Nedostatkové zboží a vy

Od: Datum: 15.01.13 12:54 odpovědí: 31 změna: 17.01.13 21:16
avatar

No možná zavádějící název diskuse, když obchody přetékají zbožím... ale víte o nedostatkovém zboží? Takovém, které vám na trhu chybí? Které pracně sháníte? Já např. mám radost, když se mi podaří koupit klasické toaletní české mýdlo, žádný tekutý výrobek, ale hezky do ručky voňavé mýdélko. To blaho, když se s ním pak umývám. Jak jste na tom vy, rádcové milí?:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.01.13 13:03
avatar

Onehdy jsem pro manželku sháněl jednu konkrétní značku toaletní vody Givenchy, která se už několik let nevyrábí - bylo to docela dobrodružné, nakonec jsem ji našel na e-bay. Bohužel (nebo spíš bohudík) nesehnatelné zboží už asi neexistuje

*placni*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 15.01.13 13:04
avatar

Dobrý den, já snad ani nepostrádám konkrétní zboží, ale provozovny, kterým se říkalo bufet a mléčný bar - takové to české (nezdravé=?) a poctivé jídlo. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 15.01.13 14:09

Já nemohu téměř od revoluce sehnat dobré kmínovo-slané pletýnky, pěkně lesklé, jako lakované. Ony se totiž nedělají, jen takové sračky, navíc povětšinou s mákem. To samé tyčinky. Dříve se prodávaly v krabici, byly pěkně slané a dneska jsou to takové bledé hnusy, se sezamem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 14:15
avatar
Obyčejné máslo, rohlíky, chleba atd.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 15.01.13 18:09

Az pojedeš do Jablonce, tak se ozvi. Máme právě takové, o jakých snili lidi po revoluci. A dočkali se zase jen nedopečených "gumáků".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 15.01.13 15:33

Nemohu sehnat řadu zboží - výrobků za ceny srovnatelné s minulostí. Jsou k dispozici jen dražší , mnohdy stejných vlastností a jen přejmenované, aby bylo možno jejich zdražení. Rohlík- Babeta , souprava - set,. Dnes se nesežene: limonáda, malinovka, mnoho drobných součástek pro opravy domácích spotřebičů, náhradní díly ke spotřebičům u kterých uplynula jen krátká doba po skončení jejich výroby atd. miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 15:36
avatar

Po skonceni vyroby urciteho vyrobku, je dano ze zakona drzet potrebne mnozstvi nahradnich dilu po dobu nekolika let. (nevim presne)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.01.13 16:29

Dáno to možná je praxe je jiná. Většinou již ani neexistuje prodejce v záruční době.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 07:18
avatar

Za ceny srovnatelné s minulostí? Pokud vezmeš do úvahy tehdejší a dnešní příjmy, tak většina potravin je levnější (a některé docela výrazně) než tehdy. A když vidím v supermarketu regál s třiceti druhy limonád, tak po těch dvou předlistopadových (žluté a červené) ani tak moc netoužím.

www.zakomunistu.cz

A co se náhradních dílů týká, tak časy, kdy jsme byli s opravami odkázaní na domácí kutilství jsou taky chválabohu pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 16:22
avatar

Já nemohu sehnat župan. Ne froté, který sám zabere kufr. Ani svádivý hedvábný. Normální župan ze saténu, z barchetu, z česaného silonu, bavlny. *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.01.13 16:57

Zkuste mi poradit kde sehnat třeba různé věci pro zájmovou činnost potomků, aby neseděli u přiblblého Facebooku. Třeba modelařina. Abych byl konkrétnější, tak třeba vláčky co vyráběli ti soudruzi z NDR.

Pochopitelně myslím za odpovídající cenu. Nikoliv, že za jeden průměrný důchod koupím tak dvě maximálně 3 mašinky. A co ten zbytek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 15.01.13 17:01
avatar

Nedostatkové zboží? Snad ještě horší stav, než za socialismu! Nedostatkovým je dnes jakékoliv funkční a dostatečně trvanlivé zboží (tím ale nemyslím umělé potraviny, těch je, jako jediných, nadbytek).

Velký problém je třeba oblečení. Dobré boty, ponožky, ve kterých se hned neudělají takové ty řídké skorodíry, slušné klasické džíny (ne od Vietnamce a ne ty už dopředu odřené, zmuchlané apod.).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 15.01.13 18:17

S tím oblečením je to pravda. Košile buď šunt z TW za pár šupů, nebo špičkovou kvalitu od 1500kč nahoru. Nic mezi tím. A tak je to úplně se vším. Buď šunt nebo špičkové zboží. Nic mezi tím.

Ale třeba jsem si zvykl na vodu po holení OLD Spice original. Zkuste ji sehnat. Mají všechny ty rúzné lagoon, white water, a já nevím co ještě ale original nemají. Nikde v ČR. Přitom na západě ji normálně mají na krámech. Jen u nás ne. Já vím, je to blbost, ale je na tom názorně vidět, jak nás masírují, jak se snaží nutit nás kupovat co oni chtějí, ne o co by jsme stáli my. No jo no, srdíčko jsem si vylil, mějte se fajn.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 20:27
avatar

Pokud jste Prahy tak Vám doporučím české ponožky. Jsem s nimi velmi spokojená. Najdete je na adrese Štěpánská 36, Praha 1, uprostřed pasáže. Je to Štěpánská pasáž, mezi ulicemi Štěpánská, na rohu jsou perské koberce a Ve Smečkách, tam je mexická restaurace. Paní prodává ponožky celý život a své práci rozumí.

doplněno 15.01.13 20:28:

pro hm

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 16.01.13 15:17
avatar

Nejsem z Prahy.

A tímto jste mi připomněla další změnu: zmizela z dosahu spousta celých skupin zboží. Lze to sice pořídit ve velkých městech, ale dřív to bylo celkem běžně dostupné i v menších obcích. Teď mě napadl třeba příklad elektrotechnických součástek, takové ty odpory, kondenzátory, tranzistory, i nějaké ty nejčastější integrované obvody. Ty bývaly ve kdejaké elektře. A dneska? Nikde! Jeďte si pro odpor za 50 haléřů do Prahy, Plzně, Hradce Králové apod., protože ve městě se 12000 obyvateli (co v takovém městě, ani v okrese) už to nikdo neprodává.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 15:46
avatar

Žijeme ve 21. století :)

http://dx.com/p/0-25w-1k2-3k9…rtment-kit-10-x-20-pcs-152335

Můžeš si těch součástek nechat dovézt kartóny a otevřít si s nimi obchod - nebudeš mít konkurenci :) (ale asi ani zákazníky - a o tom to je).

Taky nejsou k dostání namáčecí pera na inkoust, pásky do mechanických psacích strojů, pudr na paruky a pásky na fousy. Holt některé technologie skončily na smetišti dějin, s tím nic neuděláme. Pokrok nezastavíš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 16.01.13 16:00

Co si tím chtěl říci? *haha*

Ano žijeme ve 21. století, místo toho abych šel a koupil tak budu čekat 7-10 pracovních dní - super ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 17.01.13 09:28
avatar

21. století má tedy znamenat horší možnosti a dostupnost zboží, než 20. století?

Já si nechci těch součástek kupovat kartony, ale chci několik málo kusů. A rád bych je pořídil dnes, případně zítra.

Řeknu Vám to asi takhle: Mladý kluk v dřívějších dobách, když ho náhodou chtěla začít bavit elektronika a chtěl si zkusit zapojit třeba blikač, pochopit jeho funkci a pohrát sis ním, prostě zašel do elektry a pořídil si pár součástek pro pokusy. Dneska si tedy má něco objednat a čekat, kdyby chtěl pak ještě jinou součástku, tak zas čekat, ... no to se na to nejspíš vy... a půjde hulit do hospody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.01.13 20:37

Tak to se přidám. Tanci (zájmovému) se věnuji 50 let. Poslední boty k tanci jsem koupil před deseti lety značka BAŤA. Pochopitelně se v nich jinak nechodilo, takže vydržely 8 let než potřebovaly podrazit. Podrazil je švec amatér, ale perfektně. No vydržely rok (tak 200 hodin tance) a šly znova na podražení. Ovšem to je již následkem mizerného materiálu, který ten švec sežene.

A tak jsem se vloni zjara rozhodl koupit nové zase u BATI. Prý se s hladkou podrážkou nedělají ať počkám na podzim na taneční sezonu.

A taky ano. KVALIFIKOVANÁ? prodavačka se mnou dlouho vybírala. K tomuto účelu výběr žádný. Až narazila na jedny s dělenou podrážkou. Přední část podrážky byla žlutá hladká. Neprohlídl jsem si značení (pokud tam bylo a vzal je za 2000,- Kč.

No a to zklamání po prvním tanci. Byla to přelakovaná pryžová podrážka. Zákazníka blamuje dokonce i BAŤA.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 17:10
avatar

Jé, všem moc děkuji za reakce. Tedy jak to tady čtu, tak je nám všem smutno po výrobcích, na které jsem byli zvyklí před rokem 1989. Mléčný bar, normální oblečení, normální jídlo, věci pro kutily a děti, co je baví ruční práce a tak podobně. Obchody jsou sice přeplněné, ale nač to, když si člověk stejně nevybere, že. To nám ten slavný kapitalismus byl asi čert dlužný. A teďka do mě, všichni bijci za lepší kapitalistické zítřky. Jo, zapomněla jsem. Máme svobodu a můžeme cestovat kam libo. A to je mi naprd, když na to nemám.

Datum: 15.01.13 19:25
avatar

Eulalie, také nepoužívám tekuté mýdlo, nesnáším to. Měla jsem solidní zásoby mýdel, které jsem kupovala tak před deseti lety v Makru. Milovala jsem ty průsvitné, gelové, barevné a s různými vůněmi. Měla jsem jich opravdu bednu, protože jsem kupovala celá balení po osmi kusech. Tenkrát to pro mne drahé nebylo. Jenomže minulý rok mi zásoba došla a tak jsem se vydala koupit své oblíbené mýdlo. Za prvé jsem ho nikde neviděla, (v Makru jsem nebyla) a za druhé jsem si uvědomila cenu obyčejného mýdla. No, nedalo se nic dělat, koupila jsem si u "číňana" nějaké mýdlo, které nevoní a nepění a stojí kolem 15cti korun ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.13 09:59
avatar

Mlecny bar, cerstve chlebicky, salaty k tomu krupave rohliky, snidane, bistra na stojaka, koktejly, pohary... sakra mi se styska

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 17.01.13 12:09
avatar

Dobrý den, a co si takhle v bufetu dát na stojáka třeba gulášek (6,40 Kčs) + další knedlíček (0,20 Kčs) + pivečko (1,70 Kčs). Věnujme tomu tichou vzpomínku - nezapomeneme! Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 15.01.13 18:33

Zdravím,

dají se sehnat tady ty úklidovky někde jinde , než je uveden výrobce na nich? Tam stojí 170kč a přijde mi to předražené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 19:32
avatar

Ve dvou obchodech jsem je viděla za 165kč-no co je to o pětikačku méně než těch 170, na levnější jsem nikde nenarazila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 17.01.13 08:09

Děkuji za reakci,tak to se poďvám,tak nebudu platit poštovné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 17.01.13 08:15

U nás je nedostatkové zboží slušná práce ze které se dá žít a taky mít kousek volna vnímat svét kolem nás.

Jsem nékde četla,že-
Hranici chudoby pro rok 2013 stanovila vláda u našich západních sousedú občany s příjmem 1150 EURO to je přibližně 28 750 Kč.Každý německý občan s nižšším příjmem má nárok na sociální příspěvek a příspěvek na bydlení.-jak to dokážou,že mají běžně takovou práci s takovým platem a o víkendech nemakají?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: bmbx®
Datum: 17.01.13 08:30

Asi se nechovají jako prakapitalisti a jejich vláda neparazituje...atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 17.01.13 08:39

Jak naznačuje bmbx. Mají tam zodpovědnost, neživí darmožrouty,nevolí si do vlády zloděje a když už, tak ho potrestaj, nedávaj mu metály. Neživěj nemakačenky, a celkově mají strach něco zmrvit, protože tam škody platí ten, kdo je napáchal. Nejsou stádo ovcí jako my.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 17.01.13 09:57

A také nepracují sami na sebe, ale to vzabezpečují již od poslední války efektivněji jinozemci za "prebendy". To bude asi ten rozhodující důvod. miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 17.01.13 21:16

Právě jsem se chtěl přidat. Textilky (žakáry a další) u nás zrušili pak tam nastěhovali mašiny co vyrábějí ten šunt z čeho pak šijí Větnamci a další.Mnoho Čechů tam nepracovalo (spíš ti kvalifikovanější) a tak dosti kilometrů vozili Polky. No po pár letech mašiny přestěhovali na Ukrajinu. Asi by bylo drahé dovážet Ukrajinky. Do fabriky neinvestovali ani korunu. Za chvíli to spadne.

Pořád čtu co máme zboží než dřív. Za jakou cenu. Každý má plnou hubu lidských práv, není nad Dalajámu, ale že to dělají kolikrát čínské děti o tom se již tak moc nemluví. Čína se topí ve smogu protože ekologie a bezpečnost (prý jich je dost miliónů) to vše zvyšuje náklady.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.