Napadlo vás někdy

Od: Datum: 17.10.14 01:16 odpovědí: 25 změna: 18.10.14 16:09

že byste se se stali bezdomovci? Třeba byste najednou přišli o práci a neměli našetřeno na nájem nebo vám vyhořel byt a skončili jste na ulici. Co byste dělali a jak dlouho byste přežili? Já o tom přemýšlela a myslím, že bych nepřežila ani podzim, natož zimu. Jak může bezdomovec vyležet v zimě nebo na podzim třeba virózu? Na to je potřeba teplo.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.14 07:12
avatar

Právě pro tuhle myšlenku jsem vždycky hospodařila tak, aby k tomu nedošlo. K takovému pádu je zapotřebí hodně dlouhé doby, nestává se to den ze dne, z měsíce na měsíc. Tak jsem vychovávala své dcery. Nejen jsem je učila hospodařit, ale tloukla jsem jim do hlavy, že vždycky musí mít vzdělání, práci a své bydlení. Aby měly jak uživit své děti a zajistily pro ně střechu nad hlavou, odkud by je nikdo nemohl vyhnat. Takhle jsem je, po svých zkušenostech, vedla a vychovávala. ;) Kdyby přece jen k tomu došlo a já zůstala na ulici, nechtěla bych žít. Protože věřím, že fyzicky bych asi dokázala přežít, ale bez rodiny, bez milovaných, bych žít nemohla. Starej se o rodinu, ona se postará o tebe, až budeš potřebovat ty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 17.10.14 07:32
Většina bezdomovců je v neustálém alkoholovém opojení, takže ji život venku nevadí, on jim vlastně dost vyhovuje. Žiju tak, abych se na ulici nedostala. Jasně, může se stát, že je člověk nucen strávit noc v parku, ale ubytovny nebo hostely, to zaplatí i člověk s minimální mzdou. Důležité je si nenadělat dluhy, mít nějaký finanční polštář, neostýchat se hledat levnější bydlení a když člověk přijde o práci, brát cokoliv.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 17.10.14 12:04
avatar

PB: a nenapadlo vás že ten jejich alkohol je poslední možnost jak se zahřát nebo aspoň na chvíli zapomenout?!?!?!?

Ještě pro pořádek: na ubytovnách se za měsíc platí víc než platěj normální lidi za nájemní bydlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 17.10.14 13:01

Ne, alkoholismus a jiná psychická onemocnění nejsou důsledek ale příčina bezdomovectví. Nevím, kolik bezdomovců znáte osobně, já dva. Jeden měl vlastní byt v paneláku, ale prochlastal ho, teď bydlí nedaleko a ve křoví má postavené poměrně pěkné bydlení, něco na způsob stanu. Druhý chlastal a nepracoval několik let před tím, než se stal pravým bezdomovcem. Když mu hrozilo, že na té ulici opravdu bude, nabídli jsme mu ubytování a sehnali práci o závislosti na alkoholu jsme neměli tušení, byl to známý a alkoholismus velice dobře skrýval. Místo toho aby pracoval, tak chlastal, takže o práci přišel a následně od nás utekl k bezdomovcům před supermarket. Týden jsme ho neviděli až jsme ho našli ožralého jak žebrá před supermarketem. Takže jsme mu naložili jeho věci do jeho auta, to mu dovezli, dali klíčky a dělej si co chceš, poslední šanci jsi právě promarnil. Jestli ještě žije, je na ulici už 4 roky.

Ubytování na ubytovně nebo v samostatném pokoji se dá sehnat od nějakých 3-4tis. měsíčně. Jestli za takovou cenu zvládnete v Praze sehnat podnájem garsonky včetně poplatků, tak jste bůh. Já jsem za míň jak 8-10tis. na netu nic nenašla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 16:30
avatar

Pb, dva příklady na takové kategorizování nestačí. Jistě, u části bezdomovců bude alkohol nebo jiná droga příčinou bezdomovectví, ale u jiné části (a já myslím, že větší) bude naopak důsledkem. V Praze bydlím za cca 4.500 se vším všudy, garsonka by přišla ještě o cca 1.500 Kč levněji ... Ubytovnu pod 4.000 Kč jsem zase nenašla já ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 17.10.14 16:33

To jsem taky slyšela, že je nájem velký.

Od: ben®
Datum: 17.10.14 09:29
avatar

Dobrý den, nedávno byla v TV reportáž o tom, kolik je mezi bezdomovci lidí s VŠ vzděláním a titulem před jménem i za. Zdá se to být nepochopitelné, ale asi je to o tom, že dolů to jde rychle, ale dostat se nahoru je už obtížnější. A stačí kombinace ztráty práce, rozvod a vyhození z bytu. Jinak, člověk je jako zvířátko a dokáže přežít i v podmínkách, které si dříve nedovedl ani představit.

Stane se odolnějším a zjistí, že k přežití stačí velmi málo. já si zase občas kladu otázku, jak muselo být Židům, když je z jejich kaváren, ordinací, advokátních kanceláří nebo bank naložili do dobytčáků a odvezli na pryčny do koncentračního tábora. To musel být šok ještě větší a přesto se části podařilo přežít a vrátit se do života. Nebo, jak se cítí někdo, koho unesou fanatici a drží ho roky v zajetí jako rukojmí. Také tam asi nemá velký komfort. Ale, to už jsem mimo původní dotaz. Zdravím!

doplněno 17.10.14 10:45:

nikc - ano, znám ten příběh (a i jiné). Myslím, že by si toto měl třeba uvědomit každý, kdo si myslí, že se jemu nemůže nic stát, netýká se ho to, nebo že už hůře být nemůže. Ale, při troše štěstí a silné vůli se dá přežít i peklo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 17.10.14 10:36

Zdravím. Bene, taky jsem o tom uvažovala, jak bylo Židům, které musely jít do koncentr. tábora a zrovna min. týden jsem viděla film Anna Franková v české koprodukci. Na youtube je to možné shlédnout.

Datum: 17.10.14 09:44
avatar

To jsou strašně naivní názory, s tím, že na ulici se člověk nemusí dostat když se bude věnovat rodině, a nebude dělat dluhy. To se to dobře vykládá z tepla, domova s horkou kávou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 10:07
avatar

majster, ale na tu kávu a na ten domov jsme museli všichni popracovat, přemýšlet a žít tak, abychom to měli. Samo od sebe to nikomu z nebe nespadlo. Ztráta domova a všeho, taky z nebe nespadne. K obojímu se musíš dopracovat. Ať tak nebo tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 09:48
avatar

Mám několikanásobné zajištění, takže to snad nehrozí. Navíc hlavu plnou nápadů a možností k lepšímu životu. Dám ruku do ohně za to, že bych dostal minimálně 5 nabídek k bydlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 09:48
avatar

Stát se bezdomovcem je dnes jednoduché a může to potkat každého. Mám zatím štěstí, chalupu na vesnici, nebudu-li mít na nájem v bytě, budu muset přehodnotit své tisíckrát vyřčené NIKDY a přestěhovat se na chalupu. Že je otec mých vnuček hráč rulety s milionovými dluhy, víte, dnes prodává byt a myslím, že to nebude dlouho trvat a bude spávat pod mostem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 16:28
avatar

lidus: "Mám zatím štěstí, chalupu na vesnici, nebudu-li mít na nájem v bytě, budu muset přehodnotit své tisíckrát vyřčené NIKDY a přestěhovat se na chalupu." A ty si snad mydlíš, že na té chalupě na vesnici budeš bydlet zcela zdarma? Bydlení na vlastní chalupě často stojí víc než někde ve městě v malém skromném bytě. Je třeba platit daň z nemovitosti, stočné, za odvoz odpadu, za revizi komínů atp. a pokud nebudeš investovat do oprav a údržby té chalupy tak ti může zchátrat natolik, že nebude příliš obyvatelná. Lidí bydlíci v bytech ve městech si často myslí, že bydlení ve vlastním domě na vesnici je levnější, protože nemusí platit nájem, ale neuvědomují si že musí platit jiné poplatky a investovat peníze do toho domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pest®
Datum: 17.10.14 11:01
avatar

Kdybych měl být bezdomovcem, doufám, že k tomu nikdy nedejde Tak v první řadě nebudu ve městě, to je věc kterou já nepochopím, co z toho mají být ve městě a chlastat...na vesnici si vždycky nějaké jídlo člověk ze zahrádek obstará...nějaká chatrč se v přírodě dá taky spáchat a nebál bych se i u někoho vypomáhat a "vydělat si" alespon jídlo...člověk by se podle mě dokázal postupně vyškrábat nahoru. Jenže ono je to asi o smýšlení lidí, ze dne na den člověk nespadne uplně na dno, ale uznávám, že to jde rychle

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 17.10.14 14:03
avatar

"nikc", myslím, že je to asi rok zpátky, kdy staré paní zemřel manžel a následně dcera. Stará paní si udělala půjčky, aby mohla udělat dva pohřby a dostala se do dluhů, hrozilo ji toho moc. Bylo to naštěstí v TV a našlo se několik soucitných lidí a té staré paní pomohli. Když vidím staré filmy pro pamětníky, tak lidé žili opravdu daleko skroměji a bez komfortu.

Mám dva týdny starou zkušenost, naši mladí dělali v bytě rekonstrukci bytového jádra a bydleli u nás s námi v domku. Do toho se začal překopávat žel. přejezd, takže do města se jezdilo pro každou věc oklikou, to samé s vnoučaty ráno a pak odpoledne pro ně. No, a aby toho nebylo málo, tak u železnice, praskla voda a my byli v šesti lidech bez vody než přistavili cisterny a na wc se nosila voda ze sudů ze zahrady, pak nešla ani elektrika. Byly to polní podmínky, ale zvládli jsme to. Člověk dokáže hodně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 15:24
avatar

Ač coby příbuzenstvo nefungujeme zrovna hvězdně a je nás málo, nikdo z rodiny by tak neskončil - o to by se ostatní postarali. Nedovedu si moc představit, jak se někdo může ocitnout v takovém stavu, kdy žádnou takovou možnost nemá.

Ale řekněme, že by: nuže, přežila bych, protože umím hledat možnosti. Stále dokola končí na ulici spíše lidé, co neplánují, nepřemýšlejí, nedomýšlejí, nedodržují dohody. Záchranných sítí je tu relativně dost, kdo se jen trochu zasnaží, ten v nějaké uvízne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 15:42
avatar
Pokud člověk je v životě zodpovědný, má pojištěný životní rizika a dělá si finanční rezervy, šance stát se bezdomovcem je minimální. Každý jsme strůjcem svého štěstí a téměř všichni bezdomovci skončili, tak jak skončili, vlastní vinou. Pokud člověk nechce a bojuje se životem, nikdy se bezdomovcem nestane. Všechno ostatní jsou jen výmluvy.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 16:18

majsterjoe. Musím souhlasit s Tvým názorem. O tomto se nedá mluvit, to se musí prožít. A že příčinou je alkohol? To je také hloupost. Je to jak tu někdo napsal důsledek toho, že člověk příjde o vše. Dostane se na dno a je tak vším unaven, že se z toho neumí dostat ven. Přesně : hezky se nám píše z tepla domova... Sytý hladovému nevěří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.14 19:43
avatar
Ono je rozdíl neumět a nechtít se dostat ven. Pokud se člověk dostane na dno a vzdá to, tak se bezdomovcem stane. Pokud bude bojovat a snažit se, bezdomovcem se nestane. A cítit se unaven je jen jinej výraz pro to nechtít. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.14 00:01
avatar

Stát se může cokoliv. A protože projevem inteligence je i schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám, většina lidí nepřízeň osudu prakticky zvládne v pohodě. Osobně si myslím, že scénář "bezdomovec" by mi hrozil jen při opravdu masivní krizi - válka, přírodní katastrofa, epidemie. Sehnat si bydlení v současném stavu věcí není problém. Ale i na velkou katastrofu se dá připravit a plno lidí je připravených - mají vybavení určené k přežití v přírodě, zakopané sudy s vybavením a základními potravinami, ví, co lze bez nebezpečí sníst, jak si obstarat potravu a nocleh, dokážou bránit sebe, svůj majetek, blízké, atd.

Současné bezdomovectví považuji za projev nemocné společnosti, kde je nadbytek pracujících a nedostatek práce. Za "komunistů" tady žádní nezaměstnaní ani bezdomovci nebyli - prostě tu pro ně nebylo místo - pracovali všichni, práce bylo moc a lidí málo. Nebylo možné, aby se někdo ožralý zfetovaný válel celé dny někde na ulici, kradl, obtěžoval a aby ho pracující živili. Btw. třeba v Brně rozjíždí armáda spásy společně s magistráty akci "bezdomovci do bytů" - vyhazují z bytů rodiny s dětmi a stěhují tam bezdomovce, kteří ty byty akorát zničí. Taky řešení této otázky... :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 18.10.14 10:56

Souhlasím. Před listopadem práce byla. Dnes práce je málo a ještě jsou špatné pracovní podmínky. Doteď jsem byla spokojená v jedné firmě, dobré pracovní podmínky a ta teď krachuje, tak budu hledat zas práci. Achjo. Vím, že někde, i když je to protizákonné, se pracuje do deseti večer a ráno v šest tam máte zas být.

doplněno 18.10.14 11:14:

Je to firma, která krachovat nebude, platí pár korun a má hrozné prac. podmínky. Naopak se rozrůstá a má víc a víc obchodů. V dnešní době je vše obráceně.

 

Datum: 18.10.14 06:17
avatar

Asi bych přežila. Proč? Nejsem přehnaně šetrná, ale zároveň nevyhodím nic zbytečně a dokážu hodně využít.

Když jsme byli na dovolebé na Sázavě, ve skromné chatce skautíků, šla jsem s pytlem odpadků do ohromného kontejneru, společného pro celou chatovou oblast. Zpátky jsem z kontejneru přinesla:

1/ krásnou téměř novou kytaru včetně nylonových strun. Dodnes krásně hraje.

2/ Hnědou vzorovanou látku - závěsy. Přizpůsobila jsem je na okénka té skautské chaty - neměli tam předtím žádné.

3/ Rozkládací sušák na prádlo. Byl funkční, nepoškozený, i ten jsem nechala u skautů, i když tam prádlo neperou. Třeba se bude hodit.

4/ Skládací plastovou poličku - 4 řady, takovou tu "stohovací". Vylepila jsem poličky pěknou tapetou a skautíci si na poličky vystavují své výrobky /ze šišek, kůry, papíru.../

Když to viděla dcera, povídá mi se smíchem: Tak o Tebe se vážně nebojím. Ty kdybys byla bezdomovec, budeš si žít dobře a ještě nahromadíš nějaký majetek. *smich*

Ano, lidé dnes vyhodí kde co. Ale jinak po kontejnerech neslídím, to byla prostě vyjímka a těm skautům se to všechno hodilo. Jaga.

A jinak se snažím žít tak, abych se nikdy bezdomovcem nestala. Tj: nerozhazovat, mít pořád nějakou rezervičku, nenadělat dluhy. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.14 07:21
avatar

Od včerka mi leží v hlavě: všimli jste si, že mezi bezdomovci nejsou cikáni? Nepracují, drogují, hrajou automaty. Teda, ne vichni. Rozhodně nejsou miláčky pracovnic sociálek a úřadů práce. To vůbec! Několik rádců píše, jak je snadné a hlavně rychlé se na ulici dostat. A přesto tam cikání nejsou. *sok*

doplněno 18.10.14 10:37:

Sebod, je to nejspíše tak. Podle toho, jak se člověk rozhodne, s kým se dá do party. Co mu nejvíce vyhovuje. Jeho život, jeho rozhodnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.14 09:37

babkazov. To je přeci jasné. Cikánské rodiny drží pospolu. Když má někdo problémy, ostatní mu pomohou.

Ona tahle soudržnost funguje i mezi lidmi, kteří žijí na hranici bídy. Tam to funguje tak, že když někdo něco dostane (třeba za pomoc na zahradě dostane bednu brambor a zaleniny), tak se podělí s ostatními. Když někdo z nich "vyhrabe" v kontejneru třeba několik krabic sušenek, tak si je nenechá, ale dá i ostatním. Jestliže se mezi nimi objeví maminka s dětmi, tak ti ostatní ji nosí všechno, co by se dětem mohlo hodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.14 16:09
avatar

Stát se to může, a asi to jde rychle. Někdy před týdnem dávali v televizi na STV1 italský film se sympatickou slovenskou herečkou Barborou Bobulovou na toto téma. Silný a smutný příběh. http://www.csfd.cz/film/324903-na-hrane/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.