Zlomená noha u koně vs utracení

Od: Datum: 16.01.13 03:11 odpovědí: 15 změna: 14.08.15 21:59
avatar

Dobrý den, když si kůň při dostihu zlomí nohu, tak je na místě utracen. Otázka zní proč?

To neexistuje žádný způsob léčení? Je důvod ekonomický? Nemohl by zůstat na chov a případně být využíván i jinak? Děkuji za možné informace. Zdravím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.01.13 06:01
avatar

Když si zlomí kůň nohu, tak jeho výkony už nebudou takové jako dříve, tím se stává pro majitele bezcenným a je utracen. Což mi příjde docela hnus, existují statky, farmy a ty takové koně vykupují a dopřávají jim důstojné dožití. Teďka někdy jsem o tom viděl dokument na Discovery CE :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 07:03
avatar

Je to smutné, a proto jsem nikdy nenavštívila Velkou pardubickou, i když ji mám takřka "za bukem". Navíc jsem dětství prožila kousek od Kladrub a tak mám koně hrozně ráda.

Také mi tohle vadí. Myslím, že ten kůň by byl vhodný i dál jako plemeník /zlomená noha snad nevadí/. A zasloužil by si důstojnější konec, než pistoli u hlavy.

Když někdo při závodech rozmlátí auto, opraví se. Když se při závodech zraní kůň, utratí se. Není to hnus?

Kdyby se to praktikovalo podobně i u lidí, byla by nás jen polovina. Co lidí si už totiž zlámalo nohu! Já bych ovšem přežila. Zlámala jsem si totiž jenom ruku! *ua* Jaga.

Byl to kůň, co vyhrál nejslavnější steeplechase,

závod, co závod vždy zvlád,

chtěl vyhrát další velkou steeplechase,

cíl metrů pár no a pak pád...*plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 08:43

Zrovna nedavno jsem stejnou otázku položil kamarádce, která se v tom vyzná, tak se pokusím to zprostředkovat. Ikdyž sám se v tom nevyznám.

Kůň se zlomenou nohou ulevuje zraněné noze a následně se mu schvátí kopito na druhé párové noze. Šance na vyléčení je prý menší než 1%.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 09:15

hlavne na tu nohu nemuze slapat nez to sroste, to znamena kone na mesic povesit do takoveho postroje, to je teprve hnus. to radsi smrt. kun ma behat a ne vyset v postroji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 09:22

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 16.01.13 10:06

ale ale @pecenkav - Krataste není daleko od pravdy a není důvod se o něm takto vyjadřovat. Pokud byste měl zájem o takového koně, tak majitel místo usmrcení vám jej daruje a vy si připravte tučnou peněženku. Kůň se zlomenou nohou již nemůže být zařazen ani do chovu.

Vyjímkou byl Železník, co vyhrával Pardubickou. Nechali jej dožít ve stáji s výběhem, ale šťastný nebyl. Dovedete si představit 10 let být na jednom místě bez společností ostatních koní, Železník miloval volnost v krajině a ne na place kolem stáje. Stal se z něj rozmazlenec, lidi mu nosili dobroty. Nakonec jej stejně museli utratit pro velké bolesti právě polámané nohy. Má svůj pomníček.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nicozjb*
Datum: 16.01.13 10:03
jde o to jak si a kde zlomí nohu někteří koně mohou s tímto zraněním dožít po léčení vím z rodiného podniku že dostihoví kůň má cenu pro majitelé nejen finanční ale léčit za každou cenu? tu možnost utrácení zvířatům závidím .
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 10:58
avatar

Nějaké informace jsou třeba tady:

http://www.tyden.cz/rubriky/s…zalezi-na-penezich_85251.html

A ještě pár nesouvislých poznámek.

Na dostihy se většinou trénují koně kastrovaní, valaši. Prý jsou ovladatelnější. Takže léčit koně za účelem další plemenitby je v některých případech nemožné.

Maminka (jezdívala na koních) mi kdysi říkala, že kůň, pokud pravidelně nechodí, dostane koliku. A kolika se léčí chůzí...

V 80. letech jsem měla spolupracovnici, pro kterou byli koně víc než rodina. Tvrdila, že utracení koně se zlomenou nohou je nevyhnutelné.

Televizní seriál o veterinářích (hl. role Chýlková, Heřmánek, Potměšil...). Tam koně překvapivě vyléčili a dokonce závodil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 16.01.13 11:17

Zlomeniny nohy u koně léčit lze - ale velmi obtížně (kosti jsou v poměru k váze koně subtilní) a s velmi nejistým výsledkem (kůň nemůže ležet) a fixace (´sádra´) - vzhledem k zátěži, kosti nezafixuje...

Utracení koně bezprostředně po úrazu je spíše otázkou soucitu, než peněz (i když i ty mohou být podstatné) - majitel stojí před rozhodnutím koně zbavit trápení (utracení) a nebo jej několik týdnů týrat a utratit až poté (pravděpodobnost úspěšné léčby je mizivá).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 12:05
avatar

Každá stáj se chová ekonomicky a nechat si koně co je k ničemu zrovna moc ekonomické není. Každý chovatel zvířete by měl vědět, že ta smrt je pro to zvíře vysvobozením.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 16.01.13 13:11

Léčit se dá jen některá zlomenina a to velmi špatně s nejistou prognozou. Osobně znám jednoho koně, co měl zlomené obě přední, podlouhlé zátěžové zlomeniny. Kůň se vyléčil, už je tomu asi 10let, použitelný je normálně dál. Ale to byla velká vyjímka a léčil ho jeden z jenleších vetů v ČR.

Kůň musí stát a chodit, k tomu má evolucí vyvinutý organismus. Pokud nestojí a nechodí, organismus může zkolabovat. Zlomenina si vyžádá stát v závěsu v boxe, to je pro koně velmi stresující, být sám někde zavřen měsíce bez pohybu. Následkem stresu jsou zcela jistě žaludeční vředy, mnohem hůř ještě kolika, ta může být i smrtelná. Pokud kůň nestojí v závěsu a leží, objevují se proleženiny, v prostředí stáje velmi špatně léčitelné, celková sepse na sebe nenechá dlouho čekat. Když kůň nemůže stát na jedné noze, přetěžuje druhou párovou končetinu. Následkem toho dostane laminitidu, česky schvácení, což je velmi bolestivý zánět kopytní škáry, při kterém může v nejtěžším případě až odpadnout kopytní pouzdro a odhalit kopytní kost. Mimochodem Chalca se po zlomenině také snažili léčit, nevím už jak dlouho, možná pár měsíců, ale jen mu prodloužili trápení a stejně byl nakonec utracen.

Neposlední aspekt je ekonomický. Kůň se dožívá 20ti, 30ti i víc let. Zranit se může dejme tomu tříletý, v tomhle věku běžně běhají dostihy. Nejlevnější ustájení je doma, tam kůň prožere měsíčně tak do 2000Kč, v nájemním ustájení kolem 5000Kč, někde i přes 10 000Kč za měsíc. To je jen jídlo bez veterináře a kováře. Kdo bude živit koně dalších dejme tomu 20let? To je investice okolo milionu korun. A co když ten koník bude sice nepoužitelný v chovu, protože valach a nepojízdný, hodící se jen jako ekologická sekačka a jako na potvoru se dožuje třeba 35ti let? To je nějaká investice. Kdo bude živit koně, místo toho, aby třeba zabezpečil svojí rodině bydlení? Mladý zdravý kůň se dá koupit zhruba od 20 000Kč.

Na útulky ať nikdo nespoléhá. Problémem jsou finance. Není zas tak dlouho případ Rolinka, kde docházelo k týrání koní. Utratit nemocného nebo nepotřebného koně je ta největší služba, jakou mu může jeho majitel poskytnout. Takoví koně totiž jdou často z ruky do ruky, obvykle si je kupují nemajetní lidé, kteří se na invalidech ještě pokoušejí jezdit, až nakonec takový nebožák skončí v rukou handláka, který ho dá na jatka nebo na kamion do Itálie.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sul
Datum: 14.08.15 16:06

Docela by mě zajímalo, jakými počty ste se dotal k tomu milionu. No... sem majitelkou kobči, která cca před rokem prodělala tříštivou zlomeninu kopytní kosti a nechali sme ji léčit. Jediné co má v tomto případě cenu řešit nejsou snad tak peníze jako to, zda kůň bude mít i nadále "kvalitní" bezbolestný život. Průšvih je, že to dopředu nikdy nevíte...Hlavní je to jakou kost si zlomí. Něktará sroste bez větších potíží, zplavidla ty dlouhé sou problém. No zkouším na netu najít nějaké zkušenosti chovatelů, průběh léčby a následky, zajímavé, že nacházím samé názory neznalců, nereálné teorie, ale nic z čeho by si člověk mohl něco vzít :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 14.08.15 21:59

Naprosto obyčejným násobením a nebyla to cena za léčbu, ale za pouhé ustájení koně po celý jeho život. Si to spočítejte sama, kolik stojí ustájení koně po celý jeho život a to ani nebudu brát v potaz zvyšování cen. Když bude jen doma nebo na pastevním ustájení, dá za něj člověk zhruba 2tis. měsíčně, což nejsou údaje úplně vycucané z prstu, a kůň se dožije 20ti let, máme to 2000*12*20=480tis. Když bude v nájemním ustájení, které se dnes pohybuje okolo 5tis. za měsíc je to 5000*12*20=1,2mil. Jenomže ceny se zvyšují, kdo teď platí 5tis. měsíčně za ustájení bude za 10let ve stejné stáji platit třeba 7.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 17.01.13 00:40
avatar

Dobrý den, děkuji všem za informace k problému, který je patrně složitější a záleží na úhlu pohledu. Názor si musí udělat každý sám. Děkuji a zdravím!

Od: klarahahnova*
Datum: 27.08.14 10:06

ahoj, utrácí je protože kůň se těžko dostává zpět do té či lepší kondice. Prostě mu zůstane následek té nohy což sama nechápu čemu ho nenechají na chov hříbata můžou být normální ale myslím že většina závodních koní je kastrovány aby měla tzv bonusy. Tak ho můžou dát milující rodině si myslím!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.