Odpojení od plynu

Od: Datum: 14.10.14 21:59 odpovědí: 6 změna: 15.10.14 12:39
avatar

vážení,

obracím se na vás se žádostí o radu, či spíše názory.

bydlíme v posledním patře bytového domu (SVJ). byt je po rekonstrukci. v brzké době se u nás budou provádět nové rozvody plynu. samozřejmě do stupaček máme pouze dveře o rozměru cca 50x80 cm. zřejmě bude nutné zvětšit přístup do stupaček. problém je i to, že za nějakou dobu může následovat výměna kanalizačního vedení atd. nerad bych zeď několikrát boural a stavěl. výboru jsem navrhoval komplexní rekonstrukci a výměnu veškerých vedení ve stupačkách... bez úspěchu. v domě bydlí většinou starší lidé a ti netuší o co jde. kompetence výboru nechme stranou, včetně jeho případného odvolání.

i v této souvislosti uvažuji o úplném odpojení plynu. plyn slouží pouze k občasnému vaření a proto uvažuji o zakoupení indukční varné desky. od hlavního jističe (na společné chodbě) k bytovému rozvaděči je natažený kabel CYKY 5x4. dodělat by se musel pouze rozvod v bytě.

1) je to legislativně možné?

2) chystáme se stavět RD - nebude při prodeji bytu chybějící plyn zásadně zhoršovat možnost prodeje bytu?

za názory děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.10.14 23:14

Protože píšete SVJ, předpokládám že byt máte ve vlastnictví. Protože je v posledním patře, technicky odpojení plynu není problém. Prostě skončí o patro níž a hotovo. Byt je Váš a nikdo Vás nemůže nutit využívat něco, co nechcete. Pouze musíte oželet to, že se budete na rekonstrukci plynu i tak finančně podílet, jinak by z toho byla právní bitva s nejistým výsledkem. Co se týká té prodejnosti bytu bez plynu, neviděl bych v tom zásadní problém.

Pokud by byl byt ve vlastnictví družstva a dům ve správě SVJ - i to je možné, bylo by to úplně jinak.

doplněno 15.10.14 11:12:

au1: Stoupačky jistě nejsou ve vlastnictví SVJ. SVJ nevlastní z podstaty věci žádnou část objektu. Má ho pouze ve správě. Umožnit vstup by tazatel samozřejmě měl, pokud je to nutné. Pokud se ale domluví s výborem SVJ, že plyn nechce využívat, byli by blázni, kdyby ho nutili. Proč? Nechce, tak nechce. Přeci nikdo nebude plýtvat časem a energií, aby někomu vnucoval násilím to co nechce a co není nutné pro chod zbylých částí domu. Což 3 metry slepé trubky nejsou.

Možná by bylo vhodné kompromisní řešení. Zdemontovat plynoměr a nechat odspoda protáhnout novou trubku umožňující pozdější připojení novému majiteli. To by se mělo zvládnout stávajícím otvorem, bez poškození zrekonstruovaného jádra.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 15.10.14 09:13

já mám ale dojem že ikdyž je byt v OV tak prostor stoupaček je ve vlastnictví SVJ jakožto společný prostor a majitel bytu musí umožnit přístup do těchto prostor právě pro potřeby instalace či oprav potrubí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.14 11:18
avatar

zdravím, díky za reakci. samozřejmě nejjednodušší řešení je absolvovat výměnu a potom nechat odpojit plynoměr. s tím, že kdykoliv v budoucnu bude jednodušší se na rozvod plynu opět připojit. asi půjdo tou nejjednodušší cestou. uvidíme, nakolik budou montéři schopní a ochotní...

Od: bmbx®
Datum: 15.10.14 10:52

2masoni:

už jenom kvůli tomu, že se do budoucna chystáš byt prodat, bych nechal plyn připojený.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.14 11:22
avatar

díky za reakci. hledám jen názory, jestli je ten přívod plynu důležitý. za mně ne, ale v budoucnu by to mohlo přinést komplikace.

Datum: 15.10.14 12:39
avatar

Je plyn důležitý? Řekla bych za sebe, ANO JE. Pokud bych kupovala byt, byl by to důvod vybírat jiný. Měnily nám kanalizaci, stupačky v šachtě, dvířka jsou 80x60, trochu problém ale šlo to.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.