1xZatemněnci věříte alespoň tomuto

Od: Datum: 14.01.13 20:25 odpovědí: 86 změna: 17.01.13 16:12
DisidentJohnBok: za bolevika jsem měl jistotu, e uivím rodinuJinýma očima platíme i za vytření zadku, jediné, co máme jetě zadarmo, je spánek a dýchání, řekl pro parlamentnílisty. Cz chartista aDisidentJohnBok.komunisté, kdyby byli u moci, by nebyli podle něj takoví vyírkové a nesmáli by se lidem do ksichtu. Nakonec za nich byly plné obchody a místo na kanárské ostrovy se jen jezdilo do bulharska. Na islandu to vyřeili přímou demokracií, dodává.

Zatemněncům je jasné e dalí li, ti ostatní si třeba přečtou zbytek.

Http://www. Parlamentnilisty. Cz/zpravy/disident-john-bok-za-bolsevika-jsem-mel-jistotu-ze-uzivim-rodinu-220762

doplněno 14.01.13 21:30:

Nefunkční link?

http://www.parlamentnilisty.c…stotu-ze-uzivim-rodinu-220762


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.13 20:35
avatar

Neboj ze vzduchu bude daň velice brzy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 14.01.13 20:52

*haha**haha**haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardino555*
Datum: 14.01.13 20:58
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.13 21:20
avatar

Musel jsem se smát tomu, kolik lidí si nevimlo datumu vydání článku :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.13 21:44
avatar
A s kadým dnem navíc je pan Bok víc a víc vzdálen zdravému rozumu. Dneska u věří i tomu e za komouů byly plný krámy zboí.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 14.01.13 22:41

Té poznámce o plných krámech taky nerozumím. Ovem taky nerozumím oficiální statistice proč za komunistů byly u řezníků prázdné háky a přesto se na osobu a rok snědlo skoro dvojnásobek masa ne dnes (a nebyl to jen bůek) kdy jsou krámy plné masa.

Mám obavy zda to není pořád to stejné, několikrát omyté maso a přelepené títky.

Od: bmbxŽ
Datum: 14.01.13 22:49

No já osobně viděl opravdu prázdné háky v masně jenom v Sovětském svazu, ale u nás? Moná tak po válce, ale taková situace byla i v jiných státech ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.13 22:56
avatar

A koncentráky za války taky nebyly e? To u tady bylo, ale natěstí větina lidí věří víc vlastním očím a paměti, ne kecům fanatiků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 14.01.13 23:00

Ani tomu nechci věřit, e já jednou budu souhlasit s "ringem". Jen koda, e on je slepej. Viděl by to taky.

Datum: 14.01.13 23:01
avatar

Jo jo,proil jsem za komančů několik desítek let a co jsem viděl a zail, to mi nikdo nevezme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 14.01.13 23:05

ringo:

u vás v masně byly prázdné háky? Ty jsi před 89Ą nejedl maso? - To snad ne :D Nevim, nevim kdo je fanatik, jo mnoho věcí nebylo, nebo se objevilo jednu za čas a byly na to fronty. Dneska jsem byl koupit med, doma jsem z hrůzou zjistil, e nevoní jako med, nechutná jako med, stojí stejně jako opravdový med. Na sklenici je napsáno směs medů ze států EU i mimo EU. Nejspí je to jen obarvený syrup z cukru, tak to se mi dřív nestalo, pokud jsem koupil med, tak to byl opravdu med...a takových "maličkostí" by se nalo.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.13 23:10
avatar

V podstatě se dá říci e byly prázdné, nebo tam nebylo maso které jím. A kdy u bylo kvalitní, tak jsem k tomu musel vzít kilo bůčku, jinak mi hop neprodali. To byla ta nadnormativní spotřeba proti dneku. Uzeniny, bůček, sádlo aj. Ale sehnat ledvinky, játra, nebo svíčkovou? Ani omylem. Máte kupovat med od včelaře a ne z blbýho krámu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.13 23:11

Dneska ten med koupíte taky, ale musíte číst etiketu. Za tohle si lidé můou sami. Orientují se pouze na cenu a pak se stává to, e levné nekvalitní potraviny vytlačují ty kvalitní, které kvůli nízké poptávce stále zdraují. Choďte do meních obchůdků s kvalitním zboím. Za komunistů ádné Alberty a Kauflandy nebyly. Pro dobrou unku do masny, pro dobrou zeleninu k zelinářovi, atd...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: komousene
Datum: 14.01.13 23:03

Nevim jak maso, ale stačí si vzpomenout na skládanej hladkej toaleák a chu vracet se je pryč. Nehledě na to e za tuhle kritiku by nás zavřeli a děcka nepřítele reimu by nevzali na kolu.

Lidi zapomínaj, větina se má líp ne za komouů a kdo umí dělat tak se uiví. Národ má vládu takovou jakou si zaslouí, kdy národ dovolí aby smetánka mohla krást tak to tak holt je. Větina pořád volí stejné zloděje = změna nehrozí. Bohuel. Natěstí je svoboda a dá se zdrhnout jinam, já ale zatim zůstávám a kolem sebe se snaim ít podle toho jak si myslim e by se ít mělo = nekradu, volim jiné ne současnou vládu, dovedu si poctivě vydělat abych se uivil... Bohuel je nás menina, větina nás semele a skončíme v ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 14.01.13 23:13

Jo toaleák byl "úzký profil", ale e bych se musel utírat novinama? To si teda taky nevzpomínám *smich* Dnes příjdu do obchodu a celý regál je plný různých toaleáků vemoných výrobců stejné kvality a stejné ceny, proč? Koupím vyčichlý česnek z číny, ná kvalitní musím schánět u stánkařů, proč? Brambory ze poanělska co rychle hnijí, kdy nae jsou lepí, ale zase u stánku...atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.13 23:14

a tehdá jste to kupoval kde? V těch velkých obchoďácích, kterých byla republika plná? Nebo zase jen a jen u stánkařů?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 14.01.13 23:32

Nevím zdali dnení velké obchoďáky jsou to pravé :D Ale jasně veho je dost, jen ta kvalita la hóóódně do háje. Jen metylakoholová aféra je toho dokladem. Za komančů si modelář do leteckého motůrku koupil po předloení občanky a bylo, do nemrznoucích směsí se pouíval denaturák, asi těko by se mohlo stát to co se stalo nedavno, u jenom proto e lidi nebyli tak haminý a nechtěli rejovat za úplně kadou cenu ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 14.01.13 23:37

A ony ty obchoďáky je nějaká výhra? Jistě sniuje to náklady. Navíc mohou tlačit dodavatele do nízkých cen co má dalí efekt nekvality. Ta poznámka o kvalitním pití je trochu k smíchu. Já v obchoďáku strávím víc času s hledáním ne s nakupováním. Kdy náhodou narazím na personál tak stejně nevědí kde co je.

I elektroniku kupuji jak zajíce v pytli. Zákazníku poraď si, ale můe to vrátit.

Vzpomínám si jak za komunistů jsme sháněli třeba lahvové víno co jsme mu říkali "Svíčka". (asi Původní sklepmistr) Poměrně kvalitní. No etikata se udrela dodnes a tak jsem nedávno jedno koupil. Hnus. Vyrábí to Evropské společenství, z cukru a navíc ředěné vodou .

Tady jsou fakta

http://www.potravinynapranyri.cz/

Datum: 14.01.13 23:55

Asi jsme si nerozuměli. Já se snaím naznačit, e kvalitní potraviny jsou k dostání i dnes a to větinou mnohem lépe, ne za komančů. Kde jste si tehdá koupili kvalitní Bresaolu, nebo Pancettu? Dneska je kadém druhém rohu italský krámek, kde to mají. To samé platí pro kvalitní olivový olej, těstoviny, víno (od sklepmistra opravdu nečekám kvalitu, ale za 120 Kč seenu luxusní víno), atd. Jen te nesmíte hledat v obchoďácích, kde se soustředí na poptávku hloupé masy. Ale kdy se budete snait, seenete kvalitu i tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 15.01.13 00:02

Take zase moc velký rozdíl to není, kvalita se musela shánět tehdy a shánět se musí i dnes. Rozdíl je v tom, e nekalitní unty prostě neexistovali, proto vlastně ten pocit z prázdných obchodů minulých dobách *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.01.13 12:05

O těch nekvalitních šuntech je trefná poznámka. Ono totiž furt to připomínání že vše zařídí trh a konkurence je blbost.

Pořád se v tom TV SHOPINGU se bude nabízet zboží kde se rukoje u pánve ohne, když se na ní položí řízek. Vyplatí se to vyrábět, protože vždy se najde někdo kdo to koupí.

Vždy se najde někdo kdo "živí" ty noční nesmyslné TV soutěže.

Vždy se najde někdo kdo se nechá odrbat na předváděcích akcích.

Vždy se najde někdo kdo si půjčí pár korun na něco co vlastně nepotřebuje a pak se diví jak se na něm hojí exekutoři.

A tenhle systém rozhodně nevybudovali komunisti.

To jen současní DRAVCI se živí a bohatnou na blbosti druhých.

Od: ptŽ
Datum: 15.01.13 12:42
avatar

To je všechno pravda, "jirbar", lidi tohle nemuseli řešit, nepřišli s takovými nátlaky do styku, ale to je také ten důvod, že po revoluci nebyli schopni jednat za sebe zodpovědně, neuměli se v novém prostředí orientovat, proto sem tyto praktiky vtrhly a mají úspěch a to do dneška. Když vidím lidi, kteří žijí jinde, kulturně, svobodně, od malička se učí zodpovědnosti, tam takový nátlak nemá tolik, skoro žádný úspěch. Ano dravci tu parazitují na blbosti druhých, jenže takoví blbci vyrůstali kde, v jakém prostředí? Nemúžete vidět svět jen černobíle, vše má sve pro a proti. Proto je potřeba vytáhnout z obojího to lepší, aby byl život pro lidi smysluplný. Nelze myslet jen na sebe, mít klapky na očích a tvrdit, jen svou pravdu, je třeba zvažovat všechny klady a zápory, jenže u nás to lidé neumí. Vidím to tady ve volné diskuzi, jak se dokáží lidé titulovat a co mně nejvíc mrzí, tak i ti vzdělaní, i ti chytří, i ti s vyšším IQ. Proč každý jedná sobecky, proč každý věří jen své pravdě, proč nepřipustí nikdo výměnu názoru a za jiný názor nádává? Kde se to ti lidé naučili, kde vyrůstali, kdo je vychovával?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ptŽ
Datum: 15.01.13 11:39
avatar

Proč to posuzujete jen podle sebe "jirbar"? Já jsem ráda, že jsou obchoďáky, protože tam mám všechno pod jednou střechou. Protože tam můžu zajet s kočárkem s vnoučátky. Když to vezmu před 42 lety, když byla dcera v kočárku, žádnou babičku jsem neměla a u každého krámu jsem si musela vystát frontu zvl᚝, a to na maso, na zeleninu, na drogeri, na pečivo a dítě zmrzalo v kočárku, i když ve fusaku, tak dýchalo ten městský, zakouřený vzduch a to jsem ještě trnula hrůzou, aby mi dítě s kočárkem nikdo neukradl. Takže, jako chlap na takové věci nemyslíte a jsou Vám u zadku, ale pro dnešní mámy je to velká výhoda. Taky se mi nelíbí, jak to u nás v republice vypadá, ale je to o charakteru lidí, kteří jsou na postech, kde se rozhoduje. Chtěla bych, aby to tady bylo, jak jinde v kulturních zemích směrem na západ od nás. V Belgii je úplně jiný přístup zdravotnictví k lidem, jiný sociální systém, strašně bych se tak chtěla mít a tak si žít, jako tamní důchodci, kteří mají 2000 tisíce Eur na měsíc, proto jezdí po světě, ale tady to má pár vyvolených. Prostě tady není demokracie, jako jinde, tady je prdelismus. Nepřikláním se u nás na žádnou stranu, ani vpravo ani vlevo, protože ani jedno tomu v pravém slova smyslu neodpovídá. A je to tak, jak píše "sebod", jsme tady vzorek národa a s tím materiálem, to tady nikdy jiné nebude. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.01.13 11:44

Já jen napsal že to není žádná výhra. Dokážu se vyhejbat kočárkům kterým jsou kolikrát "ucpané" ulice a respektuji to. Jde spíš o kvalitu zboží a s tou se rozhodně nepřetrhnou.

Od: jirbar*
Datum: 14.01.13 23:13

Já tomu rozumím a skutečně tento produkt byl nedostatkový. Jen prostě pořád nepochopím, proč někteří tento laciný argument pořád pouívají. Asi proto e mají v hlavě celý ivot nas*áno a tak jim ten hajzlpapír vdycky chyběl.

Datum: 14.01.13 23:08

Tak já nevím. Já mám slunou práci, auto, motocykl, iju v bytě, na který platím hypotéku (a budu jetě 21 let), ročně si zajedu na letní dovolenou k moři, zimní dovolenou na velehory, studuji dálkově vysokou, jím kvalitní potraviny, piju kvalitní pití a kdy po něčem touím, tak si na to naetřím. A kdybych náhodou chtěl vechno hodit za hlavu a odstěhovat se třeba do védska, tak můu. Nejsem v ádné straně, nekradu a nepodvádím. Mohl bych to samé mít za komunistů? Ani náhodou! Leda bych byl jednou z těch lidských sviní. Take co je pro mě jasná volba? Jasně, kapitalismus nefunguje tak, jak by měl, ale určitě to nevyřeíme tím, e s vrátíme k tomu, o čem u dávno víme, e to fungovalo jetě daleko hůř. To je do nebe volající hloupost!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 14.01.13 23:17

Nikdo netvrdí e se někam máme vracet, ale to co je u nás nemá zase nikde obdoby, jo já se mám taky výborně, ale jak dlouho to potrvá, nebudou nás nae děti jednou proklínat? Dluh neustále roste, státní zlato rozkradeno, spousta fabrik zdevastováno, vývoz vázne...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 14.01.13 23:24

Tak jak čtu tak vlastně to samé jsem měl i za komunistů včetně té koly. Jen jsem se nechtěl nikam stěhovat a na hory nejezdím.

Dokonce i barák jsem postavil a zaplatil ho 2x za co děkuji právě tomuto reimu.

Polovinu baráku jsem vyplatil bejvalce v roce 1988 (v trní ceně) no a bejvalka se svými známostmi si u těch naich soudů (sama soudkyně) vymohla za 15 let e barák je mnohem draí e dostala málo a platil jsem znova. Soud rozhodl e nějaká inflace ho nezajímá.

To není Fatamorgána, to jsou fakta kdy "mocní" pořád tahají za stejné nitky.

Datum: 15.01.13 03:15
avatar

Jestli jste stavěl barák za komunistů, měl byste si pamatovat, jak se sháněl třeba cement. Měl jsem v notesu 15 telefonních čísel na stavebniny, které jsem pravidelně obvolával. Dialog probíhal přibližně následovně:

1. Máte cement? Ne, nemáme. 2. Máte cement? Skuste si zavolat příští pondělí, snad něco bude. 3. Máte cement? Jo, něco tu je. Čtyřstovku? To né, jen 125. (4... 5...6...) Máte cement? Máme. Čtyřstovku? Jo, ale pospěšte si, přivezli jen jeden vagon a je tu fronta.

Následovala 20 km dlouhá cesta, aby se na mě dostaly 3 poslední pytle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.01.13 11:52

Máí to dvoje vysvětlení.

1/ Malá výroba

2/ Velká spotřeba

Když vidím kolik továren je zrušeno, odpadla produkce či byla nahražena dovozem, tak typuji bod číslo 2/.

Asi by to chtělo prostudovat statistickou ročenku, aby šlo reagovat na laciné argumenty.

Datum: 16.01.13 10:39
avatar

Ano, byla malá výroba. A to i přes skutečnost, že bylo dost továren a všichni mohli (museli) pracovat (spíš ale práci předstírat). A právě proto to dopadlo, jak to dopadlo.

Nepotřebuju statistickou ročenku. Já v tom žil dost dlouho, abych o tom něco věděl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 16.01.13 10:42

Ono taky co bylo alespoň trochu dobré se vyváželo a pro nᚠtrh zbývalo minimum.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.13 23:44

Kadému rozumně uvaujícímu člověku dojde, e obsadit neexistující pracovní místa nemůe dlouhodobě vydret... A taky e ne Na konci komunismu byla republika na pokraji krachu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 14.01.13 23:54

vencaz:

tak tomu co tady pie moc nerozumím :D, navíc mi není známo, e by do dneních dob byl někde na světě nastolen komunismus *haha**haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 14.01.13 23:55

Jen ke vztahu té ceny, plnosti krámů a spotřebě masa na osobu. Vdy je to jednoduché. Dřív bylo maso levné, tak ho bylo málo na pultech, o to víc se ho prodalo a seralo doma. Proč asi byla svíčková podpultovka? No protoe stála 90kč/kg. Dnes je jí vude dost. Řezníci to mrazí, a berou to jen hospody. Normální zákazník málokdy. Maso je dnes drahé, a tak je poloviční spotřeba ne před r. 89.

A tak jen malinkou výčitku. Překvapuje mě, e se tomu dnes jetě někdo diví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 03:19
avatar
svíčková stála 90kč/kgNo jo, ale průměrná mzda 2500 Kčs.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 15.01.13 07:50

Ale tady nejde o tu absolutní cenu. Jde o to, že i přestože stála svíčková jednou tolik co zadní, a 4x tolik co bůček tak nebyla, bylo to podpultové zboží. Lidi na ni měli a kupovali ji. Dnes už na ni nemají a zbývá. Stejné je to i s ostatními druhy masa. A věřte mi, že vím co říkám. Manželka u řezníka prodává.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 00:03
avatar

I kdyby za komanů byly plné krámy, práce (skutečně) pro vechny a počasí ovládané a ústředny v Moskvě, tak bych nikdy neměnila. Raději ít ve státě, kde platím daň ze vzduchu a můu říct, e prezident je kokot a jet na dovolenou kdy chci a kam chci, ne ít naoko jako v bavlnce, ale bát se, e se přeřeknu v hospodě a nějaký aktivní práskač hned poběí na policajty...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 15.01.13 00:07

kolikokoli:

jak dlouho? Roman Svoboda vyjádřil svůj názor...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 00:11
avatar

ne, pokodil cizí věc

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 15.01.13 00:21

kodu uhradil a navíc komunisti za bývalého reimu své odpůrce taky obviňovali jinak ;)

doplněno 15.01.13 00:24:

Co H systém a spol? Ti byli narozdíl od Smetany amnestováni...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 16.01.13 23:32

Klero: rád bych Vám oponoval ve vašem "svatém" nadšení pro KS. Ale ne tady. Stále mám dojem, že se to sem nehodí. Pokud máte zájem, najdete mě na FB jako Luigi Gee. To platí i pro ostatní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 15.01.13 01:00

A co tím chtěl autor říci? Furt jen nějaké výkřiky a akce nikde. Take Co s tím budete dělat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 15.01.13 01:27

BUSS: Pokud jsi klasicky vzdělán, tak ví, e čas pro revoluci jetě nenadeel. Jetě lidi mají o co přijít. Ale jednou to přijde. Já se jí asi nedoiju, ale kdoví. Třeba to teď půjde rychleji ne jsem schopen dohlédnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 07:41
avatar

Jirbar, hodně dávno, co já vím, před několika lety, před volbami a po volbách jsme spolu měli diskuzi. Vy rýpáte stále stejným způsobem. Když jsem se vás ptala, co navrhujete, jak byste to řešil, bylo ticho. Žádný návrh řešení, žádný prst ukazující alespoń směr. Ani kousek odvahy postavit se za svoji myšlenku. Stále jen hodně zlé řeči. Na levici, na pravici, na komunisty, na střed. Jen výpad, kousnutí a ústup. Žádná myšlenka, žádné navázání, žádné řešení. Jen štípete, koušete, neřešíte! Nelíbíte se mi vůbec! *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 07:54
avatar
Ono je to těžké. Mě vyhovoval spíše socialismus, protože nejsem dravý jedinec a v té době nebyl život jenom o penězích. Samozřejmě to také nebyl ideální režim. Píšu o osmdesátých létech. Dnes mi nevadí ani tak korupce jako agresivita, nenávist a násilí mezi lidmi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 10:00

raadek. *hej*. Krásně napsáno. Ano, takto by se měla vést diskuze *palec*. Řeknu svůj názor, neurážím "protivníka"...

Víte, je mi tady z toho vlákna docela smutno. Jsme tady takový maličký reprezetativní vzorek populace. I když ne tak úplně ideální, to je jasné. Určité skupiny lidí zde chybí. Na druhou stranu nás všechny spojuje to, že jsme zde na Poraďte. Právě proto, že a chceme či nikoliv, že jsme k sobě jaksi vázáni, měli bychom spolu umět jednat. JEDNAT! Nikoliv se urážet a hájit jen a jen tu svoji pravdu. Jak se potom můžeme slušně domluvit jako národ, když to nedokážeme ani tady - v užším seskupení? Nejdříve příjdou slovní urážky, potom facky a pak *cert*... A už ve jménu jakékoliv politické strany. Není levice ani pravice. Za vším hledej jen a jen lidi...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miroŽ
Datum: 15.01.13 10:11

Pročítání příspěvků jsem ukončil ani ne v polovině. Nedá se to číst! Souvislosti aby si jeden domýšlel. Argumenty jsou uváděny se zřejmou zaujatostí , nenávistí a vycházejí většinou ze současně doporučených stanovisek.

Pěkně prosím když napíšete nějaký příspěvek, tak si jej po sobě přečtěte , aby se to dalo číst a rozumělo se tomu. Tímto způsobem napsaný příspěvek, ztrácí svůj původní záměr, nehledě na to, že jeho pisatele lze je stěží brát vážně.

Je přirozené, že se tu a tam překlep vloudí, že si pisatel ani po přečtení nevšimne, neb mu hlavně jde o obsah příspěvku. Takové množství překlepů a chybějících písmen, ale není omluvitelné. Číst takové příspěvky je značně vyčerpávající.

Děkuji a omlouvám se, pokud posoudíte můj příspěvek jako nepatřičný vzhledem k diskutovanému tématu. - miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 11:08
avatar

Tak se nerozčilujte. My za to nemůžeme : https://www.poradte.cz/vzkazy…7-nezobrazuji-se-pismena.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 12:30
avatar

kolik ti je? Osmnáct?

*smich*

*

barevá televize 14,800,-

osobní auto Škoda Favorit 78,200,- a ještě k tomu na pořadník. Soudruzi z NDR asi udělali nějakou chybu, protože tam se na Trabanty čekalo rovnou 10 a více let

šunka v krámě 100,-

vepřová kýta 56,-/kg když byla

elektřina v základní sazbě 1,05 KČS/kWh

nájem družstevního bytu 3+1 za 600,- měsíčně

americký dolar na černém trhu 30,- KČS

průměrná měsíční mzda 2500,-

atd.

Tak počítej.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.01.13 12:43

Sice nevím na koho "figurek" reaguje ale je to primitivní porovnání. Nějaké ekonomické porovnání by bylo třeba "očistit" i o technický a jiný rozvoj.

Ono stačí přirovnání, že z počátku satelitní přijímač stál víc než nový automobil.

Datum: 15.01.13 12:53
avatar

Máte sice pravdu, ale zrovna u uvedeného seznamu to moc neplatí. V čem se liší dnešní šunka, dnešní elektřina, dnešní nájem od tehdejšího? Auto tenkrát taky nebyla žádná technická novinka (na rozdíl od Vámi uvedeného satelitu) a barevné televize se v 80 letech vyráběly pomalu 15 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.01.13 13:28

Mně se těžko diskutuje když ani nevím podstatu předcházejících příspěvků. Takže jen můj názor ale též to je jen spekulace. Třeba šunka tenkrát a dnes. Tenkrát to možná byla ŠUNKA dnes z toho teče voda. Prostě obchodník chce vydělat. Že je dražší je pochopitelné. Na výrobních nákladech se asi moc neušetří takže se plně uplatní v ceně inflace. O nájmech bych se nezmiňoval protože za komunistů byly skutečně hluboce pod náklady. Pokud nájemníka dotoval stát budiž. Jenže on ho dotoval i majitel rodinného domku když mu do volné bytovky nájemníka přidělili. Nájem nepokryl ani amortizaci. Elektřina to je druhá věc. Jistě cenu by měla pokrýt jen inflace, zvláště když jsou tady nové zdroje jaderné energetiky. Jenže teď se potřebují napakovat spekulanti "Ekologové" a manažeři.

Auto jsem nikdy neměl a ani nechci přestože bych si těch levnějších nových mohl koupit dvojciferné číslo. Řekl bych že cena není nad inflací. No a TV ty vlastně i přes inflaci zhruba drží pořád stejnou cenu v nominální hodnotě jakou měly před X lety černobílé televize. To je ale dáno technickým rozvojem.

Datum: 15.01.13 13:38
avatar

Šunka: dnes seženete kvalitní, voňavou s 90-95% masa v ceně dejme tomu od 150 do 200 Kč za kilo. Dřív sice stála méně ale ne o tolik /v poměru k platu/ a byl to blivajs jaký je teď v ceně kolem 100 Kč za kg. Takže vlastně rozdíl k lepšímu. A tak je to s každým jídlem a spoustou zboží.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miroŽ
Datum: 15.01.13 15:01

Já srovnávám takto:

1. dnes jsou platy (mzdy kdoví jestli?) asi 3 až 5x vyšší než před sametem.

2. dnes je základní zboží a služby dražší 10 i víckrát.

Srovnejte bez ohledu na kvalitu a bez ohledu na technický vývoj pár položek, hlavně těch které jsou pro člověka k životu nezbytné. Potraviny , bydlení , elektřina , plyn, zdravotnictví a léky , vzdělání, kultura , regenerace sil člověka a některé další. Například jak je zde uvedeno dřívější nájemné 600,- Kčs a dnes stejného bytu je nižší jak 6 000,- Kč? Ani náhodou. V současnosti je práce lacinější a její produkty dražší.

Jsem přesvědčen, že zjištění ve většině položek prokáže, nižší úroveň pro většinovou část společnosti. miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 20:50

Takových cenových průzkumů proběhlo v poslední době hned několik a všechny ve prospěch současnosti. Když si dáte tu práci, určitě budete schopen některý z nich dohledat. Průměrné ceny v porovnání s průměrnou mzdou vyjdou dnes levněji u potraviny, elektroniky, nábytku, vozidel, atd. Co je dnes dražší, to jsou energie, voda a některé služby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.13 21:08
avatar

Jedna srovnávací tabulka je zde: http://www.zakomunistu.cz/ Myslím, že je zpracována objektivně. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že kvalita života neznamená jen úroveň platů či mezd a výše cen zboží a služeb.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 15.01.13 21:19

Vše se počítá přes spotřební koš a ten mají různé sociální vrstvy různý.

Pochopitelně strukturovaná inflace se nechá zjistit na stránkách ČSÚ.

Ale pár postřehů k zamyšlení které v minulosti padly a jistě taky nezapadly.

1/ Kdysi Ruml. Občan by měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti až teprve tehdy kdy se zbaví veškerého svého majetku. Takže ten kdo celý život rozhazoval, nebo dokonce žil na úkor státu, by měl nárok až vše prodá. Kdo se chtěl zabezpečit a pořídil si vlastní byt, tak by ho měl tedy prodat.

2/ Nedávno jedna senátorka prohlásila, že důchodci se narodili za války a jsou zvyklí žít skromně. Takže asi se jim mohou snížit důchody, zatímco sami si přidají.

3/ Tato vláda která tak bojuje proti sociálnímu zneužívání údajně příspěvky nepřízpůsobivým kteří nemají nějaký mzdový základ, tak příspěvek či co vypočítává z průměrné republikové mzdy.

4/ Taktéž dostávají příspěvek na bydlení ve skutečných nákladech, které jsou pochopitelně spekulativně navýšeny. To platíme my všichni. Údajně snad i příspěvek na náklady energijí, které jsou opětovně spekulativně navýšeny, ale přeplatky již nejdou zpět.

Nech se přihlásí důchodci na tomto fóru kteří mají svůj důchod vypočtený z průměrné republikové mzdy či vyšší.

Datum: 15.01.13 17:47
avatar

Já nechci srovnávat co za potraviny bylo a co je nyní, podotýkám, že hlady jsme netrpěli a v obchodě koupili co jsme potřebovali. Nejen pan Bok dobře vnímá co se tu po 89 děje, Karel Kryl se chudák obrací v hrobě a já si dokonce myslím, že za toto nebojoval ani pan Havel.

doplněno 16.01.13 11:23:

Ringo, já nebyla a nejsem náročná, TV jsme doma měli dokonce i zubní pastu, LP desky -no on si můj nynější muž taky myslel jak mě uchvátí když z matky Prahy doveze zahraniční LP nebo kazetový magnetofon-bohužel nebo bohudík jsem po ničem z toho netoužila a nepotřebuju to dodnes. Zato jsme s ROH rodičů jezdili 2x za měsíc do divadla a v zimě 2x za měsíc na Praděd a každé prázdniny na 3 týdny na tábor-vše za pusu a mohl jet každý ne jako dnes kdy spousta rodičů nemá aby své děcko poslala ze školou na výlet. Jídla jsme doma měli dostatek a nemusela jsem v obchodě chodit s lupou a studovat ze které země ten aušus co mi nutí jako super potravinu je. A hlavně práce byla pro všechny a dokonce za ni byl pravidelně i plat, nemusela jsem se bát, že nemám na lékaře. Ale to už bych zase sklouzla někam jinam, než zněla tato otázka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 08:48
avatar

Tak to jste asi byla prominent. Já chtěl třeba LP desku Deep Purple, citrónově žlutou přenosnou TV a zubní pastu colgate. Neměl jsem ale šanci. Takže určitě nebylo co kdo chtěl. Hlad nebyl, to uznávám, ale výběr žádný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 16.01.13 08:54

A kam ten velký výběr vede? Poradna je pak plná dotazů - chci si koupit foák, TV, mobil - poraďte *haha**haha**haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 10:12
avatar

Na tom něco je. Když jsem dřív sháněl třeba kachlíky, mohl jsem si vybrat mezi bílými a bleděmodrými. Podobné to bylo s televizí (Orava 416, vzácnější 425, případně Rubín), nebo s autem (Š 105, Wartburg, či Trabant). Takže nebyl problém si vybrat.V podstatě mi tehdejší možnosti velmi usnadňovaly výběr.

doplněno 16.01.13 10:14:

příspěvek patří @bmbx

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 16.01.13 10:25

No a když je dnes obrovský výběr, tak se nakonec dozvím, že když si dokáži sám vybrat a bez odborníka, že to u mě doma musí vypadat a že jsem brouk Pytlík :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ptŽ
Datum: 16.01.13 11:55
avatar

Kdo měl valuty a bony, nakupoval v Tuzexu, jak jídlo, tak mlsky, prášky na praní i oblečení. Tam jsem vždy koupila "kinder vajíčka", šišku uheráku i Persil na praní a džíny, protože ty byly k neroztrhání a spoustu jiných věcí, které neby v obchodech, i tu malou houbičku na nádobí, kterých je dnes všude plno, tak i tu jsem měla tenkrát z tuzexu. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 16.01.13 10:20

On si člověk moc nevybere. Vím, že to za komančů nebylo nijak růžový, ale žilo se tak nějak v poklidu. Za což ovšem nemohli komunisti, ale doba. Prostě každé století má něco. Ale jedna věc se mi přeci jenom na starém režimu líbila. Když někdo něco ukradl, dostal 2 roky, když rozkradl něco státního, dostal 12, když někoho zabil, dostal trest smrti nebo doživotí. Kdo šel sedět, musel tam makat, aby si na sebe vydělal. A už lepením pytlíků nebo fáráním v uranovejch dolech. Navíc, co si budeme říkat, díky uzavřený hranici neměl nárok utýct, pokud nebyl vyloženě řezník jako Mašínové. Dneska je to všechno naruby. Když někoho okradeš, dostaneš 8 let, když ho zabiješ, dostaneš 5, když rozkradeš celou firmu za několik miliard, buď utečeš a žiješ si jak prase v žitě, nebo tě prostě "jakoby" nevypátraj. No a když už se to nic z toho nepovede a dostaneš se do kriminálu, no a co? Barevná televize, posilka, procházky, všechno platí stát, tak naco se vzrušovat? Dyk ty debilové venku, co dřou od rána do večera ti to zaplatěj. A že byli političtí vězni? Tak ty byli vždycky, v každým režimu a jsou i dnes. Jenže všude se točej velký peníze, takže jako v každé době - se o tom nahlas nemluví. Začne se to propírat, až se zase změní režim, jako ostatně vždycky.

Myslím, že hádat se o hmotných věcech nemá cenu, ty se měněj s dobou, technickým vývojem, rozšířeností atd... že se čekalo na auto a bylo drahý. Bože - po celým světě jezdilo pár set aut. Když zaváděli první elektřinu, taky ji hned první rok neměli všichni najednou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 10:49
avatar

Tak proti tomuhle nelze jinak, než souhlasit *palec*.

Jen bych ten výčet doplnil: Když někomu namalujete na volební plakát tykadla, tak Vás zavřou pro poškozování cizí věci. Když mi někdo zničí sprejem novou fasádu, musím to na vlastní náklady opravit, jinak mě čeká postih za poškozování vzhledu veřejného prostranství (to není sranda, takový návrh zákona skutečně byl. Naštěstí to neprošlo).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axusŽ
Datum: 16.01.13 10:52
avatar

Jojo. Muj deda taky sedel a taky musel farat v uranovejch dolech. Jeste mam doma schovanou jeho prukaz strojvedouciho dulniho voziku.

Provinil se tim, ze byl z burzoazni rodiny a navic jeste JuDr.

Hajz jeden burzoustskej. Jeste ze ho ti zlati komunisti zavreli. Vsak my si tu nasi republiku rozvracet nenechame, ze?

-

To je ten poklid, o kterem pises. Kdo vybocil z rady, sup s nim za katr. Pekne vsichni v jedne lajne a samozrejme te proletarske. Hlavne nad nicim nepremyslet a delat, to co se Ti rekne a kdy se Ti to rekne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 11:31
avatar

axus já bych pátrala co vlastně děda udělal nemyslím si, že ho zavřeli jen proto, že byl JuDr. Na chalupě mám souseda, vysokoškolák z rodiny kulaka, dnes už starý pán a ten po pravdě řekne proč ho režim strčil do Leopoldova-zapaloval se skupinkou stohy. Sám řekne, že to bylo naprosto zbytečné a že režim před 89 nebyl černobílý,zrovna jako dnes kdy v každé době se najdou ti co z ní jen chtějí těžit pro sebe. Dnes vám nadnárodní firmy rovněž nadiktují jak máte dělat a běda když se ozvete, sice vás nezavřou ale hnedle jste bez práce. Bylo by to na dlouho, každá doba prostě má nějaké nedostatky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ptŽ
Datum: 16.01.13 11:49
avatar

Koncem minulého roku před svátky běžel v TV jeden pořad s p. Jílkovou, měla zástupce různých politických stran a jednu ženu za KSČM, když se té ženy ptala na řešení nezaměstnanosti, kdyby byli ve vládě a u moci, tak jí odpověděla, že nelze soukromým firmám nařizovat navýšení pracovních míst. Vypadá to tak, že by byla stejně nezaměstnanost pořád. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 11:52

Jistěže nelze nařídit. Navýšení pracovních míst je nutné z něčeho zaplatit. Takže by to fungovalo jen do té doby, než by došly firmě peníze. A teď si představte, že se najdou jedinci, co tento jednoduchý princip nechápou a melou nesmysly pořád dokola. A spousta dalších, kteří těmto nesmyslům věří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 12:39
avatar

Jistě není třeba říkat jaký byl státní dluh před 89 a jaký je nyní. Poklidně jsem si žila v Československé republice než mi ji po 89 zaprodali-rozdali velkým zahraničním firmám co tu jsou jen proto, že děláme skoro zadarmo, mají úlevy z daní a jejich zisky jsou obrovské. Zboží které na západě nikdo nechtěl nám sem navezli a spousta lidí si z toho sedla na prdel, co se tu dělalo dobře a vyváželo se to se všechno nastrkalo zahraničním investorům-zlikvidoval se zbrojní průmysl co nám nesl dost peněz. Copak jste všichni multimilionáři, že to nevidíte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 16.01.13 12:58

kovis:

termín odchodu do důchodu se prodlužuje a tímpádem mladí nemají práci - to je taky trochu nahlavu, ne? :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axusŽ
Datum: 16.01.13 13:01
avatar

Nemam u sebe, tak nemohu presne citovat, ale v rozsudku, ktery doma take stale mame se pise o burzoaznim puvodu a kontrarevolucnim a protistatnim jednani a vykoristovani.

Muj deda rozhodne zadne stohy nezapaloval.

Nesnese srovnani, ale snad podle Tebe Theodor Pika nebyl zapadni spion nebo Milada Horakova teroristka...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 13:13
avatar

Víme o těch procesech jen to co chtějí abychom věděli, pozor to neznamená, že souhlasím ale opravdu jsem se musela smát když za odsouzení Horákové odstíhali starou babku co do toho tehdy ani mluvit nemohla. Já rozhodně netvrdím, že všechno bylo v pořádku ale myslím, že za to nemohla KSČ ale jen někteří její lidé a ani těch se doba po revoluci nedokázala zbavit. Pokud se v 89 měl začít někdo stíhat měla bych dostatek jmen co jen tiše přešli do polistopadové politiky a stali se z nich vážení občané-odpůrci tehdejšího režimu na kterém ovšem do té doby profitovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.13 13:36
avatar

Hitler taky za nic nemohl. Vlastně ho do toho dotlačila jeho strana, výchova matky, neblahé okolnosti. Všichni esesáci taky nebyli špatní. Někteří měli doma i rodiny s malými dětmi. Popravčí četa taky za nic nemůže, to velitel... Nenechte se vysmát. Pokud jsem v Ksč a víém /nejsem idiot/ co ta strana provádí, tak buď s tím souhlasím, nebo vystoupím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 16.01.13 15:01

No právě, a KS je ve straně, která nám zromna moc dobře nevládne, nevystoupil, takže souhlasí a takový člověk má být v čele státu? :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 16.01.13 23:09

Ringo: Chci jen reagovat na jednu jeden příspěvek z otázky Zeman vs Schwarzenberg, která byla, pro mě nepochopitelně, uzavřena. Kdyby se alespoň někdo neschovával za počet odpovědí, a na rovinu napsal, že se mu ta debata nelíbí. Bylo by to alespoň čestné. No nic.

Napsal jste tam několik afér které se prošly kolem Zemana. Mám k celému jen jednu poznámku. Uvědomte si, a každý čtenář těchhle blábolů, jednu zásadní věc, ty články byly vycucaný z prstu. Tam nebylo nic konkrétního, To byla snůška smyšlenek, domněnek a pomluv, vymyšlených novináři. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Média účelově lžou, a upravují si zprávy podle toho, jak se jim to hodí. Denně je slyšet minimálně jedna nepravdivá zpráva. A stavět na tom je potom k ničemu. Je to hrozně hezké, takto sesumírované, já jsem tenhle blábol taky po internetu dostal, ale nestojí mi to za to. MF dnes pro mě není objektivní médium. To je bulvár nejhoršího ražení.

Mrzi mě, že tuhle reakci musím psát sem. Ale zakládat kvůli tomu další otázku nehodlám. Chcete-li věřit bulváru, je to Vaše věc. Ale vezměte si noviny, a schválně si v těch novinářský článcích zatrhněte opravdová fakta. Tedy ta, na která existuje nějaký dokument apod. Uvidíte jak dopadnete. Howgh.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 17.01.13 05:45

Zabu:

tebou zmiňovaná otázka se strašně rozjela a byla na základě počtu příspěvků uzavřena, to je normální, děje se tak zde automaticky, proto taky výzva, že pokud to nestačí má se založit nová, nehledej v tom nějaký záměr, jinak plný souhlas.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 17.01.13 10:01

No když to bylo na základě počtu příspěvků... Já s tím problém nemám. Jen mi to přišlo zbytečný. Asi to má nějaký technický nebo organizační význam pro admina, mít víc otázek na stejné téma, než jednu s mnoha příspěvky. Nevím. Nechci to původní téma rozebírat tady ani zakládat novou otázku. Proto nabízím pro tyhle politický debaty moji FB stránku. Jsem tam jako Luigi Gee. Ale je fakt, že tam bývám až večer. Ulevíme tím adminovi. On tu tyhle debaty nerad vidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.13 15:09
avatar

Pokud budu u moci a budu moci za sebou zametat aféry, taky mi nic konkrétního nedokážete. Zeman umí zametat, mást lidi a neodpovídat když se novináři ptají. Proto to vypadá tak a ne jinak. Čtěte pořádně a pochopíte. Srba je už venku, tak co k tomu dodat?

Proto je tak nebezpečné aby byl prezident, neb jeho arogance nezná mezí a drží se Donutilovského : Ptejete se na co chcete, já vám na co chci odpovím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbxŽ
Datum: 17.01.13 15:36

ringo:

a si Zeman zametal jak chtěl, za něj se měli všichni líp, teď máme nejhorší vládu jejíž opatření mají negativní vliv na všechny vrstvy občanů a jsou jedinci co z řad této vlády ještě chtějí zvolit hlavu státu *haha**haha**smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.13 15:50
avatar

A zase to VŠICHNI. Máte prostě komunistické móresy, to vám nikdo neodpáře. Třeba já jsem se měl za Zemana mnohem hůř než teď!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: bmbxŽ
Datum: 17.01.13 16:05

že by ringo byl člen současné vlády? Tak už tomu začínám rozumět. Tak dobře, ne všichni, ale většina lidí se měla líp než teď. Jinak ringo, když někomu docházejí jeho (většinou hodně) chabé argumenty, začne argumentovat "komunistické móresy" a podobně *haha*:D*haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.13 16:08
avatar

Vy zase mluvíte za davy, občas za celý svět, za většinu... no uvidíme po volbách jak rozhodne ta vaše většina a jak jsou všichni spokojení se Zermákem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.13 15:40
avatar

Pokud vím z dostupných informačních kanálů,Zeman právě proto odešel do politického důchodu,že nechtěl svým kolegům z partaje hasit a zametat pod koberec.Za Paroubka se toho pak pozametalo dost.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.13 16:12

Zeman hlavně zametal tomu svýmu, křišálově čistýmu, Standovi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.