Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Velikost hvězdy

Od: black* odpovědí: 13 změna:

Zdravím.
Jak je velká hvězda?
Děkuji .

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x
avatar promon

Takových nejmíň, ale mnohdy i mnohem víc!

To je mi otázka! Jakou hvězdu máte na mysli, by taky neškodilo sdělit... *zed*

souhlasím.

a velikost hvězdy? naprosto přesně z jednoho konce na druhý...

sebod*

Že by se tu mluvilo o mě? *haha* Pak tedy 90 / 60/ 90 *smich*

 

hm*
hodnocení

0x

Jak která. Naše nejbližsí, Slunce, má údajně průměr zhruba 1 400 000 km ( cs.wikipedia.org/... ), ale třeba v porovnání s rudým obrem vypadá asi takto cs.wikipedia.org/...

 

buss
hodnocení

0x

Noo ten letohrádek je v Praze.

 

hodnocení

0x
avatar jenyk

Nooooooooooo, odcamtať až pocamtať.

 

black*
hodnocení

ja mám na mysli normálni hvězdu vyditelnou na obloze a tím nemyslim slunce nebo měsíc...

des*

No tak zase ty moc velky nejsou.A kdyš se zatahne tak ani nejsou vyďet.

Pouhým okem můžeme pozorovat několik tisíc hvězd, malým dalekohledem několik set tisíc hvězd. Která je podle vás normální? Slunce je také hvězda, Měsíc nikoliv.

Tak Měsíc není až tak úplně hvězda, že..

Ale pokud dotaz myslíte vážně, zkuste přečíst toto:

astronomia.zcu.cz/...

a nebo názorně je to vidět na videu :

videoo.cz/...

english výhodou

 

polulinapermanenta
30.12.11 22:10
hodnocení

0x

FAKE

 

kvik
hodnocení

0x
Polárka(α UMi, α Ursae Minoris,latinsky:Polaris) je nejjasnější hvězda vsouhvězdí Malého medvěda. Taktéž je velmi blízko ksevernímu nebeskému pólu, což z ní dělá severní polární hvězdu.
Vlastnosti
Polárka je pětinásobná hvězda. Pouhým okem vidíme jen největšího a nejjasnějšího člena soustavy - žlutého nadobra (Polárka A). Má třicetkrát větší průměr než Slunce a zářivost5000 Sluncí. Její absolutní magnituda je -5,1. Je to pulzující proměnná hvězda, konkrétně se jedná o cefeidu. Jasnost slabě kolísá z 1,9 - 2,1 mag s periodou 3,97 dne. Změny jasnosti jsou však příliš malé na to, aby se daly pozorovat okem. Amplituda pulzů se v posledních rocích stále zmenšovala a bylo možné je zjistit jenfotometrem. Okolo hlavní složky obíhá v těsné blízkosti slabý průvodce. Nedá se v dalekohledu vidět odděleně, ale projevuje se posunem čar ve spektru Polárky. Hlavní složka (Polárka A) je tedy spektroskopická dvojhvězda, složená z cefeidy a spektroskopických průvodců. Ve velké vzdálenosti obíhají hlavní složku tři další průvodci (Polárka B, C a D), kteří jsou dostatečně vzdálení, aby je pozemské dalekohledy dokázaly zachytit. Polárka B je hvězda hlavní posloupnosti spektrální třídy F3 V jasná 8,8 mag. Dá se vidět pomocí menšího hvězdářského dalekohledu (alespoň 7,5 cm) ve vzdálenosti 18" od Polárky A. Je to pravděpodobně jen optická dvojhvězda. Silným dalekohledem je možné uvidět dvě slabé složky - Polárku C (13 mag a vzdálenost 43") a Polárku D (12 mag a vzdálenost 83"). Celá soustava je přibližně ve vzdálenosti 432 ly a přibližuje se ke Slunci rychlostí 17 km/s. Polárka je také členem málo známého asterismu Snubní prsten, ve kterém představuje diamant.
Informace z netu.

 

kvik
hodnocení

0x
VenušeObecná charakteristika:Venuše je v pořadí druhou planetou obíhající ústřední hvězdu naší sluneční soustavy. Jako jediná planeta ve sluneční soustavě je pojmenována po ženě, jméno získala po římské bohyni krásny a lásky Venuši. Venuše se řadí meziplanetyzemského typu. Její velikost a hmotnost je velmi podobná Zemi a často je Venuše zmiňovaná jako dvojče Země. Průměr Venuše je o pouhých 650 km menší než je průměr Země a její hmotnost dosahuje 81.5% zemské hmotnosti. Nicméně, podmínky na povrchu Venuše se značně liší od podmínek na Zemi, díky husté atmosféře tvořené oxidem uhličitým (atmosféra Venuše je tvořena z 96.5% oxidem uhličitým a většinu zbytku zabírá dusík se 3.5%).VětšinapovrchuVenuše nese stopy rozsáhlé vulkanické aktivity, oproti Zemi je na povrchu Venuše několikanásobně více sopek a dalších projevů sopečné aktivity. Stáří Venušiny kůry je větší, než je tomu u zemské kůry. Je to způsobeno pohybem tektonických desek, jejich zánikem a opětovným vznikem, proto je průměrné stáří zemské kůry 100 milionů let, zatímco u Venuše toto stáři dosahuje až 500 milionů let. Během výzkumných akcí sovětských sond Veněra byly detekovány rozsáhlé výboje blesků, které byly doprovázeny hromy. Protože se Venuši neprší, tak se vědci domnívají, že elektrický náboj, který blesky tvoří, je způsoben sopečným popelem vyvrženým do atmosféry Venuše. Na povrchu Venuše bylo objeveno téměř 1000 impaktních kráterů, v porovnání s ostatními planetami (mimo Země) se jedná o znatelně menší číslo. Je to způsobeno tím, že značné množství meteoritů ukončí svoji cestu v atmosféře Venuše, ještě předtím, než se dostanou k samotnému povrchu. Dalším důvodem je vulkanická aktivita, která dokáže zahladit stopy po zásahu planety meteoritem. Informace z netu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]