Proč nám Slováci říkají Švédi?

Od: Datum: 01.10.14 17:29 odpovědí: 24 změna: 14.10.14 21:49

Zdravím,otázka je jasná,již celkem dlouho nemůžu přijít na to ,proč se o nás Češích na Slovensku mluví jako o Švédech? Nemám se Slováky žádný problém,dokonce jsem tam měla i pár kamarádů,ale na přímou otázku mi nikdo neodpověděl a zahráli to do autu. :( Děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.10.14 17:36
Zajímavé. Žiji na Slovensku několik desetiletí. Nejsem hluchý, stýkám se se Slováky od východu po západ a od Polska po Maďarsko.
Ale s označením Švédi jsem se ještě nesetkal.
Není to jen určitá skupina ve Vašem okolí, která tak přezdívá?
Věděl bych pár jiných přezdívek...
Datum: 01.10.14 17:51

Údajně se to odůvodňuje 30letou válkou - kdy se na našem území Švédové pohybovali a právě kvůli nim se v naší populaci začaly objevovat blonďaté děti s modrýma očima.:)

doplněno 01.10.14 20:07:

Asi tak :), s mámou jsme obě modrooké blondýnky*smich*, bůhvíkde se to vzalo.

Od: wamp®
Datum: 01.10.14 18:03

Martina *palec* Je to přesně tak. Apropos,v naší rodině jsou všechny děti takové,bůhví,kolik máme skandinávských předků :-D

doplněno 01.10.14 18:23:

Ládine,tytytyty :-D Tak nevím,ale já jezdím na Slovač cca 20 let a opravdu nám někteří tak říkají...

Datum: 01.10.14 18:07

Wamp - nesváděj to na Švédy ... :-D

Ale jinak, na Slovensko jsem jezdil hodně často, ale tohle označení jsem nikdy a nikde neslyšel.

Datum: 02.10.14 10:08

Holky ještě, že jste mi to vysvětlily, já dumám proč mám modrooké a blonďaté vnučky.

Od: petr02
Datum: 14.10.14 21:49

Tak to je pravděpodobně ve většině případů blonďatých lidí nesmysl. Blond a modroocí jsou i Slované, ale třeba i značná část Íránců jsou árijci, on totiž člověk nordického typu původně pochází z oblasti jz Ruska, Íránu a severní Indie, v případě Íránu napovídá už i sám název tohoto státu (původně se Írán jmenoval Árjan). Myslím si, že větší stopu v nás zanechali lidé z úplně jiných oblastí než ze Švédska. A zrovna Češi jsou velká směsice všeho možného i nemožného. Proto se taky občas divím, že zrovna Češi jsou obecně takoví xenofobové.

Datum: 01.10.14 18:32

Studoval jsem tam,ale také jsem to neslyšel. Ale přikláním se k logickému vysvětlení pod značkou martinaa.Ale pak bychom jim mohli říkat "římané" /kteří měli ležení až v Trenčíně,kde byla na skále cedule,ale před měsícem jsem ji už nenašel/.

Datum: 01.10.14 18:39

Mezi námi,ono Pražákúm a čecháčkům vůbec,se říká švédi i na moravě :D

Datum: 01.10.14 21:05

Teď jsi na to kápnul! A jestlipak víš, jak se říká moravákům v čechách ty chytráku? :)

Od: buss®
Datum: 01.10.14 19:54

To jsem na Slovensku nikdy neslyšel, i když jsem se stýkal z lidmi z celého SK.

doplněno 01.10.14 23:00:

Jestli to není tím, s jakou kategorií lidí se tam člověk stýká.

Datum: 01.10.14 20:58

Jiskro, z čeho tak soudíš, kdo dělal ten průzkum? Nebo ti to říkal Jozef se svými bratranci? Mám příbuzné na Slovensku, byl jsem tam mnohokrát, byl jsem tam také skoro rok na vojně, je to sice už dávno, ale to je snad jedno. Jedno vím ale jistě - pro některé slováky byli češi " čehúni". Ale Švédi? Možná v hlavách pár jedinců, už teď podle ohlasu vidíš, že asi to není to pravé, že to někdo říkal ... To bychom mohli najít na kohokoliv, že někdo říká o nich to a to ...

Datum: 01.10.14 21:53

Toto označení jsem slýchal naposledy na vojně těsně před plyšovým převratem Tam to patřilo nějak k tradici - Slovákům se říkalo Čoboláci případně Vyhodňari ( to byla vždy specifická skupina Slováků ) ) Nám říkali Švédi bez ohledu na příslušnost k Moravě či Čechám. Je ale pravdou, že nikdo nikdy nevysvětlil, proč zrovna Švédi a ne třeba Norové...

Datum: 01.10.14 22:48

Když jsem v polovině 80. let studoval v Žilině, bylo tam to oslovení docela běžné. My jsme Slovákům na oplátku říkali "čoboli" :)

doplněno 01.10.14 22:56:

btw to, že Čechům na Slovensku říkají "švédi" zmiňuje i Ludvík Souček v knize "Fotografie na cestách" (vydáno snad někdy začátkem 70. let?)

Datum: 01.10.14 23:38

Ahoj. Zvláštní, Švéde mi říkali lidi na Moravě. Na pomezí se Slovenskem, na dohled Velké Javoriny. To jsem byl blonďat alá Brian Connolly ze Sweet group. Ale, nikde jinde už nikdy. O těch čobolech jsem taky slyšel. Asi na vojně ohledně slováků sloužících v Čechách?

Od: ju®
Datum: 02.10.14 06:58

Ano je to běžné, dělají si psinu a hecují, já jim zase odpovídám, že jánošík byl stejně maďar a jmenoval se ERDEDY..., ale jen kamarádům cizím bych se to neodvážil, mají poněkud pošahané národnostní citění...

Od: bmbx®
Datum: 02.10.14 08:15

Pošahané? Proti vlezdoprdelistickým čechům mi příjde spíš zdravé

Od: jofa®
Datum: 02.10.14 08:39

Já myslím, že si nemáme s tím lezením do p... co vyčítat. Na nejvyšších místech šli ( jdou) příkladem. Netřeba vzpomínat na zdravé jádro ...

Od: ju®
Datum: 02.10.14 10:14

souhlas, ale pokud zabrousíte na národnostní otázku jsou velice chytlaví, minule jsme řešili otázku čechů na slovensku a slováků v česku, došli jsme k tomu že slováci češtinu nechtějí an v televizi ani v běžném styku a počet slováků v čechách i na moravě je velký / vysoké školy - bez školného/ a v ta na dost vysokých místech je dost slováků, opačně to jaksi nefunguje...

Od: sssopel
Datum: 07.10.14 08:22

Není to spíš jenom zkomolené "Švejci"?

Od: poseidon*
Datum: 07.10.14 18:39

Označení Švédi si pamatuji z vojenské služby, kterou jsem kroutil tetech 1989-1990. Původ neznám, ale možná to souvisí s povahou Čechů, která je chladnější, v porovnání s mentalitou našich východních bratrů.

Datum: 07.10.14 18:49

Občas se stím dá setkat,ale z asi deseti kluků slováků nám (v jedné četě,na rotě 30?50? nevím) (čechům i moravákům )říkal je jeden blb.A vysvětloval to tak,češi jsou osli a Oslo je ve Švédsku! Přestože měl i maturitu,tak když byl argument že Oslo je hl.m.Norska-jste blbci!

Datum: 07.10.14 19:14

Je to prej proto, že všechno protahujem. Proto nám říkaj Švéééééééééééééééééédi.

Od: jinx®
Datum: 08.10.14 13:32

Aby Vám nebolo smutno...O švédoch som nepočul.Ale máme tu niečo takéto a v podstate je to aj pravda aj keď ten Dzurinda už dávno nieje aktual.

http://vtipy.netroof.eu/data/…/slovensko-ocami-slovakov.jpg

Datum: 14.10.14 20:39

Tak to je nádherné! To mě fakt pobavilo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.