Nabalený jako pumpa

Od: Datum: 24.10.14 17:36 odpovědí: 8 změna: 25.10.14 20:03
avatar

Dobrý den všem,

prosím nevíte jaký přesně význam má rčení "nabalený jako pumpa"?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 24.10.14 17:40
avatar

Dobrý den, protože se vodní pumpa na zimu zabalí, aby v ní voda nezmrzla. Zdravím!

doplněno 24.10.14 18:16:

Ano, kolegové to hezky doplnili - pumpa, která se na zimu vypouští se balit nemusí, ale zase potom dlouho trvá, než začne voda téci (než vystoupá do tělesa pumpy).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.14 17:55
avatar

Doplním Bena: Pumpa byla často jediným zdrojem nejen pitné vody pro bližší nebo širší okolí. Obvykle pro celou ulici. Proto na zimu dostávala kabát. Buď jenom ze slámy nebo z prken a slámy. U nás byla zdrojem nepitné vody i kašna na náměstí. Proto dostávala na zimu zateplení z prken a slámy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.14 18:03
avatar

Chlapi, proč Vám nemůžu dát bod.

Pumpa, to byl zdroj dopravy vody pro dobytek a hospodáře. Aby mezi čerpáním, hlavně přes noc nevychladla a nezamrzla voda v tělese pumpy, tak se balila do všeho možného a do několika vrstev.

Pamatuji, že i okolo roku 1964-67 jsme rovněž balili studnu, nežli se udělal vodovod d domu a pumpa na zimu vypouštěla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.14 19:26
avatar

Taky bych dala bod za zajímavou odpověď,takhle bude muset stačit poděkování *nevi*

Datum: 24.10.14 19:54

Ahoj. Když jsem byl malý, tak někdy v roce 1964-5 táta a strejda měnili starou ruční pumpu s dlouhou pákou za jinou a táta mě už tenkrát ukázal, že spodek trubky od koše má ve svém spodku takovou malou dírku. A tou měla načerpaná voda po skončení pumpování odtéci zpátky do studny a systém se tak odvodnil. Bylo to vždy slyšet, jak naráží na hladinu. Viděl jsem něco podobného, někdy v roce 1982 na tlakovém ventilu( který sloužil jako pumpa). Taky ta natlačená voda do výtoku, nakonec utekla do země. Napadá mě, jestli to ,,strojení pump,, , nemělo i nějaký jiný, nějak symbolický význam? Něk podobně vypadali sovětští samopalníci za 2 sv. války.V těch prošívaných mundůrech.

doplněno 25.10.14 19:49:

Ahoj Milane. Když jsem s tou pákou hýbal takovým běžným způsobem, tak ta voda byla nahoře skoro hned. A nepamatuji se, že by se s tou pumpou dělaly nějaké přechody na zimu. Možná i proto, že mohla mít svoji hladinu blíže té pumpě. Voda se zdvihala asi jen kousek nad hladinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.14 20:11
avatar

Humbuckere, ano, měli pumpy i takové dírky, ale déle trvalo, nežli se napumpovala voda.

Ta dírka se na léto zadělávala hřídelí do konusu, jako špunt, na zimu povytáhlo a po napumpování pomalu vytekla voda z tělesa pompy do studně, aby nezamrzla..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 25.10.14 20:01

Lepší než dírka v nasávacím potrubí je malý kohoutek nasazený z boku nasávacího potrubí asi tak půl metru pod pumpou. Kohoutek, který se pootočením o 90° (čtvrt otáčky) otevřel nebo zpět zavřel.

Stačí poodsunout půlku deklu na studni, a kohoutek pootočit železnou tyčkou se zářezem pro páčku kohoutku (mosazný, jako býval u přívodu plynu ke starému topidlu, ještě v dobách, kdy se plyn přiváděl hadicí).

Takhle přes zimu po napumpování vody z pumpy nad zemí až do výšky kohoutku, tedy asi půl metru pod horním víkem studny, voda z pumpy a potrubí vytekla a nemohla zmrznout. Na jaře se kohoutek zase pootočil a voda v pumpě vydržela a mohlo se natáhnout vodu už po několika málo pumpnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.14 20:03
avatar

Zajímavé,díky všem za postřehy*palec*

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.