tak tohle je minimum.Kluk když stal u autobusu připravit se na odjezd na ŠVP přijel se starým odrbanym koženým kufrem na klipsnu ze kterého trcel rukáv obleceni,na sobě upleteny svetr a čepici/mezi těmi novými kufry na kolečkách.Připraveny jak na transport.Mimo to,matka ho tam nechala stát uprostřed silnice i s tím kufrem a odjela pryč...Takový ten zmatek co bývá před odjezdem kdy učitelky děti počítají,přijímají léky,prosí tatinky o pomoc se zavazadly a hráčkami,nakladaji jídlo a těch 40děti a 50rodičůse tam pletou než si sednou do autobusu,tak ten kluk tam stál úplně nevšímáje sám a když na něj jela dodávka,To jej ředitelka školky ho stačila na poslední chvíli odstrcit.Jsou naprosto odlišní ve výchově svých dětí.
doplněno 16.01.13 08:35: Jaguš a taky neznam žida který fárá nebo dělá na stavbě.Vždy jsou to studovani lidi někdy i s několika tituly.
Datum: 16.01.13 09:37

Děláte jako by se blbci a krkavčí matky v běžné populaci nevyskytovali. To že máma dítěte stojí za starou belu není projevem její víry ale duševní omezenosti. Co se týče toho jejich sklonu kšeftovat se vším na čem se dá vydělat, to je výsledek snah o segregaci židů ve středověku. Žid měl zakázáno zabývat se řemeslnou prací tak se musel živit obchodem.Dneska žida nikdo nepozná protože jedinými znaky je obřízka a to že žid před bohem nesmí mít nezakrytou hlavu. Veškerá ostatní fyziognomie je blbost. To že má někdo velký nos a obchodní talent z něj určitě žida nedělá.
Od: zidak
Datum: 16.01.13 11:05

Koukám, že podle jednoho křiklavého případu jste rychle hotová s hodnocením celého národa *smich*

Už se ani nedivím, že podle některých jedinců mají obyvatelé západně od naší hranice jasno, že Češi jsou banda zlodějů a tupých východních buranů.

Datum: 16.01.13 09:42

Židé byli nositelé vzdělanosti. Přibližně čtvrtina laureátů Nobelovy ceny jsou Źidé; ocenění získali zejména v oblasti fyziky, ekonomie a medicíny.

Zkoumání, zda ten či onen je žid či Žid mně často připadá nepatřičné. K této věci je jeden vtip. Setkal se sovětský a americký dirigent. Sovětský říká svému protějšku - ve světě se tvrdí, že v SSSR panuje antisemitismus a podívejte se, já mám ve svém orchestru pět židů. A kolik jich máte vy? A americký kolega odpoví - víte, že já ani nevím?

Datum: 16.01.13 11:24

Mezi Židy nejdete opravdu mnoho významných postev.Tři jména za všechny (pars pro toto) - v časovém pořadí do minulosti: Albert Einstein, Sigismund Šlomo Freud, Ježíš Kristus.

Od: hohohoh
Datum: 30.03.13 17:08

nositel vzdělanosti nerovná se laureát nobelovy ceny, a že by to s tou nobelovou cenou bylo tím, že většina jich je z USA, kde je věda přece jen na dost dobrý úrovni?

Datum: 09.04.13 16:24

bruno2 - *palec*

Datum: 16.01.13 10:04

Se židy je to prapodivné. Všichni víme, proč museli obchodovat, nebylo jim povoleno řemeslo. Proč bydleli ve svých čtvrtích, museli žít za hradbami. Celé se tohle všechno přenášelo, kapku v jiné podobě, ale přece jen. Byli pracovití a šikovní a když zbohatli, všichni víme, co dokáže lidská závist. *sok* Pohled na židy přenášeli rodiče na děti a přes všechny hrůzy, které pogromy a holokaust, známe z vyprávění, z dokumentů. Všechno víme, všichni odsuzujeme, ale někde v nás je červíček pohrdání, který tam naši rodiče, přes všechna hisorická fakta a soucit, zanesli. Toho červíčka, který jim nasadili do hlavy jejich rodiče. Kapku ztuhneme, když uslyšíme-To je žid. Ty to nevíš? Než nám dojde, o jakém člověku je řeč. Může být zlatý, kostkovaný a já nevím jaký ještě, jakmile si uvědomíme, že je to hajzl nebo slušný člověk a dojde nám, co to máme, většinou proti své vůli, v hlavě. *plac*je to smutné, ale je to tak.

Od: buss®
Datum: 16.01.13 10:22

Pokud jsou originální, ne míšenci, tak mají jisté znaky. Ono se postačí podívat na karikatury, jak je zobrazovali. Ostatně mezi umělci je jich kopa, vystupují v TV, takže lze srovnávat. Asi jsou průbojnější, finančníci... Haas, Allen, Herz, Kopecký, Goldflam...Hoffman, Forman, Lustig, Saudek, Allbrightová, jeden ministr dopravy, aj. není problém je nalézt. U některých člověk se diví, neohánějí se tím.

doplněno 16.01.13 10:51:

Babojago, o Fischerovi se to prostě ví u nás, nečti jiný tisk, myslím, že se tím snad ani netajil? Ono to ani nejde, u nás vždy na člověka se něco prosákne. Ale na webu to zřejmě nemá. Vypsal jsem ti pár lidí, najdi další a srovnej je mezi sebou, zda mají shodné rysy, znaky. Zda mají obřízku asi neukáží, ale tu mají i jiní..

Datum: 16.01.13 10:26

Díky vám všem za vstřícné odpovědi, ale nedozvěděla jsem se pořád to podstatné. Ano, říkáte že židé mají obřízku, jiné náboženství, jiné chování, jiné oblečení. Dokonce jsem někde slyšela, že se snad nemyjí či nekoupou /ale to byla asi pitomost./*blee*

Mně by zajímalo, jako v tom asijském tisku přišli na to, že pan Fischer je žid a že byla šance mít našeho 1. židovského presidenta. Myslím, že se obléká i chová jako všichni ostatní. Podle čeho usoudili na židovského presidenta? /mimochodem, pana Fischera jsem nevolila, ale nějak se mi zadrhlo v mysli, proč tento člověk někomu na první pohled připadá jako žid/. Jaga.

doplněno 16.01.13 10:28:

omluva:...jak v tom tisku...

Od: zidak
Datum: 16.01.13 11:08

Vždyť jste se to, proboha, dozvěděla: NIJAK!

A odkáď sa to ti Japonci dověděli, to nevím, možná jim to v rámci předvolebního boje vyslepičil OkaMůra *smich*

Ale vážně: vždyť toho byly plné noviny a internet. Dneska si prdnete a v Argentině už si zacpávají nos.

Datum: 16.01.13 12:00

Obřízka je u židů viditelný (sic!) projev jejich vyznání, židé (s malým ž) nemají křest, ale roli křtu v jistém smyslu plní právě ta obřízka (i když, jak už někdo tu psal, není to výlučná záležitost židovství). Co se pak týče toho mytí/nemytí, to je samozřejmě hloupost, připomenu jen mikve.

A pan Fišer nejen že své židovství netají, naopak ho několikrát veřejně deklaroval (mimochodem přímo od něj víme, že je Žid a židem se stal až v dospělosti - mezi velkým a malým písmenem na začátku je třeba rozlišovat).

Jinak by Vás mohl zajímat odkaz http://rasovetypy.wordpress.c…m/2011/09/01/jak-poznat-zida/ . Neumím ho zhodnotit, ale je tam toho mnoho o této otázce.

Datum: 01.04.13 20:19

Nějak nechápu, co vlastně chceš. Židé jsou prostě jiné etnikum, s jiným náboženstvím - ale evropští židé se za ty věky už dost asimilovali s "našinci" takže je moc ani nepoznáš - ledaže jsou chytřejší. Abys je mohla lépe poznat, což je asi smyslem Tvé otázky, mrkni do Izraele . Čau.

doplněno 09.04.13 16:01:

A ještě - na rozdíl od Romů, Vietnamců, černochů, atp., kteří se viditelně odlišují od naší populace - asimilované Židy asi nepoznáte, zvláště i proto, že mnozí evropští Židé už ani nevyznávají své náboženství a židovské rysy v průběhu věků asimilací do naší etniky zcela zanikly.

Proč to chcete vědět? - máte snad rasistický problém? Já osobně miluju Vietnamce - jejich inteligenci a pracovitost i krásu bych tedy chtěla mít! Mezi Romy jsem nepoznala špatné lidi- asi mám smůlu - jsou to upřímní a přátelští lidé - jenom přemýšlejí a cítí jinak nežli my. Černochy bohužel neznám, tak se k tomu nemohu vyjadřovat - ale zatím nemám důvod se do nich nějak "obouvat".

Ahoj babojago - jen tak mimochodem - kolik je Ti teď let? Zdravím Marcela.

doplněno 15.04.13 16:01:

A už vůbec nechápu, proč se na to ptáte dnes, kdy v Evropě vznikly podmínky, že se mohou svobodně mísit rasy a národnosti, a každého by mělo spíše zajímat, co ten druhý umí - nežli, jaké rasy je! - Znovu se ptám - kolik je Vám nyní let?

Datum: 16.01.13 10:31

Když je neznáš, tak nepoznáš. Mají stejné vlastnosti, jako všichni ostatní. Když je poznáš blíž tak zjistíš, že některé vlastnosti jsou výraznější. Ti, které jsem poznal já, byli skromní, ale uměli využít každou příležitost k tomu, aby něco získali. To znamená, že uměli shromažďovat majetek. Dost často dávali najevo, že mají víc než ostatní. Někteří bezostyšně využívali každou možnost, jak se zadarmo najíst a napít, vetřeli se na každou oslavu. Nevím, jestli je to reprezentativní vzorek, ale tak jsem je prostě znal já.

Datum: 16.01.13 10:44

Fischer se tím že má židovské kořeny netají a určitě v některém rozhovoru už za časů kdy byl premiérem proběhlo médii něco na téma jeho rodina a holocaust.
Od: jirbar*
Datum: 30.03.13 17:40

To "ladin". No já pamatuji jak otec vždycky říkal (před 60. lety). "Jó Žid ten za korunu koupí, jedno procento přirazí a za dvě koruny prodá"

Od: ben®
Datum: 16.01.13 12:01

Dobrý den, možná neznáte tu historku, kterou vyprávěl kdysi v TV herec pan Brodský.

V dobách minulých dostal zákaz vystupovat v rozhlase. Od někoho se dozvěděl, že proběhla schůze, na které ředitel rozhlasu řekl na adresu pana Brodského větu: "Toho žida v rozhlase nechci." Někdo z přítomných si dovolil oponovat: "Ale, soudruhu řediteli, soudruh Brodský není žid." Po chvilce váhání řekl ředitel: "To nevadí, ale vypadá tak!" Toto je krásný příklad absurdity na druhou. Zdravím!

Od: barth*
Datum: 30.03.13 22:19

Pan Brodský nebyl žid vyznáním, nebo vírou, ale židovské předky měl, to bylo vidět a ne jen na něm. To je to, co se tu pořád míchá do sebe. V USA také není problém poznat, kdo je potomkem indiánů a to může mít na sobě klidně frak a cilindr. Nic na tom není. Odsuzovat však někoho k vůli tomu je nemorální a ubohé.

Datum: 30.03.13 22:18

Samotná otázka i hledání odpovědi už znamená náznak rasové segregace.Vyhýbejme se takovým myšlenkám!

JABRAKA

Datum: 31.03.13 00:12

Jabraqka - nesouhlasím! To je tzv. pštrosí politika! Lidské rasy přece existují nezávisle na tom, zdali si to přejeme nebo nepřejeme . Židé jsou starý národ semitské rasy a mají i svoji fyziognomii, podle které se dají poznat. Jsou většinou velmi inteligentní a slušní a umělecky nadaní. Pokud se však dají na dráhu zločinu, tak to stojí za to! Velký počet našich umělců byl a je i nyní židovského původu. Miláčkem filmových diváků za 1. republiky byl např. Hugo Haas nebo Oldřich Nový. Dále mají vrozenou jednu vlastnost a to, že drží za každých okolností spolu a Žid Židovi vždy pomůže. Sympatické je i to, že si dokáží ze svého svérázného chování a zvyků dělat legraci. V minulosti byli Židé rozeseti v diasporách po celé Evropě, i v Praze bylo židovské gheto a oddělený hřbitov. Hitler jich zavraždil téměř 6 milionů, avšak nyní mají svůj stát Izrael na Blízkém Východě a nežijí si tam špatně!

Datum: 01.04.13 22:14

Já mám také židovské předky a je to na mě celkem poznat. Jinak jsem křesťanka. Myslím, že je u nás takových lidí hodně; různé specifické zvyky se ale spíš vážou k židovskému náboženství, než k Židům jako k národnosti. ;)

doplněno 01.04.13 22:15:

Chtěla jsem odpovědět na jiný příspěvek. :)

Od: hodnyholkykluk*
Datum: 10.04.13 22:04

Dobrý den

Židé jsou tvořeni rozdílnými etnickými skupinami s odlišným historickým a kulturním původem.Judaismus jako monoteistické náboženství, bylo také původně náboženstvím národním, a bylo určujícím znakem židů.Skutečně původní židé byli semitského původu.V roce 740 však došlo ze strategických důvodů k masové konverzi k judaismu na území Kazharské říše, a z toho důvodu je drtivá většina současných světových Židů nikoli semintského původu, ale zaniklého turkického kmene.Evropští Židé tedy nejsou původem semité, ale etničtí turci kteří konvertovali k judaismu z důvodu politického oportunismu.

Pokud bereme tedy v úvahu etnické Židy s historickou tradicí v Evropě, tak se týká prakticky dvou etnických skupin, Aškenazim a Sfaradim.Aškenazim jsou Východní Židé, kteří tvoří 70 % světové židovské populace.Sfaradim jsou Jižní Židé, kteří tvoří přibližně 10 % světové židovské populace.

Co se týče vzezření Židů, tak stejně jako u jiných etnických skupin, o určitém rasovém profilu sklatby obyvatelstva, je rasový typ dán primárně alelami v jeho genotypu.Vzhledem k tomu, že Židovská populace je historicky charakterizována značnou endogamií, tak musí její část logicky vykazovat do jisté míry také podíl poměrně konstantních taxonomických rysů.Není samozřejmě žádná Židovská rasa, jen určitý typ, který je pro velkou část Židů charakteristický, a dá se tedy spíše o nějakém Židovi říci, že je pro něj jeho vzhled charakteristický spíše než o někom říci, že je Žid, aniž bychom věděli zda jím vůbec je.

Od: milen*
Datum: 17.04.13 20:42

Paní babojago, já jsem se od děství ptala proč neměl Hitler rád židy, co provedli, proč museli tak trpět, mě připadali stejní jako my a neviděla jsem důvod. proč na nich byla spácháno tolik křivd. Až v dospělosti jsem si přečetla knížku Antonie Kavalírové. Paměti babičky Antonie Kavalírové, byla to manželka majitele skláren Kavalier. Potom jsem tomu začala trochu rozumět, té jejich mentalitě.Přečtě si to, je to krásná kniha, čte se jedním dechem.

Datum: 17.04.13 21:05

Ptát se na to, jak se pozná (jak vypadá) Žid je úplně normální. Stejně jako se ptát, jak vypadá černoch nebo jak vypadá Japonec. Židé mají obvykle tmavé (černé) nebo rezavé vlasy. Nápadný je zahnutý nos (kotva) - nemusí být ale u všech výrazná. Mají také podlouhlý obličej (často). Američtí Židé jsou navíc docela malí (vzrůstově). Ale dneska už tohle platit nemusí, jak se lidi berou navzájem, tak se tyto rozlišovací znaky postupně ztrácí.

doplněno 17.04.13 21:14:

Nechápu, proč do toho sem někteří pletou nějaké rasové segregace nebo "příběhy ze života". Když se někdo zeptá, jak vypadá Etiopan, tak taky neodpovíte, že to jsou blbci, protože manželka Pepy Vomáčky z vesnice je z Etiopie a jednou blbě zaplatila na pokladně... Na to se snad Jaga neptala, ne? *ee*

Datum: 18.04.13 05:18

První otázka je jak vypadá žid, ne jak vypadá Žid, takže v tu chvíli evidentně netušila zakladatelka evidentně nic o tom, že žid je člen náboženské skupiny a Žid příslušník etnické skupiny.Přirovnávat to k černochovi nebo k Japoncovi není moc vhodné, protože kdyby byl Žid tak výrazně odlišný od zbytku "čistě" Evropského typu obyvatelstva, tak by se na otázku ani neptala, proto ho přirovnávat ke dvěma typům Negroidního a Mongoloidního rasového základu není příliš vhodné.Přece jen Židé v Evropě a v USA jsou Europoidní, protože ať už Semitská část Židovstva a nebo ta původně Turkická z předí Asie je stále Europoidní i dkyž od se od Evropana klasického typu liší.

Podlouhlý obličej má i Nordický,Mediteranní a Dinárský rasový typ v Evropě, černé vlasy může mít i Mediteran, Dinárec nebo Alpínec protože jsou to typy rozšířené po celé Eurasii.Konvexní nos může mít i Mediteran,Nordik i Dinárec nebo jejich směsi.Karikatury Židů vycházely z tzv. (Armenoidního) vzhledu, kdy z profilu byl nápadně vysednutý konvexní nos, zahnutý v dolní třetině a jeho nosní dírky měly lem, že při pohledu z boku připomínal číslici 6 (nacisté říkali z toho důvodu posměšně Židům šestky), dolní ret byl odulý, odstávající a výrazně silnější než horní, brada byla ustupující a nevýrazná, linie od horního rtu k bradě byla výraznější než u jiných rasových skupin, šikmé čelo, brachikefalická lebka (krátkolebost), zploštění týlového hrbolu, zvednutá lebeční klenba nad týlovým hrbolem, černé a často kudrnaté vlasy pokud měli Hamitskou Negroidní příměs a velké šikmé ušní boltce, které často odstávaly, končetiny byly v poměru k trupu poměrně krátké.Jelikož se často ženili a brali mezi sebou, tak mívali Židé často řadu degenerativních vad jakými byla křivozubost a křivé nohy.

Vzrůstově jsou právě Židé v USA v posledních letech poměrně vysocí, to je způsobeno emancipací ve společnosti a dostatkem kvalitní ztravy.Židé mohou být i v Etiopii, což také není úplně vhodný příklad.

Tento popis ale vychází z rasových teorií z první poloviny dvacátého století a tento koncept vycházel výhradně z fyziologických znaků především na lebce, ale to nebyly ještě známé testy DNA, které toto tvrzení do velké míry vyvrátily.Zahnutý nos nebo nevýrazná brada jsou totiž znaky, které se mohou vyskytovat u různých a naprosto odlišných etnických skupin a proto nejsou úplně zpolehlivé.

Datum: 18.04.13 12:31

Ale tohle není diskuze, jak určitě poznat Žida a rozlišit ho od Itala nebo Turka. Je to takové to "povrchní" poznání - na někoho mrknete a řeknete "to je asi Žid" a babujagu asi zajímá, jak to může někdo takto odhadnout. No, prostě podle toho častého vzhledu - vlasy, nos, tvar obličeje. Není to žádné stopro "určení". Když se ví i jméno toho daného člověka, o kom se tvrdí, že je Žid (jako třeba ten pán z její vesnice) a je to nějaký Schuler nebo Goldflam atd., tak to tomu "zařazení" taky pomáhá.

U Židů je "problém", že už jsou hodně namíchaní, ale i tak určíte nějaké dva tři "povrchní" znaky (které může mít i jiný národ), díky kterým někdo může danou osobu určit jako Žida. Stejně jako u Angličanů, Němců nebo třeba Španělů, to je jedno. Každý národ má takové "typické" znaky - i když ne vždy je musí ten jedinec mít a ne vždy jsou typické jen pro jeden národ.

Datum: 18.04.13 12:38

Jen tak pro zajímavost, v Uzbekistanu se mne ptali, jestli nejsem Arab. (Mé kořeny jsou slovanské a maďarské.)

Datum: 18.04.13 14:52

V této době demokracie, svobody a internacionalismu, mi připadá otázka přinejmenším zvláštní! - měli bychom se spíše ptát, jak se pozná podvodník, zkorumpovanec, rozkradač, zločinec a vrah - kterými se to v této společnosti jen hemží, presidenti je "humánně" propouštějí na svobodu a my jsme proti tomu bezbranní!

Navíc si myslím, že migrace židovského etnika do Evropy byla ve středověku natolik masivní a tudíž jejich příspěvek do genotypu "bílé" rasy natolik nekontrovatelná, že dneska mnoho z nás může mít židovské předky (dokonce se to říkalo i o některých nacistických pohlavárech).

Datum: 24.04.13 05:20

Židovská populace se historicky vyznačuje značnou endogamií, to znamená, že se židé a židovky barali a vdávali mezi sebou, takže o masivním míšení nemůže být řeč.Židé se řadí k bílé rase stejně jako arabové a turci i když jsou z pravidla v průměru mnohem tmavší, pořád jsou Europoidní přestože nejsou původem Evropané.

Patetické fráze a odvádění od pozornosti není na místě, byla položena jasná otázka a nevím proč někomu podsouvat něco jiného, až se bude chtít ptát na to jak se poznají zmínění asociálové, tak se zeptá sama a pokud nemá tu potřebu a chce znát odpověď na jinou otázku, byť by to byla pro někoho hloupě znějící otázka, tak jí proti její vůli nebudeme odpovídat na něco jiného.To bychom byli na stejné morální úrovni jako mnozí současní politici nebo zloději, kteří se vysmívají průběhu vyšetřování pro bez zubost situací na úkor poškozeným.

Od: rozdil
Datum: 28.06.13 11:49

Je rozdíl, zda je člověk žid nebo Žid. Tedy zda se jedná o náboženství, nebo národnost.

Pokud se jedná o náboženství, tak je to snad jasné. Myslím, že u Fischera šlo o náboženství.

A pokud se jedná o národnost... no, to je jako kdybyste se ptala, jak od sebe rozeznat Čecha, Moraváka, Slováka, Poláka, Bavoráka atd. Mimo jiné jde o to, jak se ten člověk sám definuje (napíše při sčítání lidu národnost českou, nebo moravskou?). Jiní jsou zase toho názoru, že národnost si zvolit nemůžete, a že záleží na tom kdo byli vaši předkové. O to šlo mimochodem při holocaustu, jelo se podle matrik, a spousta lidí, kteří skončili jakožto Židé v koncentráku, byli křesťané a sami ani netušili, že měli židovské předky.

Od: bmbx®
Datum: 28.06.13 14:25

Samozřejmě, že národnost si zvolit nejde, ta je určena předky. S oblibou se to zaměňuje se státní příslušností, ta je samozřejmě na každém z nás

Datum: 28.06.13 14:35

Přesně naopak. Národnost si člověk volí sám. Mohu být Čech, Moravan, Slezan, Rom a pod. Každý rok se mohu cítit příslušníkem jiného národa. Ale změnit státní příslušnost není tak jednoduché.

Datum: 28.06.13 14:40

Bruno, cítit se mohu třeba marťanem, ale národnost mám po předcích, na tom opravdu lze těžko něco měnit *smich*

Datum: 28.06.13 14:43

Samozřejmě že národnost sai zvolit lze, to není nic striktně vědecky definovaného. Jde o to, k jakému společenství se hlásím. Například, ke sčítání lidu bylo oficiálně řečeno:

Do sčítacích formulářů je možné vyplnit jakoukoliv národnost, včetně moravské

Jeden cestovatel vyplnil národnost indiánskou (samozřejmě konkrétněji, on byl adoptivním synem jednoho konkrétního kmene.)

doplněno 28.06.13 14:45:

Brunovi můžeš věřit. Ví, o čem mluví. Jen pro zajímavost: jakou národnost má Okamura, který je ze štvrtiny Japonec, ze čtvrniny Korejec a napůl Moravák?

doplněno 28.06.13 14:59:

Národnost není definována ani vědecky, ani právně, a vlastně není jednoznačně a obecně konsensuálně definován ani pojem "národ". Asi si ty pledete sa svýmy geny, ty jsou dány po předcích. Ale dost komplikovaně. Pravděpodobně máme v sobě všichni i geny neandrtálce, například. A obecně, jak byste chtěl v té promíchané Evropě určit národnost po předcích? Vědecky je to nesmysl a právně to snad definovaly jen Norimberské zákony, což není zrovna nejšťastnější příklad.

Od: narodnost
Datum: 28.06.13 15:26

Naopak, národnost si volíte sám - do sčítání lidu si napíšete, cokoli vás napadne, a chcete-li být příslušníkem národnostní menšiny, tak stačí zajít na matriku, dát jim stokorunu a říct "odteď jsem Němec / Rom / Rus / nevimjakédalšímenšinytumáme".

Státní příslušnost naopak není na každém z nás, kdyby byla, tak si zajdu na švýcarské velvyslanectví a řeknu jim, že chci jejich státní příslušnost*smich*. Státní příslušnost obecně vzato můžete změnit, ale chce to splnit různé podmínky, třeba já hodlám výhledově žádat o německé občanství, což znamená osm let bydlet v Německu, umět německy, nebýt soudně trestán, nebýt na sociálních dávkách, projít znalostními testy o německém právu a kultuře atd. blabla. Ale kdybych chtěla být příslušnicí německé národnostní menšiny v ČR, tak stačí jedna cesta na matriku a 100 kč.

Datum: 28.06.13 15:54

Národnost je příslušnost osoby k určitému národu, přičemž národ se chápe jako společenství, na jehož utváření mají největší vliv společné dějiny, společná kultura a společné území a jehož členové mají také povědomí sounáležitosti s tímto společenstvím.

Někdy se národnost určuje podle státu nebo oblasti, kde se člověk narodil nebo prožil dětství, podle původu předků, zejména matky, nebo podle kultury, kterou si člověk osvojil a se kterou se ztotožňuje. Národnost člověka se může změnit v průběhu života, zejména když žije v jiném národnostním prostředí, než ve kterém vyrůstal.

Obecně je možno říct, že význam pojmu národnost je složité definovat. Měnil se v průběhu dějin a je různý i zeměpisně.

Podle definice použité při sčítání lidu 2011 se národností rozumí příslušnost k národu, národnostní nebo etnické menšině. Dále podle této definice není pro určení národnosti v České republice rozhodující mateřská řeč ani řeč, kterou člověk používá nebo lépe ovládá, ale jeho vlastní rozhodnutí. Je možné se hlásit k jedné i více národnostem nebo také k žádné.

Např. Anthony Giddens definuje národnost jako "kulturní hodnoty a normy, které odlišují členy určité skupiny od jiných lidí".

Datum: 28.06.13 17:53

Vzhledem k tomu, že speciálně češi nemají žádnou národní hrdost tak se nedivím, že jsou schopni se hlásit k čemukoliv *smich*.

Samozřejmě, že člověk jako Okamura si může díky předkům vybrat.

Datum: 28.06.13 18:46

No a jak to souvisí s tím, zda národnost je či není pevná a nezměnitelná? Mám lehký dojem, že uhýbáte od podstaty.

Datum: 28.06.13 18:56

Je sice hezké že papírově se dá národnost změnit, ale podle mne je to prostě blbost, už jenom proto, že každý národ má své genetické odlišnosti a předpoklady, fyziognomii...

Od: narodnost
Datum: 28.06.13 19:32

Tak v tomto případě už pleteme dohromady národnost a etnikum.

Tímto by nám tu sice stále zůstali Židé, ale místo věcí jako Češi, Slováci a Poláci (např.) by tady byli Keltové, Vikingové a Slované (např.).

Plus "národnost" jak je dnes definována se týká spíše jazyka, kultury a takových věcí - jaké národnosti je podle vás čínské dítě, které ve věku šest týdnů adoptovala švédská dvojice? A které je sice geneticky, fyziologicky atd. dokonalý Číňan, ale v Číně strávil jen šest týdnů, čínsky neumí a tamní kulturu zná jen ze švédské televize?

Velice zjednodušený příklad, ale většina lidí je směsí různých etnik (dnes si to každý může nechat otestovat, stojí to asi pět tisíc na mateřskou linii a dalších pět tisíc na otcovskou linii), plus tato etnika mnohdy neodpovídají např. jejich mateřskému jazyku.

Datum: 28.06.13 19:58

Mohu uvést konkrétní příklad. Houslistka Vanessa Mae se narodila v Singapuru thajskému otci a čínské matce. Od 4 let žije v Anglii a má britské občanství. Jsem přesvědčen, že nikdo jiný, než ona sama nemůže určit, jakou má národnost. Jen ona ví, s kterým národem je nejtěsněji spjatá, která kultura (v širším slova smyslu) je jí nejbližší, jaký je její rodný jazyk atd.

Datum: 28.06.13 21:43

Ahoj. Bože, tady toho je. Taky přidám dva drobné poznatky, nebo informace. V jednom velmi starém vydání časopisu Mladý svět, někdy před rokem 1980, tam byla dvoustránková reportáž na téma, jak se pozná žid. Byli tam vyfoceni známí lidé ze předu i z anfasu a tvrdilo se tam na základě těch záběrů to, že židé mají čelo v línii s nosem rovnoběžně. Příkladů tam bylo asi 6 a docela seděly. Ale! Po letech jsem poznal souseda, bydlícího kousek nad náma, tykáme si a je to docela dobrej chlapík. Jmenuje se Anselm-židovské jméno, a když jsem se ho zeptal, proč nevypadá jako žid a že bych to do něj vůbec neřekl, odpověděl. Jsem původem žid, ale jak se to rodičům povedlo, tak to je. A nebo mám známé, kteří nejsou židé, ale jsou obřezáni ve třech generacích. No, a tak si to nějak přeberte. Ahoj.

Od: tommye1
Datum: 07.07.13 17:49

Divím se,

Že ti nikdo nedokázal správně odpovědět. Fakt tě to nenapadlo?

Existuje přece něco jako intuice, instinkt, nebo-li "čuch"

Je to vnitřní radar na jinou vibraci, ale nečekal bych vědecké vysvětlení tohoto, ty vědecké tě odbudou recitací encyklopedie o etniku, jiném oblečení, jiném náboženství. To jsou přece ale jen ty vnější znaky.

A co ty vnitřní znaky? To už vědecky vysvětlit totiž tak jednoduše nelze, ale přece je to to, na co chceš odpověď-vnějšími poznávadly to není přesné vniřními je to jistota, ale to se v škole neučí nevím, co bych víc řekl, slova to nedokážou popsat.

Tommye1

Datum: 09.07.13 07:25

Jago, toto jsi vůbec netušila, že?! *sok*

doplněno 10.07.13 06:51:

Emilko, přééésně! Ta čepička mě nenapadla :D*smich*

Datum: 09.07.13 22:03

Babko já si myslím že je to blbost posuzovat člověka podle toho jakéj je národnosti jestli je bílej nebo je černej. Ale podle toho jaky je.:)A na tvoji otázku ti odpovím jednoduše,,přece podle čepičky,,.*smich*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.