Pes ochranář?

Od: Datum: 15.01.13 14:04 odpovědí: 13 změna: 15.01.13 21:33
avatar

Mám pejska od jeho tří týdnů. Zahozený, vypiplaný. Přišlo mi naprosto přirozené brát ho v noci k sobě do postele a zahřívat. Už tam zůstal.

Pokud jsem v posteli v bdělém stavu, může kdokoli přijít a cokoli dělat. Pokud spím (nebo to jen tak vypadá) a někdo se nade mnou skloní, pes začne škaredě vrčet a chňapat.

Je to dobře nebo špatně?

Kdyby ten někdo byl lupič a vrah, určitě by to bylo chvályhodné psí chování. Vrazi za mnou naštěstí nechodí, ale rodinní příslušníci ano.

Z psího hlediska bychom měli být všichni příslušníci jedné velké smečky, ve které on je na posledním místě. Za normálních okolností to tak je. Jen když má dojem, že někdo ohrozí jeho spící bezbrannou nejvyšší paničku, je zle.

Pokud bych já s kýmkoli z rodiny v posteli cloumala, ani si toho nevšimne.

Pejskovi bude 13 let, už s tím nic nenaděláme, už se s tím musí počítat. A to zejména ve chvílích, kdy mám doma vnuky a potřebuji si po obědě maličko zchrupnout.

Ale moc mě zajímá, jestli se někdo s něčím podobným setkal a jaký má na to názor.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.01.13 14:30

Nauč vnuky aby když si myslí že spíš aby na tebe nejdřív třeba zavolali. Pes je už starší, nemusí si všimnou že k tobě jdou a zaregistruje je až na poslední chvíli - takže se trochu "lekne" a reaguje instinktivně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 14:33

to je normalni, nekteri psi si hlidaji sveho panicka. Ovsem jak rikate ze za vami jezdi vnoucci mohlo by byt zle. co to je za rasu psa?

doporucuji prepravku a davat ho na noc do prepravky. Pamatujte ze az nekoho kousne a bude treba lekazske osetreni budete mi velky problem

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 15.01.13 14:36
Mě se zdá že ti stáří psi prostě už jsou takový.Znala jsem Pajdu.Měly ho dvanáctým rokem(jezevčík),už skoro stařeček ale bylo to zlatícko.Když se jim narodil syn a já jsem se šla kouknout na něj do postýlky,jen z metru jsem se priblizovala,Pajda tak on ta potvora ležel pod tou postylkou a vystartoval a kousl mě do nohavice.Prý tam leží celý den a musí ho odlákat aby maminka vůbec mohla k dítěti.Měly s ním potíž i když malý lezl,překousl mu ret a špičku nosu-do ty doby nikdy nikomu neublížil...Byl starý a chtěl mít svůj klid.Po dlouhém uvážení ho museli utratit.U vás se mi zdá že je to to samé.Starším psům už nic nevysvetlite.Mají to v genech.A i když byl miliónové zlatíčko tak na stáří prostě začne takhle blbnout.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 15.01.13 15:17

Myslím, že je to špatně. Pes by měl reagovat na pokyn majitele, ne podle svého uvážení. Ta plemena, která mají vrozené jednat podle svého uvážení, mohou být nebezpečná a často ani není možné s nimi jít ven jinak, než na vodítku. Problém může nastat ve chvíli, kdy se člověku něco stane a bude třeba v bezvědomí a přes vrčícího psa se mu nedostane včas lékařské pomoci. Pokud je to malý pes, vyřeší to rázný kopanec, pokud něco velkého, může mít majitel smůlu a než přijede policie, aby psa zajistila, zemře člověk na udušení, srdeční zástavu...Známí takhle mají filu, která brání jejich děti. Je to sice možná milé, ale pes nepozná, co je ohrožení a co jen nevinná hra. Takže honit se s dětmi po zahradě v přítomnosti psa zkrátka nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nicozjb*
Datum: 15.01.13 15:59
Vnuci s vámi nežijí jestli jsem to dobře pochopila v tom případě je pes nebere jako smečku , v dospělosti pokud bude ohrožovat vaší rodinu jeho otec by ho zabil . psa nedávej te do přepravky nesl by to velmi těžce hledejte a upozornujte děti ať dávají pozor . můj pes v mé nepřítomnosti napadne i moji sestru pokud vleze tam kam nemá , jelikož je bohužel dnes normální že vás okradou známi nebo rodina tak psa netrestam jen dám povel .
doplněno 15.01.13 16:01: Hlídejte né hledejte
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 16:17
avatar

nico, kdyby to šlo, dala bych vám bod *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 16:29
avatar

Se zájmem čtu všechny odpovědi, děkuji za zájem a reakce.

Doplním, že toto chování se neobjevilo až v jeho starším věku, začal s tím už jako odrostlé štěně. Nyní už vlastně v rodině mezi dospělými není nikdo, kdo by o tom nevěděl. Takže mu ani nezvavdává příčinu, snad jen jednou za rok dva vyzkoušíme, jestli ho to stále drží. A drží. Pes je vořech, 10 kg.

Pokud zde mám vnuky a nutně si přes den potřebuji odpočinout, zamykám se se psem v pokoji, považuji to za nejbezpečnější pro všechny, i pro toho psa. Také si od nich potřebuje odpočinout... Příchod vnoučat v noci je nepravděpodobný, spí s rodiči v podkroví a někteří zatím ani pořádně nechodí. Ale vím, že opatrnosti není nikdy dost.

Zaujal mě příspěvek od pb o psech, co jednají podle svého uvážení. Ach ouvej, je to tak. Před mnoha lety úplně jiná fenečka (mix jezevčíka) pokousala sousedku. Sousedka přišla na návštěvu, klepala. Maminka neslyšela, luxovala. Sousedka vstoupila bez vyzvání, zakopla o hadici a spadla na maminku. Pejsek si situaci vyhodnotil po svém a byla to veliká ostuda.

Od: pb®
Datum: 15.01.13 17:22

A kdyby to nebyl malý pes ale nějaký pastevec, nebyla by to ostuda ale trestný čin ublížení na zdraví s následkem smrti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 19:00
avatar

Ano, je to tak. Však také, s vědomím, že moje výchova určitě není naprosto dokonalá, bych si psa většího - těžšího než 10-12 kg nepořídila. Psí kousance znám, jizvu po nich mám. Blbé dítě leze do boudy úplně cizího psa... Přesto jsem na psy nezanevřela, proto se snažím být maximálně opatrná.

Od: hm®
Datum: 15.01.13 16:44
avatar

Všichni psi hlídají, jen některý důkladněji a odvážněji. A považoval bych to za normální. Když jste ho to neodnaučili včas (hlídání Vás), teď už to nezměníte.

A samozřejmě psi reagují sami, ne jen na povel. To by byli hodně podivní hlídači, kdyby hlídali před zlodějem jen tehdy, kdyby jim zrovna pán ukázal a řekl "zažeň ho". Takže je i v pořádku, když sousedku upadnuvší (bože, píše se to tak?) na člena domácnosti rafnul za nohu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 17:02
avatar

Pokud berete psa s sebou do postele, tak to vůbec není tím posledním členem ve smečce. On vás má pěkně pod pantoflem ten váš pejsek. A myslím si, že na děti-vnuky pejsek žárlí. Proč by se měl o vás s nimi dělit? Proč? On to nechápe, proto se tak chová. Vy jste jen jeho a nikoho jiného. Asi ho nezměníte, už je fakt starý. Kdysi jsme měli psa, byl asi 12letý, když přišlo do rodiny miminko. Přinesla jsem si ho z porodnice, pes vyskočil na pohovku k miminovi v peřince, celé ho oblízal a nikdy mu neublížil. Mimčo, když lozilo, mohlo do psa šťourat, jak chtělo, on se nechal. Ale to byl zlatý pes, fakt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 20:08
avatar

Pejsek si Vás hlídá, je to jeho práce a tak se snaží ji dělat dobře. Tvoří s Vámi smečku , on spí , když Vy bdíte a naopak . Mě se to líbí:).Máte pravdu , nic neměnit , je mu 13 a zbytek rodiny s tím musí počítat.Jen vnoučatům vysvětlit, že ho nesmí překvapit, když spí sám , mohl by se leknout( třeba by je už ani moc neslyšel). Mám podobnou zkušenost . Kdysi měli rodiče psíka-voříška , který hlídal bráchu , tehdá byly bratrovi 3 roky , když se vydal k potoku. Tatínek je pozoroval : psík si před bratra lehnul, kluk přes něj přelezl a toto se opakovalo x a x krát , asi na 100metrech, Pak se pes naštval , bratra povalil a lehl si na něj a štěkal.Prostě ho tam nechtěl pustit. Je to rodinná historka , na kterou vzpomínáme .Druhá historka . Mám labradora , už mu bude 8let a povahu má profesorskou. Není moc zvyklý na hodně malé děti, s takovýma mrnouskama se vlastně nikdy nesekal až tak zblízka . Byla u nás hočička 4 roky,moc si s ním chtěla hrát, tak jsme si sedli na zem . Pesan byl tak opatrný , pořád ji oňuchával a děvče ho objímalo kolem krku .Nosil jí hračky a pokládal ji je do ruky.Já jsem na tom našem profesorovi i viděla jak pořád přemýšlí , jak si asi tak má s takovým mrnětem hrát a kam ji zařadit Pak se rozhodl . Naznal ,že je to štěně a přesně tak se k ní choval , normálně jí zlechtal. Štouchal jí čumákem do bříška do zadečku. Postupoval přesně tak , jak to dělal ostatním štěňatům , které jsme tu měli na výchovu . Lidi já na něj byla tak hrdá*tanec*

doplněno 15.01.13 20:16:

Pro ty , kteří mě osočí , že pes a takle malé dítě nepatří k sobě, tak bylo to pod mým dohledem a že reakce svého pesana velmi dobře znám i z jiných jemu neznámých situací.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 21:33
avatar

jakoola, to je moc pěkná historka ;)*palec*Kníráček Andy velice žárlil na vnučku. Stoupnul si mezi mě a maličkou holčičku a když ošklivě zavrčel, zula jsem kožešinovou bačkoru a dostal na prdel. Hned věděl, co se nemá. Svou nenávist vyřešil tak, že jí tajně kradl hračky a ve svém pelechu, měl košatinovou kukaň, je roztrhal na cucky. To byla vnučka maličká.;)Když jí byly asi tři roky, do mé domácnosti přišla Bubu. Ta vnučku milovala. Jednou byt ztichnul a já s dcerou jsme malou i psinu hledaly. Seděly tiše ve skříni. Ani nedutaly. Lumpačily spolu. :D Dorotka kluky vnoučy miluje, ale trošku se bojí jejich divokosti a schovává se za mě. A žárlí. Když si s nimi hraji nebo povídám, vpasíruje se do křesla vedle mě nebo mi vleze na klín, kde nikdy nesedává. Je to hrozná vtěrka. Když mám na noc jednoho z nich, musí asistovat u pohádky na spaní. Když jsem s nimi telefonovala, štěkala. Ale jen když jsem s jedním z nich mluvila. Kapku mi trvalo, než jsem jí to odnaučila. Kluci jí rozmazlují. Krmí ji tajně u stolu a já se dělám, že to nevidím. Oni i psina ví, že je to mimořádně. A také ví, že když típnu zvonění telefonu, že přijedou, že jen dávají vědět, že jsou na cestě. Ještě mobil nepoložím a ona už je nachystaná u dveří. :D Tak jsme se se svými pejsky sžili, máme se navzájem "přečteni". My víme, kdy oni potřebují naši pomoc a oni vědí, kdy potřebujeme jejich ochranu. Nebo si to myslí. *srdce*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.