Prodej vlastních obrazů

Od: Datum: 25.10.14 20:25 odpovědí: 6 změna: 26.10.14 02:00

Dobrý den, jsem studentka gymnázia a ráda bych si nějak přivydělala, tak mě napadlo zkusit prodat pár svých obrazů třeba přes internet, ale nemám tušení co to obnáší, jestli bych musela potom něco danit nebo tak... Děkuji za každou radu :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 25.10.14 21:14

Jsi žačka gymnázia, napřed se podívej, zda je to vůůbec živnost a pak na zákon o dani z příjmu, podle toho kolik si vyděláš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tess123
Datum: 25.10.14 22:00

No právě jsem četla pár článků, ale ne ve všem se úplně shodují. Někde se píše, že umělci mít živnostenský list nemusí, ale potom tam byla právě zmínka o dani z příjmu. Právě nevím, do jaké výše je to zdaněné, nebo jestli to pro nezletilé není konkrétněji specifikované.

Od: buss
Datum: 25.10.14 22:15

Gymnazista se snad už umí orientovat, předpokládám, že ve škole jsou i nějaké základy práva. Jdu na živ. zákon a tam je co není živnost (projít třeba přílohy), pak třeba autorský zákon. Jdu na zákon o dani z příjmu a tam se dočtu, do jaké výše příjmu se za určitých podmínek nedaní. Ach to naše školství ... Nečíst názory kdekoho na intu, kde se píše co si jen myslí. A to že nemáš 18 let jsi měla napsat hned v otázce. Též lze oslovit živ. úřad ať poradí, někdy je to sporné, co to je.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: thess123
Datum: 25.10.14 22:29

Promiňte, nerada bych udělala školství špatnou vizitku. Jsem teprve v prváku a pro upřesnění jsem spíše líná šťourat se v zákonících, ovšem to neznamená, že se na ně stejně nepodívám. Jenom jsem si myslela, že by se třeba našel někdo, kdo je s takovouto situací nějak zžit a spíše mi poradí z vlastní zkušenosti. :)

Datum: 26.10.14 02:00
avatar

Spíše ji děláš sobě ... Nespoléhej se na rady z internetu a problematiku si nastuduj. Budou-li tvé obrazy dobré (bude-li o ně zájem), budeš se tomu věnovat delší dobu. To podle mně za určité úsilí stojí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.14 22:12
avatar

Malíř a grafik patří mezi "svobodná povolání", která nejsou živností. Pro povinnost registrovat se jako plátce daně je rozhodující výše příjmu v daňovém období, tedy v kalendářním roce. Pokud předpokládáte příjmy v řádech několika tisícovek, pak se jedná o "příležitostný" příjem a nemusíte ani podávat daňové přiznání. Danění začněte řešit až v lednu, podle výše příjmů, zatím se věnujte prodeji.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.