Sen o domě

Od: Datum: 17.12.12 20:35 odpovědí: 30 změna: 28.12.12 02:59

Dobrý večer, nebudu ani psát otázku, spíše sen... a budu moc ráda, pokud mi někdo napíšete, že to není nesplnitelná hloupost, že i vy jste podobný sen měli a on se splnil...

Už od dětství moc toužím po vlastním domečku. Nechci žádný palác, "obyčejnou" malou chaloupku se zahrádkou, která by byla jenom naše (moje, manžela a dcerky)... Jako malá jsem v domečku bydlela, bohužel nebyl náš, po smrti táty jsme se s mamkou musely přestěhovat do paneláku (který mamka později od města odkoupila). Před lety zemřela i maminka (z vlastní rodiny už nikoho nemám, jsem jedináček), já byt zdědila. Žije se nám tu fajn, ale sen o domečku zůstává...

Manžel má stálé zaměstnání (cca 20 tis. měsíčně čistého), do práce ale musí dojíždět autem (náklady cca 2 tis. měs. na benzin). Já jsem na rodičáku, jinak v částečném inv. důchodu (vrozená nemoc), s prací to bude horší, bohužel jsme lokalita s vysokou nezaměstnaností...

Ale - už dlouho spoříme stavebka, když vezmu ceny nemovitostí v našem regionu, tak kdybysme tento byt prodali, přidali úspory ze stavebka, tak by na starší domek chybělo cca půl milionu korun (aktuálně).

Nejsem blázen, jsem realista, v dnešní době je nesmysl jít do velkých úvěrů, jsem ze skromných poměrů, umím si vážit maličkostí... také jsem tip člověka, který nemusí mít všechno "hned"... ale říkám si, že třeba budu mít štěstí, nějakou práci najdu, budeme dál spořit... a za pár let... se náš sen splní...

Tenhle příspěvek vypadá jako psaní od naivní malé holky (asi to tak opravdu vyzní), ale ne - jsem dospělá (snad rozumná) ženská...

Co myslíte? Je šance, že se tento sen někdy splní?
Děkuji všem a přeji krásný předvánoční čas...

Pampeliška

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pampeliskabila
Datum: 17.12.12 20:38

Starším domkem nemyslím "barabiznu" k celkové rekonstrukci, ale domek, ve kterém se dá hned bydlet (prostě to není novostavba) bez jakékoliv rekonstrukce...

Od: martinxx1
Datum: 17.12.12 20:45

a co mobilní dum?

Od: pampeliskabila
Datum: 17.12.12 20:46

Nemáme pozemek...

Od: drevostavba
Datum: 17.12.12 21:00
Nepises, jak dlouho vm bude trvat, nez si ten 1/2 milion usetrite nebo usetrite 1/4 milionu, abyste si mohli vzit uver 1/4 milionu na to stavebni sporeni, nebo jak to dnes funguje. Takze tezko ti muzeme radit, jestli ten tvuj sen je proveditelny.
Na druhou stranu pises, ze bydlite v chudem okrese. To by melo znamenat nizke ceny nemovistosti. Plus pro tebe!
Obecne bych ale chtel upozornit lidi na moznost noveho levneho dreveneho domku (severo)americkeho typu postaveneho svepomoci. Podival bych se po novych pozemcich v nejake blizke obci, ktere budou levne a mozna budou mit i inzenyrske site. Jestli mit site nebudou (pozemek je ve vysledku vyrazne levnejsi!), tak vzdycky muzete mit studnu a septik. S elektrinou by to bylo horsi - bud si zakopat vlastni kabel, nebo to umistit na sloupy nebo solarni (velka pocatecni investice :( ).
Domek stavejte bez sklepa a asi 80cm nad zemi. Usetrite za zemni prace (velice drahe + velke naklady na zabezpeceni sklepa proti vode).
Investujte do dobreho zatepleni (tluste zdi plne inzolace, kvalitni okna). Sice zaplatite vice za izolace, ale usetrite hodne za topeni (podivejte se na Internetu po "pasivnich domech").
Datum: 17.12.12 21:06

Šance na domek určitě je. Jenže nic není jen tak samo od sebe. Sám to mám zažité, koupili jsme před lety domek z roku 1927 1+1 se suchým záchodem a topení obstarávaly 1 Petry. Po asi pětileté dřině, kdy jsem si sám na baráku dělal vše s vyjímkou rozvodů plynu, kdy jsme žili od výplaty k výplatě a neznali rekreaci a pod máme domek.

Je ale samozřejmě i cesta, z které tolik nebolí ruce - nechat si barák postavit. Ale z toho zase může bolet pak hlava - z problému se stav. firmou, z financování půjček a hypoték. Holt to chce rozvážit, kterou cestou se dát.

Datum: 18.12.12 00:07

Nepíšete kde bydlíte, ale pokud to nemusí být dům ve městě, tak se to splnit dá.

Musíte ovšem počítat s tím, že to bude domek na venkově, bude starý a bude do něj třeba investovat čas i peníze (ač bude hned obyvatelný) a dost dlouho budete žít od výplaty k výplatě. Máte výhodu ve vlastnictví bytu. Ten můžete prodat a utržené peníze použít jako základní kapitál. Nebo bych spíš doporučoval si ho nechat a po přestěhování do domku ho pronajímat a těmito penězi splácet hypotéku.

My s manželkou (tehdy ještě přítelkyní) jsme si pořídili domek na vesnici aniž bychom měli uspořenou jedinou korunu. Sny jsou od toho aby se plnily.

Datum: 18.12.12 02:36
Za co jste si ten dum koupili, kdyz jste nemeli zadne uspory? Jak jste jako nemanzele dosahli na - zrejme - hypoteku?
Datum: 18.12.12 02:37
Jedine, co me napada, jsou vyrazne nedprumerne prijmy kazdeho z vas ...
Datum: 18.12.12 08:33

Existují peněžní ústavy, které jsou schopny poskytnout úvěr na bydlení aniž by člověk měl naspořenou korunu - v podstatě si u nich založíte stavební spoření - nejdřív splácíte spoření a pak jakoby úvěr z něj, ale peníze dostanete hned na začátku.

Výše ceny úvěru se pak odvíjí od příjmu žadatele a ceny nemovitosti, která se samozřejmě zastaví ve prospěch peněžního ústavu.

Nadprůměrný příjem nemá ani jeden z nás, ale na to, abychom koupili starší domek na vesnici, to stačilo.

Datum: 18.12.12 15:37
Diky za odpoved. To je zajimavy produkt, o kterem jsem nevedel. Otazka je, jak to bude ted, kdyz se uvazuje o zruseni statni podpory pro stavebni sporeni.
Datum: 18.12.12 18:11

Myslím, že se ještě ledacos najde...

Pro nás to tehdy byla otázka, jestli máme platit několik tisíc měsíčně za nájem, nebo tu samou částku za úvěr a bydlet ve vlastním.

Od: lucius*
Datum: 18.12.12 07:53

Víte, že se dá postavit dům i za milion?

Datum: 18.12.12 15:38
Odkaz? Vzdycky me zajima, co v teto oblasti lidi vymysleli.
Datum: 18.12.12 15:43

Tak za prvé, ten milion je většinou uváděn bez DPH...

Za druhé...je to spíše chatka než dům.

Za třetí..podlahová plocha bývá cca 75-80m2, což je plocha bytu 3+1 v paneláku..

A k ceně by bylo ještě potřeba připočíst cenu pozemku...a inženýrských sítí, což může být další významná položka navíc.

Od: rv
Datum: 18.12.12 10:23

Dobrý sen. Máte jen jeden zdroj příjmů, při výpadku a úvěru na krku vás bude pěkně bolet hlava. Osobně bych slevil na kvalitě domku s tím, že si maximum věcí postupně dodělám. Navíc s úvěrem vám nezbudou volné prostředky ani na nákup materiálu na rekonstrukci

Datum: 18.12.12 10:47

řeknu to tak jak to je , s tímto platem můžete snít dále . Také se může stát , že za rok za dva sem budete psát , jak to udělat , nechci přijít o vysněný dům ,nemáme na splátky . Jestli nemáte dva stálé platy a nedáte dohromady 45tis. měsíčně , tak bych se bál vzít si úvěr . Budete splácet třeba 25 let a budete doufat , že manžel bude mít pořád práci a nikdy nebude nemocnej?

Datum: 18.12.12 10:57

Pampeliško.

Jsi mladá?Pak je to jen sen,který mladé dívky mívají,sen o Princi,Zámku aŠtěstí.My ten sen dopřáli synovi a dceři.Dožíváme spokojeně v panelákovém bytě.Neměnili už bychom.Na domeček je NUTNÝ pozemek.U nás je pozemek,bez možnosti zahrádky je domek k ničemu.S malou zahrádkou - 2 400 000.

S tím se nepočítalo,viď?

JABRAKA

Datum: 18.12.12 11:01

Otázka je kde... jsou i o dost levnější. Tedy pokud nemáte na mysli novostavbu.

Datum: 18.12.12 15:39
Proc chteji vsichni stavet na Vaclavaku? V CR existuji oblasti, kde jsou pozemky za velice rozumnou cenu.
Datum: 18.12.12 16:21

a kde to je?

Datum: 18.12.12 17:11
Levnejsi pozemky jsou vzdycky ty bez inzenyrskych siti. Kdybych to vzal do extremu (tedy levny pozemek i v porovnani s temi bez inz.siti), tak jsem cetl o zapomenutych, vystehovanych, vysidlenych vesnicich na Sumave a jizni Morave, kde nic neni a proto tam jsou pozemky za "par korun". Ty jsou ale pro lidi, kteri jsou spise pro alternativni zpusob zivota, tedy navadi jim si vsechno zaridit sami a nespolehat se na vymozenosti civilizace (ne ze by je odmitali nebo nepouzivali, ale kdyz chteji kanalizaci nebo TV, tak si dokazou najit zpusoby, jak si je zajistit). Ten clanek, co jsem cetl, popisoval nejakeho chovatele koz. Byla to mlada rodina. Nemohlo jim byt vice nez 35. Je to samozrejme extrem, ale uvadim to jako priklad cenoveho dna.
Datum: 18.12.12 13:47

Hrajte Sportku a Šťastných 10 a možná ...

Od: axus®
Datum: 18.12.12 15:00

Co myslíte? Je šance, že se tento sen někdy splní?

Sance je vzdycky, ale

1. Pri takovyhle prijmech musi byt dum snem i tveho manzela, ne pouze tvym.

2. Netere sny je lepsi snit, nez je zit. To plati zejmena pokud byste si meli koupit "cokoliv na co nam staci penize, hlavne aby byl domecek".

3. Dvakrat mer, jednou rez. V tomto pripade 10x pocitej, 1x kupuj.

Od: kamouk
Datum: 18.12.12 17:22

Je to take nas sen,ty jsi mlada -mate financni starosti-a hlavne jit do toho?My mame starosti zas jineho razu-finance nehraji roli-jsou ,sen je take,starosti o praci uz nemame-ale mame uz 60- jit do toho?Pozemek mame,a chteli bychom si samo toho domecku co nejvice uzit!A ted BABO - RAD!

Od: istis*
Datum: 27.12.12 08:23

Sny jsou moc krasna zalezitost... Ja se zde proklikavam po rubrikach a hledam nekoho, kdo by vypadal, ze mi muze poradit. Zrovna mam ten samy problem. Cely zivot snim o vlastnim dome, vlastnim pokojiku, vlastnim klidu... a se zahradou. ) Deti jsou uz velke, i kdyz nezabezpecene jeste...partner uz neni... a tak bez jakehokoliv zakladu, jen s davnym snem, chci vlastni dum, se zahradou. Divam se vsude, po lidech, zda maji ty same napadu jako ja, po domech, co by se mi libilo a najednou je zde temer s konecnou platnosti dum, jaky by mi zda se vyhovoval, jenomze ja nevim jak ted na to... nemam totiz zadne penize... dum prodava realitni kancelar, vice realitnich kancelari a maji rozdilne ceny... od banky nemam zadnou sanci a podle vseho majitel na prodej specha... jeste jsem nikoho ale neoslovila, jen jsem ten dum objevila vyhledavacem tusim... dum se mi moc libi, je nadherne temer ruina, ma avsak velikou zahradu a dva male bytove jednotky a jeste nejaky ty pokojiky navyse vhodne na nejaky sezonny pronajem, hoste, dovolena v prirode... nic moc, ale je to tam... je to tez vhodna nemovitost pro hospodareni, ale pro mne samotnou spise jen neco mensiho... ne klasicke pole.

V teto chvili by bylo snad aktualne mozne pro mne pronajmout jeden z tech bytu, ale dum je v odlehlych koncinach mimo zabydlene aglomerace... kam se ale tez obratit pro nejake konzultace na nabankovni uvery, nebo leasing nemovitosti? Ma zde nekdo s tim jiz nejakou zkusenost?

Z mych zkusenosti co se divam kolem sebe, strasne moc lidi chce v tuto dobu bydlet ve svem dome se zahradou a mnoho jich take vymysli jak bydlet co nejlevneji, jsou ruzne ekodomy, ktere si vymysleji lide, ale i treba jako tyto zde" http://inspirationgreen.org/plastic-bottle-homes.html?sms_ss=facebook&at_xt=4d9e74f3b5aeceab%252C1

Datum: 27.12.12 08:40

Jeste pridam jeden zaujimavy link: http://naturalhomes.org/straw-denmark-vig.htm

Datum: 27.12.12 08:58
Zrovna vcera sem nekdo poslal odkaz na velice levny baracek: Drevostavba svepomoci. Je to presne ten typ domku, o kterem pisi na zacatku teto diskuze.
Datum: 27.12.12 21:19

Skvely a uzitecny odkaz... ja jeste pridam ... jakym zpusobem je mozne taktez jeste snit... http://bydleni.idnes.cz/horsk…_medium=text&utm_campaign=sph

a jdu resit dal financovani sveho snu .. )

Datum: 28.12.12 02:57
I zde na Poradte se da najit spousta dotazu, ve kterych se vyskytuji velice zajimave odkazy na levne domky stavene svepomoci. Staci hledat hesla: dřevostavba svépomocí.
Datum: 28.12.12 02:59
Asi jsem to nezduraznil, ale v tech dotazech se diskutuje i o jinych domcich, nez jen tech ze dreva a porovnavaji se treba take ruzne zdící systemy.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.